pillot
02.10.08,12:38
Prosím vás o radu,
som SZČO a k práci používam svoje súkromné os. vozidlo (je evidované na rodné číslo, nie na IČO) na ktoré si chcem uplatniť paušálnu náhradu za používanie.
Otázka: a/ Som povinný platiť daň z motorového vozidla?
b/ ak áno a auto nepoužívam každý deň, tak v akej výške?
c/ ak v pomernej, tak z kalendárneho roku, alebo počtu prac. dní?
d/ ak sa daň musí platiť, môžem si ju dať do nákladov?
a na záver: Môžem si uplatňovať diéty pri prac. ceste, pričom nemám stravné lístky či nejakú inú náhradu stravného?
Ďakujem.
evina123
03.10.08,17:20
Takže poporiadku:
1.ak používaš súkromné auto na služobné účely (oficiálne - vykazuješ si náhradu spotreby poh.látok PL+zákl.náhradu) si povinný platiť daň z motorového vozidla
2. Daňové priznanie za rok 2008 musíš podať do konca 1/2009 a súčasne daň zaplatiť
3. Aby si mohol urobiť 1 + 2 bez pokuty, musíš podať oznámenie o používaní mot.vozidla na podnikateľské účely na daňový úrad do 30 dní od začatia tejto činnosti (to znamená, že do nákladov si môžeš dávať náhrady PL+zákl. 30 dní pred podaním oznámenia). Ak by si síce podal oznámenie ale po lehote, tak zaplatíš pokutu min.2000,-, čiže treba zvážiť, či sa ti oplatí zaplatiť v "čistom" pokutu oproti zníženiu zákl.dane napr. od začiatku roka za náhrady PL+zákl.
2. Ak auto nepoužívaš každý deň, tak by si musel pri každom "prerušení" podávať oznámenie o skončení používania mot.vozidla na podnikateľské účely a opäť oznámenie o začatí používania mot. vozidla na podnikateľské účely, pričom ukončiť sa oplatí na konci mesiaca, lebo platíš za celý mesiac, v ktorom si auto použil (iné je to pri zamestnancoch, za nich platí zamestnávateľ len za mesiace, v ktorých bolo použité vlastné auto zamestnanca, bez oznamovacej povinnosti)
2. Daň z motorového auta si môžeš dať do nákladov - predpokladám, že to evidované rodné číslo je tvoje, lebo len vtedy.
3. zákl. náhradu si môžeš uplatniť len na osobné (nie nákladné vozidlo podľa Tech.preukazu) a na vlastné (si vlastníkom, nielen držiteľom napr. pri leasingu), náhradu PL si môžeš dať do nákladov podľa spotreby v TP a ceny PL v čase jej nákupu - čiže podľa dokladu o kúpe PL - ten si treba odložiť
4. Stravné ( bez stravných lístkov, alebo dokladov z rešt. zariadenia) si môžeš uplatňovať do nákladov podľa zákona o cestovných náhradách ako u zamestnancov len v tom prípade, ak vykonávaš činnosť mimo obvyklého miesta činnosti (mimo sídla SZČO,bydliska, prevádzky..). Inak, ak nemáš stravné lístky, môžeš dať do nákladov stravné na základe dokladov z reg.pokladne na daný deň napr. z reštauračného zariadenia, ale daňovo uznaná bude len časť do výšky najnižšej sadzby diét pre zamestnancov -momentálne 98,-, zbytok nedaňové
palčo
03.10.08,17:57
Poprosil by som aj ja o radu. Tie paušálne náhrady na os.mot.vozidlo dávam podľa ceny benzínu v čase nákupu, nie podľa ceny benzínu, keď som ho míňal. Ozrejmím: Kúpim plnú nádrž v nedeľu, v utorok benzín zlacnie, alebo zdražie. Náhrady vypočítam z ceny v čase nákupu. Však? Bločky si samozrejme odkladám. Veď kto by to zisťoval, koľko stál benzín pred niekoľkými mesiacmi.
Ďakujem.
Anja111
03.10.08,18:07
Poprosil by som aj ja o radu. Tie paušálne náhrady na os.mot.vozidlo dávam podľa ceny benzínu v čase nákupu, nie podľa ceny benzínu, keď som ho míňal. Ozrejmím: Kúpim plnú nádrž v nedeľu, v utorok benzín zlacnie, alebo zdražie. Náhrady vypočítam z ceny v čase nákupu. Však? Bločky si samozrejme odkladám. Veď kto by to zisťoval, koľko stál benzín pred niekoľkými mesiacmi.
Ďakujem.
Áno, podľa ceny benzínu v čase nákupu... Bločky musíš priložiť...
palčo
03.10.08,18:14
Ďakujem.
palčo
03.10.08,18:18
Ešte jedna vec ma trápi: Do knihy jázd píšem služobné cesty, na ktoré si uplatňujem náhrady. A čo súkromné cesty. Samozrejme, že si na ne neuplatňujem nič, ale čo tachometer? Jednoducho do knihy písať len kilometre na služobky?
Manual
03.10.08,18:47
Ešte jedna vec ma trápi: Do knihy jázd píšem služobné cesty, na ktoré si uplatňujem náhrady. A čo súkromné cesty. Samozrejme, že si na ne neuplatňujem nič, ale čo tachometer? Jednoducho do knihy písať len kilometre na služobky?
Ak používaš auto súkromné pre účely podnikania, tak do KJ píšeš len pracovné cesty, iné ťa nezaujímajú. Preto v KJ sa neuvádza stav tachometra ale len ubehnuté km pri konkrétnej pracovnej ceste.
Pozri aj tu:http://www.porada.sk/t88479-kniha-jazd-povinnost.html#post800704
pillot
03.10.08,18:58
evina123, ďakujem, mal som v tom stále hokej. To daňové som pochopil jednoznačne aj tie diéty, len jedna vec ešte, okrem zápisu do knihy jázd si vediem aj cesťáky, kde mi program vyráta výšku diét. Môžem si nárok na diéty odrátať podľa cesťáku, alebo musím podložiť bločkom z toho dňa - že som jedol? Samozrejme mimo sídla.
palčo
03.10.08,18:58
Supéér. Toto som potreboval počuť, vlastne čítať.
Ďakujem.
evina123
03.10.08,23:54
evina123, ďakujem, mal som v tom stále hokej. To daňové som pochopil jednoznačne aj tie diéty, len jedna vec ešte, okrem zápisu do knihy jázd si vediem aj cesťáky, kde mi program vyráta výšku diét. Môžem si nárok na diéty odrátať podľa cesťáku, alebo musím podložiť bločkom z toho dňa - že som jedol? Samozrejme mimo sídla.
1.pokiaľ máš nárok na stravné formou"diéty" a na náhrady za spotrebované poh.látky+zákl.náhradu (t.j. pracuješ mimo pracoviska stálej činnosti), nemusíš to dokladať bločkami o strave, môžeš si to nechať vyrátané v cesťáku -postupuješ podľa par.19 ods2 písm.e.
2.Pokiaľ nemáš nárok na stravné formou "diéty" (t.j. pracuješ na pracovisku stálej činnosti - pokiaľ je inde ako v mieste bydliska, tak tam nemáš nárok za cestu na to miesto ani na náhradu za spotrebované poh. látky+zákl.-napr. tvoja prevádzka, obchod...) uplatňuješ si stravné podľa par 19 ods 2 písm.p. zákona o dani z príjmov - vtedy to musíš doložiť dokladom, (napr. zakúpené stravné lístky -pozor nie spätne, reštauračné zariadenie - nerobíš cesťák
veronika713
21.10.08,13:22
môžem sa zapojiť...? ak mám ako SZČO auto prihlásené na DÚ od 1.5.2008, a plánujem živnosť pozastaviť k 1.12.2008...tak čo bude s daňou ktorú je potrebné zaplatiť do 31.1.2009...vzťahuje sa na obdobie 2008 ale zaplatené 2009...ako to v účtovníctve vysporiadam...???
Tinika
21.10.08,13:27
môžem sa zapojiť...? ak mám ako SZČO auto prihlásené na DÚ od 1.5.2008, a plánujem živnosť pozastaviť k 1.12.2008...tak čo bude s daňou ktorú je potrebné zaplatiť do 31.1.2009...vzťahuje sa na obdobie 2008 ale zaplatené 2009...ako to v účtovníctve vysporiadam...???

