zaja
02.10.08,09:38
Dobry deň
prosim bol novelizovany par. 138 zák. práce?

Pokiaľ pri odbere lekár vystaví P-čko (na celý deň)
mám za to, že je to čas na zotavenie a zamestnancovi patrí náhrada mzdy
na celý deň. (u nás je možnosť darovať krv len každý utorok od 6 - 12.00)
Zamestnávateľ argumentuje, že za darovanie krvi už P-čka neplatia!
Neviem o žiadnej novelizácií, ušlo mi niečo?
Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
02.10.08,07:40
Dobry deň
prosim bol novelizovany par. 138 zák. práce?

Pokiaľ pri odbere lekár vystaví P-čko (na celý deň)
mám za to, že je to čas na zotavenie a zamestnancovi patrí náhrada mzdy
na celý deň. (u nás je možnosť darovať krv len každý utorok od 6 - 12.00)
Zamestnávateľ argumentuje, že za darovanie krvi už P-čka neplatia!
Neviem o žiadnej novelizácií, ušlo mi niečo?
Ďakujem za odpoveď.
(2) Zamestnávateľ ďalej poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov. Pracovné voľno patrí na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty k odberu a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty k odberu. Ak nedôjde k odberu, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas neprítomnosti v práci.
zaja
02.10.08,09:01
znenie zákona som si našla,
ale potrebovala som skôr názor na to vystavené P-čko.
Jeho vystavenie na deň odberu - na celý tento deň (nie je tam časové obmedzenie) chápem ako čas určený lekárom na zotavenie po odbere.
Takže podľa mňa spĺňa podmienky a má ho zamestnávateľ akceptovať.
veronikasad
02.10.08,10:58
Darcovstvo krvi je tak šlachetná činnosť a ani sám podnikateľ, ktorý takéto volno odmieta preplatiť nevie, kedy zrovna on tu krv bude potrebovať...
willma
02.10.08,11:07
sama som párkrát bola darovať,:D, (kto ma pozná vie) ale v poslednom čase som šla po odbere rovno do práce na zbytok dňa.
Chobot
02.10.08,23:19
Dobry deň
prosim bol novelizovany par. 138 zák. práce?

Pokiaľ pri odbere lekár vystaví P-čko (na celý deň)
mám za to, že je to čas na zotavenie a zamestnancovi patrí náhrada mzdy
na celý deň. (u nás je možnosť darovať krv len každý utorok od 6 - 12.00)
Zamestnávateľ argumentuje, že za darovanie krvi už P-čka neplatia!
Neviem o žiadnej novelizácií, ušlo mi niečo?
Ďakujem za odpoveď.

čo myslíš pod pojmom P-čko? Taký výraz ZP nepozná, vo firemnom hovorovom jazyku to znamená vyšetrenie alebo ošetrenie v zdravotnom zariadení. V tom prípade darovanie krvi nie je P-čko, ale za darovanie krvi patrí zamestnancovi voľno na nevyhnutnú dobu na cestu do zariadenia, na dobu odberu a cestu späť prípadne na regeneráciu. Skutočne si potrebovala celý deň voľno po odbere? Ak tak zhodnotil lekár, tak ti patrí voľno celý deň, ale nemýľ si to s tým P-čkom, ktoré máš nárok na 7 dní v roku. Odber krvi sa do toho neráta.

Pozn: neviem, možno naozaj niekto potrebuje zotavenie, ale bol som aj ja viackrát darovať, ale nebral som si voľno na celý deň, po odbere som tiež išiel do práce.
milanko222
03.10.08,01:08
sama som párkrát bola darovať,:D, (kto ma pozná vie) ale v poslednom čase som šla po odbere rovno do práce na zbytok dňa.



Odber krvi sa do toho neráta.
Pozn: neviem, možno naozaj niekto potrebuje zotavenie, ale bol som aj ja viackrát darovať, ale nebral som si voľno na celý deň, po odbere som tiež išiel do práce.

Toto nebudem hodnotiť.
Aj ja som párkrát daroval (dokonca myslím , že aj nejakú plaketu mi dali)( a raz aj za peniaze).
Čo ma mierne rozčuľuje je strašne veľký pomer nákladov (čo je firma "ochotná" dať) za reklamu k ročnej sume rozdielu nákladov za "bezplatných darcov " ( teda či firma preplatí pol dňa , alebo celý - aby aspoň dobrý pocit nekazili darcom ).

