habka
04.10.08,14:08
Dobrý den. mohli by ste mi, prosim poradit? mama robi upratovacku v materskej skole, ktora patri pod obec. ma dva roky do dochodku. ma zmluvu ako udrzbarka, kuricka. zamestnavatel jej chce tuto zmluvu upravit s tym, ze ma okrem svojho upratovania pomahat aj v kuchyni, kde su dve zeny ktore varia pre 20 deti a asi 15 dospelych. dostala k tomu aj popis prac presne definovanych (drzo, priam sikana). pise sa tam napriklad aj o tom, ze ma pomahat 3 ucitelkam pri obliekani tych 20 deti a aj pri ukladani spať.v pripade nepritomnosti uciteliek ma byt plne zodpovedna za ich bezpecnost. pripada jej to ako zneuzivanie a ze si z nej chcu spravit sluzku. je to podstatne zhorsenie jej doterajsej pracovnej zmluvy. moze odmietnut podpisat tuto zmluvu? ak ano ake by to mohlo mat nasledky? myslim, ze je to cele postavene na hlavu.
dakujem
habka
05.10.08,11:26
tak co. nikto nic nevie?
ivka70
05.10.08,11:47
Samozrejme, ze moze odmietnut podpis zmeny pracovnej zmluvy.

Akakolvek zmena musi byt dohodou oboch stran, nikdy to nie je jednostranny akt.

Otazka je, ci pri zvysenych povinnostiach bude mat aj zvyseny plat /predpokladal by som, ze ano/. Ak nie, nema pre nu zmysel podpisat dopbrovolne viac povinnosti a zodpovednosti.

A nasledky nepodpisania? Zamestnavatel moze chciet najst si inu osobu, ktorej by takato pracovna zmluva vyhovovala. Ci a ako to urobi, je otazne, zial, vzdy sa da najst sposob ako sa zbavit "legalne" neziaduceho zamestnanca. Takze riziko 2 roky pred dochodkom ... dost velke.

Skor by som bojovala za ten plat a 2 roky zvladala viac povinnosti. Pomoze to aj pri vyske dochodku.
ivka70
05.10.08,11:55
Napriklad si viem predstavit, ze by jej pracovne miesto zrusil a vytvoril by nove, integrovane.
Nie je to protizakonne, mama by sice dostala odstupne, ale asi by jej to velmi nepomohlo /pri hladani noveho miesta/
pavel9
07.10.08,05:06
Pekný deň.
Možno ak by sa vytvorilo " integrované pracovné miesto", podľa zákona 553/2001, by už nebola zaradená v tej platovej stupnici ale asi vo vyššej.
Súhlasím s tým, že pracovná zmluva, jej zmeny sa vykonávajú len po vzájomnej dohode. Žiadna zo strán nesmie znevýhodniť.
Ak by dostala výpoveď z dôvodu zrušenia pracovného miesta, najmenej 1/2 roka sa nesmie prijať pracovná sila na túto pozíciu. Je otázne, či nová pracovníčka by súhlasila s opisom pracovnej náplne s oveľa väčšími povinnosťami a zodpovednosťou za rovnakú odmenu.
Mne to pripadá ako zneužívanie , alebo skôr využívanie nedostatku pracovných príležitostí v danom regióne. (Predpokladám že je to v časti Slovenska s vyššou nezamestnanosťou)