Ahoj, neviem, či ti správne poradím, ale pokúsim sa. Takže, k 1.12. na DU das vedieť, že už nepoužívaš auto na podnikanie. Ak budeš podávať v r.2009 DP k DzMV, tak daň zaplatíš len za obdobie 1.5.-1.12. plus 15 dní ak by si oznamovala na DU až v lehote 15 dní (15.12.). Teraz neviem, v roku 2009 bude ešte obnovovať živnosť? Lebo ak áno, tak si to dá do N v r. 2009 (čo nie je isté, keď tú živnosť ešte nebude mať v januári). No fakt, teraz by aj mňa riadne zaujímalo ako to poriešiť, lebo som sa už zamotala.
veronika713
21.10.08,14:28
ďakujem za reakciu...ak živnosť obnovím opäť - ešte v roku 2009, tak je to jasné, pôjde mi tá daň do nákladov, v roku 2009...ale ak prichádza do úvahy možnosť, že živnosť sa neobnoví v roku 2008, zaujímalo by ma, či je možné nejako tú daň dostať ešte do roku 2008...???
Tinika
21.10.08,18:18
ďakujem za reakciu...ak živnosť obnovím opäť - ešte v roku 2009, tak je to jasné, pôjde mi tá daň do nákladov, v roku 2009...ale ak prichádza do úvahy možnosť, že živnosť sa neobnoví v roku 2008, zaujímalo by ma, či je možné nejako tú daň dostať ešte do roku 2008...???