Milan
Martin Mocko
03.10.08,04:49
Ja osobne mám tiež už cez 20 odberov za sebou...a musím uznať, že darcom zobrali úplne všetky výhody, ktoré mali. Pokiaľ firma toleruje a preplatí celý deň. Ešte ako tak. Môj otec dokonca pracuje vo firme, kde keby uplatnil voľno na darovanie krvi - znížia sa mu tým kvartálne prémie. (zamestnávateľovi je jedno, či ide k lekárovi so sebou - alebo ide darovať krv)

Kedysi sme mali nárok na celodenné platené voľno v práci, ešte pán Mikloš nám zrušil odpočítateľnú položku 2000 za odber (síce maličkosť - ale poteší) a keď sa zrušili i Zajacove 20korunáčky - už naozaj darca krvi sa nelíši od nedarcu a nečudujem sa, že transfúzky kričia o pomoc - už to naozaj zostalo iba na svedomí ľudí.

Kto si myslí, že darcovstvo krvi je zbytočná vec...a vedome takto likviduje snaženie ľudí..nech mu v prípade potreby nalejú do žíl brzdovú kvapalinu - nemusí ju mať iba v hlave.
Stina
03.10.08,04:52
Tiež chodím darovávať krvné doštičky (odber ktorých trvá cca hodinu až hodinu a pol), ale ešte ma nikdy nenapadlo zostať doma celý deň. Vždy prídem do práce.
zaja
03.10.08,11:28
No aby som to uviedla na spravnu mieru.
Potvrdenie od tr.stanice som nazvala P-cko omylom, viem ze to nespada do naroku tych 7 dni, ale chcela som si overit ci tlacivo co vydava tr.stanica
mozno chapat ako potvrdenie na zotavenie po odbere.
Je to totiz tak ze sef ma vyhradu (napriek tomu - mozno aj preto ze ma plaketu za darcovstvo a vie co to obnasa) k preplateniu celeho dna,
takze on sa vracia do prace, ja ako uctovnicka sa vraciam do prace, ale kolegovi ktory to odmieta tymto robim medvediu sluzbu, pretoze od chce zostat doma.
Toto je asi podla svedomia kazdeho a aj ako sa po odbere citi, len som si
chcela overit ze ci sa vystavene tlacivo ma chapat ako potvrdenie za zotavenie, aj ked ho davaju automaticky a je na kazdom ci si ho prevezme.
Dakujem za nazor
Chobot
03.10.08,11:50
No aby som to uviedla na spravnu mieru.
Potvrdenie od tr.stanice som nazvala P-cko omylom, viem ze to nespada do naroku tych 7 dni, ale chcela som si overit ci tlacivo co vydava tr.stanica
mozno chapat ako potvrdenie na zotavenie po odbere.
Je to totiz tak ze sef ma vyhradu (napriek tomu - mozno aj preto ze ma plaketu za darcovstvo a vie co to obnasa) k preplateniu celeho dna,
takze on sa vracia do prace, ja ako uctovnicka sa vraciam do prace, ale kolegovi ktory to odmieta tymto robim medvediu sluzbu, pretoze od chce zostat doma.
Toto je asi podla svedomia kazdeho a aj ako sa po odbere citi, len som si
chcela overit ze ci sa vystavene tlacivo ma chapat ako potvrdenie za zotavenie, aj ked ho davaju automaticky a je na kazdom ci si ho prevezme.
Dakujem za nazor

Áno, chápeš to správne. To vyplnené tlačivo je potvrdenie o neprítomnosti. TS asi automaticky dá každému voľno na zotavenie, kto voľno nepotrebuje, môže nastúpiť do práce po odbere. Kto ale odber ťažšie znáša, tak na základe toho potvrdenia môže zostať doma na zotavenie.

