potti.sk
05.10.08,14:47
aka je odporucana hodnota faktoru difuzneho odporu pre stenu klasickeho rodinneho domu(dom bez takych vymozenosti ako je zavodna kuchyna, sauna, bazen...), teda kde je produkcia vodnych par minimalna? niekde som cital o hodnote 200, a do tejto hodnoty sa da v pohode zmestit aj s tym najnekvalitnejsim polystyrenom(hodnota 70)
AndrejG
05.10.08,16:36
Ty chces vetrat stenami? Stavias dom bez okien?
potti.sk
05.10.08,17:57
chcem zateplit severnu 30cm stenu este neviem akym 10cm materialom, cca 1/3 plochy steny su okna, je treba v tomto pripade vobec uvazovat o paropriepustnosti???

difuzny odpor nobasilu a STYRCONu je 5-10, polystyren 40-70
tepelny odpor polystyrenu, nobasilu a STYRCONu je 0.04

dik za radu
AndrejG
05.10.08,18:28
Nema to zmysel, lebo stenami nevetras.
jojkoz
06.10.08,04:15
"dychanie stien" je strasny mytus - a ja nechapem ako dnesny logicky uvazujuci clovek moze sa nad tym pozastavovat.

Naco je komu priepustnost steny ?
Na cerstvy vzduch - dychanie ludi - to nikdy ani zdaleka nebude cez steny dost - a tak na co ?

Vetra sa oknamy (pripadne nutene - rekuperaciou) a nie stenamy - tymi aj pri tej najlepsej skladbe prenikne velmi chabe mnozstvo vzduchu - a aj to nekontrolovatelne - ci chces alebo nechces a takisto nevies ani ci dnu alebo von ;)
chandler
06.10.08,13:42
difuzny odpor steny ako celku, nie je dolezity sam o sebe. nema to nic spolocne s vetranim, oknami atd. dolezite su difuzne odpory jednotlivych vrstiev steny, kvoli tomu aby nedochadzalo k akumulacii vlhkosti v stene. takze ak mas zelezobetonovu stenu tak mozes pouzit polystyren, ak mas nieco ine tak nobasil (ktory ma priblizne rovnaky difuzny odpor ako tehla.) nepriepustne materialy maju byt dnu a priepustnejsie vonku.

dychanie steny nie je mytus, ale nespravny a laicky vyraz pre prestup vodonej pary, co je troska komplikovanejsi problem ako pokus o dychanie cez stenu :)
Milan.Žiška
06.10.08,14:23
Difúzia steny objektu je vlastne schopnosť zabezpečiť pri určitých podmienkach prechod "vodnej pary" konštrukciou. Počas celého roka pechádza konštrukcia steny ročnými klimatickými obdobiami (jar, leto jeseň, zima). Návrh konštrukcie steny sa robí výpočtovo z referenčného roku ( počíta sa s predošlích rokov). Počas roka v konštrukcii môže dochádzať k výskytu kondenzácie vody ( v rôznych alternatývach) a difúzia konštrukcie zabezpečuje jej uvoľnenie do exteriéru a v malej miere aj do interiéru. V konečnom dôsledku rieši akési " vetranie steny " nie miestnosti. Na vetranie miestnosti doporučujem okná ošetriť vertacou štrbinou s reguláciou. Nakoľko dnešné nové okná dosahujú efekt až ponorkových okien a spôsobujú zníženie kvality vnútornej klímy.
Vlastné okná mám takto ošetrené - výsledok je úžasný, oproti pôvodným.
spaspa
07.10.08,12:36
myslim, ze niektore odpovede trosku odvadzaju pointu od povodnej otazky.
paropriepustnost konstrukcie steny nema nic spolocne so schopnostou vetrat objekt.

ide skor o to, aby pri difuzne otvorenej konstrukcii, bola zabezpecena schopnost zbavovast sa vlhkosti v izolacii, obsiahnutej v konstrukcii steny, resp. vlhkosti, ktora sa dostane do vnutra (nedokonalost konstrukcie, neocakavana udalost...)

je to filozoficka otazka - najme pri drevennych konstrukciach: bud urobim paro-nepriepustnu konstrukciu a budem verit, ze pocas zivotnosti domu sa ziadna voda nedostane do konstrukcie, alebo urobim difuzne otvorenu konstrukciu - co mi moze pomoct zbavit izolaciu vody v pripade neprijemnosti a zachovat tak jej tepelny odpor...

vzduchotesnost obalky pri pretlaku 50Pa (dolezita pre riadenom vetrani) sa dosahuje inymi prostriedkami...