Zrejme si počkáme na reakciu ešte niekoho, lebo to zaujíma aj mňa a normálne si ma dostala. Neviem. Aj to ak sa živnosť obnoví, je diskutabilné, či si dá daň do nákladov, lebo tam bude januárový dátum a živnosť vtedy nebude aktívna.
Marína
21.10.08,18:45
môžem sa zapojiť...? ak mám ako SZČO auto prihlásené na DÚ od 1.5.2008, a plánujem živnosť pozastaviť k 1.12.2008...tak čo bude s daňou ktorú je potrebné zaplatiť do 31.1.2009...vzťahuje sa na obdobie 2008 ale zaplatené 2009...ako to v účtovníctve vysporiadam...???
Daň z MV bude tvojim záväzkom voči DÚ. Pri pozastavení živnosti podľa § 17 ods.8 písm.a) ZoDP si povinná vysporiadať(upraviť) v DP základ dane o výšku pohľadávok, výšku záväzkov a cenu nespotrebovaných zásob(r.40 a 41 DP) tak, ako by išlo o ukončenie podnikania.
To platí(viď ods.9 §17) ak sa podnikanie neobnoví do lehoty na podanie DP.
palčo
05.12.08,19:58
Môžem daň z mot.vozidla za rok 2008 zaplatiť už v tomto roku do konca decembra? Išlo by to do nákladov? V r.2009 chcem MV odhlásiť z podnikania.
Ďakujem.
palčo
06.12.08,15:39
Môžem daň z mot.vozidla za rok 2008 zaplatiť už v tomto roku do konca decembra? Išlo by to do nákladov? V r.2009 chcem MV odhlásiť z podnikania.
Ďakujem.

Môžem?
palčo
07.12.08,09:48
Môžem?

???
Tweety
07.12.08,10:00
Môžem daň z mot.vozidla za rok 2008 zaplatiť už v tomto roku do konca decembra? Išlo by to do nákladov? V r.2009 chcem MV odhlásiť z podnikania.
Ďakujem.
Áno, môžeš, bude to VýdavokOvplyvňujúciZákladDane roku 2008.
palčo
07.12.08,10:25
Srdečná vďaka.
palčo
21.12.08,17:56
Chcem zaplatiť ešte do konca roku. Aj tu (http://www.porada.sk/t62615-p73-dan-z-mv-od-2008-a.html) sa píše, že môžem, len dokedy to môžem uhradiť, keď pošty sú 31.12. zatvorené, a prevodom, že by sa 5 dní pred Silvestrom nemalo platiť(povedali mi na pošte).
Lenka1979
21.12.08,17:59
Chcem zaplatiť ešte do konca roku. Aj tu (http://www.porada.sk/t62615-p73-dan-z-mv-od-2008-a.html) sa píše, že môžem, len dokedy to môžem uhradiť, keď pošty sú 31.12. zatvorené, a prevodom, že by sa 5 dní pred Silvestrom nemalo platiť(povedali mi na pošte).
Môžeš zaplatiť do konca roku 2008, prečo by si nemohol? Čo tak zajtra?
palčo
21.12.08,18:12
Môžem aj skôr? Ja som myslel, že to treba čo najneskôr.
Ďakujem.
Lenka1979
21.12.08,18:14
Môžem aj skôr? Ja som myslel, že to treba čo najneskôr.
Ďakujem.
Jasné,že môžeš skôr, len do 31.1.2009 nezabudni podať DP, teda do 2.2.
palčo
21.12.08,18:22
Čo mám ruzumieť pod DP (daňovým priznaním)? Daňovému úradu som do 30 dní od doby, keď som začal používať moje auto na podnikateľské účely, oznámil túto skutočnosť, čo mi aj potvrdili na tlačivo. Čo je ešte potrebné? Daňové priznanie sa podávalo do 31.marca. Či je to niečo iné? Podnikám prvý rok, nuž si ozrejmujem fakty. Ďakujem za trpezlivosť s nami začiatočníkmi.
Lenka1979
21.12.08,18:43
Čo mám ruzumieť pod DP (daňovým priznaním)? Daňovému úradu som do 30 dní od doby, keď som začal používať moje auto na podnikateľské účely, oznámil túto skutočnosť, čo mi aj potvrdili na tlačivo. Čo je ešte potrebné? Daňové priznanie sa podávalo do 31.marca. Či je to niečo iné? Podnikám prvý rok, nuž si ozrejmujem fakty. Ďakujem za trpezlivosť s nami začiatočníkmi.
DP-je daňové priznanie. A máš povinnosť ho podať "po novom" (zmena v roku 2008) do 31.01.2009, vtedy je aj lehota na zaplatenie dane z MV. Do 31.3. si podával DP k dani z príjmov nie z motorových vozidiel. ;)
palčo
21.12.08,18:51
Asi som natvrdlý. Ktoré-aké daňové priznanie mám podať do 31.1? Z motorového vozidla? DP k dani z príjmov ostáva do 31.3?
Zoltán Kovács
21.12.08,18:54
Asi som natvrdlý. Ktoré-aké daňové priznanie mám podať do 31.1? Z motorového vozidla? DP k dani z príjmov ostáva do 31.3?