Šéf nech sa neondí... veď zase až tak často na odbery nechodíte - max. 4 x do roka na krv alebo 12x do roka na doštičky. Musí to uznať.
IVEB
06.11.08,08:24
Práve som narazila na túto tému , ktorej venujeme dnes v práci rozsiahlu diskusiu. Áno darovanie krvi , plazmy a pod. je ušľachtilá vec a samozrejme ju podporujem . Ale ... U nás máme zavedený pružný pracovný čas , kde pevne stanovená doba , kedy má byť zamestnanec v práci je v čase od 9:00 do 14:30 hod. Máme zamestnanca , ktorý pravidelne chodí darovať krv a plazmu , a nosí nám potvrdenie z NTS , kde je uvedené , že Potvrdzujeme , že pán .... bol dňa .... na odbere krvi. Podpis a pečiatka. Nič viac. Ak si vezmem § 138 ZP tam je uvedené , že to pracovné voľno sa zamestnancovi poskytne na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty k odberu a späť a za čas na zotavenie po odbere , pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Čo znamená v tomto prípade nevyhnutne potrebný čas a pracovný čas? Nechceme zamestnanca ukrátiť o celodenné voľno , ale potrebujeme sa oprieť o zákon. Máme mu preplatiť len čas zasahujúci do pevnej pracovnej doby , alebo celých 8 hodín , aj keď na tom potvrdení nie je uvedený žiaden čas , ale len deň?
Infarkt
06.11.08,08:53
V prípade, že máte stanovený Pružný pracovný čas, riadiš sa náhradami v zmysle :

§ 143
Prekážky v práci
pri pružnom pracovnom čase

(1) Prekážky v práci na strane zamestnanca sa pri uplatnení pružného pracovného času posudzujú ako výkon práce s náhradou mzdy len v rozsahu, v ktorom zasiahli do základného pracovného času. V rozsahu, v ktorom zasiahli do voliteľného pracovného času, sa posudzujú ako ospravedlnené prekážky v práci, nie však ako výkon práce a neposkytuje sa za ne náhrada mzdy.

(2) Ak tento zákon alebo kolektívna zmluva pri prekážkach v práci na strane zamestnanca ustanoví presnú dĺžku nevyhnutne potrebného času, za ktorý zamestnancovi patrí pracovné voľno, posudzuje sa ako výkon práce celý tento čas; za jeden deň sa pritom považuje čas zodpovedajúci priemernej dĺžke pracovnej zmeny vyplývajúci z určeného týždenného pracovného času zamestnanca.

(3) Prekážky v práci na strane zamestnávateľa sa posudzujú ako výkon práce, ak zasiahli do pracovnej zmeny zamestnanca, a to za každý jednotlivý deň pri uplatnení

a) pružného pracovného dňa najviac v rozsahu dĺžky pracovnej zmeny pripadajúcej zamestnancovi na príslušný deň,
b) pružného pracovného týždňa a pružného štvortýždňového pracovného času najviac v rozsahu priemernej dĺžky pracovnej zmeny vyplývajúcej z určeného, prípadne z kratšieho pracovného času príslušného zamestnanca.

(4) Ak zamestnanec neodpracoval pre ospravedlnené prekážky v práci uvedené v odseku 1 druhej vete celý denný pracovný čas pri uplatnení pružného pracovného dňa alebo celý týždenný pracovný čas pri uplatnení pružného pracovného týždňa alebo celý pracovný čas pripadajúci na štvortýždňové pracovné obdobie, pretože mu v tom bránila prekážka v práci na jeho strane, je povinný túto neodpracovanú časť pracovného času nadpracovať v pracovných dňoch bez zbytočného odkladu po odpadnutí prekážky v práci, ak sa so zamestnávateľom nedohodol inak. Nadpracovanie je možné len vo voliteľnom pracovnom čase, ak nebola dohodnutá iná doba a nadpracovanie nie je prácou nadčas.

Ak tam nie je uvedená doba, tak mu patrí náhrada mzdy, len za základný pracovný čas, teda od 9:00 do 14:30 hod.
Čo sa týka doby potrebnej na zotavenie, pri novelizácii ZP v roku 2003 vypadla z neho 24-hodinová doba...
IVEB
06.11.08,09:00
Fajn, takto sme to zatiaľ preplácali aj my. Ale ak by na tom potvrdení bol uvedený čas potrebný za zotavenie napr. 12 hodín , tak potom ako bude v praxi vyzerať náhrady mzdy za koľko hodín v danom dni pri pružnom pracovnom čase ?
Infarkt
06.11.08,09:47
Mno, to už je trošku zložitejšie, ale pokúsim sa vysvetliť ;)

Pružný pracovný čas rieši tento § :

Pružný pracovný čas
§ 88

(1) V záujme zvýšenia efektívnosti práce a lepšieho zabezpečenia potrieb zamestnancov môže zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov zaviesť pružný pracovný čas.

