tonkat
09.05.05,11:53
Prosím o radu: V roku 2000 sme kúpili nákl. vozidlo na leasing. Po skončení leasingu v r. 2004 prešlo vozidlo do nášho vlatníctva. Po mesiaci sme ho predali inej leasingovej spoločnosti, a ona nám ho znovu leasuje. Môžem tento leasing (ide o finančný prenájom) účtovať tak ako nový leasing? Budem ho mať v nákladoch vlastne počas tých rokov dva krát. To ma mýli, ale zároveň mám z neho aj tržbu, lebo som ho predala leas. spol. Tak by to asi malo byť dobre. Pridajte svoj názor. Ďakujem.
Zita5
09.05.05,09:56
No neviem , neviem. Zrejme ste potrebovali finančnú hotovosť a preto ste to takto spravili . Ale je to podľa mňa odvaha . Veď to auto ste určite predali za vyššiu cenu ako bola jeho cena odkúpenia .
Johanka
09.05.05,09:58
Spätný leasing je pomerne bežná vec, normálne ho považuj za nový leasing.
Katarína STR
09.05.05,10:00
Áno aj ja to tak mám. Je to nový leasing. Máš predsa novú leasingovú zmluvu uzavretú min. ma 3 roky, je tak ?
Zita5
09.05.05,10:04
Johanka , je jasné , že keď kúpim nákladné auto za hotovosť , tak potom použijem spätný lízing. Ale na to auto bol už jeden lízing ukončený , firma auto odkúpila a znovu to isté auto chce na lízing , ale od druhej spoločnosti . A tieto dve veci mi nijako nejdú dohromady . Možno ma niekto o tom presvedčí , že to tak môže byť . Ale já hovorím , že je to odvážne .
tonkat
09.05.05,10:05
Áno, mám novú leasingovú zmluvu na 36 mesiacov. Mýli ma to, že sa jedná o to isté vozidlo, ale asi to nevadí, lebo keby som kúpila iné v tej istej hodnote, tak náklady mám rovnaké. Ďakujem všetkým za ochotu.
Johanka
09.05.05,10:19
Zita5, mám s tým skúsenosť u klienta, sme po kontrole a nikto sa nad tým nepozastavoval. V zákone to zakázané nie je a vieš ako to funguje : čo nie je zakázané ..... . Podľa mňa podstatný krok je, že to auto bolo po skončení leasingu zaevidované v majetku, následne predané ( teda je aj výnos z predaja). Vlastníkom sa stal niekto iný a od toho si to zoberiem zase na leasing. Ale možno má niekto iný názor, môžeme to prebrať.
Zita5
09.05.05,10:23
Zita5, mám s tým skúsenosť u klienta, sme po kontrole a nikto sa nad tým nepozastavoval. V zákone to zakázané nie je a vieš ako to funguje : čo nie je zakázané ..... . Podľa mňa podstatný krok je, že to auto bolo po skončení leasingu zaevidované v majetku, následne predané ( teda je aj výnos z predaja). Vlastníkom sa stal niekto iný a od toho si to zoberiem zase na leasing. Ale možno má niekto iný názor, môžeme to prebrať.
Johanka , veď práve já mám tiež podobný prípad a daňový kontrolór do toho stále vŕtal .
blcha
10.05.05,10:22
Aj ja mám takýto prípad, ani ma nenapadlo, že to by mohol byť problém. Predchádzajúci postup obstarania majetku ma preddsa nijako neobmedzuje v tom, ako ho mám používať v budúcnosti !!! Nezabudni ale predaj zaúčtovať do daní, ide o obchodný majetok. V prvom roku na daniach dokonca zaplatíte viac, tak prečo by toto malo daniarom prekážať?
viktoria
08.06.05,07:20
V usmernení DR SR sa o spätnom lízingu píše: " Výnosy z predaja majetku, ktorý predávajúci súčasne nadobúda zmluvou o finančnom prenájme, sa v účtovníctve predávajúceho časovo rozlišuje počas dohodnutej doby finančného preenájmu v sume, ktorá je znížená o účtovnú hodnotu tohto majetku, ak sa pri jeho predaji dosiahol zisk."

Čiže TRŽBA z predaja - ZOSTATKOVÁ HODNOTA MAJETKU = ZISK Z PREDAJA

ZISK Z PREDAJA sa zaučtuje na účet 384 - výnosy budúcich období a sa rozpúšta počas doby prenájmu.

Ako sa to dá v praxi realizovať?
Zuziana
09.06.05,13:19
Tiež to budem mať u budúceho klienta. Začína podnikať - sprostredkovanie reklamy. Jedinými výdavkami sú auto, mobil a počítač.V súčasnosti leasuje auto ako súkromná osoba. Leasing mu končí v septembri. Vtedy to auto odpredá leasingovne a bude ho leasovať ako podnikateľ. Leasingovka to má zabezpečené znaleckým posudkom. Keď mi to hovoril pred pár dňami tiež sa mi to nepozdávalo. Ale po prečítaní týchto príspevkov OK.
boitana
23.09.05,13:04
my bezne ako leasingova spolocnost odkupime HIM od osoby ,firmy a znova preleasujeme tej istej osobe,firme-je to kalsicky spatny leasing
EXPE
26.09.05,11:18
Ja by som sa chcela opýtať na prípad ak firma zakúpila osobný automobil na spätný leasing, ale doba prenájmu je len 29 mesiacov. Čo s tým? Ako to účtovať?
tonkat
04.10.05,05:58
V usmernení DR SR sa o spätnom lízingu píše: " Výnosy z predaja majetku, ktorý predávajúci súčasne nadobúda zmluvou o finančnom prenájme, sa v účtovníctve predávajúceho časovo rozlišuje počas dohodnutej doby finančného preenájmu v sume, ktorá je znížená o účtovnú hodnotu tohto majetku, ak sa pri jeho predaji dosiahol zisk."

Čiže TRŽBA z predaja - ZOSTATKOVÁ HODNOTA MAJETKU = ZISK Z PREDAJA

ZISK Z PREDAJA sa zaučtuje na účet 384 - výnosy budúcich období a sa rozpúšta počas doby prenájmu.

Ako sa to dá v praxi realizovať?
Viktoria, nemôžeš prilepiť celé usmernenie DRSR? Budem ti vďačná.
tonkat
04.10.05,14:44
Prosím vás, ešte o spätnom leasingu: Vozidlo- nákladné - sme odkúpili po skončení LZ v r. 2004 za 1000.-- Sk. V roku 2005 sme ho predali leas. spoločnosti za 1 mil. Sk a táto nám ho spätne leasuje na 36 mesiacov. Podľa predchádzajúcich príspevkov to znamená, že 1 000 000 - 1 000= 999 000 : 36= 27 750 Sk mesačne budem rozpúšťať do výnosov?? Prosím, kto viete čo s tým??
viktoria
05.10.05,06:08
Viktoria, nemôžeš prilepiť celé usmernenie DRSR? Budem ti vďačná.
Celé usmernenie už je tu prilepené:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=3235&page=5&pp=10&highlight=l%EDzing

príspevok č.:50.

Spätný lízing je tam spomenutý len jednou vetou, žiadné príklady ako účtovať. :confused:
tonkat
05.10.05,08:50
VĎaka za info.Keby sa ešte niekto pozrel na môj príspevok č. 15, či je to tak dobre??