Paolo84
03.10.08,07:48
Zdravím, potreboval by som poradiť vo veci platnosti nájomných zmlúv. Ja (povedzme Osoba A) som vlastníkom budovy, uzavriem zmluvu o spolupráci s osobou B, ktorá ju oprávňuje na správu budovy a taktiež na uzatváranie nájomných zmlúv vo vlastnom mene na vlastný účet. Zmluva o spolupráci bola uzavretá na dobu do 2020. Tiež s osobou B uzavriem nájomnú zmluvu o prenájme budovy, ktorá je platná do 2005.
Osoba B vo vlastnom mene na vlastný účet uzatvorí zmluvy o nájme nebyt. priestorov s osobou X a Y. Aj ja (osoba A) uzatvorím nájomnú zmluvu s osobou Z.
V roku 2006 predám ja (osoba A) budovu osobe C.
Otázka znie, či nájomné zmluvy uzatvorené medzi B - X, Y a medzi A - Z ostanú v platnosti normálne podľa lehôt v zmluvách aj keď sa zmenil vlastník budovy, alebo zaniknú? Vďaka
Chobot
03.10.08,07:50
Zdravím, potreboval by som poradiť vo veci platnosti nájomných zmlúv. Ja (povedzme Osoba A) som vlastníkom budovy, uzavriem zmluvu o spolupráci s osobou B, ktorá ju oprávňuje na správu budovy a taktiež na uzatváranie nájomných zmlúv vo vlastnom mene na vlastný účet. Zmluva o spolupráci bola uzavretá na dobu do 2020. Tiež s osobou B uzavriem nájomnú zmluvu o prenájme budovy, ktorá je platná do 2005.
Osoba B vo vlastnom mene na vlastný účet uzatvorí zmluvy o nájme nebyt. priestorov s osobou X a Y. Aj ja (osoba A) uzatvorím nájomnú zmluvu s osobou Z.
V roku 2006 predám ja (osoba A) budovu osobe C.
Otázka znie, či nájomné zmluvy uzatvorené medzi B - X, Y a medzi A - Z ostanú v platnosti normálne podľa lehôt v zmluvách aj keď sa zmenil vlastník budovy, alebo zaniknú? Vďaka

Podľa mňa je dôležité vedieť, či osoba C je tvojím právnym nástupcom. Ak by bola, tak všetky záväzky a pohľadávky uzatvorené tebou prechádzajú na neho.

Pokiaľ nie je tvojím právnym nástupcom, tak nájomné zmluvy zanikajú, pretože jedna zmluvná strana (ty) už nie je majiteľom nehnuteľnosti a preto ju nemôžeš prenajímať. Nájomná zmluva sa neviaže k nehnuteľnosti, ale k prenajímateľovi.

Na druhej strane, ak predáš nehnuteľnosť a nájomcovi tým vznikne škoda, tak má právo sa domáhať náhrady takejto škody.
Paolo84
03.10.08,09:16
teda ak už nie som vlastníkom nehnuteľnosti, nemôžem ju prenajímať, teda predajom zanikajú zmluvy, ktoré som uzatvoril s osobou B. ale čo so zmluvami, ktoré uzavrela osoba B vo vlastnom mene na jej vlastný účet s osobami X a Y, pretože na to bola oprávnená?
shureido
04.10.08,04:04
Nuž nesuhlasim celkom. Kupili sme adm.budovu a spolu s nou sme "zdedili" aj najomnikov. Pravnik nas upozornil ze najomne zmluvy sa "ceduju" na noveho majitela, a teda vsetky zavazky z uzavretych najomnych zmluv prechadzaju na noveho majitela -teda na nas. Takze môj nazor je ze ak ste predali budovu, uzatvorene najomne zmluvy automaticky prechadzaju na noveho majitel. Pozor -myslim ze ide iba o najomne zmluvy !! Ine typy zmluv (napr. mandatna..alebo zmluva o sprave budovy) sa uzatvaraju nanovo !!!!