apo
02.10.08,14:43
Ako poraďáci účtujete zrážkovú daň z úroku ak je rok ukončený stratou?


Pri kladnom HV postupujem takto:
V účtovnom roku zrážkovú daň účtujem 341/221 100
Predpis dane za rok zaúčtujem 591/341 1000
V nasledujúcom roku daň uhradím 341/221 900

Pri zápornom HV postupujem takto:
V účtovnom roku zrážkovú daň účtujem 341/221 100
V nasledujúcom roku som zaúčtoval 429/341 100

Nemyslím si, že zápis 429/341 je správny lebo dosť na tom, že sa zaplatila daň pri strate tak ešte v nasledujúcich rokoch sa o túto daň zníži možnosť vybrať vytvorený zisk.

Prosím o radu ako sa lepšie vysporiadať so zrážkovou daňou pri strate.

Vedel by som to zrealizovať aj takto, ale je to krkolomný postup:
341/648 pričom to bude odpočítateľná položka od základu dane.

Ďakujem.

apo
Zoltán Kovács
02.10.08,15:16
Ako poraďáci účtujete zrážkovú daň z úroku ak je rok ukončený stratou?


Pri kladnom HV postupujem takto:
V účtovnom roku zrážkovú daň účtujem 341/221 100
Predpis dane za rok zaúčtujem 591/341 1000
V nasledujúcom roku daň uhradím 341/221 900

Pri zápornom HV postupujem takto:
V účtovnom roku zrážkovú daň účtujem 341/221 100
V nasledujúcom roku som zaúčtoval 429/341 100

Nemyslím si, že zápis 429/341 je správny lebo dosť na tom, že sa zaplatila daň pri strate tak ešte v nasledujúcich rokoch sa o túto daň zníži možnosť vybrať vytvorený zisk.

Prosím o radu ako sa lepšie vysporiadať so zrážkovou daňou pri strate.

Vedel by som to zrealizovať aj takto, ale je to krkolomný postup:
341/648 pričom to bude odpočítateľná položka od základu dane.

Ďakujem.

apo

Zrazenú daň z úrokov v banke, pri strate nechávam na 341 analytika, a prevediem do ďalšieho roka, ako pohľadávka voči DÚ. A buď si ju vyžiadam (ak ide o v§čšiu sumu), alebo podám žiadosť na započítanie na úhradu inej dane.
apo
02.10.08,16:26
Súhlasím zrážková daň prejde na analytike do ďalšieho roka, ale pokiaľ si pamätám tak nie je možné u právnických osôb zrážkovú daň pri strate žiadať späť respektíve započítať s inou daňou.

Ktorý § Zákona o dani z príjmu alebo Zákona o správe daní to umožňuje?

Ďakujem.

apo
apo
02.10.08,16:38
Je to §43 odst. 7 Zákona o dani z príjmu, ktorý umožňuje AJ v prípade straty požiadať o vrátenie zrážkovej dane?

Ďakujem.

apo
Stefan2005
02.10.08,16:54
evina
02.10.08,16:56
Je to §43 odst. 7 Zákona o dani z príjmu, ktorý umožňuje AJ v prípade straty požiadať o vrátenie zrážkovej dane?

Ďakujem.

apo

áno

http://www.porada.sk/t75672-preplatok-na-dani.html
Stefan2005
02.10.08,17:10
áno

http://www.porada.sk/t75672-preplatok-na-dani.html

... toto som pôvodne hľadal, ale nenašiel....
Vďaka:)
apo
02.10.08,17:25
:confused:Drahí a milí priatelia PORAĎÁCI.

Pichol som do osieho hniezda, ktoré je už pekne rozanalyzované. V podstate si môžem vybrať medzi dvomi extrémami:

Za každú cenu mať vždy analytický účet zrážkovej dane vyčistený bez ohľadu na to či ma to nejako poškodí o cca 50 SK za rok.

Alebo druhý mantinel permanentne viesť so správcom dane dialóg o tom koľko zrážkovej dane u jednotlivých klientov prechádza do ďalšieho roka.

Po skúsenostiach ako pracne sa niekedy dopracujeme k zhode medzi účtovníctvom a evidenciou u správcu dane pri riešení kompenzácií nadmerných odpočtov DPH s preddavkami, cestnou daňou a ročnými zúčtovaniami dane zo závislej činnosti radšej zvolím prvý mantinel a nech to stojí čo stojí, ale znížim počet interakcíí so správcom dane.