K 31.1. sa podáva daňové priznanie na daň z motorových vozidiel, inak odkiaľľ by mal DÚ vedieť či si platil správnu výšku. Do 31.3. sa podáva daňové priznanie k dani z príjmov.
palčo
21.12.08,19:14
Ďakujem.
A na to existuje nejaké tlačivo?
Ako som písal, mám doklad o oznámení na DÚ, že auto používam na podnikanie, mám VZN pre náš kraj, kde je určená suma. Podľa toho vyrátam polovicu (začal som ho používať od 1.7.) a zaplatím. Len si na DÚ musím zistiť akým spôsobom,... Tam sa prípadne aj opýtam na DP.
palčo
22.12.08,17:32
Už som zistil: na DÚ mi dali šek na zaplatenie (môžem platiť aj cez internet), tlačivo na DP a všetko mi vysvetlila jedna príjemná a ochotná pani.
helas
08.01.09,06:37
Dobrý deň,
zamestanec používal na služobné cesty svoje vlastné auto. Auto použil 51 dní v roku. Ako mám vypočítať daň z MV? Myslela som, že na dni, ale v DP taký riadok nikde nie je. Jazdil od 7. mesiaca,tzn. 6 mesiacov, teda daň je za 6 mesiacov? Alebo tých 51 dni, tzn. 2 mesiace?
Ďakujem
Tweety
08.01.09,06:38
Dobrý deň,
zamestanec používal na služobné cesty svoje vlastné auto. Auto použil 51 dní v roku. Ako mám vypočítať daň z MV? Myslela som, že na dni, ale v DP taký riadok nikde nie je. Jazdil od 7. mesiaca,tzn. 6 mesiacov, teda daň je za 6 mesiacov? Alebo tých 51 dni, tzn. 2 mesiace?
Ďakujem
Áno, za 6 mesiacov.
helas
08.01.09,07:17
Ďakujem
milkami
08.01.09,08:32
Poraďte mi, prosím. Ak SZČO použije 3x v roku na služobnú cestu motorové vozidlo, kde je ako vlastník v TP zapísaný manžel, má povinnosť podať DP a zaplatiť daň z motorových vozidiel? Použitie MV nikde nehlásil. Môže si dať do nákladov spotrebu PHM+základnú náhradu? Ak zaplatí daň, môže si ju dať do výdavkov v r.2009?
Janiela
10.01.09,12:55
Prosím Vás, konateľ je vlastník MV, má trvalý pobyt v meste A.
SRO je so sídlom v meste B, auto používa na podnikateľské účely.
Postupovala som správne?
SRO podala daňové priznanie v meste sídla B.
Konateľ daň zaplatil škom na svoje vlastné meno v mieste trvalého bydliska A.
Otázka: nemala sro zaplatiť daň?
Panie úradníčky tvrdia, že sa platí podľa ŠPZ.
Poradíte?
Ďakujem.
Tweety
10.01.09,13:04
Prosím Vás, konateľ je vlastník MV, má trvalý pobyt v meste A.
SRO je so sídlom v meste B, auto používa na podnikateľské účely.
Postupovala som správne?
SRO podala daňové priznanie v meste sídla B.
Konateľ daň zaplatil škom na svoje vlastné meno v mieste trvalého bydliska A.
Otázka: nemala sro zaplatiť daň?
Panie úradníčky tvrdia, že sa platí podľa ŠPZ.
Poradíte?
Ďakujem.
Áno, DP si podala správne, ale aj daň bolo potrebné zaplatiť na DÚ podľa sídla sro.
Tinika
10.01.09,13:31
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. Chcem začať používať auto na podnikanie. Je napísané na manžela. Stačí len DU oznamit použivanie a potom do 31.1.2010 podať DP a zaplatiť cestnú daň? Tú daň zaplatím a môžem si aj dať do N, ked auto nie je písané na mna? Treba este nejaký súhlas manžela? ďakujem
liba2
10.01.09,13:41
Prosím Vás, konateľ je vlastník MV, má trvalý pobyt v meste A.
SRO je so sídlom v meste B, auto používa na podnikateľské účely.
Postupovala som správne?
SRO podala daňové priznanie v meste sídla B.
Konateľ daň zaplatil škom na svoje vlastné meno v mieste trvalého bydliska A.
Otázka: nemala sro zaplatiť daň?
Panie úradníčky tvrdia, že sa platí podľa ŠPZ. - toto bolo zrušené !
Poradíte?
Ďakujem.
Daňová povinnosť vzniká s.r.o.-čke a teda aj úhradu dane podľa DP mala vykonať s.r.o. svojmu správcovi dane.
Marína
10.01.09,13:50
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. Chcem začať používať auto na podnikanie. Je napísané na manžela. Stačí len DU oznamit použivanie a potom do 31.1.2010 podať DP a zaplatiť cestnú daň? Tú daň zaplatím a môžem si aj dať do N, ked auto nie je písané na mna? Treba este nejaký súhlas manžela? ďakujem
Ak je MV v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, môžeš ho používať na dosiahnutie svojich zdaniteľmých príjmov so súhlasom manžela. MV môžeš aj zaradiť do evidencie obchodného majetku a odpisovať. Ak by ste MV používali obaja na dosiahnutie svojich príjmov, výdavky by ste si rozdielili v pomere, v akom by ste ho využívali. Do evidencie dlhodobého majetku si ho môže však zaradiť iba jeden z vás.
Tinika
10.01.09,14:06
Ak je MV v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, môžeš ho používať na dosiahnutie svojich zdaniteľmých príjmov so súhlasom manžela. MV môžeš aj zaradiť do evidencie obchodného majetku a odpisovať. Ak by ste MV používali obaja na dosiahnutie svojich príjmov, výdavky by ste si rozdielili v pomere, v akom by ste ho využívali. Do evidencie dlhodobého majetku si ho môže však zaradiť iba jeden z vás.


