Olko2
01.10.08,21:54
Pracujem v ŠZŠ, kde máme okrem deti vzdelávané podľa variantu A, aj deti vzdelávané podľa variantu B. Máme asistenta učiteľa, ktorý má daný svoj rozvrh hodín. Pôsobí hlavne v triedach, kde je najviac deti vzdelávaných podľa variantu B. Chcem sa spýtať „poraďakov“, či je správne, že riaditeľ dovolí zastupovať aj prítomného zástupcu školy na jeho vyučovacích hodinách (úväzok 12 vyučovacích hodín), ktorý akože je zaneprázdnený inou prácou. Bežne zastupuje asistent učiteľov aj chýbajúceho učiteľa v práci, buď maródujúceho alebo je na lekárskom vyšetrení, čiže má §. Môžete mi prosím Vás prezentovať Vaše skúsenosti? Ja sa domnievam, že riaditeľ školy nekoná správne.
katica.vargova
20.10.08,12:18
Či koná riaditeľ správne či nesprávne, neviem, ale zo skúsenosti u nás viem, že asistent učiteľa bežne zastupuje učiteľov.
alaya1
20.10.08,12:38
aj u nas.....aj dlhodobo...
Caroline
25.11.08,16:46
Jednoznacne nemoze. Pracujem sice na obycyjnej ZS, ale z vlastnej skusenosti viem, ze nemoze. Mali sme na skole inspekciu, hlbkovu, smrdeli u nas vyse tyzdna. Stalo sa, ze bolo treba prizvat ucitela TV do riaditelne. Riaditelka pred inspektorom poslala kolegynu po asistentku, aby ho na tu chvilu pri ziakoch zastupila. Inspektor vsak riaditelku v momente zrusil, ze co ak by sa nieco stalo ziakom...
Ale darmo sa budes ohradzovat, mne tiez posielaju asistentku, mimochodom s ucnovskym vzdelanim a som rada, ked to po nej davam dokopy. Niektore veci jednoducho nedokaze "vstrebat" do hlavy...
luigi72
25.11.08,18:43
mimotemy

Jednoznacne nemoze. Pracujem sice na obycyjnej ZS, ale z vlastnej skusenosti viem, ze nemoze. Mali sme na skole inspekciu, hlbkovu, smrdeli u nas vyse tyzdna. Stalo sa, ze bolo treba prizvat ucitela TV do riaditelne. Riaditelka pred inspektorom poslala kolegynu po asistentku, aby ho na tu chvilu pri ziakoch zastupila. Inspektor vsak riaditelku v momente zrusil, ze co ak by sa nieco stalo ziakom...
Ale darmo sa budes ohradzovat, mne tiez posielaju asistentku, mimochodom s ucnovskym vzdelanim a som rada, ked to po nej davam dokopy. Niektore veci jednoducho nedokaze "vstrebat" do hlavy...

Prepáč, ale z akého dôvodu máš v profile zamestnanie iné: predavačka, keď podľa tohto príspevku si učiteľka? Alebo nie si? :confused:
katica.vargova
25.11.08,20:31
U nás je asistentkou vysokoškoláčka. Musím uznať, že sa fakt snaží. Môže byť príkladom aj pre zastupujúcich učiteľov.
adkalc
01.12.08,17:41
Aj my mame troch asistentov, dvaja maju VS a chodia zastupovat bezne. Skola na tom pekne zarobi, lebo im nemusi preplacat zastupovane hodiny ako nam.
Iveta Pantáková
04.03.10,05:53
Asistent učiteľa nemôže zastupovať chýbajúcich učiteľov, ale z praxe viem, že bežne sa to tak na školách robí. Mňa by ale zaujímalo,ako dať nadrobiť asistentovi vedľajšie prázdniny počas šk. roka, keď má málo dovolenky a nemôže ju použiť na vedľajšie prázdniny?
jaros5
04.03.10,06:36
Aj my mame troch asistentov, dvaja maju VS a chodia zastupovat bezne. Skola na tom pekne zarobi, lebo im nemusi preplacat zastupovane hodiny ako nam.
Istým spôsobom je to šikovnosť vedenia školy, viac zostane na odmeny, osobné, ... je to výhoda pre všetkých zamestnancov, ktorí by mali poďakovať asistentom za ich ochotu zastúpiť a prebrať tak istú zodpovednosť, ktorá im neprináleží...;)
Treba však jednoznačne povedať, že asistenti by nemali učiť. Majú svoju pracovnú náplň. Riaditeľ školy je povinný zabezpečiť kvalifikované zastupovanie. Viem, prax je trochu iná a úplne chápem, keď v prípade náhleho vypadnutia učiteľa, pošle asistenta ( je to voľba menšieho zla - nepošle tam predsa upratovačku resp. nenechá deti samé ....)
Za zlé považujem to, ak sa vedenie snaží za každú cenu šetriť a zastupovanie počas PN ucitela riešia asistentom. Potom si to veľakrát odnášajú deti - teda kvalita vzdelávania ...
legolas
04.03.10,06:41
mimotemy


Prepáč, ale z akého dôvodu máš v profile zamestnanie iné: predavačka, keď podľa tohto príspevku si učiteľka? Alebo nie si? :confused:

