kukuliena
02.10.08,09:51
Zamestnanec má nárok pri smene dlhšiej ako šesť hodín prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút ako je to však v prípade, že zamestnanec, robí dlhšie ako 12 hodín (predpokladám že zamestnávateľ môže skrátiť odpočinok medzi smenami na 8 hodín) - má nárok na 2 polhodinové prestávky? Ďakujem za skorú odpoveď
Libusa
02.10.08,07:59
Naši zamestnanci ktorí pracujú 12 hod. majú výkon práce 11,25 hod. a prestávku 45min .
kukuliena
02.10.08,08:10
myslela som že výkon práce je 12 hodín + 1 hodina na prestávku? = spolu 13 hodín
Libusa
02.10.08,08:41
myslela som že výkon práce je 12 hodín + 1 hodina na prestávku? = spolu 13 hodín
My máme po dohode so zamestnancami upravenú pracovnú dobu tak ako som napísala. Zo zákonníka je to tak ako si napísala.
Livia2
13.10.08,05:52
My máme po dohode so zamestnancami upravenú pracovnú dobu tak ako som napísala. Zo zákonníka je to tak ako si napísala.

V zákonníku je dané, že zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Zaujímalo by ma, kde je dané, že má byť aj ďalšia prestávka v prípade, že pracovná zmena je 12 hodinová.
A tiež chcem poprosiť o názor, ako je to v prípade, keď pracovná zmena trvá 7,5 hod + 0,5 hod prestávka a potom zostane zamestnanec na 8 hodinový nadčas. Bude mať zaplatených v nadčase 8 hod alebo opäť 7,5 + 0,5 (prestávku samozrejme v skutočnosti mal).
Ďakujem
Marína
13.10.08,18:54
V ZP sa uvádza len povinnosť 30 min. odpočinok po 6-tich hodinách. Odpracovaný nadčas = 7,5 hod.
pufamuf
13.10.08,19:10
Ak si dobre pamätám bolo niekedy v ZP uvedené, že pri 12 h. zmene patrí zamestnancovi ďalšia prestávka v trvaní 15 min., ale fakt si to pamätám len hmlisto. Teraz tam nič podobné nieje.
Podľa môjho názoru pri 12 h. zmene nie je nárok na 2x30min. prestávku. Vychádzam z toho, že "Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času".

V prípade 8h. nadčasu má podľa mňa nárok na 30 m. prestávku, čiže fond prac. času 7,5 h.. Treba dať pozor aby boli splnené podmienky § 92 ZP:
Nepretržitý denný odpočinok
(2) Tento odpočinok možno skrátiť až na osem hodín zamestnancovi staršiemu ako 18 rokov v nepretržitých prevádzkach a pri turnusovej práci, pri naliehavých opravárskych prácach, ak ide o odvrátenie nebezpečenstva ohrozujúceho život alebo zdravie zamestnancov, a pri mimoriadnych udalostiach. Ak zamestnávateľ skráti minimálny odpočinok je povinný dodatočne poskytnúť zamestnancovi do 30 dní rovnocenný nepretržitý náhradný odpočinok.

Som len obyčajný zamestnanec, čiže nejde o odbornú radu. Je to môj názor.
blazonko
14.10.08,04:44
30 min. prestávka je povinnosťou pri 8 hod. aj pri 12 hod. smene. Všetky ostatné závisia na dohode so zamestnancami.
pavlinka
14.12.10,06:38
Zamestnancovi ideme skracovať PP na 27,5 hod týždenne,denne 5,5 hod.Kedže nárok na prestávku vzniká až nad 6 odpracovaných hodín, tento môže po odpracovaní 5,5 hodín denne odísť a nemusí byt v práci o 30 minút dlhšie.Vznikne mu len nárok na stravné ale nie na prestávku.Dobre som to pochopila?
Tweety
14.12.10,07:02
Zamestnancovi ideme skracovať PP na 27,5 hod týždenne,denne 5,5 hod.Kedže nárok na prestávku vzniká až nad 6 odpracovaných hodín, tento môže po odpracovaní 5,5 hodín denne odísť a nemusí byt v práci o 30 minút dlhšie.Vznikne mu len nárok na stravné ale nie na prestávku.Dobre som to pochopila?
Nárok na zabezpečenie stravovania podľa §152ZP mu vznikne. Nárok na prestávku nie.
ivka70
14.12.10,07:05
Zamestnancovi ideme skracovať PP na 27,5 hod týždenne,denne 5,5 hod.Kedže nárok na prestávku vzniká až nad 6 odpracovaných hodín, tento môže po odpracovaní 5,5 hodín denne odísť a nemusí byt v práci o 30 minút dlhšie.Vznikne mu len nárok na stravné ale nie na prestávku.Dobre som to pochopila?

Ano.
Aj ked moze mat prestavku definovanu aj skor ako po 6 hodinach.
vsetko zavisi od organizacie prace na pracovisku.
pavlinka
14.12.10,07:13
To znamená že keď sa zamestnanec a zamestnávateľ dohodnú že bude čerpať prestávku v strede pracovnej smeny, potom zostane o 30 minút dlhšie v práci. A keď sa dohodnú že nebude mať prestávku odíde po odpracovaní 5,5 hod.
ivka70
14.12.10,07:18
To znamená že keď sa zamestnanec a zamestnávateľ dohodnú že bude čerpať prestávku v strede pracovnej smeny, potom zostane o 30 minút dlhšie v práci. A keď sa dohodnú že nebude mať prestávku odíde po odpracovaní 5,5 hod.

Ano.
Napr. ak zamestnanec pracuje od 10,00 a vo firme je prestavka na obed 11,30-12,00 , tak aj zamestnanec na kratsi uvazok moze mat nariadenu prestavku v tomto case. teda moze mu ju zamestnavatrl v tom case nariadit, nemusi sa s nim dohodnut. V tvojom pripade by teda bol v praci do 16,00 s 1/2 hod. prestavkou na obed.
ak nariadenu prestavku mat nebude, pracuje v kuse od 10,00 do 15,30.