Ingrid Ondruskova
05.10.08,08:22
Dobrý deň,
v rodine sa nám stala pred 3 mesiacmi takáto vec: zomrela nám 95-ročná bezdetná teta a jej susedia nám povedali, že dom, v ktorom žila prepísala na susedov, ale nie sú ochotní nám to dokladovať. Na portále www.katasterportal.sk (http://www.katasterportal.sk) je ešte stále uvedené, že majiteľkou domu je zomrelá teta. My ako rodina s tým prepisom /ak nejaký vôbec bol/ samozrejme nesúhlasime... Ako by sme mali postupovať? Máme dať ako rodina na súd návrh na dedičské konanie? Ani mi nie je jasné-ak niekto zomrie, majetok sa rieši cez súd /notára/automaticky-lenže kto by platil poplatky?, alebo to vždy musí niekto z rodiny "iniciovať" .
veronikasad
05.10.08,06:50
Pridelený notár zvyčajne na spísanie majetku osloví toho, kto vybavoval pohreb zosnulej
Ingrid Ondruskova
05.10.08,10:40
Prosím o vysvetlenie od piky....ak zomrie človek, niekto z rodiny má /musí/ osloviť advokáta na dedič.konanie? Alebo sa to rieši rovno cez súd?
Eulalia
05.10.08,10:57
Prosím o vysvetlenie od piky....ak zomrie človek, niekto z rodiny má /musí/ osloviť advokáta na dedič.konanie? Alebo sa to rieši rovno cez súd?
Úmrtie a podnet na začatie dedičského konania vychádza z matriky, do ktorej bolo úmrtie zapísané. Matrika s tým má spoločné len to, že príslušnému súdu podľa miesta trvalého bydliska zomrelého oznámi úmrtie. Súd poverí notára vo svojom obvode na výkon dedičského konania. Notár oslovuje v prvom rade toho, kto zaobstaral pohreb, pretože to je osoba známa. Táto osoba by mala notárovi oznámiť všetkých ďalších dedičov, ktorí by prichádzali do úvahy. Notár si ich zvyčajne všetkých predvolá a snaží sa zistiť rozsah majetku, ktorý po zomrelom zostal. Má preto aj právo vyžiadať si výpisy z katastra nehnuteľností, bankové informácie a pod. Až keď je známy rozsah majetku po pozostalom, pristupuje k rozdeleniu dedičstva. Rozhodnutie notára o dedičstve podlieha potvrdeniu súdom, ktorý notára poveril. Advokát môže do dedičského konania vstúpiť len vtedy, ak sa ním niektorý z možných dedičov nechá zastupovať.
K Tvojmu prípadu - ak nevieš, ktorý notár má dedičské konanie na starosti, požiadaj príslušný súd o informáciu a môžeš sa potom priamo skontaktovať s notárom. Čo sa týka zanechania domu susedom, je to zatiaľ nepreukázateľné. V rámci dedičského konania sa bude musieť zisťovať, či existovala vôbec nejaká zmluva o prevode domu na susedov. Pokiaľ vlastníctvo susedov nie je zapísané v katastri nehnuteľností, nie sú majiteľmi domu. Ak v dobe smrti tety nebol ešte podaný návrh na zápis vkladu vlastníckeho práva na katastri podaný, je treba písomne požiadať kataster, že v prípade takéhoto návrhu nemusí ísť o právoplatného vlastníka. Kataster nemusí skúmať okolnosti.
Nevyjasnené tu zostávajú otázky, ktoré si musíte ako príbuzní zodpovedať sami:
- bola teta svojprávna v čase, keď údajný prevod vlastníctva domu na susedov urobila?
- boli jej bližší susedia ako rodina?
- starali sa o ňu viac susedia ako rodina?
- sú susedia len špekulanti, alebo suplovali starej panej rodinu?
- neexistuje niekde u niektorého notára závet, ktorý teta spísala za svojho života?
Ingrid Ondruskova
03.11.08,16:43
Eulalia, veľmi si mi pomohla, hneď 6.10.2008 som napísala list na notára, ktorý ma na starosti pozostaloť po nebohej, a zatiaľ sa mi neozval /robí mŕtveho chrobáka?/ Neviete mi niekto poradiť na akú má notár zo zákona lehotu, aby sa mi aspoň vyjadril k problému? A ako mám ďalej postupovať?
hanelie
04.11.08,08:50
čo tak objednať sa k notárovi a priamo u ňho sa dozvedieť podrobnosti