jess
04.10.08,20:45
Ahojte, pred časom (rok) mi počítač sám vypol a už som ho nerozchodila, tak putoval do opravy a tam mi vymenili ventilátor. Odvtedy PC veľmi hučí a poslednú dobu mi to strašne ide na nervy, hučí riadne. Dnes som ho odzadu dôkladne povysávala, ale nepomohlo ani za máčny mak. Neviem teda, či sa mám pokúsiť ho ešte rozobrať a tak povysávať, či čo by s tým mohlo byť. Poradíte ?
cactus
04.10.08,19:24
znova vymeniť ventilátor.

Ja som som mala tiež predchádzajúci počítač, ktorý veľmi hučal, lenže mal malú skriňu a preto hučal, že nemal dosť priestoru. Teraz mám nový, síce ho trocha počujem, ale už to nie je ako predtým.
Ale majú aj tiché ventilátory, tak mi bolo v servise povedané. Nie som odborník na tieto hardwery, ale určite sa nájde niekto erudovaný, kto ti dobre poradí.
Stanislav 1975
04.10.08,19:26
Juuuuj, keď hučí pc to ešte nieje také zlé ako keď hučí manželka, chichi
Chobot
04.10.08,19:27
Ahojte, pred časom (rok) mi počítač sám vypol a už som ho nerozchodila, tak putoval do opravy a tam mi vymenili ventilátor. Odvtedy PC veľmi hučí a poslednú dobu mi to strašne ide na nervy, hučí riadne. Dnes som ho odzadu dôkladne povysávala, ale nepomohlo ani za máčny mak. Neviem teda, či sa mám pokúsiť ho ešte rozobrať a tak povysávať, či čo by s tým mohlo byť. Poradíte ?

Nepíšeš, čo spôsobuje hluk. Je to niektorý ventilátor chladenia? Ak áno, tak povysávanie nepomôže. Ak vieš, ktorý to je, treba kúpiť príslušný ventilátor s tichým chodom, potom PC nebude tak hučať. Pri oprave ti asi dali nejaký štandardný ventilátor - štandardné nie sú práve najtichšie.

Tu majú pekne široký výber ventilátorov (aj ja som už u nich zopár kúpil), ale nekupuj najlacnejší, lebo zase budeš tam, kde si. Pozri, ktorý je ako hlučný a tak vyberaj:

http://www.tntrade.sk/?cls=spresenttrees&strid=81
cactus
04.10.08,19:28
Juuuuj, keď hučí pc to ešte nieje také zlé ako keď hučí manželka, chichi
:confused::confused::confused:

to by si sa divil, ako to je zle, keď taký PC hučí a hlavne v noci, keď je všade ticho a ty potrebuješ pracovať.:rolleyes::mee::o
Stanislav 1975
04.10.08,19:35
:confused::confused::confused:

to by si sa divil, ako to je zle, keď taký PC hučí a hlavne v noci, keď je všade ticho a ty potrebuješ pracovať.:rolleyes::mee::o
Ale však ja viem, že to je nepríjemné- neviem mne nehučí, ja ho mam dolu pri nohách a nieje to také zlé, ja mám na takéto veci takého chlapíka, on sa rozumie počítačom a vždy ho zavolám, ked mám problém- totiž pár krát som dával pc pozrieť kamošom, čo tomu akože "rozumejú" a narobili viac škody ako osohu- tak teraz už len profíka...
Fero11
05.10.08,03:47
:confused::confused::confused:

to by si sa divil, ako to je zle, keď taký PC hučí a hlavne v noci, keď je všade ticho a ty potrebuješ pracovať.:rolleyes::mee::oNa toto by sa hodil notebook
jess
05.10.08,06:26
Nepíšeš, čo spôsobuje hluk. Je to niektorý ventilátor chladenia? Ak áno, tak povysávanie nepomôže. Ak vieš, ktorý to je, treba kúpiť príslušný ventilátor s tichým chodom, potom PC nebude tak hučať. Pri oprave ti asi dali nejaký štandardný ventilátor - štandardné nie sú práve najtichšie.

