onidlo
05.10.08,20:49
Ahojte,

chcel by som prejst na pausalne vydavky. Doteraz som vzdy viedol JU. Nie som platcom DPH.

Mam dve otazky:

1) Treba tuto zmenu niekde ohlasit? Je mozne, ak sa teraz rozhodnem pre pausalne vydavky uplatnit si ich uz aj za rok 2008 (teda v danovom priznani odovzdavanom v marci 2009)?

2) Ako mam pristupovat k fakturam, ktore som vystavil v roku 2007, ale uhradene boli az v roku 2008 (teda davam ich do prijmov v roku 2008)?

Dakujem za rady...
optimistka
06.10.08,05:23
najlepšie je keď o tom vieš už na začiatku roka, prd termínom na podanie DP za rok 2007,ale prejsť samozrejme môžeš a nemusíš to nikomu nahlasovať, čo sa týka fa z roka 2007 uhradených v r.2008 tak tie musíš zahrnúť do ZD r.2007, tzn. podať dodatočné DP k roku 2007 a zvýšiť si o ne základ dane, hovoria o tom ustanovenia § 17 ods.10 zákona o daniach z príjmov
onidlo
06.10.08,07:48
Dakujem za odpoved,

este mam jednu doplnujucu otazku:

Takze bude stacit zasktnut niekde v DP "uplatnujem si pausalne vydavky"?

Do toho opravneho DP sa mi moc teda nechce, ale asi je to nutne... :-(

Vdaka
Marína
06.10.08,10:21
Zaškrtneš x-kom pod tab. č.1 - Pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona) a preukázateľne zaplatené poistné a príspevky vo výške ........................ Sk

Pozri si témy:
http://www.porada.sk/t38286-zmena-sposobu-uplatnovania-vydavkov-v-nasledujucom-roku.html
http://www.porada.sk/t30813-pausalne-vydavky.html
optimistka
06.10.08,13:04
dodatočnému DP k r.2007 sa zrejme nevyhneš, zákon hovorí o povinnosti podať vždy ak sa tvoja daňová povinnosť zvyšuje, o dobrovoľnosti môže byť reč, ak sa tvoja daňová povinosť znižuje,
Jozefsp
07.10.08,07:38
Moja otázka je podobná, len s tým rozdielom že daňovník plátca DPH požiadal o zrušenie registrácie pre DPH. DÚ vydal rozhodnutie v ktorom určil posledné zdaňovacie obdobie 1. štvrťrok 2008. Daňovníkovi v tomto období nevznikla daňová povinnosť ani nárok na odpočítanie dane. Z roku 2007 mu neostali žiadne podlžnosti. Môže prejsť v roku 2008 na paušálne výdavky ?
Marína
07.10.08,19:07
Áno, môže.
ZoDP §6 ods.10
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je ……..atd.

Predpokladám, že daňovník v daň. priznaní za r. 2007 upravil základ dane o neuhradené pohľadávky, záväzky a zásoby.
Jozefsp
12.10.08,05:04
Ďakujem