(2) Pri uplatnení pružného pracovného času si zamestnanec volí sám začiatok alebo aj koniec pracovného času v jednotlivých dňoch v rámci časových úsekov určených zamestnávateľom (voliteľný pracovný čas). Medzi dva úseky voliteľného pracovného času je vložený časový úsek, v ktorom je zamestnanec povinný byť na pracovisku (základný pracovný čas). Pružný pracovný čas možno uplatňovať pri rovnomernom rozvrhnutí pracovného času na jednotlivé týždne a aj pri jeho nerovnomernom rozvrhnutí.

(3) Základný pracovný čas spolu s úsekmi voliteľného pracovného času tvorí denný prevádzkový čas.

V zmysle toho, že darcovstvo je úkon vo všeobecnom záujme v zmysle §137, odstavec 5, písmeno a) a b) je náhrada mzdy v zmysle tohto § :

§ 138

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na rekondičných pobytoch, na povinných lekárskych prehliadkach a na účasť zástupcov zamestnancov na vzdelávaní.

(2) Zamestnávateľ ďalej poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov. Pracovné voľno patrí na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty k odberu a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty k odberu. Ak nedôjde k odberu, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas neprítomnosti v práci.

Takže mu patrí náhrada mzdy za denný prevádzkový čas...
IVEB
06.11.08,11:41
Nie som si istá , či to chápem správne. Takže v zmysle príspevku 13 ak nemá zamestnanec na potvrdení čas , tak mu preplatím počet hodín základného pracovného času. Ak tam má uvedený čas napr. 12 hodín alebo 48 hodín , tak mu preplatím koľko? Ak voliteľný čas je medzi 6:00-9:00 a od 14.30 do 17:00 a medzitým je základný pracovný čas od 9:00 -14:30 hod.Spolu prevádzkový čas je 11 hodín. Ak máte trpezlivosť , prosím o vysvetlenie.
rony
05.04.11,17:55
Ja chodím roky darovať krv a keďže pracujem v školstve a nie v mieste bydliska a ani odberu, nešla som zatiaľ nikdy po darovaní krvi do práce.
Ale aj u nás zamestnávateľ chce, aby sme sa do dvoch hodín vrátili do práce. Reálne to nie je možné. Keď idem autobusom do miesta odberu 24 km po piatej, prídem pred šietou, doktorka začína ordinovať o siedmej, kým ma vyšetrí, urobia mi odber je asi pol deviatej, autobus do mieta bydliska mi ide o deviatej a autobus do miesta výkonu práce(vzdialenej 13 km) o desiatej. Začnem učiť okolo pol jedenástej ak všetko dobre stihnem a nič mi nebude meškať.
Vyučovanie mi končí po jednej. Takže pre mňa sa darovanie krvi stáva pomaly maratónom, ale aj keď ma to asi bude stáť dosť síl, nechcela by som s tým prestať. Želám len takým vedúcim ako je aj tá naša, aby nikdy nepotrebovali krv od darcov. Jednoduchšie by bolo nekomplikovať si život a prestať s darcovstvom, ale ten pocit, že možno niekomu pomôžem mi nič nevynahradí.
rony
05.04.11,18:16
Ja chodím roky darovať krv a keďže pracujem v školstve a nie v mieste bydliska a ani odberu, nešla som zatiaľ nikdy po darovaní krvi do práce.
Ale aj u nás zamestnávateľ chce, aby sme sa do dvoch hodín vrátili do práce. Reálne to nie je možné. Keď idem autobusom do miesta odberu 24 km po piatej, prídem pred šietou, doktorka začína ordinovať o siedmej, kým ma vyšetrí, urobia mi odber je asi pol deviatej, autobus do mieta bydliska mi ide o deviatej a autobus do miesta výkonu práce(vzdialenej 13 km) o desiatej. Začnem učiť okolo pol jedenástej ak všetko dobre stihnem a nič mi nebude meškať.
Vyučovanie mi končí po jednej. Takže pre mňa sa darovanie krvi stáva pomaly maratónom, ale aj keď ma to asi bude stáť dosť síl, nechcela by som s tým prestať. Želám len takým vedúcim ako je aj tá naša, aby nikdy nepotrebovali krv od darcov. Jednoduchšie by bolo nekomplikovať si život a prestať s darcovstvom, ale ten pocit, že možno niekomu pomôžem mi nič nevynahradí.