rommy
03.10.08,12:20
Ahoj poraďáci možeme nakúpiť eurá aj od známeho? Ide o to že potrebujeme zameniť väčšie množstvo eur na úhradu faktúr, a šéf má známeho ktorý eurá má ale potrebuje SKK a že by nám ich dal za lepší kurz. Podľa mňa by sa to takto nemalo robiť vo firme ale opýtam sa radšej skúsenejších.
Tweety
03.10.08,10:21
Ahoj poraďáci možeme nakúpiť eurá aj od známeho? Ide o to že potrebujeme zameniť väčšie množstvo eur na úhradu faktúr, a šéf má známeho ktorý eurá má ale potrebuje SKK a že by nám ich dal za lepší kurz. Podľa mňa by sa to takto nemalo robiť vo firme ale opýtam sa radšej skúsenejších.
A má ten známy licenciu?
rommy
03.10.08,10:22
Práveže nie, preto sa mi to nezdá.
Tweety
03.10.08,10:23
Práveže nie, preto sa mi to nezdá.
A potom aký doklad doložíte k nákupu? asi nijaký. Bez dokladu sa účtovať nedá.
rommy
03.10.08,10:25
Chcú to urobiť nejakou zmluvou...
dvojča
11.10.08,08:55
Ahoj, ja to robím tak, že vytlačím výdavkový pokladničný doklad o zámene peňazí a potom ručne dopíšem, že konateľ stratil doklad zo zmenárne o zámene peňazí a ten prepočet urobím kurzom NBS toho dňa. Samozrejme sa k tomu ešte aj podpíšem. Takých pohybov mám dosť a niekedy skutočne doklad zo zmenárne stratí, takže iný spôsob nevidím. Videl to aj audit a nič mi k tomu nepovedal.
Rozalka
11.10.08,09:35
Ahoj, ja to robím tak, že vytlačím výdavkový pokladničný doklad o zámene peňazí a potom ručne dopíšem, že konateľ stratil doklad zo zmenárne o zámene peňazí a ten prepočet urobím kurzom NBS toho dňa. Samozrejme sa k tomu ešte aj podpíšem. Takých pohybov mám dosť a niekedy skutočne doklad zo zmenárne stratí, takže iný spôsob nevidím. Videl to aj audit a nič mi k tomu nepovedal.
No raz-dvakrát by som to tolerovala, ale "dosť" často???
betka
11.10.08,13:20
A prečo nie?
Zoberme si situácie.
Napr. môj prípad.Firma obchoduje v EUR. Má prebytok EUR, nedostatok SK, napr. na mzdy.
Spoločníci si musia rozmyslieť komu EUR predajú. Či to bude banka, či zmenáreň.
Ak vymením banke z účtu EUR na účet Sk, beriem do úvahy kurzy devíz. Ak je stred 30,416. (prerábam 0,365 )
Hotovosť-valuty (prerábam 0,786)

Ak predá firma spoločníkovi za stred, nič neprerobí. Vystaví sa VPD na EUR, PPD na SK a spoločník podpíše. Je to výhodnejší obchod ako s bankou.
Nepovažujem to teraz za zmenár. činnosť v rámci živnosti, veď onedlho sem ide EURO, a v niekt. obchodoch je bežné, že kupujem či v EUR, či v SK. Pracujeme s oboma menami.

Za povšimnutie stojí par. 24/3 ZU....ak sa kúpa neuskutočňuje s bankou, zmenárňou oceňujeme NBS a vznikajú mi KR (napr. i s občanom)
Rozalka
11.10.08,15:01
OK Janka, ale určite máš doklad. V tvojom prípade aj mzdy si zrejme vyplatila v €, zamestnanci prijali a podpísali príjem. Ja som reagovala na prípad, že majiteľ stráca doklady o výmene Sk/Euro. Takže účtuje prevod bez dokladov.
Lila
13.10.08,05:31
Dávam do pozornosti Devízový zákon, predaj alebo nákup cudzej meny s FO alebo PO bez devízovej licencie, možno spraviť len príležitostne -nie opakovane!
Ešte podotknem, na stránke nbs je mnoho obchodníkov s devíz. hodnotami, ktorí majú výhodnejší kurz od banky aj od zmenárne.