Ester plus
02.10.08,12:26
V tomto roku 2008 predpokladám, že firma prekročí priemerný evidenčný počet občanov vo fyzických osobách 20. Vedieť to budem až po prepočte v decembri. Kedy má firma povinnosť zamestnávať občanov s postihnutím, prípadne zadať zákazku chránenej dielni už v roku 2008 alebo zaplatiť pokutu v roku 2009 za rok 2008?
tuta
02.10.08,10:31
§ 65
Odvod za neplnenie povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím


(1) Zamestnávateľ, ktorý nezamestnáva určený povinný podiel počtu občanov so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a) na celkovom počte svojich zamestnancov podľa § 63 ods. 1 písm. d), je povinný najneskôr do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka odviesť na účet úradu za každého občana, ktorý mu chýba do splnenia povinného podielu počtu občanov so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a), odvod vo výške trojnásobku mesačnej minimálnej mzdy platnej ku koncu kalendárneho mesiaca, v ktorom sa odvod za nesplnenie povinného podielu počtu občanov so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a) odvádza.
Ester plus
02.10.08,10:48
Z toho mi vyplýva, že v roku 2008 už musíme rátať s tým, že ak by sme náhodou prekročili priemerný ev.počet zam. 20 tak už sme takéhoto občana mali zamestnávať, prípadne zadať zákazku chránenej dielni. Ak sme nepredpokladali že tento stav prekročíme zostáva nám už len zaplatiť pokutu. Neviem či som to pochopila správne. Ináč ten § 65 ods.1 už bol novelizovaný.
mata05
22.10.08,17:39
Ahojte. Chcem sa opýtať, či pri zamestnávaní občana so ZŤP je limitovaný jeho plat.
Rozalka
22.10.08,17:50
Z toho mi vyplýva, že v roku 2008 už musíme rátať s tým, že ak by sme náhodou prekročili priemerný ev.počet zam. 20 tak už sme takéhoto občana mali zamestnávať, prípadne zadať zákazku chránenej dielni. Ak sme nepredpokladali že tento stav prekročíme zostáva nám už len zaplatiť pokutu. Neviem či som to pochopila správne. Ináč ten § 65 ods.1 už bol novelizovaný.
Nejde o pokutu, je to odvod za nesplnenie si povinnosti a je to daňový výdavok.
wagner
22.10.08,20:01
Prečo by mal byť limitovaný plat občana so ZŤP?
veronikasad
22.10.08,20:13
Ahojte. Chcem sa opýtať, či pri zamestnávaní občana so ZŤP je limitovaný jeho plat.
Ak myslíš hornú hranicu - nie.

Zákon o minimálnej mzde však stanovuje výšku min. mzdy :

... 75 % sumy stanovenej min. mzdy, ak ide o zamestnanca, ktorý je požívateľom čiastočného invalidného dôchodku (zákon o soc.poistení už tento pojem nepozná - ide o inv.dlchodok s poklesom schopnosti o 40-70 %)

50 % sumy stanovenej min. mzdy, ak ide o zamestnanca, ktorý je požívateľom inv. dôchodku (pokles viac ako 70%)