ennee
02.10.08,14:26
Ahojte vsetci,
co by ste poradili v nasledujucej situacii. Priatelka podala ziadost o rozvod cca pred rokom. Zatial mali 4 pojednavania. Na jedno sa jej manzel nedostavil, na dve mal potvrdenie od lekara, raz bol pritomny - umelo to natahuje.Byvaju spolu v byte, ktory ona dostala darom od rodicov este pred uzavretim manzelstva.Je vylucnou vlastnickou.On tam je prihlaseny na trvaly pobyt. Pocas posledneho roku odkedy prebieha rozvod ju viackrat slovne napadal, vyhrazal sa jej. Zaslo to do takej miery, ze sa odstahovala k rodicom aj s maloletym dietatom. Existuje niejaka zakonna moznost dostat ho z jej bytu este pred tym, ako ich rozvedu ? Dakujem za kazdu radu.
ludmila12
02.10.08,12:47
Ak je výlučnou vlastníčkou bytu môže mu zrušiť trvalý pobyt vyhlásením na Miestnom úrade.Napísala som len, že ako výlučná vlastníčka domu žiadam o zrušenie trvalého pobytu tej a tej osobe na adrese....Ja som tak rušila a ak uvedený nemá bývanie jeho adresa na doručovanie je mesto v ktorom mal naposledy trvalý pobyt. To by malo byť najmenej.
Ale ako ho vysťahovať z bytu, to by som sa obrátila na šikovného advokáta /z vlastnej skúsenosti môžem poradiť len v Blave/.Nie je treba sa báť vysokého poplatku.Dá sa požiadať len o právnu radu a tam sa jednorazovo platí. Zastupovanie je drahšia záležitosť.
Rozvod nič ešte nevyrieši,až rozdelenie majetku a to môže takýmto tempom trvať aj niekoľko rokov. Nech nájde odvahu a obráti sa na adokáta zázraky sa dejú len výnimočne, žeby sa to vyriešilo bez jej pričinenia a nech sa nedá zastrašiť.To všetko sa dá robiť bez jeho vedomia.
Viem,že najviac potrebuje klud ale takto sa späť k bytu možno nedostane nikdy. Ludka
ennee
02.10.08,12:57
Cize rady, ako vymenit zamok na dverach a zbalit mu veci pred dvere by zrejme neobstali.On si na byt nebude narokovat (to je mu jasne,zeby neuspel) a zvysne veci maju viac-menej dohodnute ako sa podelia. Ide jej len o to, aby sa ho zbavila cim skôr. Pomohlo by hlasenie na policiu pri dalsom napadnuti, alebo co.... ?
ludmila12
02.10.08,13:14
Ja by som mu tie veci zbalila a vymenila zámky.Ak by zavolal policajtov stačí sa preukázať listom vlastníctva na jej meno a povedať im, že mu neodmieta vysporiadať veci nadobudnuté počas manželstva.Nech si uplatní on nárok po rozvode .To si musí podať žiadosť o bezpodielové vysporiadanie manželov a tam by som to potom na jej mieste zase naťahovala ja.Pozor nebáť sa policajtov, nemôžu vlastníkovi bytu prikázať aby vpustil toho koho nechce.
Tento postup je najideálnejší, len som si myslela, že sa ho bojí.Mal by pri nej aspoň zo začiatku niekto byť aby jej manžel neublíži.
Ja som volala políciu aj keď na mňa syn len vykrikoval a vyhrážal sa mi.Nemusí ju udrieť. Neboli nadšení ale museli prísť.Následne som podala naň trestné oznámenie. Až zistil, že nie je ten kto mi bude diktovať podmienky a pomáha to ver mi. Ludka
ennee
02.10.08,13:29
Tak to jej urcite budem odporucat, pocuvala rôzne rady z roznych stran a nevedela sa zariadit.Nebola si ista ci neporusi niejaky zakon alebo pravo na nieco...Aka postupnost by bola lepsia ?Najskôr mu vystahovat veci, alebo zrusit trvaly pobyt....alebo je to jedno?
ludmila12
02.10.08,13:57
Ja by som vymenila zámky a nechala mu odkaz kedy si môže prísť pre osobné veci, nedávala by som ich pred byt. Čo najskorej by som mu zrušila trvalý pobyt. Nedať sa hlavne zastrašiť. A potom nech si naťahuje rozvod.Odkiaľ je? Ja by som jej toho advokáta odporúčala aj v tom prípade, že ak si manžel zoberie pôžičku počas manželstva je to ich spoločná pôžička a teda aj dlhy musia spoločne splácať. Ďalej by som požiadala o výživné ak neplatí na dieťa.Aj keď nie sú rozvedení má naň nárok. Naozaj môže raz lutovať že sa neporadila.:( Ludka
Chobot
02.10.08,23:02
Ak je výlučnou vlastníčkou bytu môže mu zrušiť trvalý pobyt vyhlásením na Miestnom úrade.Napísala som len, že ako výlučná vlastníčka domu žiadam o zrušenie trvalého pobytu tej a tej osobe na adrese....Ja som tak rušila a ak uvedený nemá bývanie jeho adresa na doručovanie je mesto v ktorom mal naposledy trvalý pobyt. To by malo byť najmenej.