Tu majú pekne široký výber ventilátorov (aj ja som už u nich zopár kúpil), ale nekupuj najlacnejší, lebo zase budeš tam, kde si. Pozri, ktorý je ako hlučný a tak vyberaj:

http://www.tntrade.sk/?cls=spresenttrees&strid=81
Na 98% predpokladám, že to bude ventilátor, pretože hneď po jeho výmene mi začal počítač hučať. Takže, chlapci v oprave mi tam dali štandardný - hlučný. Prd tomu rozumiem, takže som ani nevedela, že existujú tiché a hlučné, no a chlapci chceli zrejme pri reklamácií ušetriť. Teraz už viem, že to nie je až taká drahá záležitosť, tak to odvlečiem do servisu tam, kde mi to vymieňali a dupnem si, že chcem tichý :D:D:D.
Fakt mi to vadí a keď PC vypnem, to je až taká úľava na uši. PC mám v obývačke, takže aj rodinka bude spokojná :):D.

Ďakujem vám, hneď v pondelok nabieham do servisu.:)
Andy Kralik
05.10.08,08:05
Cim ventilator bezi na vyssi vykon, tym viac huci - zjednoduseno
Asi ho predimenzovali ked sa predtym pocitac prehrieval.. no treba to riesit v servise.

Pravda je ze na hucanie treba mysliet uz pri kupe pocitaca, a kupovat taky vykon aky realne je treba - ziadne obrovske delo ak na nom bude bezat office a podobne :) aby nebolo treba ultra super chladenie, pripadne radsej investovat do chladenia. hucanie pocitaca moze byt neprijemne. Ja osobne mam vyborne skusenosti zo zostav renomovanych vyrobcov - len si pozriem dopredu v recenzii ze ma "tichy chod"...
Jekyll
05.10.08,11:12
Príčin je určite viac, nielen jeden ventilátor.
Čím je ventilátor väčší v priemere, tým býva tichší. Toto býva hlavne problém zdroja - predimenzované zdroje s 12cm ventilátorom bývajú dosť tiché.
Najviac hluku spôsobuje chladenie procesoru a grafiky. Optimálne riešenie je vodné chladenie, pasívna grafika a pasívny zdroj. Ale to sú dosť vysoké investície.
Niektoré tuningové PC skrine majú výstuhy v bočných plechoch, čo tiež znižuje hluk. Niekedy býva výhodné odkrytovať pc a nechať ho tak (občas povysávať). Často to je menej hlučné, ako keď je zakrytovaný. Vibracie sa nešíria po skrinke a bočných plechoch.
Stevo5
05.10.08,11:36
Príčin je určite viac, nielen jeden ventilátor.
Čím je ventilátor väčší v priemere, tým býva tichší. Toto býva hlavne problém zdroja - predimenzované zdroje s 12cm ventilátorom bývajú dosť tiché.
Najviac hluku spôsobuje chladenie procesoru a grafiky. Optimálne riešenie je vodné chladenie, pasívna grafika a pasívny zdroj. Ale to sú dosť vysoké investície.
Niektoré tuningové PC skrine majú výstuhy v bočných plechoch, čo tiež znižuje hluk. Niekedy býva výhodné odkrytovať pc a nechať ho tak (občas povysávať). Často to je menej hlučné, ako keď je zakrytovaný. Vibracie sa nešíria po skrinke a bočných plechoch.

S prvou časťou tvojho príspevku súhlasím, ale nevidí sa mi ak doporučuješ odkrytovanie skrinky. Je tu vysoké riziko náhodného poškodenia.
Riešením hlučnosti by bolo, ak sa na PC pozrie odborník a povie čo treba vymeniť alebo zmeniť. Zbytočne by si chcel "odhlučňovať" štandardné ventilátorky dodávané s procesormi - pomohlo by kúpenie výkonnejšieho chladiča procesora, kde je predpoklad že otáčky pôjdú na minimum a tým sa obmedzí aj hlučnosť. Tak isto je to s chladením grafiky.

