kello
01.10.08,12:39
Dobry den . Vedel by mi niekto poradit aký najdlhší vnutorny bazen existujem? aky by bol idealny, našiel som niečo okolo 10metrov. máte skusenosti niekto? Vdaka
misomiso
01.10.08,10:43
Aky si postavis, taky budes mat. :)

Ja by som osobne ale najprv navstivil majitelov bazenov (aj vnutornych aj vonkajsich), ale nie po tom, co si ho zadovazia, ale tak o 4 - 5 rokov, ked opadne prvotna euforia a ziatil by som, nakolko ich skutocne vyuzivaju, ci nevyuzivaju a preco...
lakon
01.10.08,10:54
Dobry den . Vedel by mi niekto poradit aký najdlhší vnutorny bazen existujem? aky by bol idealny, našiel som niečo okolo 10metrov. máte skusenosti niekto? Vdaka

Nieje problem postavt drahu okolo celeho domu. Bezne sa stavaju 25m bazeny, olympijska dlzka je 50m ale nieje problem postavit aj 100m. tieto rozmery uz ale niesu idealne pre sukromne pouzitie, ale skor pre verejne plavarne;). Doma budes rad ze mas "len" 10m. Ak silou mocou hladas nieco vacsie najdi vyrobcov, a konzultuj priamo s nimi.
deli.
01.10.08,11:39
osobne poznam asi troch ludi, ktori maju vo svojom rodinnom dome bazen. Dvaja z nich ho nevyuzivaju, po 2 mesiacoch ho vypustili a zakryli doskami. Jeden z nich vypol na cas klimatizaciu a hned sa mu objavili plesne na stenach. Dalsi zistil, kolko bude platit za energie, a po niekolkych mesiacoch pouzivania ho vypustil, vraj to bolo nenormalne drahe. Inak, stacit by mal aj bazenik 2x3,5m- na plavanie, ak tam namontuju zariadenie s protiprudom. Rozumny clovek ma tentenciu stavat bazen co najmensi (na plavanie), nie najvacsi...
kello
01.10.08,11:57
deli no ja chcem na plavanie , riadne plavanie každy den. nergie asi tak, že vodu by som chcel čerpať cez studnu a slnčne kolektory by som tam dal, vlastne ja by som chcel za domom ešte postaviť bazen a tam obyvačku s kozubom. prečo tak? bývam s rodičmi, kozb mi doma nepovolia a to je moj sen, tak by som si postavil jednu miestnosť a vedla bazen.
AndrejG
01.10.08,17:26
Ja mam vonkajsi 5.5 x 3 s protiprudom. Podla mna na plavanie tak akurat, viac by som nevyuzil. Sice som pocul, ze staci mensi na plavanie, ale ked sme ho stavali a postavil som sa dovnutra, bolo by to priliz stiesnujuce a tiez nechcem davat stale pozor, aby som rukami alebo nohami do niecoho buchol pri plavani, preto som ho zvacsil. Take komfortne minimum(ked je protiprud) je podla mna 5x3.
Zypsik
01.10.08,17:54
Slnecne kolektory ti maju vyhriat vodu do 15 metroveho bazena?
Navyse to chces kazdodenne, cize predpokladam celorocne - v zime budes musiet vyhrievat inak ako slnkom.
+ energie a naklady za filtraciu, chemiu, vykurovanie miestnosti.
Ale sny su nato, aby sa plnili, tak drzim palce ;-)
kello
01.10.08,17:56
Zypsik Takže to nei je realne? Ja som si všimol, že sused ma velky bazen a slnečne kolektory ma na streche tolko aký dlhy je bazen. Takže by soom musel tahať aj plyn tam a nejaky kotol?
Zypsik
01.10.08,18:14
Tak sa spytaj suseda, co robi, ked cez leto tyzden nesvieti slnko a ci sa kupe aj v zime... ;-)
AndrejG
01.10.08,18:33
Kedze pojde o vnutorny bazen, nebude problem s vodou, lebo tu miestnost kde bude, budes vykurovat, ci nie?
Zypsik
01.10.08,18:45
Nie som studovany fyzik, ale vykurovanie miestnosti na 25 stupnov bude stihat vykurovat 30 kubikov vody aspon na 20?
AndrejG
01.10.08,19:47
Nie som studovany fyzik, ale vykurovanie miestnosti na 25 stupnov bude stihat vykurovat 30 kubikov vody aspon na 20?

