kovacik26
04.10.08,21:00
Dobry den,

ide o urcitu cast z obchodnych podmienok zasielkoveho obchodu, chcem sa spytat je to legalne?
Kupim si tovar v nejakom internetovom obchode, do 7 dni mam pravo tento tovar bez udania dovodu vratit. Je obchodnik opraveneni si pytat storno poplatok ako sa pise nizsie? Ked odoslem objednavku vlastne suhlasim s obchodnymi podmienkami.. Je opraveneny strhnut si storno poplatok?
-------------------------
Predávajúci s kupujúcim sa dohodli na nasledujúcich storno poplatkoch súvisiacich s vrátením tovaru predávajúcemu z dôvodov na strane kupujúceho:
Kupujúci sa zaväzuje zaplatiť predávajúcemu storno poplatok vo výške 400,- Sk bez DPH v prípade vyexpedovania tovaru kupujúcemu, kedy kupujúci tovar neprevezme od dopravcu podľa podmienok uvedených v spôsobe dodania, pokiaľ sa obe strany nedohodnú inak.
Kupujúci sa zaväzuje zaplatiť predávajúcemu storno poplatok vo výške 20% kúpnej ceny objednaného tovaru s DPH v prípade vyexpedovania tovaru kupujúcemu, kedy kupujúci tovar prevezme a odstúpi od kúpnej zmluvy z dôvodu uplatnenia nároku na odstúpenie od zmluvy v súvislosti so spotrebiteľskou zmluvou podľa ust. § 52 občianskeho zákonníka uzatvorenou pri použití prostriedkov komunikácie na diaľku, v prípade že sa jedná o spotrebiteľskú zmluvu a sú splnené podmienky pre odstúpenie od zmluvy a tovar nemožno predať ako nový.
Kupujúci sa zaväzuje zaplatiť storno poplatok vo výške 400,- Sk bez DPH pri vyexpedovaní tovaru kupujúcemu, kedy kupujúci tovar prevezme a odstúpi od kúpnej zmluvy z dôvodu uplatnenia nároku na odstúpenie od zmluvy v súvislosti so spotrebiteľskou zmluvou podľa ust. § 52 občianskeho zákonníka uzatvorenou pri použití prostriedkov komunikácie na diaľku, v prípade že sa jedná o spotrebiteľskú zmluvu a sú splnené podmienky pre odstúpenie a vráti tovar v neporušenom obale a tovar možno predať ako nový, pokiaľ sa obe strany nedohodnú inak.
Chobot
04.10.08,19:16
Dobry den,

ide o urcitu cast z obchodnych podmienok zasielkoveho obchodu, chcem sa spytat je to legalne?
Kupim si tovar v nejakom internetovom obchode, do 7 dni mam pravo tento tovar bez udania dovodu vratit. Je obchodnik opraveneni si pytat storno poplatok ako sa pise nizsie? Ked odoslem objednavku vlastne suhlasim s obchodnymi podmienkami.. Je opraveneny strhnut si storno poplatok?
-------------------------
Predávajúci s kupujúcim sa dohodli na nasledujúcich storno poplatkoch súvisiacich s vrátením tovaru predávajúcemu z dôvodov na strane kupujúceho:
Kupujúci sa zaväzuje zaplatiť predávajúcemu storno poplatok vo výške 400,- Sk bez DPH v prípade vyexpedovania tovaru kupujúcemu, kedy kupujúci tovar neprevezme od dopravcu podľa podmienok uvedených v spôsobe dodania, pokiaľ sa obe strany nedohodnú inak.
Kupujúci sa zaväzuje zaplatiť predávajúcemu storno poplatok vo výške 20% kúpnej ceny objednaného tovaru s DPH v prípade vyexpedovania tovaru kupujúcemu, kedy kupujúci tovar prevezme a odstúpi od kúpnej zmluvy z dôvodu uplatnenia nároku na odstúpenie od zmluvy v súvislosti so spotrebiteľskou zmluvou podľa ust. § 52 občianskeho zákonníka uzatvorenou pri použití prostriedkov komunikácie na diaľku, v prípade že sa jedná o spotrebiteľskú zmluvu a sú splnené podmienky pre odstúpenie od zmluvy a tovar nemožno predať ako nový.
Kupujúci sa zaväzuje zaplatiť storno poplatok vo výške 400,- Sk bez DPH pri vyexpedovaní tovaru kupujúcemu, kedy kupujúci tovar prevezme a odstúpi od kúpnej zmluvy z dôvodu uplatnenia nároku na odstúpenie od zmluvy v súvislosti so spotrebiteľskou zmluvou podľa ust. § 52 občianskeho zákonníka uzatvorenou pri použití prostriedkov komunikácie na diaľku, v prípade že sa jedná o spotrebiteľskú zmluvu a sú splnené podmienky pre odstúpenie a vráti tovar v neporušenom obale a tovar možno predať ako nový, pokiaľ sa obe strany nedohodnú inak.

Podľa mňa zákon hovorí jasnou rečou, že do 7 dní je kupujúci oprávnený odstúpiť od zmluvy. On zmluvu ani objednávku nestornuje, on od nej odstupuje od začiatku, ako keby nikdy nebola uzavretá. Predávajúci nemá právny dôvod žiadeať storno poplatok. Potom by sa to mohlo zneužívať tak, že storno poplatok by bol vo výške hodnoty tovaru a kupujúci by nemal nárok na vrátenie zaplatenej ceny.

Takže žiadny storno poplatok, pekne vrátiť celú kúpnu cenu.

Jediné, na čo by kupujúci nemal nárok sú prepravné náklady. Tie uhradil, lebo služba dopravy mu bola poskytnutá a nemá dôvod na vrátenie týchto nákladov, lebo záýkon uvádza, že predávajúci vráti cenu zaplatenú za tovar, nie celkovú cenu. Napr. tovar je v cene 1500 SKK, doprava 200 SKK. Spotrebiteľ odstúpi od zmluvy, tak dostane späť 1500 SKK.

Viď zákon o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji § 8:

(1) Spotrebiteľ je oprávnený bez uvedenia dôvodu odstúpiť od zmluvy v lehote podľa § 7 ods. 1 písm. d). Odstúpením spotrebiteľa od zmluvy sa zmluva od začiatku zrušuje.

(2) Spotrebiteľ v lehote siedmich pracovných dní odo dňa odstúpenia od zmluvy vráti tovar predávajúcemu bez ohľadu na to, či tovar bol použitý alebo má vady, ktoré spotrebiteľ nespôsobil; primeraná starostlivosť o tovar musí byť zachovaná.

(3) Predávajúci je povinný prevziať tovar späť a vrátiť spotrebiteľovi cenu zaplatenú za tovar alebo za službu alebo vrátiť spotrebiteľovi preddavok najneskôr v lehote 15 dní odo dňa odstúpenia od zmluvy.
kovacik26
04.10.08,22:02
to je v poriadku, zakon hovori vratit kupnu cenu.. ale pri odoslani objednavky akceptujem obchodne podmienky predavajuceho, je podmienky, jeho pravidla na zaklade ktorych sa uzatvorila kupna zmluva a suhlasim s nimi..

je to v rozpore so zakonom?
Chobot
05.10.08,09:14
to je v poriadku, zakon hovori vratit kupnu cenu.. ale pri odoslani objednavky akceptujem obchodne podmienky predavajuceho, je podmienky, jeho pravidla na zaklade ktorych sa uzatvorila kupna zmluva a suhlasim s nimi..

je to v rozpore so zakonom?