Manzel auto neodpisuje. Kupovali sme ho spolu, ale je napísané na neho. takže je v bezpodielovom spoluvlastníctve ak tomu dobre rozumiem. A stačí mi ústny súhlas alebo treba nejaký papier. A čo s tou danou, možem si ju dať do nákladov? dakujem
Janiela
10.01.09,15:47
Ďakujem Liba2 a Tweety.
S platbou podľa ŠPZ som sa stretla kedysi dávno. Teraz je toľko zmien a nerada by som, aby mi niečo uniklo. To viete, človek nikdy nevie. Raz je niečo uzákonené, potom to "odzákonia" a he)d zasa uzákonia.
Ďakujem Poraďáci
Marína
10.01.09,16:45
Ak je MV v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, môžeš ho používať na dosiahnutie svojich zdaniteľmých príjmov so súhlasom manžela. MV môžeš aj zaradiť do evidencie obchodného majetku a odpisovať. Ak by ste MV používali obaja na dosiahnutie svojich príjmov, výdavky by ste si rozdielili v pomere, v akom by ste ho využívali. Do evidencie dlhodobého majetku si ho môže však zaradiť iba jeden z vás.


Manzel auto neodpisuje. Kupovali sme ho spolu, ale je napísané na neho. takže je v bezpodielovom spoluvlastníctve ak tomu dobre rozumiem. A stačí mi ústny súhlas alebo treba nejaký papier. A čo s tou danou, možem si ju dať do nákladov? dakujem
Dobre tomu rozumieš, je v BSM. Daň si môžeš dať do výdavkov. Osobne by som písomný súhlas založila do účtovníctva.
rommy
27.01.09,11:37
Dobrý deň, SZČO si uplatňuje paušálne výdavky, súkromným autom sa dopravuje k zákazníkom má zaplatiť daň z MV? Považuje sa to za použitie vozidla na podnikanie?
fizzy
27.01.09,12:18
Prosim Vas, SZCO ktora pouziva sukromny automobil na podnikanie ,pocas roka predal a kupil nove auto. Na DU ale nepodal oznamenie o zaniku a o vzniku danovej povinnosti. Je mozne toto oznamenie podat az teraz, dodatocne? Aka bude pokuta, 2000sk? Automobil je tej istej kubatury, cize vyska dane sa nemenni.

