merien
05.10.08,20:22
Dobry den, mam taky mensi problem a chcela by som sa spytat na to ci mam vobec narok na niektory prispevok. Pracujem na zivnost od 1.1.2008. Kedze som vyuzila moznost neplatenia socialnej poistovni a nie som ani dobrovolne poistena a min. rok som bola na UP. Som v 4 tyzdni tehotenstva a neviem ci mam vobec narok na nejaky prispevok ci rodicovsky alebo matersku. A ci sa da trebars mesiac dozadu zaplatit dodatocne socialna tak by mi vychadzalo tých 270 Dni poistenia. A keby som sa poistila teraz od oktobra malo by to nejaky vyznam ked mam porod vypocitany na zaciatok juna?
Dakujem velmi pekne
brčko
05.10.08,18:42
ak máš predpokladaný pôrod cca začiatok 6/09, tak sa sleduje obdobie od 6/07. ak si nebola od tej doby nem.poistená, tak už veru nestihneš tých potrebných aspon 270dní NP do dna pôrodu. Spätne sa dobrovolne poistiť nedá, najskôr odo dna podania prihlášky na SP.
Mala by si mať nárok na rodičovský príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa, podla terajšieho zákona. Treba potom sledovať prípadnú zmenu od 1.1.09.
merien
05.10.08,19:06
A mozem sa este spytat UP neplati socialnu poistovnu? On plati len zdravotnu? A dostanem plny rodicovsky prispevok? Alebo nejako kratený?
Dakujem
maria-
06.10.08,12:46
Rodičovský príspevok je platený v plnej výške.