Predávajúci môže určiť len také podmienky, ktoré nie sú v rozpore so zákonom. A táto podmienky je, myslím si, v rozpore so zákonom.
VladoaKatka
05.10.08,10:26
Dobry den,

ide o urcitu cast z obchodnych podmienok zasielkoveho obchodu, chcem sa spytat je to legalne?
Kupim si tovar v nejakom internetovom obchode, do 7 dni mam pravo tento tovar bez udania dovodu vratit. Je obchodnik opraveneni si pytat storno poplatok ako sa pise nizsie? Ked odoslem objednavku vlastne suhlasim s obchodnymi podmienkami.. Je opraveneny strhnut si storno poplatok?
-------------------------
Predávajúci s kupujúcim sa dohodli na nasledujúcich storno poplatkoch súvisiacich s vrátením tovaru predávajúcemu z dôvodov na strane kupujúceho:
Kupujúci sa zaväzuje zaplatiť predávajúcemu storno poplatok vo výške 400,- Sk bez DPH v prípade vyexpedovania tovaru kupujúcemu,1. kedy kupujúci tovar neprevezme od dopravcu podľa podmienok uvedených v spôsobe dodania, pokiaľ sa obe strany nedohodnú inak.
2.Kupujúci sa zaväzuje zaplatiť predávajúcemu storno poplatok vo výške 20% kúpnej ceny objednaného tovaru s DPH v prípade vyexpedovania tovaru kupujúcemu, kedy kupujúci tovar prevezme a odstúpi od kúpnej zmluvy z dôvodu uplatnenia nároku na odstúpenie od zmluvy v súvislosti so spotrebiteľskou zmluvou podľa ust. § 52 občianskeho zákonníka uzatvorenou pri použití prostriedkov komunikácie na diaľku, v prípade že sa jedná o spotrebiteľskú zmluvu a sú splnené podmienky pre odstúpenie od zmluvy a tovar nemožno predať ako nový.
3. Kupujúci sa zaväzuje zaplatiť storno poplatok vo výške 400,- Sk bez DPH pri vyexpedovaní tovaru kupujúcemu, kedy kupujúci tovar prevezme a odstúpi od kúpnej zmluvy z dôvodu uplatnenia nároku na odstúpenie od zmluvy v súvislosti so spotrebiteľskou zmluvou podľa ust. § 52 občianskeho zákonníka uzatvorenou pri použití prostriedkov komunikácie na diaľku, v prípade že sa jedná o spotrebiteľskú zmluvu a sú splnené podmienky pre odstúpenie a vráti tovar v neporušenom obale a tovar možno predať ako nový, pokiaľ sa obe strany nedohodnú inak.
1.V tomto prípade na strane predávajúceho vzniknú výdavky na prepravu tovaru kupujúcemu a zároveň vzniknú výdavky aj za spätnú prepravu nevyzdvihnutej zásielky ktoré musí znášať tiež predávajúci pri spätnom preberaní zásielky - ale, neviem si predstaviť, ako by to chcel predávajúci vymáhať na kupujúcom ???

Stretávam sa s týmto problémom pri zasielaní dobierok obchodníkom, každý sa len ospravedlní, ale aby niečo uhradil ...

2. Kupujúci má nárok na vrátenie plnej výšky ceny tovaru, ale nemá nárok na vrátenie prepravných nákladov a zároveň aj náklady na prepravu späť dodávateľovi by mal znášať sám, nemôže tovar zaslať formou dobierky.
Podľa môjho názoru, ak vrátený tovar sa nemôže posudzovať ako nový - napr. bol užívaný resp. nosený v tom prípade už by sa to malo riešiť formou reklamácie a nie žiadať 20% z ceny výrobku. Na takýto krok predávajúci nemá právny nárok.

3.Na žiadný storno poplatok nemá predávajúci nárok, jeho náklady s expedíciou uhradil kupujúci a nedošlo na jeho strane žiadnej finančnej škode, tovar dostal späť a môže predať znova.

... ale, v praxi sa často stretávame s tým, že ak sa dohodnú určité zmluvné podmienky, teda s tými podmienkami súhlasia obe strany, tak by ich mali rešpektovať. Uvažovať o tom, či sú legálne alebo či má predávajúci právo na také či onaké obchodné podmienky, treba pred súhlasom.
kovacik26
05.10.08,12:53
takze ak to dobre chapem, zaver je ze som suhlasil s takymito obchodnymi podmienkami ktore by sa mali respektovat a uz mi nepomoze ani svaty Peter.. tovar bol zaplateny vopred a predajca mi vrati kupnu cenu - strono poplatok...
fafosk
23.12.08,11:08
Ja som v trošku inej situácii. Tiež chcem vrátiť produkt do 7 dní, ale objednával som ho na firmu. Z e-shopu mi volali, že vraj 7 dňová lehota vrátenia tovaru bez udania dôvodu sa vzťahuje len na spotrebiteľa (fyzickú osobu) a nie na právnickú, ktorá sa riadi podľa obchodného zákonníka (nie občianskeho). Majú pravdu? Tovar nebol nakúpený za účelom ďalšieho predaja.
rainmaker
24.02.09,09:57
pokial viem, kupnu zmluvu moze uzatvorit PO a FO bud podla Obchodneho alebo obcianskeho zakonnika. tak ako sa obe strany dohodnu. takze, aj PO ma v pripade ze uzatvorila kupnu zmluvu podla Obcianskeho zakonnika prava z neho vyplyvajuce... nie? (nie som pravnik, len student)


a co sa tyka obch. podmienok.

je jedno ci su podpisane, ci s nimi suhlasia obe strany. ak raz su v rozpore so zakonom, su neplatne.
Chobot
24.02.09,10:01
Ja som v trošku inej situácii. Tiež chcem vrátiť produkt do 7 dní, ale objednával som ho na firmu. Z e-shopu mi volali, že vraj 7 dňová lehota vrátenia tovaru bez udania dôvodu sa vzťahuje len na spotrebiteľa (fyzickú osobu) a nie na právnickú, ktorá sa riadi podľa obchodného zákonníka (nie občianskeho). Majú pravdu? Tovar nebol nakúpený za účelom ďalšieho predaja.

Bohužiaľ pre teba majú pravdu, lebo v zákone o ochrane spotrebiteľa hneď v § 1 stojí:

Tento zákon upravuje ochranu spotrebiteľa pri podomovom predaji tovaru alebo pri poskytovaní služieb a pri zásielkovom predaji tovaru alebo pri poskytovaní služieb, ak tovar alebo vecné plnenia a výkony z poskytnutej služby kupuje fyzická osoba a tie jej neslúžia na výkon zamestnania, povolania alebo podnikania (ďalej len "spotrebiteľ").
lienkabambulienka
26.10.09,14:47
Dobrý deň, prosím vás o radu, objednala som si tovar cez internet, prostredníctvom e-mailu, ale zásielku som si neprebrala v deň, keď prišiel tovar poštárovi som na uvedenú zásielku napísala omietam prevziať bez udania dôvodu. Teraz sa mi mán vyhráža e-mailom aj telefonicky, že mu vznikla škoda a že mu mám zaplatiť dph a ak nie tak aspoň platby spojené so zásielkou ale mal to byť len jeden balík a on to vraj poslal v piatich zásielkách a tovar objednával zo zahraničia pýta odo mňa colné aj balné aj poštovné v zahraničí aj na Slovenku. Prosím o radu. Ako mám postupovať. Mám mu uhradiť poštovné. Veď mu nevznikla žiadna škoda, balík bol neprevzatý, to znamená, že tovar môže predať lebo nebol otvorený a nepodpísala som žiadnu zmluvu len som si e-mailom objednala. Ďakujem a zostávam S pozdravom
fortunka
29.10.09,20:10
Dobrý večer, mám taky malý problém s vrátením tovaru od zákazníka (online shop). Zákazníčka si v júny 2009 objednala tovar, ktorý jej bol na druhý deň dodaný a dnes mi prišiel list s tým, že jej mám vrátiť peniaze pretože ona si ho už kúpila inde (aj tovar poslala samozrejme späť). Može ma nejak napadnúť, keď jej napíšem, že jej reklamácii nevyhoviem, pretože je to po dobe, v ktorej tovar mala vrátiť? Aj keby sa stalo, že objednala zlý/nevyhovujúci tovar, mohla na to prísť už dávno a nie po 4 mesiacoch.
A ďalší prípad... zákazník v 14 dňovej lehote vrátil tovar a mám mu vrátiť peniaze. To by bolo OK. Ale keď som ho otvorila, bol poškodený a určite to nebolo spôsobené prepravou. Ako mu dokážem, že to zlomil on? Firme totiž vznikne škoda a najhoršie je, že zákazníci si veľmi zvykajú na to, že im vyhovieme vo všetkom...

