IvetaH
03.10.08,15:03
Dobrý večer,
účtujem PU firmu od 1.1.08, rok 2007 som nerobila. Firma vlastní auto M1 od februára 2007 a tento mesiac ho budú predávať. Tak som sa dostala k účtovným dokladom a zistila som, že toto auto bolo nadobudnuté v EU a samozdanil ale aj odpočítal, že auto bude určené na predaj a prenájom. Lenže podľa výpisu nemá predmet podnikania predaj áut a prenájom áut síce má, ale až cca 20 dní po kúpe.
Ja si myslím, že nemal nárok na odpočet a teraz pri predaji by predával bez DPH.
Ale keď odpočítal, čo teraz, predávať s DPH? Alebo predsa len mal nárok na odpočet? Alebo dodatočné a predaj bez DPH?
Prosím vás, skúste mi poradiť ako z toho von.
Ďakujem
Vladimír Ozimý
03.10.08,20:23
môj osobný názor je, že nárok na odpočítanie dane si nárokujeme vtedy, keď nastane daná situácia. Nejde o priebeh ale o statický jav (neviem ako to vyjadriť hehe). To znamená, že platiteľ obstaral automobil ale v čase keď ho obstaral nespĺňal podmienky na odpočítanie dane podľa § 49 ods. 8 zákona o DPH. čo nastane po tom zákon nerieši to znamená že ani dodatočné uvedenie predmetu prenájmu do podnikania nemá vplyv na to že nárok v čase obstarania nevznikol. Myslím si že by mal byť podané dodatočné DP a predaj auta by mal byť bez DPH.
IvetaH
12.10.08,06:04
Neozvala som sa, lebo som študovala 222ku. Máte pravdu, je to tak. Ale nemohla by som použiť paragraf, že zmena účelu použitia? Teraz by som urobila DDP za 1.Q kde zvýšim daňovú povinnosť a hneď DDP za 2.Q kde znížim daňovú povinnosť. Alebo špekulujem?
Ďakujem za pomoc.