EDIT:
a keby oznamenie zaniku k 12/2008 a oznamenie k vzniku noveho tiez k 12/2008? Auto nepouziva na podnikanie pravidelne kazdy den, parkrat do mesiaca.
liba2
27.01.09,13:13
Prosim Vas, SZCO ktora pouziva sukromny automobil na podnikanie ,pocas roka predal a kupil nove auto. Na DU ale nepodal oznamenie o zaniku a o vzniku danovej povinnosti. Je mozne toto oznamenie podat este raz, dodatocne? Aka bude pokuta, 2000sk? Automobil je tej istej kubatury, cize vyska dane sa nemenni.
K "starému" vozidlu: ak podal daň. priznanie DzMV za rok 2007, tak nemusel nič oznamovať - pokračuje. Ak nie, tak mal povinnosť oznámiť deň vzniku aj zániku daň. povinnosti za toto vozidlo v r. 2008. Odporúčam dodatočne podať Oznámenie a tiež daň. priznanie.
K "novému" vozidlu: Mal povinnosť oznámiť deň vzniku daň. povinnosti, poslať dodatočne + podať daň. priznanie treba.
Pozor, mohlo sa stať, že v tom istom mesiaci skončil so starým vozidlom a začal používať nové vozidlo, teda za tento mesiac bude platiť daň za obidve vozidlá.
rommy
28.01.09,06:02
Dobrý deň, SZČO si uplatňuje paušálne výdavky, súkromným autom sa dopravuje k zákazníkom má zaplatiť daň z MV? Považuje sa to za použitie vozidla na podnikanie?

Prosím o radu :(
Tweety
28.01.09,06:05
Dobrý deň, SZČO si uplatňuje paušálne výdavky, súkromným autom sa dopravuje k zákazníkom má zaplatiť daň z MV? Považuje sa to za použitie vozidla na podnikanie?
Áno, ak používa svoje MV na podnikanie, podľa toho, čo píšeš, ho používa, musí podať DP, a mal si splniť aj oznamovaciu povinnosť- do 30 dní od začatia používania.
Ivánuška
28.01.09,07:01
Ahojte, čítam čítam a som smutná.... Ako je to v prípade ked by som použila ako SZCO automobil, ktorý je v osobnom vlastníctve môjho otca. Na pár pracovných ciest. Mohla by som si urobiť cesťák? Musím aj v tomto prípade uhradiť dan z MV a zaroven nahlásiť použitie automobilu na DU? dakujeeeem.
BRK
28.01.09,08:20
Prajem pekný deň. Vyplňujem priznanie a prišla som k jednému problému. Ide o SZČO, v majetku má osobné vozdidlo - nie je problém. Na podnikanie však používa aj svoje súkromné vozidlo (je písané na neho ako nepodnikateľa) a aj toto vozidlo chcem uviesť do priznania. Podávam ako SZČO jedno priznanie k dani z MV, kde uvediem aj vozidlo v majetku SZČO aj jeho súkromné vozidlo? Chcela som to takto robiť, ale neviem, čo uviesť do r. 07 na str. 3 priznania pri jeho súkromnom vozidle. Mám tam dať § 85 ods. 1 písm. a? To dám pri služobnom vozidle. Aký je váš názor?
Ďakujem, Katarína
Zoltán Kovács
28.01.09,08:24
Prajem pekný deň. Vyplňujem priznanie a prišla som k jednému problému. Ide o SZČO, v majetku má osobné vozdidlo - nie je problém. Na podnikanie však používa aj svoje súkromné vozidlo (je písané na neho ako nepodnikateľa) a aj toto vozidlo chcem uviesť do priznania. Podávam ako SZČO jedno priznanie k dani z MV, kde uvediem aj vozidlo v majetku SZČO aj jeho súkromné vozidlo? Chcela som to takto robiť, ale neviem, čo uviesť do r. 07 na str. 3 priznania pri jeho súkromnom vozidle. Mám tam dať § 85 ods. 1 písm. a? To dám pri služobnom vozidle. Aký je váš názor?
Ďakujem, Katarína

Jedno priznanie. A paragrafy budú rovnaké: §85 ods. 1 písm. a)
BRK
28.01.09,08:34
ďakujem pekne, Katarína.
fizzy
30.01.09,16:55
Jedno priznanie. A paragrafy budú rovnaké: §85 ods. 1 písm. a)

ja by som tam dal ods.1 pism. c)

§ 85 ods. 1 písm. c) - používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie


K "starému" vozidlu: ak podal daň. priznanie DzMV za rok 2007, tak nemusel nič oznamovať - pokračuje. Ak nie, tak mal povinnosť oznámiť deň vzniku aj zániku daň. povinnosti za toto vozidlo v r. 2008. Odporúčam dodatočne podať Oznámenie a tiež daň. priznanie.
K "novému" vozidlu: Mal povinnosť oznámiť deň vzniku daň. povinnosti, poslať dodatočne + podať daň. priznanie treba.
Pozor, mohlo sa stať, že v tom istom mesiaci skončil so starým vozidlom a začal používať nové vozidlo, teda za tento mesiac bude platiť daň za obidve vozidlá.

nastastie po prevolani na DU sme zistili ze boli podane oznamenia. Ano, tie mesiace som tiez tak pochopil :( Keby odhlasil stare auto trebars k 30. v mesiaci a nove nahlasil k 1. v nasledujucom mesiaci, mohol usetrit ;) Aspon do buducna budeme vediet ;)
fizzy
03.02.09,09:33
Pre istotu sa este raz pytam, ked SZCO pouziva sukromny automobil na podnikanie tak je to § 85 ods. 1 písm. c) alebo ods. 1 pism. a) ?
via
03.02.09,10:53
ods. 1 písm. a)
denabal
13.03.09,14:01
Dobre tomu rozumieš, je v BSM. Daň si môžeš dať do výdavkov. Osobne by som písomný súhlas založila do účtovníctva.

