barbadoss
09.05.05,13:01
Podľa výkladu p. Minárskeho (a možno aj iných daň.poradcov) v prípade ak slovenská zdaniteľná osoba (neplatiteľ DPH) prijme službu s reverse - charge mechanizmom alebo prijme tovar s montážou a inštaláciou od neplatiteľa z čl. štátu EÚ je povinná z tejto služby resp. tovaru odviesť daň.

Prakticky : som slov.SZČO neplatiteľ DPH a prijmem právnu službu od českého advokáta (ktorý v SR nie je registrovaný pre DPH) ktorý nie je v ČR platiteľom DPH. Napriek uvedenému mi vznikne povinnosť odviesť v SR DPH vo výške 19% ale bez nároku na odpočítanie, pretože nie som registrovaná ako platiteľ. Vyplýva to z § 69 ods.2.

Čo si o tom myslíte, je to dosť desivé ale už som to počula od viacerých kompetentných (aj p.Kováčiková)....
lubenka
09.05.05,11:35
Nič s tým nenarobíš, zákon hovorí o zdaniteľnej osobe a tou SZČO je. Taktiež hovorí o zahraničnej osobe a nerozlišuje platcov a neplatcov DPH. Súhlasím s výkladom daňových poradcov.
Johanka
09.05.05,11:44
Je to tak ako píšete. Najhoršie je , že zdaniteľné osoby, ktoré nie sú registrovaní platitelia DPH o tom ani len netušia! A služieb, ktoré sú v par.15 ods.8 zákona o DPH je veľa.
barbadoss
09.05.05,12:35
áno, skutočne zo znenia paragrafu to zrejme bude tak
Ale je to závažná vec, preto by som bola rada keby ste sa
vyjadrili viacerí.

Máte s takýmto sebazdanením už aj praktické skúsenosti ?