Jeden bazenar mi povedal, ze miestnost s vnutornym bazenom by mala byt vykurena aspon na 30st.(ked chceme 25st. v bazene). Ked som bol kedysi na obhliadke iDomu, tam to tak aj bolo, som presiel z obyvacky do miestnosti s bazenom a iba ma tak obarilo. :)
Zypsik
01.10.08,21:28
Oki, polozim otazku pre fyzikov lepsie: dokaze povedzme 200 kubikov vzduchu zohriateho na 35 stupnov zohrievat 30 kubikov vody na 20 stupnov tepelnou vymenou cez hladinu v bazene rozmeru 3*10 metrov?
Bazen tohto rozmeru je predpokladam zapusteny v zemi, takze teplo z vody unika najme tymto smerom.
AndrejG
01.10.08,22:05
Bazen nieje problem izolovat tak, ze straty smerom dole budu male.
milanko222
02.10.08,02:13
Dobry den . Vedel by mi niekto poradit aký najdlhší vnutorny bazen existujem? aky by bol idealny, našiel som niečo okolo 10metrov. máte skusenosti niekto? Vdaka

Ak budeš bazén stavať tak maximálna dĺžka bazénu môže byť aj väčšia ( =dĺžka pozemku mínus 4 metre a tzv. húsenicový RD).

Milan
Milan.Žiška
02.10.08,11:26
Spravme si prosím jasno v rozmeroch. Jedna vec je ideálny rozmer a druhá sú možnosti.
Nakoľko sa jedná o bazén interierový - predpokladám štandardnú celoročnú prevádzku. Tým myslím rekreačný bazén určitého tvaru pre rodinné plávanie, relax a oddych.
Bazén pre športové plávanie sa pohybuje v rozmeroch násobku šírky plaveckej dráhy ( min. 2200mm ). Dĺžku sa najlepšie stanovuje čiastočným delením olympijského rozmeru 50m.
Najdlhší bazén pre športové plávanie rodinného typu, ktorý som navrhoval bol exteriérový 25m x šírka dve plavecké dráhy (4,5m) s hĺbkou 1,9m. s prestrešením pre jesennú prevádzku a jarnú prevádzku.
U interiérových bazénov ide o vybudovanie bazénovej miestnosti. Je to najkomplikovanejší priestor na stavbe z hladiska stavebnej fyziky a tepelnej techniky.
Steny bazénovej miestnosti v súvislosti s priliehajúcimi priestormi majú rozličné skladby, húbky a polohu tepelnej izolácie a parozábrany.
Ohrievanie bazénovej vody pre celoročné využívanie je potrebné po celý rok.
Z hľadiska tepelnej techniky - aby sa dosiahli optimálne hodnioty v zmysle vyparovania, je potrebné temperovať priestor na hodnotu o 3°C viac ako teplota vody. Tam si treba urobiť jasno na akú teplotu chcem bazén prevádzkovať ( ak tam majú plávať malé deti a zimomravé manželka 30-32°C ak športový plavec 22-25°C ( do tej by som ani nevliezol).
Veľmi dôležitou vecou je odvetranie miestnosti resp. zakrývanie hladiny. Odvetranie ( zníženie vlhkosti )
- odvlhčovač / vetranie
- klimatizácia
- zakrývanie hladiny znižuje odpar vody povrchom z cca 98-95% niekde k hodnotám okolo 65-75%.
K teplu - teplo uniká cca 5% dno, do 10% steny a zvyšok hladinou. Ochranu robí aj zakrytie.
Netreba zabúdať na tepelný útlm. Ak je konštrukcia bazénu ošetrená adekvátne pevným tepelným izolantom je jediným zdrojom uchovania tepla voda. V prípade absencie tepelného izolantu akumuluje teplo teleso bazénu ( zohrievajú sa steny a dno a postupne chladnú).
Stavba interiérového bazénu má veľa súvislostí a nie je jednoduchá, ak budeš potrebovať poradiť v rámci možností som k dispzícii.:):)

Veľa zdaru:):):)
kello
02.10.08,15:02
Milan.Žiška to bolo pekné, takže musí tam byť aj nejaký kotolo? Co tepelne čerpadlo?
Milan.Žiška
03.10.08,05:09
Ohrev vody sa realizuje pomocou protiprúdového výmenníka. V tomto zariadení dochádza k odovzdávke tepla z média vykurovacieho bazénovej vode bez priameho kontaktu.
Alternatívne v zmysle porovnania objemu a tepelných požiadaviek je možné použiť aj elektrické ohrievanie pomocou odporovej špirály.
Vykurovacie médium pre výmeník múže byť z rúznych zdrojov tepla ( kotol akéhokoľvek typu, solárne kolektora, fotočlánkový kolektor, thermálny zdroj....)
Optimálna kombinácia ( odskúšaná) je kombinácia solárneho ohrievania s pomocným zdrojom od TUV. Prípravu TUV (teplej úžitkovej vody) realizuješ z dostupného zdroja objektu. Technologické zariadenie interiérového bazénu by malo obsahovať meranie a reguláciu teploty bazénovej vody i prípadne vyhodnocovať s teplotou v bazénovej miestnosti. V prípade potreby si vyžiada prísun tepla a rozbehne procesy odovzdávky tepla spolu s technológiou.
Nájväčší nápor na požiadavku ohrevu je pri napustení a ohriatí na základnú teplotu. Potom len dohrievaš to čo ti vychladlo počas prevádzky.