Bohužiaľ, kým sú manželia, tak nemôže mu zrušiť trvalý pobyt. Zákon o hlásení pobytu občanov to nepovoľuje. Musí počkať, kým ich súd rozvedie, potom to môže urobiť - viď § 7 ods. 1:

(1) Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší

a) na základe oznámenia podľa § 10 písm. d),
b) ak občan zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho,
c) na základe ohlásenia podľa § 6 ods. 1 a 3,
d) ak prihlásenie bolo vykonané na základe nepravdivých alebo nesprávne uvedených skutočností alebo na základe neplatného, falšovaného, vedome pozmeneného alebo cudzieho dokladu,
e) na návrh občana oprávneného užívať budovu alebo jej časť na základe právoplatného súdneho rozhodnutia o obmedzení alebo zrušení užívacieho práva, 5a)
f) na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti alebo nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi, spoluvlastníkovi, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu,
ennee
03.10.08,04:42
pekne rano,presne tak...priatelka sa vcera informovala na prislusnom miestnom urade a tam jej povedali, ze kym nie su rozvedeni, nemôzu mu zrusit trvaly pobyt...takze sme opat na zaciatku ? naozaj sa neda nic podniknut ?
mariro
03.10.08,05:32
No v tomto pripade asi ani nie.Dohoda s nim zrejme nebude mozna.A on byva v byte a plati aj poplatky spojene s bytom, alebo to platis Ty?Plati Ti na dieta? Kedze natahuje rozvodove konanie, tak si okamzite podaj o schvalenie rodicovskej dohody, kde budes mat dieta zverene do svojej opatery a nariadene vyzivne.Ak Ti neplati mozes ,v ziadosti uviest , ze ziadas vyzivne aj spätne dozadu , odkedy sa tahate kvoli rozvodu.A s tymi policajtami by som to urcite poriesila. Parkrat ho ohlasis, ze sa Ti vyhraza a bude mat problemy.A z domu si sa teda nemala stahovat, viem ze to nie je lahke, ale musis zabojovat.
ennee
03.10.08,06:11
Poplatky spojene s bytom sa platia na polovicu .Momentalne aj v case, ked je ona prec z bytu.Vyzivne si "urcil" sam. Myslim,ze 2000 SK. Podla mna sa s niekym radi, aby nespravil najmensiu chybu.
mariro
03.10.08,06:35
Tak je najvyssi cas zacat konat.Aj vy musite nieco preto spravit.To ze plati vyzivne je v poriadku.Bol by problem, aby sa vratila spet do bytu? Potom by mohla riesit to vyhrazanie a privolat policajtov, mal by zapisy, a na zaklade zapisov zasa ziadat sud o urychlenie konania/mozno by to zabralo/, nakolko su doma neznesitelne podmienky a teda nemoze ho z bytu dostat skor ako bude rozvedena.
Mohla by ziadat sud o urychlenie i teraz, ze sa musela odstahovat zo bytu, nakolko jeho spravanie je neznesitelne.....lenze nema ziadny zaznam, ze by ho niekedy ohlasila na Policii.
Takze jej zostava bud cakat u rodicov na koniec rozvodu, alebo podniknut nieco vo veci urychlenia konania.
Preco sabotuje konania svojou pritomnostou? Nechce sa rozviest, alebo mu ide o byvanie?
mariro
03.10.08,06:38
Este je moznost ze ticho bude vyckavat u rodicov, a na sude teda pouzije tu skutocnost,ktora by mohla pomoct pri rozhodovani sudkyne, ze teda neziju spolocne.Neviem posudit v akom stadiu su ti dvaja vo vztahoch, o co jemu ide.
Treba zvazit moznosti a ci to zato stoji.
ennee
03.10.08,07:03
Presne tuto argumentaciu naposledy pouzila, sudca ich nerozviedol, on nebol pritomny...a tak to ide dookola.Myslite, ze by pomohol darovat byt niekomu z rodiny a "novy majitel" by ho odtial vypoklonkoval skôr ako ona.
mariro
03.10.08,07:14
Myslim, ze to by bolo mozne, ale bude to zasa stat nejake peniaze a cas.Treba sa poradit s pravnikom.
Ale to by bola asi najlepsia moznost v tomto pripade.
Chobot
03.10.08,07:51
Este je moznost ze ticho bude vyckavat u rodicov, a na sude teda pouzije tu skutocnost,ktora by mohla pomoct pri rozhodovani sudkyne, ze teda neziju spolocne.Neviem posudit v akom stadiu su ti dvaja vo vztahoch, o co jemu ide.
Treba zvazit moznosti a ci to zato stoji.

Skutočnosť, že nežijú spoločne je závažným faktom pri rozvode. Pokiaľ by žili v spoločnej domácnosti, tak súd sa bude snažiť manželstvo zachovať, preto v mnohých takýchto prípadoch (spoločná domácnosť) pojednávania odročuje.

Treba vydržať a po rozvode ho hneď zrušiť z bytu.
ennee
03.10.08,08:54
Uz to trva prilis dlho.Je pravda, ze ak sa preukaze na sude, ze je PN, nemôzu byt bez jeho pritomnosti rozvedeni ? A nemate niekto skusenost, kolkokrat je mozne sa takto "ospravedlnovat ?
ludmila12
05.10.08,06:15
Uz to trva prilis dlho.Je pravda, ze ak sa preukaze na sude, ze je PN, nemôzu byt bez jeho pritomnosti rozvedeni ? A nemate niekto skusenost, kolkokrat je mozne sa takto "ospravedlnovat ?

Môže to naťahovať ako sa mu zachce.Najlepšie vymeniť zámky a nech sa on žalobou dožaduje vstupu do bytu a potom to treba tak isto naťahovať. Poznám viac prípadov čo to spravili a druhá strana si nepomohla. Ludka