Dúfam, že má niekto s takýmito vecami skúsenosti :) Ďakujem
Dáša_
29.10.09,20:32
Dobrý večer, mám taky malý problém s vrátením tovaru od zákazníka (online shop). Zákazníčka si v júny 2009 objednala tovar, ktorý jej bol na druhý deň dodaný a dnes mi prišiel list s tým, že jej mám vrátiť peniaze pretože ona si ho už kúpila inde (aj tovar poslala samozrejme späť). Može ma nejak napadnúť, keď jej napíšem, že jej reklamácii nevyhoviem, pretože je to po dobe, v ktorej tovar mala vrátiť? Aj keby sa stalo, že objednala zlý/nevyhovujúci tovar, mohla na to prísť už dávno a nie po 4 mesiacoch.
A ďalší prípad... zákazník v 14 dňovej lehote vrátil tovar a mám mu vrátiť peniaze. To by bolo OK. Ale keď som ho otvorila, bol poškodený a určite to nebolo spôsobené prepravou. Ako mu dokážem, že to zlomil on? Firme totiž vznikne škoda a najhoršie je, že zákazníci si veľmi zvykajú na to, že im vyhovieme vo všetkom...

Dúfam, že má niekto s takýmito vecami skúsenosti :) Ďakujem

a reklamuje niečo na tovare alebo ho iba chce vrátiť?
na reklamáciu by nárok mala, na vrátenie tovaru z ľubovolného iného dôvodu ťažko.
camozzi
29.10.09,21:02
Dobrý večer, mám taky malý problém s vrátením tovaru od zákazníka (online shop). Zákazníčka si v júny 2009 objednala tovar, ktorý jej bol na druhý deň dodaný a dnes mi prišiel list s tým, že jej mám vrátiť peniaze pretože ona si ho už kúpila inde (aj tovar poslala samozrejme späť). Može ma nejak napadnúť, keď jej napíšem, že jej reklamácii nevyhoviem, pretože je to po dobe, v ktorej tovar mala vrátiť? Aj keby sa stalo, že objednala zlý/nevyhovujúci tovar, mohla na to prísť už dávno a nie po 4 mesiacoch.
A ďalší prípad... zákazník v 14 dňovej lehote vrátil tovar a mám mu vrátiť peniaze. To by bolo OK. Ale keď som ho otvorila, bol poškodený a určite to nebolo spôsobené prepravou. Ako mu dokážem, že to zlomil on? Firme totiž vznikne škoda a najhoršie je, že zákazníci si veľmi zvykajú na to, že im vyhovieme vo všetkom...

Dúfam, že má niekto s takýmito vecami skúsenosti :) Ďakujem
To pozname... zakaznici s velkou fantaziou a zmyslom pre humor :) Do 7 dni (pokial nie je uvedene inak) ti mozu tovar vratit bez udania dovodu. Ja to mam osetrene tak, ze nesmie byt poskodeny tovar, s povodnymi visackami, v povodnej krabici a nesmie javit znamky pouzitia. Vsetky poziadavky po 7 dnovej lehote vybavujem ako reklamaciu s tym, ze musi byt vyplneny reklamacny formular. Bez toho sa nemam o com bavit.
Zakaznikov si musis vychovat a ucit istej discipline. Pokial ti bol poslany poskodeny tovar, posli jej ho spat s tvojim pisomnym vyjadrenim k reklamacii alebo ziadosti o vratenie penazi. No a v druhom pripade rozhodne by som ziadost o vratenie tovaru zamietol. 4 mesiace to je uz aj na dobru volu obchodnika vela. Vsetko ale ries diplomaticky.
fortunka
30.10.09,07:02
Pani doslova napísala:

Žiadam o vrátenie peň. sumy ... (moja pozn.: aj postovným) na ucet ... z dovodu zakupenia noveho tovaru.

A to je vsetko... podla mna to nie je chybou tovaru, lebo ten je v stave ako ked odo mna odisiel.
Dáša_
30.10.09,08:55
Pani doslova napísala:

Žiadam o vrátenie peň. sumy ... (moja pozn.: aj postovným) na ucet ... z dovodu zakupenia noveho tovaru.

A to je vsetko... podla mna to nie je chybou tovaru, lebo ten je v stave ako ked odo mna odisiel.

pani je dobrá srandistka
slabikar
01.01.10,19:22
ide o 7 dni, alebo o 7 pracovnych dni?
Dáša_
01.01.10,19:30
ide o 7 dni, alebo o 7 pracovnych dni?

pracovných
barney
25.01.10,16:01
chcel by som sa spytat,

- pri internetovom predaji ma zakaznik pravo vratit tovar do 7 dni bez udania dovodu, zakupil som si tam prehravac a zvolil moznost osobneho odberu, Chcel som pristroj vratit v zakonom stanovenej lehote ale obchodnik mi ho odmietol zobrat s odovodnenim, ze som si vybral moznost osobneho odberu. Takze 7 dnova lehota plati iba na dopravu kurierom alebo postou, nechceli mi to vziat. Je to pravda? ten vyrobok som u nich v predajni nemohol vyskusat z toho dovodu ze tam nemali televiziu.

- ak v baleni nie je slovensky navod /co by podla zakona malo obsahovat/ mozem ho tiez vratit?
alickaa
16.04.10,10:37
Zdravim, mam taky problem: zakaznik kupil u mna tovar v eshope, bol si ho osobne prevziat a teraz ho chce vrátit (je to do 7 dni), ale kupil ho na firmu. Ma pravo vrátit mi ho a ziadat peniaze spat? Vyssie vidim, ze nie, viete mi prosim napisat link, kde presne je to popisane...
zdenka131
16.04.10,11:02
Zdravim, mam taky problem: zakaznik kupil u mna tovar v eshope, bol si ho osobne prevziat a teraz ho chce vrátit (je to do 7 dni), ale kupil ho na firmu. Ma pravo vrátit mi ho a ziadat peniaze spat? Vyssie vidim, ze nie, viete mi prosim napisat link, kde presne je to popisane...

Želám pekné popoludnie.
Tu je link:

http://www.bezpecnynakup.sk/files/Zakon_108_2000_o_zasielkovom_predaji.pdf
alickaa
16.04.10,12:28
Takze, ak to kupil na firmu (udal nazov firmy, ICO, DIC, IC DPH...), tak sa na neho tato 7 dnova ochrana nevztahuje, cize tovar nemoze vratit... ano? Aby som si bola ista.
kubovofk
12.05.10,07:35
Zdravím Chcem sa len spítať platí tento zákon aj pri predaji v kamenom obchode?
Môžem vrátiť tovar do obchodu bez udania dôvodu?

ďakujem
Dáša_
12.05.10,07:45
Zdravím Chcem sa len spítať platí tento zákon aj pri predaji v kamenom obchode?
Môžem vrátiť tovar do obchodu bez udania dôvodu?

