rene
10.05.05,09:26
Začínam účtovať v podvojnom účtovníctve EUR účet a mám tzv. kurzový chaos. Poraďte mi, prosím, skúsenejší !

1./Mám účet v SK aj v EUR v jednej banke. Urobím prevod z korunovej do eur, v korunovej mi odíde suma napr. 10.000,-, v eurovej pribudne v eur. Tu mám prepočítať kurzom komerčnej banky, alebo kurzom Národnej banky ?

2./ Mám účet EUR v českej banke a EUR v slovenskej banke, keď robím prevody z rôznych bánk, aký kurz mám použiť ?

Ďakujem !
renča1
10.05.05,07:52
pri prevodoch používaš vždy kurz komer.banky, NBS sa používa väčšinou pri úhradách banky alebo pri oceňovaní a k 31..12.
Ahoj pekný deň
lubenka
10.05.05,08:54
Pri prevodoch banka-banka, pokladňa-banka a pod (261, priebežné položky) nesmú vznikať kurzové rozdiely (tak ma upozornila naša auditorka).
rene
10.05.05,09:41
to Rubalova Renáta: ako viem kurz komerčnej banky , vypísali mi kurz len pri prevode peňazí z SK na EUR v rovnakej banke, ale pri ostatných pohyboch do iných bánk a z iných bánk nie.

to lubenka: ak prevediem eur z českej banky do eur banky na Slovensku, vznikne tam posun minimálne jeden deň a kurzy sa menia, takže kurzový rozdiel musí vzniknúť, poradí auditorka čo s tým a ktorý kurz použiť?

Ďaujem
lubenka
10.05.05,09:57
Ano, mam podobny problem - prevod z EUR uctu na Slovensku na EUR ucet v zahranici. Tiez jetu posun cca dva dni. Robim to tak, ze prijem na zahr. ucet prepocitam kurzom platnym v den, kedy mi prostriedky odisli z uctu vedenym na slovensku.

pekny den
renča1
10.05.05,10:56
Aj ja to tak robím ako lubenka.