monika306
02.10.08,12:39
1
ahojte, manžel si otvoril živnosť a tak sa chcem opýtať, čo ďalej, po vydaní živnosti navštívim zdr. poisťovňu, kde si určím výšku preddavko 0 (manžel je v tpp), potom navštívim DÚ, kde mi pridelia DIČ? (nechcem byť platiteľom DPH), vytvorím si v banke účet - musí byť podnikateľský?
2
ak toto absolvujem, čo mi ešte treba? nejakú pečiatku ... a môžu sa faktúry uhrádzať v hotovosti - cez PPD? lebo aj keď som si prečítala tu na fóre niečo ohľadom toho, stále mi to nie je jasné. Ak niekomu vystavím PPD, kde dám tie peniaze? odnesiem ich na účet? ako to zaúčtujem?
stiahla som si z internetu program alfa
3
môžem ja ako manželka viesť manželovi oficiálne účtovníctvo a vystavovať faktúry, ak nie som jeho zamestnanec?

ospravedňujem sa, ale som fak laik...............

4
ak budem mať zákazníka, objednám si tovar u dodávateľa, on mi vystaví faktúru, ktorú zapíšem do evidencie záväzkov, uhradím ju a následne ja vyfaktúrujem zákazníkovi tovar (nie som platiteľom dph, tak len o zvýšenú sumu), zapíšem do evidencie pohľadávok, vystavím dodací list.
5
Na evidenciu faktúr mi treba osobitnú knihu alebo stačí, ak si zoznam vytlačím z programu alfa
6
výdavky počas roka na moje osobné účely účtujem ako osobnú spotrebu podnikateľa?

ďakujem všetkým
Marína
02.10.08,17:32
1
ahojte, manžel si otvoril živnosť a tak sa chcem opýtať, čo ďalej, po vydaní živnosti navštívim zdr. poisťovňu, kde si určím výšku preddavko 0 (manžel je v tpp), potom navštívim DÚ, kde mi pridelia DIČ? (nechcem byť platiteľom DPH), vytvorím si v banke účet - musí byť podnikateľský?
Áno, ak sa neprihlásil prostredníctvom ŽÚ cez Formulár pre FO. Ak nebude platiteľom DPH, nie je povinný si založiť BÚ.
2
ak toto absolvujem, čo mi ešte treba? nejakú pečiatku Nie je povinnosť, ale je vhodné používať pečiatku.... a môžu sa faktúry uhrádzať v hotovosti - cez PPD? Áno lebo aj keď som si prečítala tu na fóre niečo ohľadom toho, stále mi to nie je jasné. Ak niekomu vystavím PPD, kde dám tie peniaze? odnesiem ich na účet? ako to zaúčtujem? PPD=príjmový pokladničný doklad. Zaúčtuješ do pokladne.
stiahla som si z internetu program alfa
3
môžem ja ako manželka viesť manželovi oficiálne účtovníctvo a vystavovať faktúry, ak nie som jeho zamestnanec?
Uzavrieť pracovno-právny vzťah.

ospravedňujem sa, ale som fak laik...............

4
ak budem mať zákazníka, objednám si tovar u dodávateľa, on mi vystaví faktúru, ktorú zapíšem do evidencie záväzkov, uhradím ju a následne ja vyfaktúrujem zákazníkovi tovar (nie som platiteľom dph, tak len o zvýšenú sumu), zapíšem do evidencie pohľadávok, vystavím dodací list a faktúru.
5
Na evidenciu faktúr mi treba osobitnú knihu alebo stačí, ak si zoznam vytlačím z programu alfa Stačí.
6
výdavky počas roka na moje osobné účely účtujem ako osobnú spotrebu podnikateľa? Áno.

ďakujem všetkým
................
monika306
02.10.08,17:59
ďakujem za odpoveď, už som si myslela, že mi nikto nepomôže...

ešte raz sa spýtam na tú úhradu v hotovosti, je jedno, aká bude suma faktúry? ja vystavím PPD a musím mať fyzicky nejakú pokladňu alebo to len rovno zaúčtujem v alfe ako príjem cez pokladňu a odnesiem na účet?

Marína, ďakujem ešte raz veľmi pekne
Anja111
02.10.08,18:05
ďakujem za odpoveď, už som si myslela, že mi nikto nepomôže...

ešte raz sa spýtam na tú úhradu v hotovosti, je jedno, aká bude suma faktúry? Áno. ja vystavím PPD a musím mať fyzicky nejakú pokladňu Nie. alebo to len rovno zaúčtujem v alfe ako príjem cez pokladňu Áno. a odnesiem na účet? Áno, pokiaľ ich nepotrebuješ na hotovostné platby...

Marína, ďakujem ešte raz veľmi pekne
Odpovede v texte.
Dav
02.10.08,18:15
Pokladňa ako nejaká skrinka na peniaze fyzicky byť nemusí. Peniaze, ktoré sa príjmu do pokladne, a v programe sa zaúčtujú ako úhrada vystavenej faktúry, sa musia pri vkladaní do banky vybrať z pokladne v programe ako prevod na bežný účet. Ostanú zaevidované na priebežných položkách. Keď príde výpis z bežného účtu, sa tieto peniaze zaúčtujú ako príjem v banke,z prevodu hotovosti na BÚ, položka priebežné položky sa zaúčtovaním výpisu zníži o peniaze prijaté v banke. Ak medzitým nedôjde k ďalšiemu odvodu tržby z pokladne, tak bude nulový zostatok na priebežných položkách. Výška hotovosti za faktúru nie je obmedzená.
monika306
02.10.08,20:26
ďakujem veľmi pekne za odpovede