Zdenusko
05.10.08,11:42
Poprosim o radu ....
Rad by som urobyl teplovzdusne rozvody od krbovej vlozky po celom dome.
Je to mozne realizovat svojpomocne ,alebo to radsej neodporucate??
Robil to niekto sam? Je neako dane,ze kde musi byt ulozena ventilacna jednotka + filter? Nasiel som vcelku dobre miesto na to ale je vzdialene asi 12 m od krbu./asi v strede domu na povale/..je to vela??.Ake hadice odporucate- hlavna od krbu?? a nasledne od ventilacnej jednotky do izieb??
Kde je najlepsie vyustit privod vzduchu do miestnosti?
Dakujem za akykolvek nazor......:)
Zdenusko
09.10.08,10:47
Nikto to este nerobil sam??
Dajte vediet ako na to??
Dakujem
220870
09.10.08,18:05
Skúste dať nejaké foto alebo nákres.
arizona
09.10.08,18:12
A krb už máš postavený? Ideš aj ten stavať, alebo búrať a dostavovať rozvody?
M3G
09.10.08,19:05
Práve nad tým tiež rozmýšľam, tiež to chcem svojpomocne robiť, mám vybranú jednu krbovú vložku, ktorá už obsahuje 2 výduchy s ventilátormi. K tomu si treba kúpiť termoflex rúry, takže nemusím už nič izolovať, keďže už izoláciu obsahujú. Rozvody som videl aj dolu aj hore, ja ich dávam hore do sadrokartónu, nemám inú možnosť. Pokiaľ mám také informácie, tak maximum vraj dávajú a predávajú 10m termoflex rúry.

Samozrejme treba mať dobre urobený komín, vylôžkovaný najlepšie nerezovou rúrou, čo najširšou, aby mala dobrý ťah. Vylôžkovanie komína a schválenie dávam na starosť odborníkovi(pre istotu), krbovú vložku a prieduchy si urobím sám.

Samotný krb potom plánujem dokončiť doskami Super isol (tepelná izolácia krbu zo všetkých strán)

Tento môj návod má ešte muchy, ale plánujem ho robiť až v novembri, takže mám ešte čas.
arizona
09.10.08,19:23
Odporúčam Vám , aby ste sa aspoň dostatočne informovali u nejakých krbárov,keď sa chcete pustiť do krbov sami.Krb nie je len obyčajná murárčina,ako sa mnohí mylne domnievajú.
M3G
09.10.08,20:40
Ja som sa informoval u krbára, nie u murára, heh.
Zdenusko
09.10.08,21:04
Noo takze krb uz stoji a funguje ale 4 rok tusim.Ma aj teplovodny vymenik..ktory tlaci vodu cez malu obehovku do radiatorov.Takze sa bude burat.Len neviem kde najlepsie umistnit filter s ventilacnou jednotkou? Ci musi byt hned pri krbe alebo moze byt aj trosku dalej.Moj pripad krb na jednej strane domu/obyvacka/ ,technicka miestnost v strede domu/asi 10 m od krbu/
a 2 predne miestnosti na druhom konci domu/dalsich 10m/
Dakujem

