jurko456
01.10.08,13:45
Zdravim vas,

chcel by som sa opýtať, či je povolené obchodovanie medzi vlastnou živnosťou a jednoosobovou s.r.o.-čkou rovnakého jediného majiteľa? Inými slovami povedané, či takéto transakcie sú v poriadku a nie sú nejak podozrivé napr. daňovým úradom, keďže by mohlo ísť o faktúrovanie "sám sebe" ? Máte s tým niekto skúsenosti?

Dakujem za odpoveď,

Juraj
Martin Mocko
01.10.08,11:56
Zdravim vas,

chcel by som sa opýtať, či je povolené obchodovanie medzi vlastnou živnosťou a jednoosobovou s.r.o.-čkou rovnakého jediného majiteľa? Inými slovami povedané, či takéto transakcie sú v poriadku a nie sú nejak podozrivé napr. daňovým úradom, keďže by mohlo ísť o faktúrovanie "sám sebe" ? Máte s tým niekto skúsenosti?

Dakujem za odpoveď,

Juraj

Nejde o fakturovanie "sám sebe", pretože SRO je hodnotená ako právnická osoba - takže má právnu subjektivitu. Konateľ a majiteľ je iba výkonný orgán.

Avšak ide o ekonomicky prepojené osoby - takže odporúčam to pozrieť v zákone o dani z príjmu. Pokiaľ však bude dodržiavať ceny obvyklé - nemôže byť problém.
Coosom
22.10.08,06:03
To by zaujímalo aj mňa.

Bol som u účtovníka, povedal, že v tom nemôže byť problém, pretože pokiaľ je to daňovo vysporiadané - zaplatíte daň, DPh, tak ich to musí byť jedno !

Robí to takto u všetkých, všetci fungujú na princípe SRO + SZČO = jedna osoba a upravuju si tak základ podľa toho ako potrebujú.

Mne osobne sa to nepozdáva, hlavne ak mi sro bude fakturovať za poradenstvo 300 000 ..

Má niekto ďalšie skúsenosti ?
juro1986
22.10.08,20:25
ahojte, ja to bezne robim, som konatelom v sro kde sme platcami DPH a taktiez vlastnim ZL kde nie som platcom DPH, bezne fakturujem zo zivnosti na sro /ma to svoje vyhody:)/

takze myslim ze to je v pohode, mas to ako dve rozdielne firmy
Coosom
23.10.08,03:33
Juro1986,

a aké sumy ťakto bežne fakturuješ ? Ja potrebujem zo živnosti prefakturovať minimálne 200 000 na sro, len to si neviem predstaviť, čo by mne SZČO sro take poradila za taku sumu :)

Viem si predstaviť, ak by sro bežala celý rok, nie 2 mesiace pred koncom 2008.
juro1986
23.10.08,05:59
najviac som fakturoval 100 tisic
Coosom
23.10.08,06:07
A nemyslíš, že je to napadnuteľné daňovým úradom,
keďže je "okaté" že ide o jasné zníženie základu SZČO ?
slabikar
23.10.08,06:31
A nemyslíš, že je to napadnuteľné daňovým úradom,
keďže je "okaté" že ide o jasné zníženie základu SZČO ?

ale ved zivnosti sa znizi a s.r.o. sa zavysi alebo naopak, tak jaky je problem? toto uz danovaci neuvidia?
juro1986
23.10.08,06:42
ja v tom problem nevidim, su to dve rozne firmy kt.maju rozdielne uctovnictvo, navyse sro je pravnicky subjekt
Coosom
23.10.08,16:53
Nevyjadrí sa ešte niekto k tejto teme ?
Možno niekto, kto vie, ako by to brala DK.
¨
Je v zákone vymedzené, že takéto obchody nesmú prebiahať vo veľkom ?

Ja si aj tak myslím, aj keď szčo poníži základ a sro navýši a platí daň, vždy mi tu nesedí práve to poníženie na strane szčo, pretože to ma vplyv na odvody szčo a práve toto by mohlo byť napadnuteľné..

