nika1
10.05.05,09:24
Ahojte Poraďáci

Chcela by som Vás poprosiť o radu. Ako mám postupovať v prípade prijatia služby z ČR. Dodávateľ z ČR platiteľ DPH nám poskytol službu (školenie a ubytovanie), poslal faktúru aj s DPH, mám to uvádzať v daňovom priznaní alebo nie ak áno podľa akého paragrafu?
Ďakujem za radu.
lubenka
10.05.05,08:50
Českú DPH si nemôžem uplatniť na odpočte, takže ju v DP ani neuvádzam. Ak je to zaujímavá suma, možno si môžete požiadať v ČR o vrátenie DPH. Jednoduchšie je zaúčtovať ju do nákladov.
nika1
10.05.05,10:55
Bolo by to isté pokiaľ by bola služba dodaná z Poľska a dodávateľ by bol platiteľom DPH. Čo by bolo kedy nebol platiteľom DPH. Ďakujem.
skubake
10.05.05,11:21
Podľa mňa by si to mala uviesť v daňovom priznaní na vstupe a zároveň i na výstupe z celej fakturovanej sumy, čiže zo sumy bezd dph + dph. Takýto názor vyslovil i Ing.Minarsky na jednom zo svojich školení o DPH. I keď to nemá logiku, aby som dávala DPH na DPH???
misurka
11.05.05,11:23
Je zaujímavé, že mne prišla takisto za ubytovanie a prenájom výstav. plochy faktura z ČR bez DPH.Ako to ma byť teda správne? Mala by som to asi samozdaniť, či nie?
Kity
11.05.05,12:50
V kazdom pripade to treba samozdanit ak tam nie je vycislena DPH, ale vcera som pocula na skoleni aj taky nazor, ze ak nam tam vycisli krajina z EU svoju DPH, tak mame samozdanit celu sumu faktury, takze to bude aj dan z dane. Ja by som pre tieto pripady skor ziadala metodicke usmernenie od danoveho uradu.
misurka
12.05.05,09:16
Za ubytovanie v ČR mi prišla faktura bez vyčíslenia DPH. Mne však toto ubytovanie nevychádza na samozdanenie, pretože miestom dodania je predsa ČR a takisto to nie je ani služba podľa §15 ods.8. Oni sa však odvolávajú, že faktura je vystavená v zvláštnom režime pre cestovné služby podľa § 89 českého zákona o DPH č.235/2004.

Ďalšia vec: Ak nam bol čes. spoločnosťou vystavená faktura za prenájom plochy na výstavisku, môžem to považovať za službu podľa §15 ods.8 písm. f?
Tym padom by som to samozdanila?

Neviete sa niekto k tymto problemom vyjadrit. Budem vdacna.
Petronela
12.05.05,11:02
Ak bola faktúra za prenájom vystavená bez DPh / podľa mňa správne /, tak ju samozdaníš. Niektoré služby, u nás sú vymenované v § 15 ods. 4 / recipročne je to aj v ČR/ sú zdaňované daňou z pr. hodnoty v štáte , kde sa fyzicky vykonávajú. Vtedy ak je príjemcom služby plátca DPH má nárok na vrátenie DPH , ale v tom štáte kde sa služba vykonala. Dá si žiadosť na ich finančný úrad o vrátenie DPH. DPH , ktorú si nechcete nárokovať nie je daňový náklad.
misurka
12.05.05,14:15
Faktúra za prenájom mi bola vystavená bez DPH, ale podľa ktorého § Zákona o DPH ju budem samozdanovať? Mne sa to nedari nikam priradit!!!
Ak bola faktúra za prenájom vystavená bez DPh / podľa mňa správne /, tak ju samozdaníš. Niektoré služby, u nás sú vymenované v § 15 ods. 4 / recipročne je to aj v ČR/ sú zdaňované daňou z pr. hodnoty v štáte , kde sa fyzicky vykonávajú. Vtedy ak je príjemcom služby plátca DPH má nárok na vrátenie DPH , ale v tom štáte kde sa služba vykonala. Dá si žiadosť na ich finančný úrad o vrátenie DPH. DPH , ktorú si nechcete nárokovať nie je daňový náklad.
Mirka-test
18.05.05,06:37
Podľa mňa by si to mala uviesť v daňovom priznaní na vstupe a zároveň i na výstupe z celej fakturovanej sumy, čiže zo sumy bezd dph + dph. Takýto názor vyslovil i Ing.Minarsky na jednom zo svojich školení o DPH. I keď to nemá logiku, aby som dávala DPH na DPH???