A este ma napadlo....kam umiestnit vyduchy ?? Kedze ide o starsi dom,nie novostavbu...asi ine ako pod sadrokarton do stropu...bude to OK??/Alebo musi byt pri podlahe??
Vdaka
shureido
10.10.08,04:57
Nas otec robil toto u nas v dome. Dole v obyvacke mame krb a hore pri strope dve mriezky ktore prepustaju teplo (bez rur..len salanim). Inak nam vedu teplovdzusne rury (vyzeraju ako z hlinnika...ale neviem z coho su..) do izby nad obyvackou (20 m2, dalej do dalsiej hornej izby, 30 m2, na schodisko na chodbe, do spalne na prizemi -15 m2 a na schodisko do pivnice) Ukoncene su takym okruhlym cudom, ktore sa da zašroubovat a tym sa reguluje, kolko tepla ma salat. Krb sme zvnutra obmurovali nejakou specialnou zmesou, a prieduchy sme vacsiou len prerazili v mure a ukoncili sadrokartonovou ozdobou - len ten co ide do spalne sme museli izolovat lebo to bola vzdialenost cca 9 metrov od obyvacky. Ostatne v podstate poli do cca 2 metrov od komina. Otec system vymyslal skoro rok, ale teraz sme spokojni, lebo v zime sa vacsinou kuri len v krbe a iba obcas sa dokuruje plynom. Neviem ako máme umiestnené filtre, ale asi nie velmi dobre, lebo uz po roku sa nám okolo prieduchov vytvorili čmuhy od sadzí (ale len v obývačke) takže sa to musí občas premaľovať. Je to len laický popis,, ale možno pomôže.
Zdenusko
10.10.08,20:34
vazne by bodli neake fotky - co to uz mate nahodene!!
Hlavne vetracia jednotka,jej uchytenie,rozvody,....atd
Lepsie pomoze ked sa to vidi!!!
Dik,

A ozaj ked chcem vykurovat aj prizemie aj podkrovie...staci jedna vetracia jednotka ci treba dve? Ako mozem regulovat prietok vzduchu do jednotlivych vetiev ci miestnosti??
Kolko vyduchov na jednu vetvu??
Vdaka
arizona
11.10.08,07:03
Výduchov si môžeš urobiť koľko chceš.
Na mriežkach sa dá regulovať, či ju otvoríš naplno, alebo ju zavrieš.
Zdenusko
11.10.08,12:07
kolko vyduchov na jednej vetve? Rata sa to neako podla priemeru rury?? Aky priemer/rur/ od krbu k ventilacnej jednotke a aky priemer na jednotlive vetvy??
Vdaka!!
focus3ccd
13.10.08,06:48
Ono to nie je taka jednoducha zalezitost, ako si niektory myslia. Po tom ako mi teraz dostavali krb by som sa sam do toho nepustal, su to skusenosti, nevyzera to zlozito, ale sam by som ich najprv musel urobit zo desat a potom sa do krbu pustit. A nechcem sa chvalit, ale som dost zrucny. Musite vediet, kde treba izolovat (pouzili izofix), kde treba akumulovat (pouzili nejaku tehlu nemeckeho vyrobcu urcenu specialne na krby), a kde staci aj obycajny Ytong.
Co sa tyka rozvodov, tak to riesim akurat aj ja, tak si mozeme vymenit nejkake tie skusenosti. Ja som po viacerich konzultaciach s krbarmi zistil, ze tie hadicer su sice izolovane, ale zo skusenosti mi povedali, ze za dva roky ta izolacia bude uplne specena. Doporucili mi dodatocne obalit hadicu nobasilom. Je drahy, ale je do 600 stupnov.
Ventilator by mal byt tak 1-2m od krbu, ale v tom nie som doma -preco.
Mne tak vychadza, takze celkom fajn. Dolezite je kolko miestnosti budes vykurovat, podla toho sa voli velkost ventilatora (prietok vzduchu).
A ked budes fukat vzduch zo stropu, tak vraj treba hadicu min. 125mm. Tak som aj ja spravil. A treba ich situovat maximalne daleko od krbu, cize opacna strana izby, aby sa ten teply vzduch ochladzoval a vracal zase spatne ku krbu. Tym sa vraj dosiahne najvyssia ucinnost.
Zdenusko
13.10.08,09:50
Noo,a ako vyratat alebo urcit aku ventilacnu jednotku pre dany typ objektu. Teda aku vykonnu?? Podla vykurovaneho objemu??,alebo.....neviem??
Vdaka
focus3ccd
13.10.08,10:48
Noo,a ako vyratat alebo urcit aku ventilacnu jednotku pre dany typ objektu. Teda aku vykonnu?? Podla vykurovaneho objemu??,alebo.....neviem??
Vdaka
To by som si poratal dlzky jednotlivych vedeni a pocet a zasiel by som za nejakym vzducharom, to uz je otazka skor na nich..... Alebo niekto tu na fore poradi.....
Pripadne by som oslovil zo tri firmy, co ponukaju krbove ventilatory, tie lepsie maju aj poradenstvo zdarma. Niekedy aj spolahlive.
aknelh
20.10.08,10:04
Koľko pýtajú krbári v rôznych častiach Slovenska? Zaujíma ma najmä okolie BA a BB. Ďakujem.
focus3ccd
28.10.08,13:31
Ja som dal 74, bez kamena..... vratane vlozky kobok.
16b93419b4848a960327cd61f
07.01.09,20:03
nastudoval som nejaku literaturu poobchadzal vsetki firmy v meste pozistoval som si ceny prac postupi a pustil som sa sam do prace som stavbar ale ked som krb dokoncil asi nejeden krbar bi sa pozastavil,som sam zo sebou spokojny mam to postavene v drevenici co samo o sebe je narocne z poziarneho hladiska,teraz ked to spocitam vislo ma to z vlozkou bez mojej prace na50000 vikurujem 150mk mam vihrievane try izby na poschodi kupelna na prizemi plus hala a pri dnesnej teplote -20 krasne v trenirkach a prikladam naozaj decentne,chcem tim iba povedat strasne vela zalezi na dobrych radach a skusenostiach ludi clovek dokaze vela veci urobit aj sam .
branoklen
11.01.09,19:19
no a nevies mi tie postupy napisat? alebo poslat mailom?
mvlko
12.01.09,06:25
ak je mozne tak aj mne... odborne rady sa vzdy hodia aj ked este len ideme stavat chalupu.