Zdravím všetkých poraďákov,
chcela by som si ujasniť niektoré skutočnosti - SZČO využíva MV, písané na manžela v TP. Toto vozidlo je využívané SZČO - manželkou iba na podnikanie. Oznámenie podané nebolo - DP k dani z MV podané aj príslušná daň uhradená v termíne.
1. Treba podať dodatočne oznámenie?
Pri uplatňovaní výdavkov sú možné dve alternatívy:
2a - MV zaradiť do obchodného majetku a uplatniť výdavky na PHM podľa evidencie jázd + daň z MV, poistné, výdavky súvisiace s údržbou vozidla, ..... Je možné aj neuplatniť odpisy - t.j. nepeňažný vklad do ponikania?
2b - MV nezaradiť do obchodného majetku, čiže uplatňovať paušál + náhrada PHM, podľa evidencie jázd, daň z MV, ale bez údržby a poistného? Je aj v tomto prípade potrebné podať dodatočné oznámenie?
Ak je moje uvažovanie správne, tak sa mi zdá jednoduchšie MV zaradiť. Ale ak by sa potom SZČO rozhodla auto vyradiť a predať, musí dodržať 5-r lehotu na oslobodenie od dane?
denabal
16.03.09,05:10
Zdravím všetkých poraďákov,
chcela by som si ujasniť niektoré skutočnosti - SZČO využíva MV, písané na manžela v TP. Toto vozidlo je využívané SZČO - manželkou iba na podnikanie. Oznámenie podané nebolo - DP k dani z MV podané aj príslušná daň uhradená v termíne.
1. Treba podať dodatočne oznámenie?
Pri uplatňovaní výdavkov sú možné dve alternatívy:
2a - MV zaradiť do obchodného majetku a uplatniť výdavky na PHM podľa evidencie jázd + daň z MV, poistné, výdavky súvisiace s údržbou vozidla, ..... Je možné aj neuplatniť odpisy - t.j. nepeňažný vklad do ponikania?
2b - MV nezaradiť do obchodného majetku, čiže uplatňovať paušál + náhrada PHM, podľa evidencie jázd, daň z MV, ale bez údržby a poistného? Je aj v tomto prípade potrebné podať dodatočné oznámenie?
Ak je moje uvažovanie správne, tak sa mi zdá jednoduchšie MV zaradiť. Ale ak by sa potom SZČO rozhodla auto vyradiť a predať, musí dodržať 5-r lehotu na oslobodenie od dane?

Nenájde sa nikto kto by mi odpovedal?
stanka613
16.03.09,09:47
Chcela by som sa opytat ci sa zmenila cena náhrady za Km za rok 2008 v roku 2007 som pocitala 6,20sk/km
denabal
16.03.09,11:20
Od 1.6.08 by to mala byť suma 5,50 Sk, do tohoto dátumu 6,20 Sk.
stanka613
17.03.09,07:06
dobre tak do konca maja budem pocitat po starom a od juna po novom a este by som chcela vediet ci je daku stanovená suma ktoru nemoze prekrocit ci je to jedno ak si da výdavky ako napr. 150 000sk?
liba2
17.03.09,15:13
dobre tak do konca maja budem pocitat po starom a od juna po novom a este by som chcela vediet ci je dako stanovená suma ktoru nemoze prekrocit ci je to jedno ak si da výdavky ako napr. 150 000sk?to myslíš aké výdavky ? myslíš základnú náhradu za 150 tis. Sk ? alebo výdavky všeobecne ? - no ako mu to vyjde, a má preukázané dokladmi, tak toľko si uvedie ;) skús uviesť viac
denabal
18.03.09,05:07
Zdravím všetkých poraďákov,
chcela by som si ujasniť niektoré skutočnosti - SZČO využíva MV, písané na manžela v TP. Toto vozidlo je využívané výlučne SZČO - manželkou iba na podnikanie. Oznámenie podané nebolo - DP k dani z MV podané aj príslušná daň uhradená v termíne.
1. Treba podať dodatočne oznámenie?
Pri uplatňovaní výdavkov sú možné dve alternatívy:
2a - MV zaradiť do obchodného majetku a uplatniť výdavky na PHM podľa evidencie jázd + daň z MV, poistné, výdavky súvisiace s údržbou vozidla, ..... Je možné aj neuplatniť odpisy - t.j. nepeňažný vklad do ponikania?
2b - MV nezaradiť do obchodného majetku, čiže uplatňovať paušál + náhrada PHM, podľa evidencie jázd, daň z MV, ale bez údržby a poistného? Je aj v tomto prípade potrebné podať dodatočné oznámenie?
Ak je moje uvažovanie správne, tak sa mi zdá jednoduchšie MV zaradiť. Ale ak by sa potom SZČO rozhodla auto vyradiť a predať, musí dodržať 5-r lehotu na oslobodenie od dane?
Naozaj mi nevie nikto odpovedať? Keďže je dosť vysoký dátum, fakt by som to potrebovala, aby som neurobila niekde chybu. Ďakujem
liba2
18.03.09,11:43
Zdravím všetkých poraďákov,
chcela by som si ujasniť niektoré skutočnosti - SZČO využíva MV, písané na manžela v TP. Toto vozidlo je využívané SZČO - manželkou iba na podnikanie. Oznámenie podané nebolo - DP k dani z MV podané aj príslušná daň uhradená v termíne.
1. Treba podať dodatočne oznámenie?
Pri uplatňovaní výdavkov sú možné dve alternatívy:
2a - MV zaradiť do obchodného majetku a uplatniť výdavky na PHM podľa evidencie jázd + daň z MV, poistné, výdavky súvisiace s údržbou vozidla, ..... Je možné aj neuplatniť odpisy - t.j. nepeňažný vklad do ponikania?
odpisy možno účtovať ak od kúpy vozidla neprešlo viac ako 4 roky ;
2b - MV nezaradiť do obchodného majetku, čiže uplatňovať paušál základnú náhradu + náhrada PHM, podľa evidencie jázd, daň z MV, ale bez údržby
výdavky na údružbu sú zahrnuté v základnej náhrade

