janulicek34
04.10.08,10:02
Dobry den vam zelam! nakolko som tu nova tak mi prepacte ak som sa zaradila do zlej kategorie. Potrebovala by som radu, ako vsetci viete od januara sa meni poberanie rodicovskeho prispevku. ja som jedna z tych maminiak, ktora nevie ako a co bude dalej. Poberam rodicovsky prispevok, v novembri buduci rok bude mat syncek 3 rocky. Od minuleho roku t.j. od roku2007 pracujem ako osobna asistentka. uz som citala vela clankov,ale stale neviem ako to vlastne so mnou bude.ja pracujem na 5hodin. maleho si beriem so sebou cize nenechavam ho ani s babkou ani ho nedavam do zariadenia. chcela by som vediet ci budem rodicovsky prispevok poberat nadalej alebo ako to vlastne bude. dakujem velmi pekne za odpoved a prajem pekny den! jana
Chobot
04.10.08,08:46
Dobry den vam zelam! nakolko som tu nova tak mi prepacte ak som sa zaradila do zlej kategorie. Potrebovala by som radu, ako vsetci viete od januara sa meni poberanie rodicovskeho prispevku. ja som jedna z tych maminiak, ktora nevie ako a co bude dalej. Poberam rodicovsky prispevok, v novembri buduci rok bude mat syncek 3 rocky. Od minuleho roku t.j. od roku2007 pracujem ako osobna asistentka. uz som citala vela clankov,ale stale neviem ako to vlastne so mnou bude.ja pracujem na 5hodin. maleho si beriem so sebou cize nenechavam ho ani s babkou ani ho nedavam do zariadenia. chcela by som vediet ci budem rodicovsky prispevok poberat nadalej alebo ako to vlastne bude. dakujem velmi pekne za odpoved a prajem pekny den! jana

Rodičovský príspevok ti patrí do veku 3 rokov dieťaťa (pokiaľ nemá zhoršený zdravotný stav). O príspevok prídeš jedine v tom prípade, ak umiestníš dieťa do štátneho zariadenia - štátnej alebo obecnej škôlky. Takže kľudne môžeš pracovať, zarábať a môže ho kľudne varovať aj babka, len ho nesmieš dať do škôlky.
brčko
04.10.08,09:10
súhlasím s CHObotom,
žiadny zákon ešte nie je schválený (zákon musí schváliť parlament a nie vláda, ktorá do parlamentu predloží návrh na schválenie), tak ti ani nemožno povedať, ako to bude v budúcom roku.

Pokial sledujem stránky národnej rady, tak návrh zákona od Radičovej (vyšší rodič.spevok pri kratšom poberaní) neprešiel do druhého kola, NR SR ho už nebude prerokovávať a iný návrh doručený do NR SR týkajúci sa rodič.príspevku som zatial nezaevidovala (len o jednorázovom príspevku pri narodení 2-hého a 3-tieho dieťaťa), no možno sa mýlim.súhlasím s CHObotom,
žiadny zákon ešte nie je schválený (zákon musí schváliť parlament a nie vláda, ktorá ho do parlamentu len predloží na schválenie), tak ti ani nemožno povedať, ako to bude v budúcom roku.
brčko
06.10.08,10:12
no tu je vládny návrh,
pod č. 789
v návrhoch zákonov predložených NR SR

http://www.nrsr.sk/default.aspx?sid=zakony/prehlad

podla ktorého popri zárobkovej činnosti by už rodič nemal nárok na rodič.príspevok ale závádzajú nový pojem tzv. "príspevok na starostlivosť o dieťa" a výška tohto príspevku a spôsob výpočtu by bol závislý od toho, kto by sa o dieťa staral.
evka-janekova
06.10.08,10:29
asi tu treba podotknút, ze do jaslí môze ist...

mimotemy Inak je to od nasich najvyyšších hnusobstvo, ak zoberu resp. znížia matkám, ktoré budú popri rodičovskej dovolenke pracovať, rodičovský príspevok. Ja tiež patrím do tej skupiny, síce už na rok sa ma to týkať nebude. Myslím, že ani jedna z nás nejde do práce preto, že by sa nechcela plnohodnotne venovať svojmu drobčekovi. Zabezpečiť mu všetko čo potrebuje, je finančne náročne, každá matka vie o čom hovorím.
arizona
06.10.08,14:43
mimotemy Ja som sa včera dobre pobavila, keď Tomanová vysvetľovala, ako nie je žiaden problém, aby si babičky vybavili živnosť:eek::D
Už vidím tie babenky na živnosťáku...
nika.sum
29.11.08,20:04
Prosim Vas, vraj bol uz schvaleny ten navrh Tomanovej, neviete prosim ako je to?
janulicek34
01.12.08,06:10
Nika sum. neviem ako to je lebo asi pred mesiacom informovala redaktorka v telerane na markize, ze tie mamicky. ktore poberaju rodicovsky prispevok uz dlhsi cas a pracuju tych by sa to nemalo tykat, aj som jej do telerana pisala, ale sa mi neozvala.aj som pisala na ministerstvo asi pred 2mesiacmi a stale sa mi neozvali, takze neviem vam povedat, ako to vlastne bude. redaktorka v telerane informovala, ze tie zmeny sa budu tykat mamiciek, ktore si pioziadaju o rodicovsky prispevok po 1.1.2009 a ked pojde pracovat a necha dieta s babkou proste u rodiny tak bude dostavat len prispevok na starostlivost o dieta co bude asi cca 1200sk ak dieta da do jasliciek alebo ineho zariadenia alebo sa bude starat o dieta opatrovatelka so zivnostenskym listom!!!! vtedy si vydokladuje kam dieta chodi a potom jej bude vyplateny cely rodicovsky prispevok teda 4780Sk. no pani ministerka Tomanova to tak skomplikovala, neviem preco to chce silou mocou zmenit ved keby sa zamyslela, preco tie maminky idu do prace...... ale este ma napadla jedna vec ze maminky ktore budu pracovat na skrateny uvazok vtedy by mali poberat rodicovsky pripevok v plnej vyske teda 4780sk. tak len tolko co viem. hlboko nesuhlasim s pani ministerkou a myslim, ze nas je na Slovensku viacej maminiek, ktore pridu o dost penazi, len preto, ze nasa vlada nevie kde by uz tie peniaze mala brat. Ale dochodcom stale len pridavaju, nic proti nim ale toto je podla nasej vlady podpora mladych rodin: brat rodicovsky prispevok, ktory nie je ani 5000sk a podpora dochocom skoro kazdy druhy mesiac. ja to takto vidim. Majte sa pekne dufam, ze som vam to aspon trosku ozrejmila. ani ja sa v tom moc nevyznam ale sledujem tuto temu nakolko sa ma to tyka. prajem pekny den.
karcoolka1
01.12.08,10:06
Začala som podnikať súbežne ako som nastúpila na RP. Teraz rozmýšľam, že to skončím, keďže vymysleli také svinstvo. A to musím spomenúť, že ma nechytil ani ten príspevok pri narodení 2. dieťaťa! Moje milované dieťa sa narodilo v júni 2008, moja smola!