vdaka
Zdenusko
18.12.09,03:23
Opat sa vraciam k mojej teme,kedze bude coskoro aktualna.
Takze nejake dobre postupy,obrazky,napady...Velmi pomozu!!

Dakujem
arizona
18.12.09,06:09
Poprosim o radu ....
Rad by som urobyl teplovzdusne rozvody od krbovej vlozky po celom dome.
Je to mozne realizovat svojpomocne ,alebo to radsej neodporucate??
Robil to niekto sam? Je neako dane,ze kde musi byt ulozena ventilacna jednotka + filter? Nasiel som vcelku dobre miesto na to ale je vzdialene asi 12 m od krbu./asi v strede domu na povale/..je to vela??.Ake hadice odporucate- hlavna od krbu?? a nasledne od ventilacnej jednotky do izieb??
Kde je najlepsie vyustit privod vzduchu do miestnosti?
Dakujem za akykolvek nazor......:)


Opat sa vraciam k mojej teme,kedze bude coskoro aktualna.
Takze nejake dobre postupy,obrazky,napady...Velmi pomozu!!

Dakujem
Neviem, aký máš dom. Ak poschodový, tak poschodie vyhreješ celkom fajn. Ak máš prízemný, tak nečakaj veľké zázraky od rozvodov po celom dome. Už nad vzdialenosť 5m sa Ti znižuje výhrevnosť, aj pri silnejšom ventilátore. Tzn , že vedľajšie miestnosti ešte vykúriš , ale ďaľšie už nie.(na izbovú teplotu, bez ďaľšieho výhrevného telesa)
Tie susedné miestnosti rovnako vyhreješ ( dokonca viac) s otvorenými dverami-bez rozvodov.
Pri ťahaní rozvodov po celom dome počítaj so zvýšenou prašnosťou.
A hučanie ventilátora tiež nie je moc príjemné...