No to je pekná kravina. Ide o službu, kde miestom zdan. plnenia je miesto, kde sa služba vykoná, t.j. ČR. Český dodávateľ vystaví faktúru s DPH, DPH do daňového priznania neuvádzaš, ale máš možnosť požiadať o vrátenie na daňovom úrade Praha 1. Ing. by mal ísť asi sám na školenie!
lino ventura
18.05.05,08:50
Z uvedenej faktúry si odpočítať daň nemôžeš, nakoľko uvedená služba bola dodaná v ČR... v § 2 ods. ods 1 písm b) máš napísané čo je predmetom zákona 222/2004 - poskytnutie služby za protihodnotu v tuzemsku. Uvedené dodanie podlieha českému zákonu o DPH 235/2004 konkrétne § 10 ods. 4 písm a). Čiže faktúra mala byť s českou DPH a tebe vzniká nárok na vrátenie dane dňom podania žiadosti o vrátenie dane na finančnom úrade Praha 1. (§ 82 ods 1 a 3 českého zákona o DPH)
misurka
18.05.05,09:16
No lenže oni sa obhajujú tým, že ich faktúra bez DPH je správna, že to majú schválené aj ich daň. úradom. To už bude asi ich problém, mne islo hlavne o to, či treba tuto fakt. za ubytovanie samozdanit al. nie. Vychadza mi vsak, ze nie, samozdanim akurat prenajom stanku na výstavisku, služby hostesky, atd.
Dufam, že to bude správne.
Z uvedenej faktúry si odpočítať daň nemôžeš, nakoľko uvedená služba bola dodaná v ČR... v § 2 ods. ods 1 písm b) máš napísané čo je predmetom zákona 222/2004 - poskytnutie služby za protihodnotu v tuzemsku. Uvedené dodanie podlieha českému zákonu o DPH 235/2004 konkrétne § 10 ods. 4 písm a). Čiže faktúra mala byť s českou DPH a tebe vzniká nárok na vrátenie dane dňom podania žiadosti o vrátenie dane na finančnom úrade Praha 1. (§ 82 ods 1 a 3 českého zákona o DPH)
Jankaaa
18.05.05,10:10
Mne zase prišla faktúra za ubytovanie z ČR aj s DPH. Takže ak som to správne pochopila mám tú sumu s DPH mám dať v DP na vstupe aj na výstupe?
mlyn16
18.05.05,11:51
Ak je na faktúre uvedená DPH iného členského štátu, nikdy ju nemôžeme dať "na vstup" ani "na výstup". Ak má dodávateľ právo faktúrovať nám svoju DPH faktúru už u nás nedodaňujeme, ale v plnej výške nám vstupuje do nákladov.
misurka
19.05.05,05:20
A ked čes. dodávateľ DPH neuviedol, ale miestom dodania je ČR, mám to samozdaniť?
Ja uz si s tym naozaj neviem dat rady...

