Foxik
02.10.08,22:37
ahojte,

situacia:
v nasej firme sa praca vykazuje v informacnom systeme. v mesiaci je dajme tomu 160h fpc, ktore zamestnanec odpracuje a vykaze. k tomu este vykaze 2 dni dovolenky (ktoru mal schvalenu) a napr. 2 dni osetrenie u lekara..

otazka:
ma takyto zamestnanec podla zakona narok na preplatenie nadcasov? :-)

dik
foxik
Foxik
03.10.08,06:56
ake info chyba?
Foxik
08.10.08,22:44
ahoj,

v pracovnej zmluve je uvedene, ze pripadna praca nadcas je zahrnuta v zakladnej mzde.

mna skor zaujimalo, keby tam tento bod nebol, ci je to zo zakona OK (bez ohladu na smernice)..

pretoze z dovolenky by sa mohol stat nastroj na financne prilepsenie a zamestnavatel by s tym nemohol nic urobit.. jednak by zamestnancovi musel zaplatit dovolenku a jednak nadcasy s koeficientom 1,5 ...

a zda sa mi to na hlavu.. kedze v zaujme zamestnavatela by malo byt, aby si zamestnanec oddychol tych 20 dni v roku, nebol mrzuty a podaval dobre vykony :)

vdaka,
foxik
Foxik
09.10.08,21:01
hmm.. skusim znova :)

pracujes vo firme, kde:
- tvoju dovolenku / doktorov a ine veci riesi HR
- tvoje odpracovane hodiny riesi Projektovy veduci..

navzajom o sebe nevedia, nezaujima ich to..
na konci mesiaca podaju obe oddelenia nejakej uctovnicke tvoj pocet "odpracovanych" hodin (z HR su to dovolenky / Pcka / PNky ; z projektu realne odpracovane hodiny) .. ta ich scita a vypocita ti vyplatu.

predstav si, ze v zmluve nemas nic o tom, ze praca nadcas je zahrnuta v mzde.. to by v zasade znamenalo, ze ak mas nejake nadcasy, dostanes ich zaplatene podla zakonnika prace..

spat k firme, kde pracujes.. konkretne k uctovnicke, ktora ti ide vypocitat mzdu...
z projektu dostane pocet odpracovanych hodin vo vyske fondu pracovneho casu, avsak z HR dostane este 2 dni dovolenky (16h) + 1 den u doktora (8h) .. tym v podstate vzniklo 24h nadcasov sposobenych zobranou dovolenkou + donesenim potvrdenia od doktora..

ma takyto zamestnanec zo zakona narok na preplatenie nadcasov? i ked k tomu vyuzil dovolenku a Pcka?

je mi jasne, ze dovolenku mu zamestnavatel preplatit musi.. i to Pcko.. ale zda sa mi chore, ze sa vdaka tomu dostane k nadcasom..

snad je to trosku lepsie popisane :)
Chobot
09.10.08,21:48
hmm.. skusim znova :)

pracujes vo firme, kde:
- tvoju dovolenku / doktorov a ine veci riesi HR
- tvoje odpracovane hodiny riesi Projektovy veduci..

navzajom o sebe nevedia, nezaujima ich to..
na konci mesiaca podaju obe oddelenia nejakej uctovnicke tvoj pocet "odpracovanych" hodin (z HR su to dovolenky / Pcka / PNky ; z projektu realne odpracovane hodiny) .. ta ich scita a vypocita ti vyplatu.

predstav si, ze v zmluve nemas nic o tom, ze praca nadcas je zahrnuta v mzde.. to by v zasade znamenalo, ze ak mas nejake nadcasy, dostanes ich zaplatene podla zakonnika prace..

spat k firme, kde pracujes.. konkretne k uctovnicke, ktora ti ide vypocitat mzdu...
z projektu dostane pocet odpracovanych hodin vo vyske fondu pracovneho casu, avsak z HR dostane este 2 dni dovolenky (16h) + 1 den u doktora (8h) .. tym v podstate vzniklo 24h nadcasov sposobenych zobranou dovolenkou + donesenim potvrdenia od doktora..

ma takyto zamestnanec zo zakona narok na preplatenie nadcasov? i ked k tomu vyuzil dovolenku a Pcka?

ZAmestnanec má nárok na preplatenie nadčasov. Len nechápem, ako mohol na to využiť dovolenku a Pčko?? Veď keď pracoval 15 dní v mesiaci po 8 hodín, čerpal 5 dní dovolenky a dve soboty prišiel do práce na 5 hodín, tak má odpracované 120 hodín riadneho prac. času, 10 hodín nadčasov a 40 hodín náhrady za dovolenku. Neviem, čoje na tom zlé? Dostane za to všetko mzdu či náhradu.


je mi jasne, ze dovolenku mu zamestnavatel preplatit musi.. i to Pcko.. ale zda sa mi chore, ze sa vdaka tomu dostane k nadcasom..

snad je to trosku lepsie popisane :)

Vysvetli mi, ako sa môže vďaka dovolenke dostať k nadčasom? Veď pokiaľ vo firme nie je bordel v evidencii pracovného času, tak je firma povinná viesť presnú evidenciu odpracovaného času (teda aj dovolenky) a nadčasov. Potom k žiadnemu miešaniu dovolenky a nadčasov dôjsť nemôže. Ak vychádzaš z praxe tvojho zamestnávateľa, tak má asi zle nastavené procesy, ak k takému niečomu dochádza.