Vyústenie je lepšie dolu nad podlahou, aby Ti teplo stúpalo hore ( lepšia výhrevnosť).
qwertin
18.12.09,07:18
Nám teraz robili krb a teplovzdušné rozvody, ak chceš nejaké skúsenosti napíš aký máš dom, kde je krb umiestnený.
Zdenusko
18.12.09,23:18
Ide o dom - povodne klasicke L v predu 2 izby.Z L je urobeny obdlznik .
Prikladam jednoduchy nakres.
Od krbu by som to chcel potiahnut do kotolne,kde by bol filter a ventilacna jednotka a odtial to porozvadzat po dome.
Dakujem za kazdu radu.
Zdenusko
19.12.09,03:38
Nám teraz robili krb a teplovzdušné rozvody, ak chceš nejaké skúsenosti napíš aký máš dom, kde je krb umiestnený.

Ake vam dali priemery termohadic? Od krbu do ventilacnej jednotky a potom od jednotky do izieb? Mate to na jednej vetve vsetko ci mate pouzitu rozbocovacu jednotku/taky stvorec/.
Dakujem
joo_sk
30.12.09,17:35
Odporúčam Vám , aby ste sa aspoň dostatočne informovali u nejakých krbárov,keď sa chcete pustiť do krbov sami.Krb nie je len obyčajná murárčina,ako sa mnohí mylne domnievajú.

tiez odporucam sa mininalne s niekym poradit , ked si to nechat urobit od osvedcenych odbornikov, videl som totiz fusersky odvedenu pracu v novostavbe u znameho...zo vsetkych prieduchov mu dymili sadze tak si viete predstavit ako to tam vyzeralo, okolo kazdeho prieduchu cierne koleso a v obyvaku okolo celeho krbu a ten stiplavy vzduch v dome....a co ma na tom najviac prekvapilo ked som sa majitela pytal ze ako sa to mohlo stat...tak odpoved bola ze to robi kazdemu ze je to tak normalne :)))) tak preto urcite neodporucam rady tych akoze kutilov resp. tych murarov, ktori vlastne museli byt niecim vyuceny , lebo za byvaleho rezimu sa inak nedalo... a teraz su to najvecsi odbornici na vsetko od malty
atour.sk
01.01.10,10:47
Osobne som si to dal spravit krbarom. Ale nedal som spravit rozvody s ventilatorm, len salanie. S ventilatorom je zvysena prasnost.
TomasHC
30.07.10,07:36
Ja uz mam "spodnu" cast hotovu, prieduchy budem dorabat coskoro. Z krbu som vytiahol 125 mm izoflex ruru s dlzkou 2m, na povale bude ventilator, ma byt udajne do 3m od krbu. Zistim ako vypocitat pozadovany vykon, potom dam vediet. Zatial prikladam aj par foto.
TomasHC
05.09.10,09:08
Ja uz mam "spodnu" cast hotovu, prieduchy budem dorabat coskoro. Z krbu som vytiahol 125 mm izoflex ruru s dlzkou 2m, na povale bude ventilator, ma byt udajne do 3m od krbu. Zistim ako vypocitat pozadovany vykon, potom dam vediet. Zatial prikladam aj par foto.