Ak je na faktúre uvedená DPH iného členského štátu, nikdy ju nemôžeme dať "na vstup" ani "na výstup". Ak má dodávateľ právo faktúrovať nám svoju DPH faktúru už u nás nedodaňujeme, ale v plnej výške nám vstupuje do nákladov.
adamt
19.05.05,05:34
A ked čes. dodávateľ DPH neuviedol, ale miestom dodania je ČR, mám to samozdaniť?...
Ak je miesto dodania iný členský štát EU tak DPH nie je predmetom zákona 222/2004. V §1 a, - d, máš 4x slovíčko v tuzemsku!!!
Za chyby dodávateľa predsa nebudeš odvádzať DPH !
Olgica
19.05.05,05:44
Faktúra od ČR dodávateľa mala byť vystavená bez DPH. (lebo Vy ste určite plátca DPH iba v SR a službu ste si objednávali pod IČ DPH SK. Ak by ste boli plátca DPH aj v ČR tak vystavená fa s DPH je OK).
K sume bez DPH sa vypočíta DPH na Slovensku čiže sa zdaní ale zároveň máš nárok aj na odpočítanie dane. V daňovom priznaní je to + aj -.
Mirka-test
19.05.05,13:10
Faktúra od ČR dodávateľa mala byť vystavená bez DPH. (lebo Vy ste určite plátca DPH iba v SR a službu ste si objednávali pod IČ DPH SK. Ak by ste boli plátca DPH aj v ČR tak vystavená fa s DPH je OK).
K sume bez DPH sa vypočíta DPH na Slovensku čiže sa zdaní ale zároveň máš nárok aj na odpočítanie dane. V daňovom priznaní je to + aj -.
Pozri si §15 - služby ako školenie majú miesto zdan. plnenia tam, kde sa uskutočnili, nie je pri nich možné preniesť daňovú povinnosť. Tá faktúra mala byť jednoznačne vystavená s DPH. Daňováci na českom daňovom úrade asi nepoznajú svoj zákon: §10os.4a) zákona o DPH č.235/2004 Sb. jednoznačne hovotí, že miestom plnenia pri vzdelávacích službách, veltrhoch.... je miesto, kde sa dané služby poskytnú, t.j. ČR. FAKTÚRA MUSÍ BYŤ VYSTAVENÁ S DAŇOU, DAŇ SA MUSÍ ZAPLATIŤ V ČR. Tú faktúru by som vrátila a nezaplatila by som ju kým by mi ju neopravili podľa zákona!!!!!:cool:
JanaSys
19.05.05,13:23
Otoč si to. Predstav si, že by Čech ICDPH sa bol školiť v SR u teba ako u slovenskej firmy. To mu akože vystavíš FA bez DPH? Na základe čoho? Malo by to byť s DPH a mali by nárok žiadať od DU BA zaplatenú DPH späť. Neviem ale, či sa potom tá DPH dá do nákladov a keď sa vráti do výnosov alebo sa zaúčtuje ako pohľadávka voči DU.
misurka
20.05.05,08:29
Tym pádom, že miestom dodania je aj pri ubytovacích službách aj pri prenájme stánku, zariadenia, hostesky na výstavisku v ČR, ap. nedodaním ani jednu z týchto služieb?
Janna
21.06.05,07:56
Prosím Vás, už som z toho celkom slušne domotaná:

Zasielame na opravu tovar do ČR. V ČR nám ho opravia a zašlú späť. Vždy nám faktúrovali bez DPH. Ja som si to v daňovom priznaní uviedla do riadku 09, 10 a následne odpočítala na riadku 15.

Teraz mi volali z ČR, že asi spravili chybu, že nám mali vždy účtovať s DPH a teraz mi chcú dodatočne dofaktúrovať na všetky faktúry za opravu tovaru DPH. Je to tak správne?

Prosím poraďte. Ďakujem
Adela
21.06.05,10:28
Podľ mňa by to malo byť bez DPH aj keď §15 ods.6 hovorí, že miestom dod. služieb pri ocenení a prácach na hnuteľnom majetku je miesto dodania,miesto kde sa služby fyzicky vykonajú (čiže ČR) ale je tam odkaz na §16 ods.7 ak sa vykonajú pre odberateľa v inom čl. štáte, ktorý je tam identifikovaný pre daň, miestom je čl.štát, ktorý pridelil odberateľovi IČ DPH (čiže SR).

z toho mi vychádza že bez DPH
Adela
21.06.05,10:30
Ešte som zabudla dodať, že tovar musí byť späť odoslaný na Slovensko (čo podľa mňa je Váš prípad)
Janna
21.06.05,10:44
Podľ mňa by to malo byť bez DPH aj keď §15 ods.6 hovorí, že miestom dod. služieb pri ocenení a prácach na hnuteľnom majetku je miesto dodania,miesto kde sa služby fyzicky vykonajú (čiže ČR) ale je tam odkaz na §16 ods.7 ak sa vykonajú pre odberateľa v inom čl. štáte, ktorý je tam identifikovaný pre daň, miestom je čl.štát, ktorý pridelil odberateľovi IČ DPH (čiže SR).

z toho mi vychádza že bez DPH

Ďakujem veľmi pekne.
Jana Acsová
21.06.05,10:51
Následne je možné nájsť súvislosť so spomínaným § 16 ods. 7 ZDPH aj v § 69 ods. 4, kde sa uvádza, kto je osobou povinnou platiť daň (vychádza tuzemec).
Janna
21.06.05,10:57
Následne je možné nájsť súvislosť so spomínaným § 16 ods. 7 ZDPH aj v § 69 ods. 4, kde sa uvádza, kto je osobou povinnou platiť daň (vychádza tuzemec).

