zapp
03.10.08,13:01
zdravim, cerstvo som sa zamestnal po absolvovani vysokoskolskeho studia a nemozem sa rozhodnut akú dss si vyberiem.

rozhodujem sa medzi axou a allianzom, je to dobrý výber???
neviete mi poradit ohladne poplatkov v jednotlivých dss, v ktorej dss su najnižšie?

vopred dakujem za odpovede
Chobot
03.10.08,12:07
zdravim, cerstvo som sa zamestnal po absolvovani vysokoskolskeho studia a nemozem sa rozhodnut akú dss si vyberiem.

rozhodujem sa medzi axou a allianzom, je to dobrý výber???
neviete mi poradit ohladne poplatkov v jednotlivých dss, v ktorej dss su najnižšie?

vopred dakujem za odpovede

S poplatkami si nelám hlavu, DSS-ky majú zákonom regulovanú maximálnu výšku poplatkov a v súčasnosti majú skoro všetky rovnaké poplatky. Takže toto kritérium ti nepomôže.

Ani v iných podmienkach nie sú rozdiely, pretože fungujú za rovnakých zákonom daných podmienok, tzn. investičné stupne, zmluvné podmienky, podmienky zrušenia a pod. Jediné v čom sa líšia, sú miery zhodnotenia fondov. Tam je to ale lotéria, tá DSS, čo mala dobré zhodnotenie doteraz, nemusí tak zhodnocovať prostriedky v budúcnosti. Záleží od investičného ducha samotného portfolio managera (managerov), ako dokáže umiestniť peniaze.

Takže u DSS neide o trhový výber, ale o to, ktorej značke si verný alebo ktorej dôveruješ viac. Prípadne, ako to bolo u väčšiny populácie - ktorá značka mala lepšiu reklamu či ktorý sprostredkovateľ bol aktívnejší.

Takže tu nejde, ktorú DSS si vyberieš, ale či si vôbec založíš DSS. Ak si sa rozhodol, že budeš šetriť v II. pilieri, tak či si vyberieš Axu alebo Allianz, tak chybu neurobíš. Hoď si korunou a uvidíš.
zapp
03.10.08,19:25
dikes:)
zapp
03.10.08,19:30
no jo ale na niektorej stranke som videl i poplatky depozitárovi, ktoré boli približne vo výške poplatkov za správu aktív, niektoré nižšie, niektoré vyššie. myslím, že i to bude mať vplyv na výšku môjho dôchodku, alebo sa mýlim?

diks za odpovede
Chobot
03.10.08,21:29
no jo ale na niektorej stranke som videl i poplatky depozitárovi, ktoré boli približne vo výške poplatkov za správu aktív, niektoré nižšie, niektoré vyššie. myslím, že i to bude mať vplyv na výšku môjho dôchodku, alebo sa mýlim?

diks za odpovede

Tak špeciálne kvôli tebe som si tie poplatky pozrel. V prípade DSS existujú viaceré poplatky:
1. poplatok za vedenie účtu - u oboch spoločností je to 1% z pripísanej sumy

2. odplata za správu fondu - u oboch spooločností je to 0,065% z aktív (Alianz mala pre prvé tri roky 0,07%), takže zase rovnaké.

3. odplata depozitárovi - toto nie je poplatok DSS, ale banky, v ktorej sú vedené účty DSS. Tento poplatok nezávisí od DSS, ale od banky.llianz má Tatrabanku, AXA má UniCreditbank. Tatrabanka berie od 0,05% do 0,065% a Unicreditbank od 0,02% do 0,05%. ZAtiaľ však možno hovoriť, že majú poplatok 0,05 a 0,065, teda rozdiel je 0,015% ročne, za 50 rokov by to bolo 0,75%, čo je z tohto pohľadu zanedbateľná suma. Navyše pri zmene depozitára sa zmení aj jeho odmena.
zapp
04.10.08,08:31
dik moc za tvoj cas
rainmaker
01.11.08,16:30
oPeniazoch.sk:

ČSOB - Prosperita (DFCS3)

Typ fondu: rastový
Depozitársky poplatok: 0,02-0,05% z hodnoty fondu ročne

sucasna hodnota fondu je: 2 326 955 000
teda 0,05% z toho je: 1 163 477,5

to je asi nezmysel, ze? teda, depozitarsky poplatok sa pocita z mesacneho prispevku? alebo suctu prispevkov alebo z coho?