ďakujem

Nie.
Pre eshopy to platí preto, lebo si si nemohol tovar pred kúpou dostatočne vyskúšať, poobzerať. V kamennom obchode máš na to všetko vytvorený priestor.
barney
24.05.10,09:31
Nie.
Pre eshopy to platí preto, lebo si si nemohol tovar pred kúpou dostatočne vyskúšať, poobzerať. V kamennom obchode máš na to všetko vytvorený priestor.

a je to pravda s tym osobnym odberom? ak si nieco objednam v eshope, zvolim osobny odber, tym padom ako zvolim osobny odber tak uz pre mna neplati ta 7 dnova lehota alebo ano?
Mgr.Shrek
24.05.10,11:48
a je to pravda s tym osobnym odberom? ak si nieco objednam v eshope, zvolim osobny odber, tym padom ako zvolim osobny odber tak uz pre mna neplati ta 7 dnova lehota alebo ano?

Celú problematiku zásielkového a podomového predaja ošetruje zákon č. 108/2000 Z.z. o ochrane spotrebiteľa pri podomovom a zásielkovom predaji.
Zákon v § ods. 1 a 2 definuje čo je podomový predaj:

1) Podomový predaj je predaj tovaru alebo poskytovanie služieb na základe zmluvy uzavretej medzi predávajúcim a spotrebiteľom, najmä

a) pri akcii organizovanej predávajúcim mimo miesta prevádzkarne alebo mimo trhového miesta,
b) pri návšteve predávajúceho u spotrebiteľa, u iného spotrebiteľa alebo na pracovisku spotrebiteľa, ak si spotrebiteľ takúto návštevu nevyžiadal, alebo
c) pri návšteve predávajúceho u spotrebiteľa, ak si spotrebiteľ návštevu vyžiadal a predávajúci mu ponúkne aj iný tovar alebo službu, o ktorú spotrebiteľ pri vyžiadaní návštevy neprejavil záujem.

(2) Podomovým predajom podľa tohto zákona sa rozumie aj predaj tovaru alebo poskytovanie služieb na základe zmluvy, na ktorej uzavretie dal spotrebiteľ predávajúcemu návrh za podmienok uvedených v odseku 1 a predávajúci návrh prijal v lehote 30 dní.

Zásielkový predaj je definovaný v § 9 ods. 1 už spomínaného zákona, kde je definované čo je zmluva uzavretá na diaľku:

1) Zmluva uzavieraná na diaľku je zmluva, ktorú uzaviera predávajúci a spotrebiteľ na zásielkový predaj tovaru alebo na poskytnutie služby na diaľku výlučne prostredníctvom prostriedkov komunikácie, ako je najmä adresovaný list, adresovaná tlačovina, neadresovaná tlačovina, ponukový katalóg, inzercia v tlači s formulárom objednávky, automatické telefónne zariadenie, telefón, videofón, fax, videotex (mikropočítač a televízna obrazovka) s klávesnicou alebo obrazovkou reagujúcou na dotyk, rozhlas, televízia pri predaji cez telefón alebo elektronická pošta.

Odstúpenie od zmluvy je zase upravené v § 12 ods. 1 spomínaného zákona.

Spotrebiteľ je oprávnený bez uvedenia dôvodu odstúpiť od zmluvy do siedmich pracovných dní odo dňa prevzatia tovaru alebo od uzavretia zmluvy o poskytnutí služby, ak predávajúci včas a riadne splnil informačné povinnosti podľa.

Dôležité pre posúdenie, čo ide o zásielkový predaj alebo nie teda nie je to, kde bola zmluva uzatvorená, ale akým spôsobom bola uzavretá.
Dokonca nie je dôležité ani to, či bol tovar prevzatý od kuriéra, či osobne v kamennom obchode.

Ak teda bola zmluva uzavretá spôsobom opísaným v § 9 ods. 1 z.č. 108/2000 Z.z. a tovar bol prevzatý osobne v predajni, tak ide podľa mňa o zásielkový predaj a teda je možné odstúpiť od zmluvy do 7 dní od prevzatia.
Mária27
25.05.10,21:41
[QUOTE=Mgr.Shrek;1410697]
Spotrebiteľ je oprávnený bez uvedenia dôvodu odstúpiť od zmluvy do siedmich pracovných dní odo dňa prevzatia tovaru alebo od uzavretia zmluvy o poskytnutí služby, ak predávajúci včas a riadne splnil informačné povinnosti podľa.

QUOTE]

Správne:
Spotrebiteľ je oprávnený bez uvedenia dôvodu odstúpiť od zmluvy do siedmich pracovných dní odo dňa prevzatia tovaru alebo od uzavretia zmluvy o poskytnutí služby, ak predávajúci včas a riadne splnil informačné povinnosti podľa § 10.
Mgr.Shrek
26.05.10,12:23
Mária, nebuď .......... :):)
Najprv mi oceníš príspevok a potom silou mocou sa snažíš ukázať že moje príspevky sú nesprávne. Tvoja ješitnosť je smiešna :):)
ps:
Keď si taký pedant, tak si mala pridať aj znenie § 10 z.č. 108/2000 Z.z. o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji v znení neskorších predpisov.
A len tak mimochodom, ani tvoje opravovanie nie je dôsledné. V prvej vete môjho príspevku som napísal zle názov zákona. Vynechal som slovo "predaji", ktoré malo nasledovať po "podomovom" :):)
COBRA-TUNING
07.06.10,09:43
To: Mgr.Shrek + Mária27

No to s tym vratenim tovaru do siedmych dni pri osobnom odbere i ked je zmluva = obchdony vztah uzatvoreny na dialku podla zakona 108/2000 je viac nez diskutabilne, lebo prave toto je jedna z "nezaplatanych dier" daneho zakona. Lebo ide o zakon, kde jasne uz jeho cast nazvu definuje ZASIELKOVY PREDAJ (predanie tovaru formou zasielky, teda neosobnym dodanim). Prebral som s dvoma nezavislimi pravnikmi. Obaja potvrdili nejasnost zakona a nutnost upravy a v najhorsom pripade by toto musel rozhodnut sud v danom konani a pripade. Lebo v pripade, ze by tento zakon o zasielkovom predaji umoznoval spotrebitelovi vyuzit toto pravo na vratenie tovaru aj pri osobnom prevzati tovaru na kamennej predajni, velmi neferovo by tym znevyhodnoval ostatnych spotrebitelov, ktory si rovnako pridu do predajne kupit rovnaky tovar (ale bez vykonanej objednavky dialkovym sposobom), ale nemali by rovnake prava i ked obaja maju moznost rovnakej formy a moznosti prezretia a kontroly daneho tovaru pri osobnom odbere. A to tiez nie je zmysel zakonov. Pri zasielkovom predaji musi byt splneny totiz cely retazec predaj tovaru, ergo aj jeho DODANIE NA DIALKU. Iba vtedy plati dany zakon ako taky v plnej miere.

Hauk :-D
Chobot
07.06.10,11:08
To: Mgr.Shrek + Mária27

No to s tym vratenim tovaru do siedmych dni pri osobnom odbere i ked je zmluva = obchdony vztah uzatvoreny na dialku podla zakona 108/2000 je viac nez diskutabilne, lebo prave toto je jedna z "nezaplatanych dier" daneho zakona. Lebo ide o zakon, kde jasne uz jeho cast nazvu definuje ZASIELKOVY PREDAJ (predanie tovaru formou zasielky, teda neosobnym dodanim). Prebral som s dvoma nezavislimi pravnikmi. Obaja potvrdili nejasnost zakona a nutnost upravy a v najhorsom pripade by toto musel rozhodnut sud v danom konani a pripade. Lebo v pripade, ze by tento zakon o zasielkovom predaji umoznoval spotrebitelovi vyuzit toto pravo na vratenie tovaru aj pri osobnom prevzati tovaru na kamennej predajni, velmi neferovo by tym znevyhodnoval ostatnych spotrebitelov, ktory si rovnako pridu do predajne kupit rovnaky tovar (ale bez vykonanej objednavky dialkovym sposobom), ale nemali by rovnake prava i ked obaja maju moznost rovnakej formy a moznosti prezretia a kontroly daneho tovaru pri osobnom odbere. A to tiez nie je zmysel zakonov. Pri zasielkovom predaji musi byt splneny totiz cely retazec predaj tovaru, ergo aj jeho DODANIE NA DIALKU. Iba vtedy plati dany zakon ako taky v plnej miere.