Uz som dva krat kuril, po troch polienkach som vyhnal teplotu v interieri z 19 na 25. Do rana zostalo 21. A to je zatial bez prieduchov...
oriesok244
23.01.11,14:50
Ja som po zrelých úvahách dal krb aj s teplovzdušným vykurovaním urobiť firme,ktorú som ale patrične usmerňoval,aby bol výsledok podľa mojich predstáv.Dom je klasická "kocka" 10x10m s plochou strechou.Som spokojný.
oriesok244
23.01.11,15:00
Ideálne je,ak je ventilátor hneď za krbom,ale keďže ja mám krb v obývačke,tak aj pri maximálnej snahe o odhlučnenie by motor bolo počuť,čo pri sledovani napr.TV by bolo veľmi nepríjemné.Priemer hadíc je všade rovnaký.Je logické,že ak navrhneš viac prieduchov,množstvo vzduchu sa tým zníži.Umiestnenie prieduchov na prízemí je pri strope a na poschodí je nad podlahou (lepšie)
oriesok244
23.01.11,15:19
Obsah nasávacích mriežok by sa mal rovnať obsahu fukacích mriežok,aby sa ventilátor "nedusil"
SCR_stanley
23.01.11,18:06
Ahoj ak myslis ozaj vykurovanie krbom tak na teplovzduch by som sa moc nespoliehal, ono je to lacne, teda z
pociatocne naklady orpoti inym systemom, ale ked si povieme kolko hodin trva ked chcem vykurit miestnost priemere 10 metrov od krbu s rozlohou aspon 15m2? ked si povieme pravdu tak si osobne myslis z skusenosti ze 70 percent rodin stavia dom na uver od banky, a pchce mat splatku 300 eur alebo 320 EUr? ja osobne by som bral 320 Eur a s tym ze do kotolne chodim len raz az pol roka dopustat tlak v TUV, pre mna vyhrava zemny plyn, pociatocne naklady niesu lacne , cca 4 000 EUr u dobrej firmy na rodinny dom. ale ten cas co si chcem oddychnut a nabrat nove silny zajtra do prace stoja za to, ked teplovzdusne tak len v bungaloe alebo mensiom rodinnom dome to je super lacne, ale v priemernom 4 izbovom rodinnom dome by som osobne riesil, zemny plyn
TomasHC
24.01.11,06:10
Ahoj ak myslis ozaj vykurovanie krbom tak na teplovzduch by som sa moc nespoliehal, ono je to lacne, teda z
pociatocne naklady orpoti inym systemom, ale ked si povieme kolko hodin trva ked chcem vykurit miestnost priemere 10 metrov od krbu s rozlohou aspon 15m2? ked si povieme pravdu tak si osobne myslis z skusenosti ze 70 percent rodin stavia dom na uver od banky, a pchce mat splatku 300 eur alebo 320 EUr? ja osobne by som bral 320 Eur a s tym ze do kotolne chodim len raz az pol roka dopustat tlak v TUV, pre mna vyhrava zemny plyn, pociatocne naklady niesu lacne , cca 4 000 EUr u dobrej firmy na rodinny dom. ale ten cas co si chcem oddychnut a nabrat nove silny zajtra do prace stoja za to, ked teplovzdusne tak len v bungaloe alebo mensiom rodinnom dome to je super lacne, ale v priemernom 4 izbovom rodinnom dome by som osobne riesil, zemny plyn

Nemam pocit, ze by sa tu riesil teplovzdusny krb ako jediny zdroj tepla...
maza13
06.02.11,15:44
Ja by som sa chcela spýtať, či Vám pri otvoroch z rozvodov nečernie stena.My máme tiež tieto rozvody, bolo by to dobré, ale štve ma, že v okolí odkial vychádza teplo, stena černie .
Zdenusko
06.02.11,21:27
Zdravim vas,
Dakujem za vsetky vase nazory a pripomienky..
Po porade s odbornikom a prestudovani interneru,sme sa rozhodli teplovzdusne rozvody nedat. Pojdeme do salaveho krbu /samotove prstence - tusim/..Preto otvaram malu podtemu k tejto : Kolko ste dali za krb /krbova vlozka+ obostavba - na kluc/ Ma niekto salavy? A ak mate aj konkretnu firmu ci cloveka - okolie TT.
Dakujem
oriesok244
12.02.11,17:17
Ja by som sa chcela spýtať, či Vám pri otvoroch z rozvodov nečernie stena.My máme tiež tieto rozvody, bolo by to dobré, ale štve ma, že v okolí odkial vychádza teplo, stena černie .
Áno,po čase nad výfukovými otvormi mriežky sa stena,alebo farba "ožehne". Zatiaľ som to neriešil a pokiaľ máš vymaľované na bielo,nie je problém dané miesto raz za dva roky pretrieť...
rehor2
23.04.11,14:46
Mám vložku Temporis 2D má niekto skúsenosti ako sa správa pri vykurovani cez prieduchy max7 metrov bez ventilátoru.Na jeden meter stúpanie jeden cm.ďakujem
bittina
08.10.11,17:02
dobry den.
ja uz mam postaveny krb a chcel by som spravit rozvody do okolitych izieb.
uz mam pokupene vsetky veci, len potrebujem poradit v akej vyske mam uzatvorit krb od krbovej vlozky.
dakujem
TomasHC
09.10.11,06:33
dobry den.
ja uz mam postaveny krb a chcel by som spravit rozvody do okolitych izieb.
uz mam pokupene vsetky veci, len potrebujem poradit v akej vyske mam uzatvorit krb od krbovej vlozky.
dakujem