Čiže oni (ČR) mi faktúrujú za opravu bez DPH. Ja prepočítam faktúru kurzom NBS v deň vystavenia. Žiadnu daň platiť nebudeme. V DP to uvádzam do riadkov 09, 10 a následne odpočítam na riadku 15.
sway
21.06.05,11:02
Čiže oni (ČR) mi faktúrujú za opravu bez DPH. Ja prepočítam faktúru kurzom NBS v deň vystavenia. Žiadnu daň platiť nebudeme. V DP to uvádzam do riadkov 09, 10 a následne odpočítam na riadku 15.
pre DPH prepočítaš kurzom v deň dodania tovaru, alebo služby - z faktúry (resp. v deň dodania tovaru alebo služby, väčšinou dávajú rovnaké dátumy aj pre deň vystavenia aj dodania ), ale pre evidenciu záväzku vdeň kedy Ti faktúra skutočne prišla, môžu to byť rôzne dátumy a potom budú rôzne sumy....
Janna
21.06.05,11:11
pre DPH prepočítaš kurzom v deň dodania tovaru, alebo služby - z faktúry (resp. v deň dodania tovaru alebo služby, väčšinou dávajú rovnaké dátumy aj pre deň vystavenia aj dodania ), ale pre evidenciu záväzku vdeň kedy Ti faktúra skutočne prišla, môžu to byť rôzne dátumy a potom budú rôzne sumy....


Ja som to tak kedysi počítala, dňom dodania služby, ale podľa novely § 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby

(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.

Dúfam, že som to pochopila správne. Lebo od 1.1.05 prepočítavam faktúry pri dodaní služby pre DPH dátum NBS v deň vystavenia faktúry.
Jana Acsová
21.06.05,11:25
Aplikácia § 19 ods. 2 je v tomto prípade správna, nakoľko sa odvoláva aj na spomínaný § 69 ods. 4, ktorý platí pre prenos tento daňovej povinnosti (oprava na hnuteľnom majetku vykonaná v ČR pre slovenský subjekt) t.j. daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry - pre DPH platí kurz NBS v deň vzniku daňovej povinnosti, na ktorú sa zároveň vzťahuje aj uplatnenie práva na odpočítanie dane. Čo sa týka DP: riadky 09, 10, 15 tak ako si uvádzala.

Vznik účtovného prípadu: deň dodania (t.j. môže byť iný ako pre účely DPH), samozrejme ak v smernici nemáte vznik účtovného prípadu riešený odchylne oproti Postupom.
Janna
21.06.05,11:28
Aplikácia § 19 ods. 2 je v tomto prípade správna, nakoľko sa odvoláva aj na spomínaný § 69 ods. 4, ktorý platí pre prenos tento daňovej povinnosti (oprava na hnuteľnom majetku vykonaná v ČR pre slovenský subjekt) t.j. daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry - pre DPH platí kurz NBS v deň vzniku daňovej povinnosti, na ktorú sa zároveň vzťahuje aj uplatnenie práva na odpočítanie dane. Čo sa týka DP: riadky 09, 10, 15 tak ako si uvádzala.

