jks
09.05.05,20:59
S.r.o. kúpila nákladné auto.Keďže nemali dostatok fin.prostriedkov dohodli sa s predávajúcou firmou, že budú to auto splácať po mesačných splátkach až do roku 2006. Problém je však v tom, že v zmluve uviedli, že ide o splácanie záloh.
Auto však firma užíva už od januára tohto roku. Problém mám v tom, či vobec
budem môcť auto tohto roku zaradiť do majetku a odpisovať. Mne to vychádza tak, že za daných podmienok budem môcť auto zaradiť do majetku, až keď splatíme poslednú zálohu. Ja by som bola radšej keby nám vystavili faktúru a v zmluve by sa dohodlo splácanie faktúry. Auto je už aj prepísané na firmu, je zaplatená cestná daň.
Ďakujem
tibor
10.05.05,04:45
otázkou je:
či ste schopný prepísať zmluvu a kto je uvedený v techničáku ako majiteľ.
marta
10.05.05,07:51
Podľa § 24 ods. 1 písm. c) zákona o dani z príjmov je daňovník ekonomickým vlastníkom hmotného majetku, ktorý zaradí do účtovníctva dňom prevzatia od predávajúceho a uplatňuje odpis ako daňový výdavok podľa § 27 a § 28 zákona.
jks
10.05.05,11:07
V zmluve sa píše, že predávajúci po zaplatení prvej zálohovej platby dá zapísať kupujúceho do TP ako držiteľa a zároveň v ďalšom článku sa píše, že kupujúci nadobudne vlastnícke právo k predmetu kúpy až po úplnom zaplatení kúpnej ceny. Ostatné , ako poistné a cestnú daň hradí kupujúci. K zmluve je pripojený splátkový kalendár na tie zálohy.V zmluve je uvedená aj celková cena auta bez DPH.
Mne ide totiž o to, či môžem na základe tej zmluvy zaradiť majetok do užívania
a potom účtovať na 052 splácanie tých záloh, lebo podľa tej zmluvy to tak vychádza je to proste celé opačne otočené ako pri normálnom obstaraní. Alebo mám trvať na tom, aby sa zmluva prepísala, vystavila by sa celková faktúra, v ktorej by sa zohľadnili už zaplatené zálohy a v ďalšom by už šlo už len o splácanie faktúry.
Ďakujem už len za to, že to niekto prečíta
Pekný deň
jks
10.05.05,18:36
Naozaj mi nevie nikto poradiť?
Pekný večer
ondrejvla
10.05.05,18:59
V zmluve sa píše, že predávajúci po zaplatení prvej zálohovej platby dá zapísať kupujúceho do TP ako držiteľa a zároveň v ďalšom článku sa píše, že kupujúci nadobudne vlastnícke právo k predmetu kúpy až po úplnom zaplatení kúpnej ceny. Ostatné , ako poistné a cestnú daň hradí kupujúci. K zmluve je pripojený splátkový kalendár na tie zálohy.V zmluve je uvedená aj celková cena auta bez DPH.
Mne ide totiž o to, či môžem na základe tej zmluvy zaradiť majetok do užívania
a potom účtovať na 052 splácanie tých záloh, lebo podľa tej zmluvy to tak vychádza je to proste celé opačne otočené ako pri normálnom obstaraní. Alebo mám trvať na tom, aby sa zmluva prepísala, vystavila by sa celková faktúra, v ktorej by sa zohľadnili už zaplatené zálohy a v ďalšom by už šlo už len o splácanie faktúry.
Ďakujem už len za to, že to niekto prečíta
Pekný deňNechcem ťa mýliť, ale aj pri leasingu nadobudneš vlastnícke právo až po uhradení poslednej splátky, a napriek tomu predmet leasingu odpisuješ od prvého mesiaca! A vôbec je problém im zavolať a dohodnúť sa, prípadne priložiť k zál. fa alebo splátkovému kalendáru nejaký dodatok, že kto môže odpisovať predmet splátok?!
juko
10.05.05,19:28
Ja osobne by som to videl tak, že auto dňom zaplatenia prvej splátky zaeviduješ do svojho účtovníctva a začneš o ňom účtovať. Ak v zmluve nie je písané kto bude dané auto odpisovať, potom trvaj na vystavení dodatku, v tom zmysle, že možnosť odpisovania prechádza na nájomcu.
andrej_rv
10.05.05,20:46
Vychádzajúc zo znenia § 24 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov, od 1.1.2004 môže kupujúci uplatňovať aj u dlhodobého hmotného majetku, ku ktorému získa vlastnícke právo až úplným nadobudnutím kúpnej ceny. Musia byť však splnené 2 podmienky:
- musí majetok do nadobudnutia vlastníckeho práva skutočne užívať
- musí o uvedenom majetku účtovať (t.j. musí ho mať zaradený do obchodného majetku)
Je to teda v podstate tak, ako uvádza Juko (s tým, že kupujúci nie je nájomca, keďže nejde o finančný prenájom, ale predaj s výhradou vlastníctva v zmysle § 443 a nasl. Obch. zákonníka). A aj keď to zákon ako podmienku neuvádza, pre istotu by bolo vhodné vyžiadať od predávajúceho prehlásenie, že na daný majetok dňom odovzdania do užívania kupujúcemu už neuplatňuje daňové odpisy.
jks
11.05.05,12:43
Veľmi, veľmi pekne ďakujem.

Pekný deň
Zuziana
11.05.05,13:31
Tak ako Andrej. Tiež sme to riešili na školení s metodičkou pre DzP.