katka28
02.10.08,07:44
Dobrý deň, poprosím Vás o radu:
Včera som sa prihlásila v SP na dobrovoľné platenie nemocenského poistenia.
Samozrejme by som chcela zvýšiť VZ na materské (v prvom rade) a aj na ošetrovné nakoľko moje dieťa v poslednom dobe je často choré.

Na otázku či mám nárok z tohto poistenia na ošetrovné som dostala odpoveď, že áno, za podmienkou 270 dní dobrovoľného poistenia.
Pani tvrdila že je to tak pri nemoc.dávkach, pri materskej aj pri ošetrovnom. Prečo by bola výnimka pri ošetrovnom?!

Na stránke soc.poist som však nečítala túto podmienku a tu v porade som tiež videla tak, že ošetrovné poisťovňa hneď platí.

Ešte 2. otázka: keď som na ošetrovnom platím aj za tie dni poistné? Podľa nich áno, no na stránke to tiež bolo inak.
Teraz jednoducho neviem či som blbá, alebo voľakde dávajú mylné informácie.
Katy a R
02.10.08,05:59
Pozri si § 39 .... a doporuč to aj pracovníčke SP :D:D:D:D
... to pomáha! (prípadne § 39-43)
Inak, neviem, či to majú nariadené toto tvrdiť mamičkám, alebo je to naozaj neznalosť ... ale zákon platí od roku 2004..
katka28
02.10.08,06:02
Práve to!
Ja som si všetko pekne preštudovala, ale v 3 veciach mi poradili úplne opačne ako som to ja myslela a pochopila podľa tebou cit. zákona. Už som si myslela že som neschopná (a hlavne že som mzdová účtovníčka-bolo by to prúser byť taká sprostá....)
katka28
02.10.08,06:05
Pridám ešte že aj kolegyňa tej pracovníčke s ňou súhlasila.....

Povedala mi že toto počuje odo mňa po 1 krát (to že nemusí byť tých 270 dní pri ošetr.)
Katy a R
02.10.08,06:11
Pridám ešte že aj kolegyňa tej pracovníčke s ňou súhlasila.....

Povedala mi že toto počuje odo mňa po 1 krát (to že nemusí byť tých 270 dní pri ošetr.)

.. ak by nechceli prebrať, pošli doporučene poštou..
katka28
02.10.08,06:26
Predstav si, že ma pani poprosila aby som jej poslala či som si vytlačila z web-stránky, lebo "ja osobne nemám príptup na internet" Hovorím: myslela som si že ak pracujete v poist, máte aj prístup k zákonom"
katka28
02.10.08,07:06
niekto iný kto ma potvrdil?????:D
brčko
02.10.08,07:18
katka,
mám rovnakú skúsenosť s pracovníčkou na DNP. tiež tvrdila, že nárok na ošetrovné nemám, až po splnení 270dní (a to som už ošetrovné mala vyplatené, bola som si pre potvrdenie za zaplatené odvody za kalend.rok). No tá si to aspon dodatočne zistila a pri dalšej návšteve si ma pamätala a povedala, že som mala pravdu ale ona o tom nevedela.

a za obdobie OčR-ky,
- prvých 10dní, ked poberáš ošetrovné neplatíš,
- ale od 11dna OčR-ky (ak by bola dlhodobejšia) už platiť musíš.
milagros208
02.10.08,07:28
Ja ešte doplním,že podľa par. 57 ods. 1c), ak DNP trvá menej ako 26 týždňov, nemocenské sa vypočíta z pravdepodobného VZ, čo je výška platnej min. mzdy.
katka28
02.10.08,07:55
teraz mi volala tá istá pani zo soc.poist, ospravedlňovala sa, mám nárok na ošetrovné od začiatku poistenia.:---
jankasm
02.10.08,09:05
Tak asi konečne nakukla do zákona :D
Tu máme dôkaz, že nie vždy treba veriť tomu, čo na SP tvrdia. Netreba sa podceňovať, ak vieme dobre čítať v zákonoch, tak si za tým treba stáť.
Ja mám zase prípad, kedy známej priznali PN aj zo zamestnania aj z DNP. Avšak z DNP až od 11. dňa, ako zo zamestnania, vraj prvých 10 dní platí zamesnávateľ. :eek: A popri tom, zákon hovorí jasne, SZČO a DNPO majú nárok na nemocenské od 1. dňa.
milagros208
02.10.08,09:32
Tak asi konečne nakukla do zákona :D
Tu máme dôkaz, že nie vždy treba veriť tomu, čo na SP tvrdia. Netreba sa podceňovať, ak vieme dobre čítať v zákonoch, tak si za tým treba stáť.
Ja mám zase prípad, kedy známej priznali PN aj zo zamestnania aj z DNP. Avšak z DNP až od 11. dňa, ako zo zamestnania, vraj prvých 10 dní platí zamesnávateľ. :eek: A popri tom, zákon hovorí jasne, SZČO a DNPO majú nárok na nemocenské od 1. dňa.
Súhlasím s tým, že sa netreba hneď pri prvom neúspechu vzdávať. Bohužiaľ na niektorých úradoch nesedia proste kompetentní ľudia. Tiež si myslím,že nemocenské sa u DNP vypláca od prvého dňa. Ak to platí u tých, ktorí majú len toto jedno poistenie, prečo by to nemalo platiť aj u tých, ktorí majú poistenia rôzne, ak sa každé poistenie posudzuje samostatne. Len sa nesmie prešvihnúť max. výška.
mimotemyPo materskej som bola pol roka nezamestnaná a keď som si zamestnanie našla, požiadala som o príspevok na dopravu do zamestnania ako znevýhodnený uchádzač. Zamietli mi to. Ale ja som našla prípad, kedy som spĺňala podmienku znevýhodneného uchádzača, aj keď ostatným som nevyhovela. Odvolala som sa a na základe spomenutého prípadu, mi predsa len ten príspevok uznali. A na toto mi nemohli povedať nič :
d) občan, ktorý nevykonával zárobkovú činnosť ani sa nepripravoval na povolanie v rámci sústavnej prípravy na povolanie alebo v systéme ďalšieho vzdelávania z dôvodu, že nemohol zosúladiť pracovné povinnosti s plnením rodičovských povinností,