babkamaja
04.10.08,13:36
Dobrý deň, prosím o radu. Požiadala som zamestnávateľa o skrátenie pracovného času a jeho úpravu tak, že budem pracovať na polovičný pracovný úv§zok, a to tak, že polovicu pracovných dní odpracujeme 8 hodín denne a druhú polovicu pracovať nebudem. Je to v súlade so Zákonníkom práce alebo musím denne odpracovať polovicu pracovného času.
Ďakujem BM
polka
04.10.08,13:04
Dobrý deň, prosím o radu. Požiadala som zamestnávateľa o skrátenie pracovného času a jeho úpravu tak, že budem pracovať na polovičný pracovný úv§zok, a to tak, že polovicu pracovných dní odpracujeme 8 hodín denne a druhú polovicu pracovať nebudem. Je to v súlade so Zákonníkom práce alebo musím denne odpracovať polovicu pracovného času.
Ďakujem BM
Zákonník práce obsahuje 8 odstavcov, týkajúcich sa kratšieho pracovného pomeru, tu sú pre teba najdôležitejšie:

Pracovný pomer na kratší pracovný čas
§ 49

(1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť v pracovnej zmluve kratší pracovný čas, ako je ustanovený týždenný pracovný čas.

(2) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť zmenu ustanoveného týždenného pracovného času na kratší týždenný pracovný čas a zmenu kratšieho týždenného pracovného času na ustanovený týždenný pracovný čas.

(3) Kratší pracovný čas nemusí byť rozvrhnutý na všetky pracovné dni.

(4) Zamestnancovi v pracovnom pomere na kratší pracovný čas patrí mzda zodpovedajúca dohodnutému kratšiemu pracovnému času.


Z uvedeného vyplýva, že ak to zamestnávateľovi nebude vadiť, ak ťa tam nepotrebuje každý deň, môže tvojej žiadosti vyhovieť (ale aj nemusí).
babkamaja
06.10.08,16:49
Ďakujem, mám rovnaký názor, ale potrebovala som to vedieť aj od iných. BM