Pozri si http://www.porada.sk/t91738-teplovzdusne-rozvody-od-krbu-ako-na-to.html#post1467550 - prva fotka. Ak si sa teda na to pytal.
pinec
09.10.11,18:47
ahoj , prosím Ťa vedel by si mi pomôcť?
Mám tiež klasickú kocku a práve riešim krb s teplovzdnušným rozvodom.
Mohol by si mi dať kontakt na firmu čo ti robila krb.
Ako ti to kúri?    Máš aj ventilátor? Aké dlhé máš rozvody a aké priemery hadíc?  Bol si spokojný s prístupom a robotou od firmy čo Ti to robila?

Ďakujem za info .
S pozdravom Pinec
TomasHC
10.07.13,06:48
Ahojte, neskúšal niekto použiť existujúce teplovzdušné rozvody na chladenie v lete? :) Celé noci vetrám cez okná, ale aj tak mám teraz v dome cca 25°C, maximum bolo 28°C (okolo 21. júna). Ak by som urobil nejaký externý prívod (nie z povaly, tam sa drží teplo) cez filter, a nejakú ručnú "výhybku" krb = zima / vonkajší prívod = leto, plus k tomu termostat... Ak by bolo vnútri povedzme nad 24°C a vonku pod 17°C, tak by sa zapol krbový ventilátor (ten je na povale, nad krbom) a hnal by chladný vzduch z vonku do domu. Samozrejme, museli by byť otvorené vetračky na oknách, nech ide teplo z domu preč :) Nemyslím že to by bolo technicky príliš zložité, ani drahé. Len či to už niekoho nenapadlo. Má to zatiaľ jednu maličkú chybu, že v oobývačko-kuchyni kde je krb, nemám výduch, ale ak by to malo fungovať, rád ho dorobím.
tienik
10.07.13,09:23
Ahoj,
nieco podobne teraz bezi u mna. Mam rozvody VTZ a rekuperaciu, ale teraz je zapnuty bypass vymennika a v momente ako system zisti ze vonku je chladnejsie ako vnutri, tak hned spusti ventilator a tlaci ten vzduch dnu. Ja mam aj odvodne potrubia na odpadovy vzduch, takze okna otvarat nemusim, ale v Tvojom pripade otvorene okno splni ten isty ucel.
jakubc
22.11.14,18:11
Montaz teplovzdusnych rozvodov nie je az taka zlozita, ale aby to spravne fungovalo, treba dodrzat urcite pravidla. Na nete je x clankov o teplovzdusnych rozvodoch z krbu. Ja som si robil teplovzdusne rozvody sam, ale predtym som cital niekolko zaujimavych clankov. Ked dodrzis pevne stanovene zasady (vzdialenost ventilatora od vlozky, dlzka teplovzdusnych rozvodov, pocet a umiestnenie vyduchov a pod.) tak by s tym nemal byt problem. Ak ale nemas cas (alebo chut) na citanie diskusii a clankov, tak by som to skor nechal na specializovanu firmu, ktora s tym ma skusenosti.