Veľmi pekne ďakujem za príspevky a dobré linky.

apo
evina
02.10.08,17:51
Ja to znižujem automaticky bez interakcie s DÚ ...:) a zatiaľ bez problémov, lebo im to v softe /aj keď nie najprehľadnejšom/ vyskakuje tiež (myslím tá zrážková daň/
KEJKA
02.10.08,17:56
Ja to znižujem automaticky bez interakcie s DÚ ...:) a zatiaľ bez problémov, lebo im to v softe /aj keď nie najprehľadnejšom/ vyskakuje tiež (myslím tá zrážková daň/
vyskakuje, pokiaľ tú zrážkovú daň uvedie daňovník do DPPO, ale ak neuvedie a priamo ju zaúčtuje do nákladov, tak DU sa o tom nedozvie.
Osobne súhlasím s tým, aby daňovník riešil so správcom aj malé preplatky.
A dodávateľ služieb by si nemal dovoliť si týmto spôsobom "zjednodušovať prácu (reagujem na iný príspevok v tejto téme). AJ MALé PENIAZE sú PENIAZE.
evina
02.10.08,18:05
vyskakuje, pokiaľ tú zrážkovú daň uvedie daňovník do DPPO, ale ak neuvedie a priamo ju zaúčtuje do nákladov, tak DU sa o tom nedozvie.
Osobne súhlasím s tým, aby daňovník riešil so správcom aj malé preplatky.
A dodávateľ služieb by si nemal dovoliť si týmto spôsobom "zjednodušovať prácu (reagujem na iný príspevok v tejto téme). AJ MALé PENIAZE sú PENIAZE.
Samozrejme som iný spôsob ako uvedenie v DP nepredpokladala. Ja osobne ju uvádzam vždy, neúčtujem ju do nákladov....
apo
02.10.08,18:09
Áno, aj malé peniaze sú peniaze. Ale aj čas sú peniaze a riešenie takýchto drobných pohľadávok voči správcovi dane je časove náročné.

Rád by som to robil ako Evina, ale soft správcu dane nemá odkiaľ vedieť o mojej pohľadávke zo zrážkovej dane. Písanie v oznámení daňového priznania správcovi dane o takýchto pohľadávkach neviem či je postačujúce.

:DAle ak budeme do toho veľmi pichať tak časom vymyslia obdobný systém ako pri dani zo závislej činnosti a potom budú všetky preddavky pod kontrolou.

Pozdravujem.

apo
evina
02.10.08,18:46
Áno, aj malé peniaze sú peniaze. Ale aj čas sú peniaze a riešenie takýchto drobných pohľadávok voči správcovi dane je časove náročné.

Rád by som to robil ako Evina, ale soft správcu dane nemá odkiaľ vedieť o mojej pohľadávke zo zrážkovej dane. Písanie v oznámení daňového priznania správcovi dane o takýchto pohľadávkach neviem či je postačujúce.

:DAle ak budeme do toho veľmi pichať tak časom vymyslia obdobný systém ako pri dani zo závislej činnosti a potom budú všetky preddavky pod kontrolou.

Pozdravujem.

apo

Daň zrazená bankou a v zmysle paragrafu 43 odst. 7 považovaná za preddavok na dani je jednoznačne zachytená v DP právnickych osôb v riadku 830 . Započítaním aj tohto riadku /teda na základe DP/ - riadok 901 DÚ vie presne výšku tohto preplatku i v prípade DP=nule i pokiaľ je menší ako 100 SK a nemožno ho hneď vrátiť. V žiadosti na konci DP ho môžeme žiadať len ak je vyšší ako 100 SK.
DP je presne nascanované aj na DÚ. Tým softom som mala na mysli, že sa im nestratí a takisto ako my vidíme zostatok účtu 341/nakumulovaný/ vidia ho i oni ako rozdiel medzi predpisom a úhradami. Priznám sa, že som v tomto nikdy nevidela /a ani nemala problém s DÚ/ a v ďalších obdobiach sme o tento rozdiel korigovali úhradu DP bez akýchkoľvek problémov.
apo
02.10.08,19:19
Áno,

Evina pochopil som. Pri vypisovaní DP ak vyjde strata tak do riadku 830 som doposiaľ neuviedol nič.:rolleyes:Však načo keď je strata a tým som to pokašľal.