Keby 2 sro si medzi sebou presúvali peniaze, tak v tom nevidím problém, pokiaľ to majú dobre zaúčtované / nedochádza k úniku/ a nie je čo napadnúť.
davos
23.10.08,18:20
Coosom chceš skončiť v kriminále pre 100.000,-sk?
Prestaň fantazirovať o vzájomných fakturáciach za poradenstvo.
Tvoja sro by okrem Tvojej SZČO ešte komu radila za 300.000Sk:)
Mne by sa tiež zišlo take poradenstvo :)
Ešte ak by to bol nejaký tovar za bežne trhove ceny tak to by šlo
myslím....
Nakúp nejaké nove špičkové vybavenie do firmy,ktoré Ti zarobí ďalšie peniaze,zariaď kanceláriu investuj do reklamy ak toje vhodné pre Teba - keď si to prepočitaš - že keď neurobíš nič o koľko prídeš, tak každá investícia tohto roku Ťa v skutočnosti vyjde 50% z ceny ktorú zaplatíš- lebo inak o tie peniaze prídeš na budúci rok na odvodoch.Podmienka je výška jednotlivých nákupov do 30.000,-sk aby si to mohol dať jednorázovo do výdavkov
Alebo preruš - zruš živnosť veď ak nemáš DHM na odpisy ,
tak to podľa mňa nieje žiadny problém.
Konkrétne platby do zdravotnej a soc. poisť. po prerušení alebo zrušení Ti povie asi Tvoj učtovník to ja neovládam...
Bohužiaľ nič z toho čo som tu napísal nemôžem použiť ja na seba- u mňa su to všetko investície s odpismi - .

Ale možno kecam a neber ma vážne :)
Coosom
23.10.08,18:26
Súhlasím s tebou,
že za takú sumu sa nedá fakturovať nič a hrozia len "nočne mory" a súhlasim so skvelým nápadom nákupu vybavenia do firmy.
Musí spočítať, koľko by ma čo vyšlo :)

Nad pozastavením som rozmýšľal, ale to sa mi neplatí, lebo tak či tak ani nejde o tu daň ako o 60 000 nedoplatok do socialky a 30 000 do zdravotnej..
To človeka zoberie,keď musí toľko platiť a pri tom vie, čo mu štát za to dá.

No a samozréjme ++ zvýšenie odvodov, ale to je až od 1.7
davos
23.10.08,18:42
Ale práve od 1.7 budeš prichádzať o peniaze dovtedy plaťíš terajšie odvody s ktorými si spokojný :)
Jediné riešenie zainvestovať do firmy koľko sa dá a na budúci rok
menej robiť aby neboli také problémy :)
Ja už sa tomu smejem,ale už mesiac zle spávam....
Coosom
23.10.08,18:51
Myslím, že ani tie nedoplatky nie sú zanedbateľné,
hlavne ak tu čítam, ako všetci sa chcu dostať na 0, veď to potom asi naozaj kradnú ako SZČO, lebo kto by zarobil 9000 mesačne..

Tak ti držím palce, nech ti rýchlo zbehne 5r :)
Ale počul som, že na budúci rok už DK veľmi nebude chodiť na kontrolu k malým,lebo sa pripravujú na euro a už teraz majú z toho chaos..
Kto vie, či to je pravda.. ale mohla by byť..
robin78
24.10.08,05:11
Myslím, že ani tie nedoplatky nie sú zanedbateľné,
hlavne ak tu čítam, ako všetci sa chcu dostať na 0, veď to potom asi naozaj kradnú ako SZČO, lebo kto by zarobil 9000 mesačne..

Tak ti držím palce, nech ti rýchlo zbehne 5r :)
Ale počul som, že na budúci rok už DK veľmi nebude chodiť na kontrolu k malým,lebo sa pripravujú na euro a už teraz majú z toho chaos..
Kto vie, či to je pravda.. ale mohla by byť..

Na to ze nepride DK by som sa moc nespoliehal, staci ze pridu do 5 rokov a skontroluju 5 rokov dozadu. Lepsie je mat to papierovo v poriadku a dopriat si kludny spanok ;)

To ze niekdo ma subezne s.r.o. ako platcu a szco ako neplatcu, tak podla mna najvacsia vyhoda spociva v tom, ze ma zakaznikov platcov aj neplatcov, t.j. platcom fakturuje cez s.r.o. a neplatcom cez szco.
Jakubec
04.12.08,16:25
Mam SZCO(neplatca DPH, 40% pausalne vydavky), ktora fakturuje s.r.o. (jednoosobovej, platca DPH) 20% z kazdej zakazky za sprostredkovanie zakazky. S.r.o. sprostredkovane zakazky vykona a vyfakturuje konecnemu zakaznikovi, s.r.o. si sama zakazky nevyhladava.
bsp1
04.12.08,16:32
Môže s tým byť problém v prípade, že si fakturoval cinnosti, ktoré robí aj s.r.o. Niektori takejto fakturacii hovoria danova optimalizacia, ini danovy unik:-) To nie je len o DPH, to je celkovo o nakladoch. Pokial by si ty a s.r.o. mali odlisne predmety podnikania a cena by bola obvykla, bolo by to "ciste".