No super. Ešte raz ďakujem.
Už som spokojná, hneď je krajší deň:)
Jankaaa
10.10.05,10:59
Som z toho trošku domotaná, tak ma prosím ak viete usmernite. Česká firma si prenajala na týždeň priestory v našej firme. Faktúrovať im DPH alebo nie? Ak áno, kde to mám uviesť v priznaní k DPH?/v akom riadku/. Ďakujem.
nika.sum
10.10.05,11:18
Nechcem otvarat novu temu, tak sa skusim spytat tu. Ak vystavuje slovenska firma platca DPH fakturu do CZ tiez platcovi DPH za sluzbu, faktura je bez DPH - ano? Je problem ak je faktura do CZ vystavena v slovenskej mene?
kikoza
10.10.05,11:24
Nechcem otvarat novu temu, tak sa skusim spytat tu. Ak vystavuje slovenska firma platca DPH fakturu do CZ tiez platcovi DPH za sluzbu, faktura je bez DPH - ano? Je problem ak je faktura do CZ vystavena v slovenskej mene?
Ak sa vystavuje faktúra pre platcu DPH do EU fakturujeme bez DPH. Nie je problém, keď je vystavená v Sk.
sway
10.10.05,11:32
Som z toho trošku domotaná, tak ma prosím ak viete usmernite. Česká firma si prenajala na týždeň priestory v našej firme. Faktúrovať im DPH alebo nie? Ak áno, kde to mám uviesť v priznaní k DPH?/v akom riadku/. Ďakujem.
Podľa mňa ak vystavuješ faktúru s miestom plnenia na Slovensku (Vaše priestory si prenajala a užívala česká firma na Slovensku? )ak áno tak: - fakturuješ tak, ako by si fakturovala slovenskému odberateľovi, ale nakoľko sa jedná o prenájom sú 2 možnosti: 1-s DPH, 2-oslobodené od DPH, ale všetkým odberateľom musíš fakturovať rovnako, čiže ak si doteraz fakturovala prenájmy s DPH , tak aj teraz. Alebo bez DPH, ako doteraz.;)
nika.sum
10.10.05,11:39
dakujem velmi pekne
Jankaaa
11.10.05,07:53
Sway, ďakujem veľmi pekne. Oni sú platcami DPH, čiže ja im budem faktúrovať/tak som sa rozhodla/s DPH. Zapíšem normálne DPH do r.02. Nevieš mi povedať ako si tú DPH odpočitajú oni? Si to samozdania/vstup,výstup/?
sway
11.10.05,09:22
Sway, ďakujem veľmi pekne. Oni sú platcami DPH, čiže ja im budem faktúrovať/tak som sa rozhodla/s DPH. Zapíšem normálne DPH do r.02. Nevieš mi povedať ako si tú DPH odpočitajú oni? Si to samozdania/vstup,výstup/?
A fakturovala vaša firma už nájomné? - ak nie tak môžeš s DPH, ale potom už všetky nájmy fakturuj s DPH !!!
A POZOR ja som toho názoru, že česká firma si nemôže DPH uplatniť, nakoľko miesto zdaniteľného plnenia bolo SLOVENSKO a tu ho aj "upotrebili" - je to ako s DPH na PHM ak si ich kúpiš v čechách, tam ich aj míňaš a teda nárok na odpočet DPH z PHM nakúpených v ČR nemáš hoci si u nás plátca DPH. Aby si mala nárok na odpočet musela by si byť registrovaná ako plátca DPH v ČR !, teda ak nie sú odberatelia z ČR registrovaní ako plátci DPH u nás na Slovensku z tejto faktúry nárok na odpočet DPH mať nebudú.
:p to je môj názor, škoda, že sa nepridal niekto ďalší...:p , ak si si nie celkom istá, skús poprosiť AVO - nech hodí svoj názor....;)
Jankaaa
13.10.05,08:57
Kikoza v príspevku 33 príše pravý opak. Ak česká firma si prenajme naše priestory, ktoré sú na Slovensku mám im fa s DPH alebo bez. Oni sú platcovia DPH. Prosím Vás všetkých, ako je to vlastne. Prosím, súrne.
emily
13.10.05,09:19
Kikoza v príspevku 33 príše pravý opak. Ak česká firma si prenajme naše priestory, ktoré sú na Slovensku mám im fa s DPH alebo bez. Oni sú platcovia DPH. Prosím Vás všetkých, ako je to vlastne. Prosím, súrne.Kikoza nepíše o nájme, ale o službe a to je rozdiel. Ja súhlasím so sway, že nájom je služba, ktorá má miesto zdaniteľného plnenia tu na Slovensku a preto podlieha zdaneniu alebo nezdaneniu podľa nášho zákona, aj keď odberateľ je z EU.
Jankaaa
13.10.05,10:39
Ďakujem Emily. Za nájom sme stále faktúrovali platcom DPH, čiže sme faktúrovali s DPH. A ako je to v prípade ak faktúrujem do čiech? Má ma čo vôbec zaujímať, či sú platcovia alebo nie? Vopred ďakujem.
sway
13.10.05,11:45
Ďakujem Emily. Za nájom sme stále faktúrovali platcom DPH, čiže sme faktúrovali s DPH. A ako je to v prípade ak faktúrujem do čiech? Má ma čo vôbec zaujímať, či sú platcovia alebo nie? Vopred ďakujem.
V tomto prípade Ťa nezauíma, či sú plátcovia, miesto plnenia je SR ! Fakturuješ im s DPH.;)
Jankaaa
13.10.05,12:12
Ďakujem,ďakujem veľmi veľmi pekne.
sway
13.10.05,12:14
Ďakujem,ďakujem veľmi veľmi pekne.
faj, :p ;) :)