Hauk :-D

Nie je to úplne tak, ako píšeš. Je podstatný rozdiel pri bežnej osobnej kúpe tovaru v kamennej predajni a osobnom prevzatí tovaru objednaného cez internet.

Ak si kupuješ v predajni, tak pred kúpou si tovar môžeš prezrieť, vyskúšať porovnať. A až potom sa rozhoduješ pre kúpu, resp sa rozhodneš ho nekúpiť.

ak si objednáš cez internet, tak zvyčajne zaplatíš vopred a tovar ti miesto zaslania (poštou alebo kuriérom) pripravia niekde v centrálnom sklade. Tam si ho zabalený prevezmeš a odnesieš domov. Tam nemáš možnosť pred kúpou tovar pozrieť, vyskúšať jeho funkčnosť či porovnať s podobným. Tam máš už možnosť len ho zobrať zabalený. Tam ti ani len nevybalia, aby si si ho pozrel, nemáš možnosť osobnej kontroly pri osobnom odbere! A ak si si zvoli, že budeš platiť až pri prevzatí tovaru, tak pred zaplatením ti tovar ani nevydajú, na rozdiel od kamennej predajne. Takže tovar si môžeš odskúšať až po jeho kúpe!

Preto si ja osobne myslím, že by sa to malo vzťahovať aj tieto formy internetového predaja, kde si tovar zákazník osobne prevezme. Myslím, že aj to je zásielková forma predaja, akurát že ti to nezašlú domov na tvoju adresu, ale na zákaznícke miesto, kde si ho vyzdvihneš.

To zákaznícke miesto v žiadnom prípade nie je možné považovať za kamennú predajňu, pretože tam nemôžeš prísť a na mieste si kúpiť tovar, ktorý si si predtým neobjednal. Tam žiadny tovar vystavený nemajú.

Takže tí právnici to asi ponímali veľmi teoreticky, keby sa zamysleli nad praktickou stránkou veci, tak by asi mali iný názor. myslím, že ten zákon nie je zle urobený, pretože pre zásielkový predaj nie je podstatná forma prevzatia tovaru - či ide o dobierku, doporučenú zásielku alebo osobné prevzatie, ale dôležitíé je, akou formou je uzatvorená kúpna zmluva. A tá je urobená na diaľku - internet, telefón, list, objednávkový formulár a pod.
COBRA-TUNING
07.06.10,11:20
To: Chobot

Ano, s tymto suhlasim s tebou, ale my sme presne tento pripad prave s pravnikmi riesili, lebo u nas mame kamennu predajnu, osobny odber je tym padom vzdy na kamennej predajni, tovar plne kontrolovatelny, prezeratelny a platby vopred vobec nevyuzivame, ale az po prevzati tovaru, ci uz formou zasielky alebo na predajni. A prave to ze si dvaja kamosi kupovali rovnaky tovar u nas, jeden cez web, druhy prisiel proste s nim na predajnu a kupoval to iste, tak to postavilo celu situaciu na hlavu. I ked sme tu nemali ziaden spor so zakaznikmi, zvycajne ani nemavame, ale tu vznikla situacia, kde sme chceli pravny vyklad a pravnici nam takto odpovedali: POKIAL MA ZAKAZNIK MOZNOST KONTROLY AKOSTI, KVALITY, VZHLADU A SPRAVNOSTI TOVARU PRI PREVZATI TOVARU A TOVAR JE AZ NASLEDNE SLOBODNYM ROHZODNUTIM ZAKAZNIKA KUPOVANY = ZAPLATENY, TAK SA NEVTHAUJE TU ZAKON 108/2000 o ZASIELKOVOM PREDAJI. Takto sme dostali 2x odpoved od nich. Tiez som v tomto ne-profik, ale toto mi zneje aj logicky spravne tym padom.

nie?
arizona
07.06.10,12:31
To: Chobot

Ano, s tymto suhlasim s tebou, ale my sme presne tento pripad prave s pravnikmi riesili, lebo u nas mame kamennu predajnu, osobny odber je tym padom vzdy na kamennej predajni, tovar plne kontrolovatelny, prezeratelny a platby vopred vobec nevyuzivame, ale az po prevzati tovaru, ci uz formou zasielky alebo na predajni.A prave to ze si dvaja kamosi kupovali rovnaky tovar u nas, jeden cez web, druhy prisiel proste s nim na predajnu a kupoval to iste, tak to postavilo celu situaciu na hlavu. I ked sme tu nemali ziaden spor so zakaznikmi, zvycajne ani nemavame, ale tu vznikla situacia, kde sme chceli pravny vyklad a pravnici nam takto odpovedali: POKIAL MA ZAKAZNIK MOZNOST KONTROLY AKOSTI, KVALITY, VZHLADU A SPRAVNOSTI TOVARU PRI PREVZATI TOVARU A TOVAR JE AZ NASLEDNE SLOBODNYM ROHZODNUTIM ZAKAZNIKA KUPOVANY = ZAPLATENY, TAK SA NEVTHAUJE TU ZAKON 108/2000 o ZASIELKOVOM PREDAJI. Takto sme dostali 2x odpoved od nich. Tiez som v tomto ne-profik, ale toto mi zneje aj logicky spravne tym padom.

nie?
Opisuješ tvoju kamenú predajňu, kde si zákazník má možnosť tovar vyskúšať a ohmatať...
Tak prečo to porovnávaš so zásielkovým (podomovým) predajom a prevzatím tovaru osobne na nejakom zákazníckom centre, či inom dohovorenom mieste, čo opisuje Chobot?
Podľa mňa sú to dve rôzne varianty...
COBRA-TUNING
07.06.10,13:32
To: arizona

pozor, pls pozorne citat co som pisal, riesime stale ten isty problem, a to ak je vykonana objednavka na dialku ale prevzatie uz na kamennej predajni = osobny odber a toto je presne dany pripad, ktory sa uz aj vyssie riesil. Ano, je aj typ osobneho odberu ako pisal Chobot a s tym som tiez plne suhlasil, ale nasledne som upresnil, ze osobny odber je mozny rovnako na kamennej predajni a pritom bola prvotne objednavka vykonana na dialku, ale jej dorucenie uz nie, a toto presne zakon neriesi jednoznacne a preto sme to riesili uz cez pravnikov a ti mali obdobny nazor.

Peace :-D
Chobot
08.06.10,06:59
To: arizona

pozor, pls pozorne citat co som pisal, riesime stale ten isty problem, a to ak je vykonana objednavka na dialku ale prevzatie uz na kamennej predajni = osobny odber a toto je presne dany pripad, ktory sa uz aj vyssie riesil. Ano, je aj typ osobneho odberu ako pisal Chobot a s tym som tiez plne suhlasil, ale nasledne som upresnil, ze osobny odber je mozny rovnako na kamennej predajni a pritom bola prvotne objednavka vykonana na dialku, ale jej dorucenie uz nie, a toto presne zakon neriesi jednoznacne a preto sme to riesili uz cez pravnikov a ti mali obdobny nazor.

Peace :-D

Zákon pri zásielkovom predaji vôbec nerieši spôsob dopravy tovaru. Zásielkový spôsob predaja podľa zákona ani nie je daný tým, že niekto posiela tovar na dobierku alebo poštou. Zákon jasne definuje, kedy ide o zásielkový predaj v § 9 ods. 1:

(1) Zmluva uzavieraná na diaľku je zmluva, ktorú uzaviera predávajúci a spotrebiteľ na zásielkový predaj tovaru alebo na poskytnutie služby na diaľku výlučne prostredníctvom prostriedkov komunikácie, ako je najmä adresovaný list, adresovaná tlačovina, neadresovaná tlačovina, ponukový katalóg, inzercia v tlači s formulárom objednávky, automatické telefónne zariadenie, telefón, videofón, fax, videotex (mikropočítač a televízna obrazovka) s klávesnicou alebo obrazovkou reagujúcou na dotyk, rozhlas, televízia pri predaji cez telefón alebo elektronická pošta.