a poistného toto sa môže uplatniť nad rámec náhrad z celkovej sumy alikvotne napr. prepočítaním počtom dní používaných vozidla na podnikanie

? Je aj v tomto prípade potrebné podať dodatočné oznámenie?
nebola splnená povinnosť, takže pravdepodobne treba podať oznámenie, avšak očakávaj sankciu...
Ak je moje uvažovanie správne, tak sa mi zdá jednoduchšie MV zaradiť. Ale ak by sa potom SZČO rozhodla auto vyradiť a predať, musí dodržať 5-r lehotu na oslobodenie od dane? nemusí, vozidlo môže predať aj skôr, ale uhradí daň z príjmu ... , avšak to v každom prípade, lebo podmienkou nie je zaradenie do obchodného majetku, ale používanie vozidla na podnikanie.Sú možné obidve alternatívy, čo je výhodnejšie zistíš s kalkulačkou v ruke :) lebo nejde o to čo je jednoduchšie ; ja by som zvolila alternatívu 2b.
V zadaní je veľmi veľa otázok na riešenie, ale na všetky nájdeš na porade podrobné odpovede s odôvodnením, skús cez vyhľadávanie.:)
denabal
18.03.09,14:09
Sú možné obidve alternatívy, čo je výhodnejšie zistíš s kalkulačkou v ruke :) lebo nejde o to čo je jednoduchšie ; ja by som zvolila alternatívu 2b.
V zadaní je veľmi veľa otázok na riešenie, ale na všetky nájdeš na porade podrobné odpovede s odôvodnením, skús cez vyhľadávanie.:)
Moc ďakujem za odpoveď. Na porade "kutrem" a hľadám neustále. Ja sa skôr hlásim k PU. A ešte jedna otázočka. Keď pôjdem teda cestou 2b (náhrady), je potrebný robiť na každú cestu cestovný príkaz ? Ja som skôr rozmýšľala nad alternatívou 2a z toho dôvodu, že auto bolo využívané každodenne a to výlučne len na podnikanie (žiadne súkromné jazdy). Jedná sa o tzv. dokladača tovaru v rôznych hypermarketoch, čiže sú tam podľa evidencie jázd každodenné jazdy v rámci okresu. Tiež tomu nerozumiem prečo nenapísali auto na firmu, ale s tým už teraz neurobím nič. A na druhej strane vypisovať toľko cesťákov ....
stanka613
18.03.09,14:23
to myslíš aké výdavky ? myslíš základnú náhradu za 150 tis. Sk ? alebo výdavky všeobecne ? - no ako mu to vyjde, a má preukázané dokladmi, tak toľko si uvedie ;) skús uviesť viac
dava si tie nahrady na km a chce si ich spravit na 150tisíc a robí si len stasku ved iné doklady netreba CD za MV si plati
liba2
18.03.09,14:57
dava si tie nahrady na km a chce si ich spravit na 150tisíc a robí si len stasku ved iné doklady netreba CD za MV si plati
základná náhrada je limitovaná sumou na 1 km. Keď vie preukázať najazdené km, tak konečná suma nie je rozhodujúca.