Prosím, ak bude schválená zmena od 1.1.2009 na RP, dajte sem link.
Ďakujem!
karcoolka1
01.12.08,10:24
Chcem si ozrejmiť, keďže poberám RP od 6.11.2008 a podnikám tiež od tohto dátumu, týka sa ma prechodné ustanovenie, ktoré hovorí, že ak mi bol priznaný RP pred 1.1.2009, ostáva mi nezmenená výška RP???
nika.sum
01.12.08,12:43
Začala som podnikať súbežne ako som nastúpila na RP. Teraz rozmýšľam, že to skončím, keďže vymysleli také svinstvo. A to musím spomenúť, že ma nechytil ani ten príspevok pri narodení 2. dieťaťa! Moje milované dieťa sa narodilo v júni 2008, moja smola!

Prosím, ak bude schválená zmena od 1.1.2009 na RP, dajte sem link.
Ďakujem!
Dakujem, aspon viem ze je tu niekto ako ja. Ja som bola SZCO este pred nastupom na MD, pracujem popri starani sa o dieta, babka ho ma raz do tyzdna len ked je to nutne castejsie (myslim, ze to robi dobre aj babke, aspon ma trosku zmenu programu - to je na margot p. ministerky, ze zneuzivame babky), inak musim robit po nociach, ci vikendoch ak je to nevyhnutne, ale nakolko mame pozicky splacat sa musia a inak sa neda. Ked mi vsak zoberu rodic.prispevok a pritom este musim platit do socialky, tak to radsej prerusim a vsetko co robim vyfakturujem po skonceni rodicovskej dovolenky (november 09), ja mam dve deti, pri oboch som mala len ten bezny prispevok pri narodeni. Takze co uz. Prosim ak niekto budete nieco vediet, napiste. Dakujem
bea
01.12.08,12:59
Skúste si prečítať diskusiu v tejto téme. Myslím si, že ešte nie je celkom jasné, že ako to vlastne bude.

http://www.porada.sk/t92472-p2-prijem-popri-poberani-rodicovskeho-prispevku.html#post879917
karcoolka1
01.12.08,15:24
Skúste si prečítať diskusiu v tejto téme. Myslím si, že ešte nie je celkom jasné, že ako to vlastne bude.

http://www.porada.sk/t92472-p2-prijem-popri-poberani-rodicovskeho-prispevku.html#post879917

Ďakujeme, budeme tam pokračovať.
nika.sum
01.12.08,18:12
dakujem Bea
bea
02.12.08,08:51
Prepáč, Bobbix, ale neviem, či si nechcel svoj príspevok náhodou pridať k inej téme?
Bobbix
02.12.08,09:35
Sorry, mas pravdu, chcel som to k teme "Ktorí z rodičov má právo na prídavky na dieťa?"

Ak by to mohol niekto presunut, bol by som mu vdacny.

Chobotovu reakciu komentovat nebudem.

Som vdacny sebe, odpoved je tam, kde mala byt, len odtialto neviem prispevok vymazat.

Uz som aj vymazal.
Chobot
02.12.08,09:50
Sorry, mas pravdu, chcel som to k teme "Ktorí z rodičov má právo na prídavky na dieťa?"

Ak by to mohol niekto presunut, bol by som mu vdacny.

Chobotovu reakciu komentovat nebudem.

Som vdacny sebe, odpoved je tam, kde mala byt, len odtialto neviem prispevok vymazat.

Uz som aj vymazal.

Chcel som len tiež vedieť, či to nepatrilo niekde inde. Ak by si to bol chcel presunúť, mohlo som ti to urobiť. Ale príspevok si už vymazal.

Neviem čo máš za problém so mnou. Alebo už nemôžem dať ani len súhlas k príspevku?
Bobbix
02.12.08,10:17
Chobot, myslím si, že Tvoj okamžitý súhlas bol účelový.
Ja Ťa vážne prosím, nechaj to tak, nech sa zase celé Slovensko nezabáva (ale možno by to aj slováč chcela, viem ja ?).