Takže pre definíciu zásiekového predaja nie je dôležitý spôsob dopravy, ale to, že zmluva bola uzatvorená inak, než osobne v predajni.

Preto späť k tvojmu problému. Ak tvoj obchod umožňuje objednať si cez internet tovar a niekto tak urobí, tak sa na neho vzťahuje zákon o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji ..., lebo zmluva bola uzatvorená na diaľku. To, že si pre tovar príde osobne, je nepodstatné. Ide o to, že ten, čo si objednal tovar, tak si ho objednal záväzne. Predpokladám, že to funguje tak, že sa niekto registruje, objedná si tovar, uvedie, že si preň príde osobne. Po príchode do predajne za tovar zaplatí a pri nejakom okienku mu ho vydajú. Takže on ho nevidí predtým, než ho zaplatí a preberie.

Ak si druhý kupuje na predajni, tak ten tovar hádam máte vystavený, kde si ho môže spotrebiteľ pozrieť a potom sa rozhodnúť, či si ho kúpi. Ten čo si ho záväzne objednal cez internet, sa rozhodol o kúpe ešte predtým, než kupovaný tovar videl. Predpokladám, že tá objednávka cez internet je záväzná pre vás aj pre kupujúceho. V opačnom prípade nevidím význam vášho systému objednávania cez internet.

Ak to nefunguje tak, ako som popísal, tak napíš presne, ako sa u vás cez internet nakupuje.
stormcatcher
08.06.10,07:58
Zákon pri zásielkovom predaji vôbec nerieši spôsob dopravy tovaru. Zásielkový spôsob predaja podľa zákona ani nie je daný tým, že niekto posiela tovar na dobierku alebo poštou. Zákon jasne definuje, kedy ide o zásielkový predaj v § 9 ods. 1:

(1) Zmluva uzavieraná na diaľku je zmluva, ktorú uzaviera predávajúci a spotrebiteľ na zásielkový predaj tovaru alebo na poskytnutie služby na diaľku výlučne prostredníctvom prostriedkov komunikácie, ako je najmä adresovaný list, adresovaná tlačovina, neadresovaná tlačovina, ponukový katalóg, inzercia v tlači s formulárom objednávky, automatické telefónne zariadenie, telefón, videofón, fax, videotex (mikropočítač a televízna obrazovka) s klávesnicou alebo obrazovkou reagujúcou na dotyk, rozhlas, televízia pri predaji cez telefón alebo elektronická pošta.

Takže pre definíciu zásiekového predaja nie je dôležitý spôsob dopravy, ale to, že zmluva bola uzatvorená inak, než osobne v predajni.

Preto späť k tvojmu problému. Ak tvoj obchod umožňuje objednať si cez internet tovar a niekto tak urobí, tak sa na neho vzťahuje zákon o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji ..., lebo zmluva bola uzatvorená na diaľku. To, že si pre tovar príde osobne, je nepodstatné. Ide o to, že ten, čo si objednal tovar, tak si ho objednal záväzne. Predpokladám, že to funguje tak, že sa niekto registruje, objedná si tovar, uvedie, že si preň príde osobne. Po príchode do predajne za tovar zaplatí a pri nejakom okienku mu ho vydajú. Takže on ho nevidí predtým, než ho zaplatí a preberie.

Ak si druhý kupuje na predajni, tak ten tovar hádam máte vystavený, kde si ho môže spotrebiteľ pozrieť a potom sa rozhodnúť, či si ho kúpi. Ten čo si ho záväzne objednal cez internet, sa rozhodol o kúpe ešte predtým, než kupovaný tovar videl. Predpokladám, že tá objednávka cez internet je záväzná pre vás aj pre kupujúceho. V opačnom prípade nevidím význam vášho systému objednávania cez internet.

Ak to nefunguje tak, ako som popísal, tak napíš presne, ako sa u vás cez internet nakupuje.
ved prave to je to sporne. ked si objednas tovar cez internet a ides si ho vyzdvihnut osobne, mozes si ho prezriet aj vyskusat a uz priamo tu mozes bezdovodne odmietnut prevziat tovar (logicka blbost). dokonca by ti mohli hned aj peniaze vratit.
Chobot
08.06.10,08:56
ved prave to je to sporne. ked si objednas tovar cez internet a ides si ho vyzdvihnut osobne, mozes si ho prezriet aj vyskusat a uz priamo tu mozes bezdovodne odmietnut prevziat tovar (logicka blbost). dokonca by ti mohli hned aj peniaze vratit.

Neviem, v akých internetových predajniach ty nakupuješ, ale zatiaľ vždy, keď som nakúpil, tak buď som zaplatil vopred (prevodom na účet), alebo ak som platil pri osobnom preberaní, tak najprv som musel zaplatiť a až potom mi dali zabalený tovar tak, ako keby išiel na poštu. Odbaliť som ho mohol až potom, čo som ho kúpil.

Takže ukáž mi internetovú predajňu, kde si objednáš tovar, napíšeš, že si ho osobne preberieš, prídeš tam, dajú ti ho do ruky, vybalíš ho, poobzeráš si ho, vyskúšaš, a potom im povieš, že ho nezoberieš a nezaplatíš faktúru.:confused::confused:
stormcatcher
08.06.10,10:17
Neviem, v akých internetových predajniach ty nakupuješ, ale zatiaľ vždy, keď som nakúpil, tak buď som zaplatil vopred (prevodom na účet), alebo ak som platil pri osobnom preberaní, tak najprv som musel zaplatiť a až potom mi dali zabalený tovar tak, ako keby išiel na poštu. Odbaliť som ho mohol až potom, čo som ho kúpil.

Takže ukáž mi internetovú predajňu, kde si objednáš tovar, napíšeš, že si ho osobne preberieš, prídeš tam, dajú ti ho do ruky, vybalíš ho, poobzeráš si ho, vyskúšaš, a potom im povieš, že ho nezoberieš a nezaplatíš faktúru.:confused::confused:
xcel som len poukazat, ze poslat tovar naspat a neprevziat pri osobnom odbere je totez, obzvlast pri niecom takom ako bezdovodne vratit tovar.
ja ked si objednam tovar, tak si ho ponexam, pokial nema zavadu. nepoznam nieco ako bezdovodne vratit tovar. skor ako si tovar objednam,uz mam o nom aspon 50% vedomosti, samozrejme mimo kvality. ale to by uz nebol bezdovodne vrateny tovar. z internetovej ponuky, ci z katalogu mozes zistit akurat dizajn, parametre a aky taky popis. pokial i napriek tomu vraciam tovar, logicky by som mal mat nato dovod. a prave pri bezdovodnom vracani by mal kupujuci uhradit naklady na prepravu. nieco ako, ze som si to nemohol skontrolovat neobstoji. prave nato ma tyx 7 dni aby ten dovod nasiel, ak sa najde nejaky opodstatneny.
Chobot
08.06.10,10:36
xcel som len poukazat, ze poslat tovar naspat a neprevziat pri osobnom odbere je totez, obzvlast pri niecom takom ako bezdovodne vratit tovar.
ja ked si objednam tovar, tak si ho ponexam, pokial nema zavadu. nepoznam nieco ako bezdovodne vratit tovar. skor ako si tovar objednam,uz mam o nom aspon 50% vedomosti, samozrejme mimo kvality.

