alenka57
03.10.08,05:41
Ahojte poraďaci,

prosím o radu: účtujem v JÚ a som platca dph. Môžem si dať do nákladov napr. faktúry od T-com a Orange v 50 percentnej hodnote ked nie su na IČO, ale na fyzickú osobu? Môžem si uplatniť k tomu aj dph?
Ďakujem za skoré odpovede.
abel
03.10.08,05:53
Môžeš si dať do nákladov primerané % hovorov zo súkromného telefónu, DPH si určite uplatniť nemôžeš. Dokonca aj keby si mala telefón na IČO, ale nebudeš mať na faktúrach uvádzané tvoje IČ DPH, nemôžeš si odpočet DPH uplatniť.
Vladimír Ozimý
03.10.08,08:06
Ahojte poraďaci,

prosím o radu: účtujem v JÚ a som platca dph. Môžem si dať do nákladov napr. faktúry od T-com a Orange v 50 percentnej hodnote ked nie su na IČO, ale na fyzickú osobu? Môžem si uplatniť k tomu aj dph?
Ďakujem za skoré odpovede.

súhlasím s odpoveďou Abela, ja to len trochu rozvediem.
Na účely zákona o dani z príjmov je potrebné ak si chcem uznať daňový výdavok jeho preukázateľnosť že vecne súvisí s dosahovaním zdaniteľných príjmov t.j. správca dane môže vyžiadať výpis hovorov a je zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka. V účtovníctve účtujeme na základe účtovných dokladov (§10) kde je zadefinované že musí obsahovať popis oboch strán, t.j. dodávateľa a odberateľa...ale nie je definované čo všetko tam musí byť t.j. ak ja ako FO podnikám a mám doklad od telekomunikácii na svoje meno je splnená podmienka účtovného dokladu a ak o ňom účtujem môžem si do daňových výdavkov uznať to čo mi vecne prislúch k zdaniteľnému príjmu.

Z pohľadu DPH je to ale iné pretože tam keď si chcem nárokovať DPH musím mať faktúru, ktorá musí mať náležitosti podľa § 71 a tam je jasne zadefinované že musí byť uvedené ičdph dodávateľa a odberateľa. Ak tam nemáte uvedené nárok na DPH nevzniká lebo nemáte faktúru podľa zákona o DPH.