:eek:Dnes som sa opäť niečo naučil.

apo
tibor1000
06.03.10,16:45
Dobrý deň,
my sme mali 2 roky stratu,tento rok nám vychádza zisk
doteraz sme zrážkovú daň vždy v daňovom priznaní uvádzali,avšak nenárokovali si vrátenie z daňového úradu,pretože sa jednalo a malé sumy.
Za tie roky sa na účte 341 nazbieralo 7 eur
môžeme celú túto sumu zrážkovej dane za roky 2007,8 a 2009 uviesť do riadku 830 daň.priznania??
ďakujem moc
azla
06.03.10,16:53
Ak bola daň v DP v minulých rokoch uvedená v r. 830, tak v r. 2009 ju už neuvádzaš, lebo by tam bola duplicitné.
Na DÚ " čaká" 7 € z minulých rokov a za r. 2009 môžeš zaplatiť o 7 € menej.
tibor1000
06.03.10,17:07
Ak bola daň v DP v minulých rokoch uvedená v r. 830, tak v r. 2009 ju už neuvádzaš, lebo by tam bola duplicitné.
Na DÚ " čaká" 7 € z minulých rokov a za r. 2009 môžeš zaplatiť o 7 € menej.

ahaaaa takto to je:)

v r.830 si teda uvediem daň z úrokov strhnutú v r.2009
a ostatnú zrážkovú daň,ktorú vedieme na účte 341,si odpočítam ručne
na Daňovom úrade si to hádam pekne spočítajú..

a v riadku 900 daň k úhrade bude suma bez odpočítanej zrážkovej dane za minulé roky,však?
Paula
06.03.10,17:12
Neviem, akými očami sa na tie preddavky z úrokov v DP pozerajú na DÚ. Napr. v DP za r. 2007 boli uvedené 2,72 €, v DP za r. 2008 1,86 €, teta na úrade navrhla do DP za 2008 do oddielu - žiadosť o vrátenie daň. preplatku - napísať : Žiadame vrátiť vrátane 2,72 za rok 2007.
Spolu to robilo sumu 4,58 €.
Prišlo rozhodnutie o vrátení preplatku.... nevyhovuje sa vráteniu vo výške 1,86 € za obdobie r. 2008 ...preplatok sa vráti ak je väčší ako 3,31 €
Ignorovali ten rok 2007.
tibor1000
06.03.10,17:23
Neviem, akými očami sa na tie preddavky z úrokov v DP pozerajú na DÚ. Napr. v DP za r. 2007 boli uvedené 2,72 €, v DP za r. 2008 1,86 €, teta na úrade navrhla do DP za 2008 do oddielu - žiadosť o vrátenie daň. preplatku - napísať : Žiadame vrátiť vrátane 2,72 za rok 2007.
Spolu to robilo sumu 4,58 €.
Prišlo rozhodnutie o vrátení preplatku.... nevyhovuje sa vráteniu vo výške 1,86 € za obdobie r. 2008 ...preplatok sa vráti ak je väčší ako 3,31 €
Ignorovali ten rok 2007.

aha..
tak možno by bolo dobre,keby sme napisali k daňovemu priznaniu aj žiadosť o započítanie zrážkovej dane za predch.a obdobie v sume .... Eur,aby to bolo ok.. asi;) vyskúšame tak

ďakujem pekne za radu
Paula
06.03.10,17:25
Ja som Ti veru neporadila, mne zostal rok 2007 visieť napriek žiadosti:)
tibor1000
06.03.10,17:44
Ja som Ti veru neporadila, mne zostal rok 2007 visieť napriek žiadosti:)

aha:D
no vyskúšame..
evina
06.03.10,19:06
aha:D
no vyskúšame..
V poznámkach v DP uveď, že od DP napr. 100 EUR odpočítavaš preplatok zo zrážkovej dani zrazenou bankou a uvedenou v DP v rr. ....... teda k úhrade /ktorá sa neuvidí v DP ako takom, ale vynuluje sa Ti účet 341 a aj DÚ preplatok//teda k úhrade EUR ....