FijO
02.10.08,15:14
Dobrý deň.

Mám takýto problém. Byt je rozdelený na 2 polovice, 1 polovica patrí mojmu otvcovi, druhá jeho sestre.
Otec mal mŕtvicu a nedokáže sa sám o seba postarať, po ročnom pobytu u nás, sme ho presunuli do domova sociálnych služieb.

Jeho sestra teraz chce predať uvedený byt, pričom on to bude musieť podpísať (nepoznám formu zmluvy).

Bojím sa však, že mu dajú podpísať kľudne i plnú moc alebo prevod vlastníctva, čím by mňa ako jeho syna (potenciálneho dediča) mohli obísť pri predaji a zinkasovať plnú časť. Podľa môjho názoru otec nie je v takom stave aby dostatočne chápal následky svojho konania.

Preto Vás prosím o radu teraz, pretože mám pochybnosti o rodine z otcovej strany, pokiaľ ide o peniaze.

Je možné aby mi otec podpísal plnú moc, čím by som ho zastupoval pri prípadnom predaji bytu ? Je potrebné súdu dokázať jeho nesvojprávnosť ?
Ako by ste postupovali ?

ďakujem za každú radu
hanelie
02.10.08,13:28
otec môže napísať plnomocenstvo pre Vás / najlepšie u notára / na právne ukony súvisiace s bytom


Je potrebné súdu dokázať jeho nesvojprávnosť ?

pokiaľ nie je schopný robiť právne rozhodnutia bude nutné požiadať súd o zbavenie svojprávnosti - súd určí opatrovníka, ktorý bude môcť konať v jeho mene

existuje ešte možnosť urobiť darovaciu zmluvu na otcovú časť bytu / resp. kúpno-predajná zmluva
FijO
09.12.08,05:23
Dobrý deň.

Situácia s bytom sa pohla dopredu a ten byt má už záujemcu o predaj. Otec podpísal, že s podpisom súhlasí no jeho rodina ma požiadala aby som si vybavil splnomocenstvo.

Otázka:
1. Mohol by notár prísť do domova dôchodcov, aby mi otec podpísal splnomocenstvo ...resp. existuje taká služba ?

2. Ako sa bude pri predaji bytu postupovať ? Ja za otca vybavim právnika i kataster. Budem musieť na jeho meno založiť účet aby mu previedli polovicu sumy ? Predpokladám, že ja nebudem môcť s tými peniazmi disponovať.

3. Čo v prípade keby otec podpísal darovaciu zmluvu a daroval by mi svoj podiel ? Je potrebné žiadať následne o prepis v katastri nehnuteľností.

Poraďte mi prosím, čo je jednoduchšie ...

Vďaka. Filip
feron
09.12.08,07:28
Dobrý deň.

Situácia s bytom sa pohla dopredu a ten byt má už záujemcu o predaj. Otec podpísal, že s podpisom súhlasí no jeho rodina ma požiadala aby som si vybavil splnomocenstvo.

Otázka:
1. Mohol by notár prísť do domova dôchodcov, aby mi otec podpísal splnomocenstvo ...resp. existuje taká služba ?

2. Ako sa bude pri predaji bytu postupovať ? Ja za otca vybavim právnika i kataster. Budem musieť na jeho meno založiť účet aby mu previedli polovicu sumy ? Predpokladám, že ja nebudem môcť s tými peniazmi disponovať.

3. Čo v prípade keby otec podpísal darovaciu zmluvu a daroval by mi svoj podiel ? Je potrebné žiadať následne o prepis v katastri nehnuteľností.

Poraďte mi prosím, čo je jednoduchšie ...

Vďaka. FilipNiektorí notári chodia aj "do terénu" (resp.ich asistenti/ky). Treba takého nájsť.
Nemôžu mu peniaze vyplatiť pri podpise zmluvy v hotovosti? V zmluve bude klauzula, že podpisom zmluvy potvrdzuješ prijatie vyplatenej sumy.
Darovacia zmluva podľa mňa celý proces predĺži, lebo to bude treba zavkladovať na katastri, nebolo by jednoduchšie, ak ti chce niečo darovať, nech ti daruje vyplatené peniaze, riadne cez darovaciu zmluvu.
Chobot
09.12.08,07:37
Dobrý deň.

Situácia s bytom sa pohla dopredu a ten byt má už záujemcu o predaj. Otec podpísal, že s podpisom súhlasí no jeho rodina ma požiadala aby som si vybavil splnomocenstvo.

Otázka:
1. Mohol by notár prísť do domova dôchodcov, aby mi otec podpísal splnomocenstvo ...resp. existuje taká služba ?



Vďaka. Filip

Ja len k tomuto - ak nenájdete ochotného notára (čo je málo pravdepodobné) tak príslušná matrika je povinná vyslať pracovníka na overenie podpisu k nemobilným občanom.
FijO
09.12.08,13:23
Skúsim teda toho notára, ďakujem zatiaľ za pomoc.
Ste zlatí.