Ivanka M
01.10.08,12:15
Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom darovacej zmluvy.
Vlastníkom som ja a rada by som darovala polovicu svojmu manželovi. Byt som kúpila ešte pred svadbou na hypotéku. Založila som však druhú nehnuteľnosť a teraz chceme spolu s manželom záložné právo prepísať na náš byt(právne zatial iba môj byt) z rodinných dôvodov.
K tomuto problému mám viacej otázok:
1. Mám najprv polovicu bytu darovať manželovi a až potom prepísať záložné právo? A ak áno ako ma vyzerať darovacia zmluva a návrh na vklad do katastra.
alebo
2. Môžem najprv prepísať záložné právo na byt a až potom darovať polovicu bytu aj s ťarchou manželovi. Ak áno, ako by potom vyzerala darovacia zmluva?

Ďakujem vopred za Vašu radu.
monymon
01.10.08,13:48
Zalozne pravo sa neprepisu, je ho mozne len zriadiť. Najprv si ale prever, ci ti banka da na take nieco suhlas. Totiz nehnutelnost, ktorou chces "rucit" teraz nemusi byt pre banku dostacujuca. Poskytla ti uver a chcela adekvatnu zabezpeku. Prestuduj si zmluvu s bankou. A ak ide len o to zmenit nehnutelnost, na ktoru je ZP zriadene, nemusis hned darovat polovicu manzelovi. informuj sa najprv u svojho veritela, aby si nepodnikla pravne kroky zbytocne.
Ivanka M
02.10.08,10:17
V banke som sa už informovala, nebude to problém zmeniť nehnuteľnosť, odhadca potvrdil, že nehnuteľnosť ma dostačujúcu hodnotu na krytie úveru.
Ale stále neviem odpoved na moje otázky.
Ďakujem.
Chobot
02.10.08,22:13
Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom darovacej zmluvy.
Vlastníkom som ja a rada by som darovala polovicu svojmu manželovi. Byt som kúpila ešte pred svadbou na hypotéku. Založila som však druhú nehnuteľnosť a teraz chceme spolu s manželom záložné právo prepísať na náš byt(právne zatial iba môj byt) z rodinných dôvodov.
K tomuto problému mám viacej otázok:
1. Mám najprv polovicu bytu darovať manželovi a až potom prepísať záložné právo? A ak áno ako ma vyzerať darovacia zmluva a návrh na vklad do katastra.
alebo
2. Môžem najprv prepísať záložné právo na byt a až potom darovať polovicu bytu aj s ťarchou manželovi. Ak áno, ako by potom vyzerala darovacia zmluva?

Ďakujem vopred za Vašu radu.

Ak tu na porade trochu pohľadáš, nájdeš vzory darovacích zmlúv, treba si ich ale upraviť a pozor, nie každá spĺňa zákonom dané náležitosti. Ak nevieš, čo všetko má obsahovať darovacia zmluva alebo ak uvedené vzory nevieš sama upraviť, prenechaj to radšej za poplatok na notára alebo advokáta, lebo inak za pár týždňov sem budeš písať príspevok, že kataster ti zamietol návrh na vklad a musíš zmluvy napísať znovu, čo ťa bude stáť opäť poplatky. Aj návrh na kataster (čo je vlastne sprievodný list k zmluve) nádeš na porade. Treba len hľadať.