To isté aj ja. Ak už kúpim, tak jedine že kvôli nefunkčnosti (alebo pri odevoch zlá veľkosť, nie vždy je 52-ka 52 - ka ) ho vrátim. Nekúpim, keď neviem, čo kupujem.


ale to by uz nebol bezdovodne vrateny tovar. z internetovej ponuky, ci z katalogu mozes zistit akurat dizajn, parametre a aky taky popis. pokial i napriek tomu vraciam tovar, logicky by som mal mat nato dovod. a prave pri bezdovodnom vracani by mal kupujuci uhradit naklady na prepravu.

Plne s tebou súhlasím. A myslím, že v zákone to tak aj je, že kupujúci hradí náklady na prepravu (zaslanie späť). Ale nie som si istý.


nieco ako, ze som si to nemohol skontrolovat neobstoji. prave nato ma tyx 7 dni aby ten dovod nasiel, ak sa najde nejaky opodstatneny.

Ten celý zákon je prehnaná iniciatíva zákonodarcov ochrániť spotrebiteľa stoj čo stoj a nech to stojí čo to stojí. Potom sa nájdu špekulanti, ktorí to zneužívajú. Bohužiaľ.
COBRA-TUNING
08.06.10,12:11
Zákon pri zásielkovom predaji vôbec nerieši spôsob dopravy tovaru. Zásielkový spôsob predaja podľa zákona ani nie je daný tým, že niekto posiela tovar na dobierku alebo poštou. Zákon jasne definuje, kedy ide o zásielkový predaj v § 9 ods. 1:

(1) Zmluva uzavieraná na diaľku je zmluva, ktorú uzaviera predávajúci a spotrebiteľ na zásielkový predaj tovaru alebo na poskytnutie služby na diaľku výlučne prostredníctvom prostriedkov komunikácie, ako je najmä adresovaný list, adresovaná tlačovina, neadresovaná tlačovina, ponukový katalóg, inzercia v tlači s formulárom objednávky, automatické telefónne zariadenie, telefón, videofón, fax, videotex (mikropočítač a televízna obrazovka) s klávesnicou alebo obrazovkou reagujúcou na dotyk, rozhlas, televízia pri predaji cez telefón alebo elektronická pošta.

Takže pre definíciu zásiekového predaja nie je dôležitý spôsob dopravy, ale to, že zmluva bola uzatvorená inak, než osobne v predajni.

Preto späť k tvojmu problému. Ak tvoj obchod umožňuje objednať si cez internet tovar a niekto tak urobí, tak sa na neho vzťahuje zákon o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji ..., lebo zmluva bola uzatvorená na diaľku. To, že si pre tovar príde osobne, je nepodstatné. Ide o to, že ten, čo si objednal tovar, tak si ho objednal záväzne. Predpokladám, že to funguje tak, že sa niekto registruje, objedná si tovar, uvedie, že si preň príde osobne. Po príchode do predajne za tovar zaplatí a pri nejakom okienku mu ho vydajú. Takže on ho nevidí predtým, než ho zaplatí a preberie.

Ak si druhý kupuje na predajni, tak ten tovar hádam máte vystavený, kde si ho môže spotrebiteľ pozrieť a potom sa rozhodnúť, či si ho kúpi. Ten čo si ho záväzne objednal cez internet, sa rozhodol o kúpe ešte predtým, než kupovaný tovar videl. Predpokladám, že tá objednávka cez internet je záväzná pre vás aj pre kupujúceho. V opačnom prípade nevidím význam vášho systému objednávania cez internet.

Ak to nefunguje tak, ako som popísal, tak napíš presne, ako sa u vás cez internet nakupuje.

To CHOBOT:

Skusim este raz, lebo tu sa jedna najmä definiciu samotnych pojmov, obavam sa. My mame IBA kamennu predajnu, kde sa da tovar normalnym sposobom pozriet, prebrat, skontrolovat, atd. Ak klient objednavajuci tovar prostrednictvom dialkovej komunikacie (u nas na webshope) objedna tovar, ale pride na kamennu predajnu osobne pre tovar (tovar NIE je nijak zabaleny, je proste skladom na predajni, ako väcsina veci co mame, priamo "osahatelne :-D", kde PRED ZAPLATENIM ma plne moznosti kontroly, prezretia, ohmatania "ocuchania :-))" tovaru, tak sa tym padom NEMOZE tykat o ZASIELKOVY PREDAJ, tu podotkynam slovo PREDAJ (definicia slova je PREDAT TOVAR formou ZASIELKY) co v totmo pripade nemoze platit. Pragraf 9 spomina zmluvu uzatvorenu na dialku a potom slova "A" na zasielkovy predaj. Ak si klient zvoli prist si po tovar osobne tak nie je tovar PREDAVANY touto formou, iba cast komunikacie prebehla na dialku, ale klient pri tejto forme NIE JE ZBAVENY alebo OKRADNUTY o moznost plnej kontroly a slobodneho rozhodnutia tovar si neprevzat, ergo, ide o rovnake moznosti ako akehokolvek klienta, co si pride "len tak" na predajnu kupit nieco.

Paragraf 9 plati tym padom iba ak je zachovana celkova podmienky danej zmluvy na dialku a tym padom aj ten ZASIELKOVY PREDAJ (odovzdanie tovaru).

Skoda, ze uz nedokazem presne citovania pravnikov zopakovat, ale presne na tomto sa oni "zavesili" :-)))

ALE: ak by sa jednalo o pripad, kde tovar nie je kontrolovatelny, prezeratelny pred zaplatenim a prevzatim tovaru, tak plne suhlasim s tebou Chobot, tu sa potom jedna presne o definiciu slov ZASIELKOVY PREDAJ, aj ked si ho klient pride prevziat na predajnu, je to obdobne ako keby prisiel na postu po balik. Lenze v zakonoch ako takych nie je slovna kombinacia ZASIELKOVY PREDAJ presnejsie definovana, iba ZMLUVA takto uzavreta a takato zmluva neumoznuje KONTROLU TOVARU PRED JEHO ZAPLATENIM. u nas na predajni tuto moznost klient ma a tym padom sa nejedna o zmluvu o zasielkovom predaji.

Co ty nato Chobot?

Dimi moc este raz za tvoj nazor.

Tuningu zdar :-D
barney
17.06.10,18:24
ja tomu nerozumiem

SOIka ma na svojej stranke
http://www.soi.sk/sk/Poradna/Rady-spotrebitelovi/Informacia-k-pravu-na-odstupenie-od-zmluvy-pri-kupe-tovaru-cez-internet.soi?ind

toto

Na základe uvedeného, ak pri internetovom predaji predávajúci ponúka spotrebiteľovi spolu s inými možnosťami doručenia aj možnosť osobného odberu objednaného tovaru a spotrebiteľ túto možnosť využije, nestráca právo na odstúpenie od zmluvy v zákonnej lehote 7 pracovných dní v žiadnom prípade, t. j. ani vtedy, ak už platba za objednaný tovar prebehla, napr. platbou prostredníctvom kreditnej karty, príp. internet bankingom a pod. a ani vtedy, ak platba prebehne pri preberaní tovaru.

a zo SEACu /Slovenská asociácia pre elektronický obchod (http://www.saec.sk/)/mi odpisali toto

Osobný odber znamená v podstate štandardný nákup ako v kamennej predajni. Ste v priamom kontakte s predajcom - on Vám dá tovar a Vy mu dáte peniaze. Sú internetové obchody, ktoré umožňujú aj v takomto prípade vrátenie tovaru aby si zabezpečili konkurenčnú výhodu na trhu. Ale opakujem, ak to má obchodník uvedené vo svojich obchodných podmienkach, je to v súlade so zákonom.

podla mna to bude neaka medzera v tom zakone a a kazdy si to vysvetli podla seba

dnes mi zo SOI prisla takato odpoved:

