ikleinova
02.10.08,08:27
Dobry den, potrebovala by som poradit.
Som Slovenka narodnostne aj statnou prislusnostou. Moj priatel je Rumunskej statnej prislusnosti a madarskej narodnosti. Chela som sa informovat. Chystame svadbu a oficialna bude na urade na Slovensku. V Rumunsku bude v kostole ale tu vyzaduju aj papiere zo Slovenska, lebo tu plati len Uradny sobas. Ja sa vsak zaujimam...
pokial porodim nase dieta, a nebudem rodit na Slovensku ale v Madarsku aku statnu prislusnost bude mat a aku narodnost?
Pokial budem rodit v inej krajine eu mam pravo poberat matersky prispevok zo Slovenska pokial si sama riadne platim poistenie a odvody na Slovensku?
Pokial budem chciet vycestovat s dietatom z Rumunska domov na SLovensko alebo do Madarska potrebujem suhlas manzela?? kedze Rumunsko este nie je v Shengene?
A neviete mi poradit kde zozeniem informacie o vyske Rodicovskeho prispevku konkretne v Rumunsku a Madarsku???
Dakujem za info .
z.j
02.10.08,08:04
Dobrý deň.
Nie som síce právnik, ale môj názor je:
Vidím, že teraz žijete v RU. Od kedy? Pracujete tam? Platíte tam odvody? Sú to dôležité otázky kvôli materskej. Podľa mňa materskú dostanete od toho štátu, kde platíte odvody, bez ohľadu na to kde budete rodiť. Ak nemáte dvojité štátne občianstvo, tak dieťa bude mať asi vaše štátne občianstvo. Národnosť môžete nahlásiť aký chcete, čiže SK, HU, RU, teoreticky aj iný, podľa toho ako sa rozhodnete s priateľom.
Ak budete rodiť v HU, tak priateľ musí vybaviť nejaké administratívne veci v Budapešti na SK veľvyslanectve ohľadne narodení dieťaťa. Asi bude treba aj oficiálny preklad, a na to dostanete SK rodný list.
Cestovať môžete s pasom.
ikleinova
02.10.08,08:53
Zijem tu od decembra min. roku ale to asi nie je podstatne, kedze si odvody platim na Slovensku ako dobrovolne nezamestnana. Zatial este nemam dvojite statne obcianstvo, ale asi si budem vybavovat Slovensko madarske kedze tam budeme byvat.Zatial dakujem za ochotu a odpoved.
Sony
02.10.08,09:01
Dufam, že Slovensko a ani Rumunsko nikdy nebude v Shangaji, stačí, že sme v Shengene.
z.j
02.10.08,10:01
Momentálne by asi bolo najjednoduchšie zaevidovať SK občianstvo. Získať štátne občianstvo iného štátu môže trvať istý čas. Keby bol priateľ občanom HU, tak by si mohla asi jednoduchšie žiadať aj HU občianstvo. Ja by som zvolil takýto postup: keďže priateľ má HU národnosť, ak sa dobre pamätám, ľahšie a rýchlejšie dostane HU občianstvo. Potom Ty, ako manželka HU občana, by si mohla požiadať o občianstvo. Možno aj to by bolo potom rýchlejšie vybavené.
Podľa mňa materskú dostaneš od SK.