Súhlasím s tým že do PC treba dokupovať na prídavné chladenie len tiché ventilátory. Niekedy pridanie jedného ventilátora na odsávanie teplého vzduchu zo skrinky spôsobí že ventilátory procesora a grafiky nemusia ísť na maximum a klesne hlučnosť aj ak je tam pridaný ventilátor naviac.
Dobrým riešením (pre toho kto sa tomu trochu rozumie) je nainštalovať si do skrinky kontrolu a riadenie všetkých ventilátorov - umožňuje to prispôsobiť otáčky (hlučnosť) podľa toho čo práve robíš (potrebe chladenia).
Jekyll
05.10.08,12:21
S prvou časťou tvojho príspevku súhlasím, ale nevidí sa mi ak doporučuješ odkrytovanie skrinky. Je tu vysoké riziko náhodného poškodenia.
Riešením hlučnosti by bolo, ak sa na PC pozrie odborník a povie čo treba vymeniť alebo zmeniť. Zbytočne by si chcel "odhlučňovať" štandardné ventilátorky dodávané s procesormi - pomohlo by kúpenie výkonnejšieho chladiča procesora, kde je predpoklad že otáčky pôjdú na minimum a tým sa obmedzí aj hlučnosť. Tak isto je to s chladením grafiky.

Súhlasím s tým že do PC treba dokupovať na prídavné chladenie len tiché ventilátory. Niekedy pridanie jedného ventilátora na odsávanie teplého vzduchu zo skrinky spôsobí že ventilátory procesora a grafiky nemusia ísť na maximum a klesne hlučnosť aj ak je tam pridaný ventilátor naviac.
Dobrým riešením (pre toho kto sa tomu trochu rozumie) je nainštalovať si do skrinky kontrolu a riadenie všetkých ventilátorov - umožňuje to prispôsobiť otáčky (hlučnosť) podľa toho čo práve robíš (potrebe chladenia).

Už roky bojujem s hlukom pc a stálo ma to majlant. Najprv to boli veľké ventilátory, potom som prešiel na vodné chladenie. Teraz asi definitívne prejdem na pasívne chladenie bez ventilátorov - ani jeden ventilátor v PC. V poslednom období začína byť dostatočný sortiment pasívnych chladičov, aj pre grafiky a procesor.
Odjakživa som mal pc otvorené na boku, pretože kúria aj pamäte, hdd a dvdram. I keď sa to nezdá.
Úplne odhlučniť pc sa dá skutočne iba pasívne. A to vôbec nie je lacné.

Pomocných tuningových prostriedkov je celkom dosť. http://www.alza.cz/tuning-pc/ztiseni/18849966.htm (Určite všetko dostať aj v SK).
Stevo5
05.10.08,12:45
Dr. Jekyll -
1.- Ja s tebou v podstate súhlasím, ale toto je vhodné len pre "PC maniakov" ktorí sa tomu venujú a vedia s PC zaobchádzať, ale nie pre bežného užívateľa ktorý ma PC v obývačke, okolo behajú deti ... .

2.- tiež mám pasívne chladenú graf. kartu, ale nie je z najvýkonnejších. Chcem kúpiť teraz ATI 4870 a tam neviem ako by dopadlo pasívne chladenie. Ak by na ňu sedelo Accelero S1, myslím že by to aj tak chcelo ofukovanie. Myslím že komplet pasívne chladenie je extrém, vhodný kompromis je tiché PC, ak sedím vedľa neho nie je to počuť, ale ak priložímucho tak vent. počujem. Ak idem hrať hry alebo ho inak viac zaťažiť tak si na ventilátoroch pridám. Teploty a otáčky 4 ventilátorov vidím na displeji - používam ZM MFC2. Ale potom sa už nedá hovoriť o tichom PC, aj keď nehučí, ale je to už počuť.
Jekyll
05.10.08,13:04
http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif Zalman ZM MFC2 tiež nie je špatné riešenie. A nie je ani zbytočne drahé.
jess
07.10.08,14:51
Hlásim, že po výmene ventilátora za tichý majú moje uši skvelúúú zmenu:):):):):):):):). Za 300,- sk odporúčam každému, komu hučí počítač. Je to na nezaplatenie. :):):) Problém bol ale tiež v zdroji, takže aj ten museli vymeniť. Fúúúú, to sa nedá porovnať s tým, čo bolo. Deti mi pred výmenou vraveli, že mi PC hučí ako helikoptéra.:D:D:D