renatamnch
02.10.08,17:34
Mám uzatvorené dva PP na celý úväzok u dvoch rôznych zamestnávateľov. Prosím o radu ako to je s výpočtom poistných odvodov do ZP a SP je tam nejaká horná hranica vo vymeriavacom základe? U druhého zamestnávateľa (nástup do PP od 1.9.2008) som zároveň podpísala daňové vyhlásenie, lebo mi tam vychádza o "niečo dosť" vyšší základ (viem, že u prvého teda už nárok na odpočítateľnú položku nemám) len neviem čo s poisťovňami - budem poistné upravovať tam, kde je nižší vymeriavací? Dik
Andyke
02.10.08,19:57
Budeš tie mzdy počítať TY alebo mzdárka? Pokiaľ ona tak ona to ovláda, pokiaľ to chceš vedieť Ty tak tu je zákon:

§ 138 Zák. o soc. poistení:
(19) Ak poistenec vykonáva viacero činností zamestnanca, poradie povinností platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa určuje výškou jeho vymeriavacieho základu, pričom sa postupuje od vymeriavacieho základu najvyššieho k vymeriavaciemu základu najnižšiemu. Ak je výška vymeriavacích základov zamestnanca rovnaká, prednostná povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa viaže na vymeriavací základ dosiahnutý u toho zamestnávateľa, u ktorého poistenie zamestnanca vzniklo skôr. Ak zamestnanec súčasne vykonáva aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca. Ak poistenec vykonáva zárobkovú činnosť a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu zárobkovej činnosti. Ak poistenec vykonáva viacero zárobkových činností a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z výkonu viacerých zárobkových činností; na poradie povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti z výkonu viacerých zárobkových činností prvá veta až tretia veta platia rovnako.

Čo sa týka odvodov na zdravotné poistenie, každý PP sa posudzuje samostatne t.j. z každej mzdy zamestnanec 4 % + zamestnávateľ 10 %. Tu sa neprihliada na súbeh. Ale môže nastať situácia , že bude sa musieť robiť RZZP (hlavne keď jeden mesiac prekročíš u jedného zamestnávateľa 56 283 SK- tu je už povinnosť) Alebo môžeš mať napr. 30.000 u jedného a 35.000 u druhého zamestnávateľa, tak vtedy sa Ti oplati požiadať o RZZP, lebo Ti vrátia časť poistného.
renatamnch
04.10.08,10:03
Dik, toto ustanovenie som našla, len som chcela vedieť:
-u zamestnávateľa, kde je vyšší vymeriavací z. platím poistenie z tohto základu. Tam by sa jednalo približne o 28000,- Sk. V druhom prípade ide o sumu 13500, preto sa pýtam, či tu už nie je strop z ktorého ide poistenie (len z nejakého rozdielu) niekedy bol . Tú vyššiu mzdu mi urobí mzdárka ale tu nižšiu si budem robiť sama a ona sa s tým ešte nestretla, tak nevie poradiť.

Našla som si v predchádzajúcich poradách riešenie od p. Mihála: Podľa § 138 ods.12 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení je od 1.7.2006 do 30.6.2007 vymeriavací základ zamestnanca v úhrne mesačne najviac 51822 Sk na platenie poistného na starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti a najviac 25911 Sk na platenie poistného na nemocenské poistenie
Lenže, keď som si to pozrela s účinnosťou od 1.1.2008 tak:eek: Ak by mál niekto konkrétne sumy alebo návod v ľudskej reči ako sa k týmto sumám dopracovať bola by som veľmi vďačná
brčko
04.10.08,10:46
pri vymeriavacích základoch 28000 + 13500= 31500,-
- o niečo prekročíš max.vym.základ zamestnanca( nie zamestnávatela, ako si už písala vid zákon o sociálnom poistení § 138 ods. 11 + 19) pre nemocenské poistenie, čo je t.č. od 1.7.08 suma 30219,-,
- strop na inval, starob, v nezam., rezerv.f. je t.č. od 1.7.08 suma 80584,-Sk takže ten neprekročíš.
- No a strop pre garančné je tiež 30219,- no ten odvádza len zamestnávatel, nie zamestnanec a ten nebude ani v jednom PP prekročený, ak nedostaneš napr. prémie.

Postup neviem aký je, no predpokladám, že ak by bola urobená výplata s vyšším VZ skôr a táto mzdárka dala "nejaké" (aké neviem) potvrdenie o výške VZ zamestnanca, tak by tá druhá mzdárka (teda ty), čo vypočítava mzdu s nižším VZ mohla odviesť "za zamestnanca" nem.poistenie len z rozdielu t.j. vymer.základu cca (30219-28000=) 2219Sk.
robila to tak moja kolegyna, tá však robila obe výplaty. No a v soc.poistovni v tom mali dosť chaos hlavne pri vyplácaní nem.dávky, lebo tuším v mesačných výkazoch nie je zvlášť kolonka pre VZ zamestnanca a zamestnávatela (nie som už mzdárka, takže nové výkazy do SP podrobne nepoznám). Lebo nem.dávka sa ráta z VZ poistenca a nie zametnávatela (vid zákon o sociálnom poistení § 55).
renatamnch
06.10.08,14:51
Ďakujem, toto som potrebovala vedieť. Pekný deń všetkým