emdzi
02.10.08,10:19
Dobry den,

som zivnostnik, tento rok si uplatnujem pausalne vydavky a v prijmoch prekrocim milion Sk. Chcel by som sa teda uistit v dvoch veciach:
1) do obratu na ucely DPH sa pocitaju vsetky moje prijmy, nic sa od nich neda odpocitat - ked moje prijmy prekrocia 35 000 eur, budem sa musiet registrovat ako platitel DPH,
2) ked budem platitelom DPH, nebudem si moct nadalej uplatnovat pausalne vydavky.

Dakujem za odpovede
Anja111
02.10.08,08:51
Dobry den,

som zivnostnik, tento rok si uplatnujem pausalne vydavky a v prijmoch prekrocim milion Sk. Chcel by som sa teda uistit v dvoch veciach:
1) do obratu na ucely DPH sa pocitaju vsetky moje prijmy, nic sa od nich neda odpocitat - ked moje prijmy prekrocia 35 000 eur, budem sa musiet registrovat ako platitel DPH,
2) ked budem platitelom DPH, nebudem si moct nadalej uplatnovat pausalne vydavky.

Dakujem za odpovede
1) Áno, budeš povinný registrovať sa za platiteľa DPH, ak za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahneš celkový obrat 1 500 000 Sk, (po 1.1.2009 35 000 Eur)...
2) Keď budeš platiteľom DPH celý rok, tak nemôžeš uplatňovať paušálne výdavky...
Pozri:
ZDP
§ 6,
odst. (10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
optimistka
02.10.08,08:54
to čo vstupuje do obratu je presne definované v zákone o dph § 4 ods.9
k bod2 paušálne výdavky si môžeš uplatňovať, len ak budeš platiteľom len časť zdaňoacieho obdobia, t.j. nie celý rok to je definované v zákone o daniach z príjmo v§ 6 ods. 10
evina123
02.10.08,09:33
Dobry den,

som zivnostnik, tento rok si uplatnujem pausalne vydavky a v prijmoch prekrocim milion Sk. Chcel by som sa teda uistit v dvoch veciach:
1) do obratu na ucely DPH sa pocitaju vsetky moje prijmy, nic sa od nich neda odpocitat - ked moje prijmy prekrocia 35 000 eur, budem sa musiet registrovat ako platitel DPH,
2) ked budem platitelom DPH, nebudem si moct nadalej uplatnovat pausalne vydavky.

Dakujem za odpovede
pokiaľ budeš povinný sa zaregistrovať ešte v tomto roku - do 20. dňa po mesiaci, kedy si dosiahol obrat 1.500.000 (musíš to odsledovať za 12 po sebe nasledujúcich mesiacoch, nie za kalendárny rok), môžeš za tento rok uplatniť paušálne výdavky, ale za budúci rok už nemôžeš. Ak budeš povinný sa zaregistrovať až v budúcom roku, t. j. nie hneď od 1.1., pretože obrat 35.000 eur je od 2/2008 do 1/2009 vrátane, môžeš si uplatniť paušálne výdavky aj v budúcom roku, lebo nebudeš platiteľom celé zdaň. obdobie. Ešte pozor - za obdobie, ktoré bude predchádzať zmene uplatňovania výdavkov, musíš upraviť základ dane podľa par.17 ods.10 zákona o dani z príjmov - a to v riadnom daňovom priznaní, keď to vieš dopredu, alebo v dodatočnom, ak by si nevedel, že budeš meniť spôsob preukazovania výdavkov alebo zabudol na to.