..asi má na to dôvod nie?:):rolleyes:
legolas
04.03.10,06:50
Istým spôsobom je to šikovnosť vedenia školy, viac zostane na odmeny, osobné, ... je to výhoda pre všetkých zamestnancov, ktorí by mali poďakovať asistentom za ich ochotu zastúpiť a prebrať tak istú zodpovednosť, ktorá im neprináleží...;)
Treba však jednoznačne povedať, že asistenti by nemali učiť. Majú svoju pracovnú náplň. Riaditeľ školy je povinný zabezpečiť kvalifikované zastupovanie. Viem, prax je trochu iná a úplne chápem, keď v prípade náhleho vypadnutia učiteľa, pošle asistenta ( je to voľba menšieho zla - nepošle tam predsa upratovačku resp. nenechá deti samé ....)
Za zlé považujem to, ak sa vedenie snaží za každú cenu šetriť a zastupovanie počas PN ucitela riešia asistentom. Potom si to veľakrát odnášajú deti - teda kvalita vzdelávania ...

...jaro, aká šikovnosť? dobre si si prečítal príspevok, úplne s tebou súhlasím, ale ak je tam učiteľ, či zástupca, a má úväzok, tak by si tie svoje hodiny mal odučiť a nie poslať za seba asistenta, ja by som skôr povedal, že toho asistenta využívajú pretože sú sebaistý tým, že sa im nič nemôže stať...:rolleyes:
biosenka
04.03.10,13:02
A preco asistentom nemusia zaplatit nadcas?
milotka1
16.06.10,18:07
Dobry podvecer,,
Chcela by som vediet, ci asistent ucitela pracuje stale len na dohodu a to len na 10 mesiacov a potom musi ist na Urad prace...
Alebo ako to je kazda skola to ma inak?,
Dakujem za odpoved...pekny tyzden,,
Sabadka
17.06.10,05:22
Dobry podvecer,,
Chcela by som vediet, ci asistent ucitela pracuje stale len na dohodu a to len na 10 mesiacov a potom musi ist na Urad prace...
Alebo ako to je kazda skola to ma inak?,
Dakujem za odpoved...pekny tyzden,,

Ináč sa to žiaľ nedá vyriešiť, pretože asistenti učiteľa, presnejšie povedané tí asistenti,ktorí sú pre žiakov so zdravotným znevýhodnením sú platení z nenormatívnych finančných prostriedkov a škola dostáva na nich finančné prostriedky len na 10 mesiacov v roku a aj to len vo výške 418,70€ na mesiac na mzdy a 146,30€ sú odvody, túto výšku určilo MŠ. To že zo zákona vyplýva zaradenie asistenta učiteľa do 8 PT, kde len tarifný plat je 446 € v pracovnej triede 1 a 476 € v pracovnej triede 2 a to ešte nehovorím o zvýšení tarifného platu podľa odpracovaných rokov, to už nikto nebral do úvahy. Pre asistentov učiteľa pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia je určená minimálna mzda vo výške 359 € mesačne a tiež neprihliadajú na tabuľkové platy. Ten rozdiel musia riaditelia potiahnuť zo svojich normatívov, pretože zaradenie do 8 PT musia dodržať, takže z tohoto dôvodu sú nútení zamestnávať asistentov buď na dohodu alebo na dobu určitú, pretože jednoducho na to, aby zamestnávali asistentov počas celého roku nie je finančné krytie. A druhá vec je tá, že počet asistentov pre žiakov so zdravotným znevýhodnením na každý kalendárny rok schvaľuje príslušný školský úrad. Školy si musia podať žiadosť s odôvodnením a aký počet im odklepne kraj, na taký počet asistentov im pridelí finančné prostriedky na ten kalendárny rok. Počet takýchto asistentov sa odvíja od miery postihnutia žiaka.
Asistenti učiteľa pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredtia sú platení z normatívnych finančných prostriedkov pridelených škole zo štátneho rozpočtu a ak má škola dostatok finančných prostriedkov môže ich zamestnať toľko koľko uzná za vhodné a potrebné, smernica hovorí, že na 30 takýchto žiakov by mal byť jeden asistent.

Ak chceš nájdi si smernicu MŠ SR č. 19/2006-R, ona pojednáva o asistentoch učiteľa.
payla
18.09.17,08:14
Nemôže, pretože je ASISTENTOM, nie učiteľom. Nie ja kompetentný na vykonávanie pedagogickej práce s celou triedou, ale na asistenciu učiteľovi pri konkrétnych žiakoch. Máte to v náplni práce a v zaradení do platovej triedy podľa náročnosti práce. Ak sa na takejto hodine stane úraz, riaditeľ riskuje miesto. Na druhej strane máte v náplni určite aj veto, že sa riadite pokynmi a príkazmi riaditeľa a plníte ním uložené úlohy. Preto, ak vás pošle zastupovať, môžete sa ohradiť, ale je to na súd, či máte právo neuposlúchnuť. V tomto prípade však zodpovednosť za to, čo sa v triede deje, nemáte. A mali by ste to mať zaplatené, alebo kompenzované vo forme náhradného voľna.
alaya1
18.09.17,08:39
otazka z roku 2008!.