Predaj tovaru prostredníctvom internetu sa riadi zákonom č. 22/2004 Z.z. o elektronickom obchode... v platnom znení.
Podľa tohto zákona k uzatvoreniu zmluvy dochádza momentom, keď spotrebiteľ obdrží od predávajúceho potvrdenie objednávky tovaru po jeho výbere z internetovej ponuky, teda na diaľku.
Forma a čas platby za objednaný tovar nie sú rozhodujúce, nakoľko výber tovaru a rozhodovanie o jeho kúpe prebehlo na diaľku, bez toho, aby mal spotrebiteľ možnosť fyzického kontaktu a odskúšania tovaru ešte pred jeho zaplatením.
martinetto
24.06.10,14:40
Ahojte poradaci, takze pokial ste tu riesili odber v kmenovej predajni, jedna vec.... akou formou bola uzatvorena zmluva? NA DIALKU. A teda v zmysle zakonov uz nie je podstatne akym sposobom sa tovar doruci k zakaznikovi. Zakaznik ma pravo vratit tovar do 7 PRACOVNYCH dni.
COBRA-TUNING
24.06.10,20:17
Ahojte poradaci, takze pokial ste tu riesili odber v kmenovej predajni, jedna vec.... akou formou bola uzatvorena zmluva? NA DIALKU. A teda v zmysle zakonov uz nie je podstatne akym sposobom sa tovar doruci k zakaznikovi. Zakaznik ma pravo vratit tovar do 7 PRACOVNYCH dni.



To martinetto: Ano, ale otazka je, AKA ZMLUVA bola uzatvorena? Lebo zmluva na dialku je jedna vec, ale musi to byt aj zmluva o ZASIELKOVOM PREDAJI "a" musi byt UZATVORENA NA DIALKU. V tom je predsa ta podstata. Ludia si mozu na webe v shope objednat tovar alebo sluzbu, ale to este stale neznamena ze uzatvorili tym padom autiomaticky zmluvu o ZASIELKE a ZASIELKOVOM PREDAJI (to az definuje samotny cin a sposob dorucenia a predaja ako takeho, ergo ake prava ma klient pri prevzati tovaru a to presne definuje podstatu zmluvy o zasielkovom predaji). Lebo ako som hladal, tak nikde nie je spomenute CO MUSI ZMLUVA O ZASIELKOVOM PREDAJI OBSAHOVAT a AKO MUSI BYT UZATVORENA.

Vie na toto niekto odpovedat pls?

Dikeeeees. Ciaooo a Peace
martinetto
25.06.10,07:23
To martinetto: Ano, ale otazka je, AKA ZMLUVA bola uzatvorena? Lebo zmluva na dialku je jedna vec, ale musi to byt aj zmluva o ZASIELKOVOM PREDAJI "a" musi byt UZATVORENA NA DIALKU. V tom je predsa ta podstata. Ludia si mozu na webe v shope objednat tovar alebo sluzbu, ale to este stale neznamena ze uzatvorili tym padom autiomaticky zmluvu o ZASIELKE a ZASIELKOVOM PREDAJI (to az definuje samotny cin a sposob dorucenia a predaja ako takeho, ergo ake prava ma klient pri prevzati tovaru a to presne definuje podstatu zmluvy o zasielkovom predaji). Lebo ako som hladal, tak nikde nie je spomenute CO MUSI ZMLUVA O ZASIELKOVOM PREDAJI OBSAHOVAT a AKO MUSI BYT UZATVORENA.

Vie na toto niekto odpovedat pls?

Dikeeeees. Ciaooo a Peace

Zasielkovy predaj je povazany napr. aj rozne katalogy ktore ti chodia domov a z nich si objednas, toto je povazovane za zasielkovy predaj. Zmluvy uzatvarane na dialku - objednavka cez e-shop nepotrebuje ziadne dalsie vysvetlenie, je to samostatna kapitola a tieto dve zmluvy nie je mozne dohromady spajat.
COBRA-TUNING
25.06.10,07:50
Zasielkovy predaj je povazany napr. aj rozne katalogy ktore ti chodia domov a z nich si objednas, toto je povazovane za zasielkovy predaj. Zmluvy uzatvarane na dialku - objednavka cez e-shop nepotrebuje ziadne dalsie vysvetlenie, je to samostatna kapitola a tieto dve zmluvy nie je mozne dohromady spajat.

To martinetto: no tak potom ale predaj cez E-SHOP neznamena automaticky ZASIELKOVY PREDAJ, lebo ak si zvolim osobny odber na kamennej predajni a cez Shop si proste tovar rezervujem aby nebol zo skladu predany tak toto nema so ZASIELKOU nic spolocne. A v SHOPOCH sa rovanko predavaju aj sluzby, my napr. MONTAZE DIELOV do auta, atd. Toto nikdy nemoze byt ZASIELKOVY PREDAJ, i ked je tu zmluva vytvarana na dialku. A presne o tom hovorim, ze musia byt predsa splnene obe podmienky, DIALKOVA ZMLUVA a vsetky podmienky SPLNAJUCE PODSTATU "ZASIELKOVEHO PREDAJA", teda najmä napr. NEmoznost spotrebitela sa s plnymi slobodami rozhodnut o kupe produktu pri prebrani tovaru (ci uz dorucenim alebo osobne). hm?

Tuningu zdar :-D
martinetto
25.06.10,13:11
To martinetto: no tak potom ale predaj cez E-SHOP neznamena automaticky ZASIELKOVY PREDAJ, lebo ak si zvolim osobny odber na kamennej predajni a cez Shop si proste tovar rezervujem aby nebol zo skladu predany tak toto nema so ZASIELKOU nic spolocne. A v SHOPOCH sa rovanko predavaju aj sluzby, my napr. MONTAZE DIELOV do auta, atd. Toto nikdy nemoze byt ZASIELKOVY PREDAJ, i ked je tu zmluva vytvarana na dialku. A presne o tom hovorim, ze musia byt predsa splnene obe podmienky, DIALKOVA ZMLUVA a vsetky podmienky SPLNAJUCE PODSTATU "ZASIELKOVEHO PREDAJA", teda najmä napr. NEmoznost spotrebitela sa s plnymi slobodami rozhodnut o kupe produktu pri prebrani tovaru (ci uz dorucenim alebo osobne). hm?

Tuningu zdar :-D

Objednavka cez e-shop, pokial ma e-shop obchodne podmienky a je tam pisan/e napr. pravo odstupenia od zmluvy v zmysle §
zak. 108/2000 Z.z. je podla platnej legislativy povazovane za zmluvu uzatvorenu prostrednictvom elektronickych komunikacnych prostriedkov. A pre vsetky taketo zmluvy (bez ohladu na sposoby dorucenia, platby) platia ustanovenia Zakona na ochranu spotrebitela pri podomovom a zasielkovom predaji. A cez e-shop je mozne nakupit nie len tovar ale i sluzby a aj na to sa vztahuju prislusne zakony
arizona
25.06.10,13:52
Martinetto, nepreháňaš to s tým spamovaním??? :eek::confused:

všetky tvoje posledné príspevky sú odkazom na tvoju stránku, porušuješ pravidlá Porady.sk o nedovolenej reklame :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
COBRA-TUNING
25.06.10,20:10
to martinetto: no pockaj, obchodne podmienky ma kazdy shop svoje vlastne, nikde nie je pisane v zakonoch, ze sa musi riadit podla tohto zakona, okrem inych teda. Nikde nie je stanovene ze e-Shop musi fungovat ako zasielkovy predaj, zmluva na dialku este neznamena, ze sa moze jednat iba o zasielkovy predaj, OBE VECI musia byt splnene a musi sa podla toho Shop viest, iba vtedy to plati.
camozzi
23.06.11,16:25
Obchodnici, chystaju sa zmeny v moznosti odstupenia zakaznika od zmluvy uzatvorenej na dialku. Sledujte aktualnu legislativu.
http://bratislava.adagio4.eu/view/sk/press-release/news/news-2011/news-2011-June/news-2011-June-21.html