macbeth8
05.10.08,23:25
Dobry den,

viem, ze tato tema tu je uz viackrat opakovana, prestudoval som si uz veci, ktore som tu nasiel, no mam este zopar otazok. Najprv skusim strucne popisat svoju situaciu a zhrnut, co som si precital, aby ste ma pripadne mohli opravit.

Studujem v CR a zacal som pracovat pre firmu ako programator. Precital som si tu, ze by pre mna bolo vyhodnejsie pracovat podla autorskeho zakona ako na zivnostak a ze na tuto cinnost vlastne ZL ani nevydavaju obcas. Tiez som nasiel pripad nejakeho ineho programatora, ktory robil pre firmu v Nemecku, takze myslim, ze by to nemal byt problem.
Z prispevkov v inych temach som (hadam spravne) pochopil, ze sa mam ist prihlasit na danovy urad, kde dostanem DIC a do zdrav. poistovne, lebo sa mi to oplati, kedze som studentom. Do socialnej sa mi neoplati prihlasovat sa.

Robim vsak v mensej firme, ktora zatial nema skusenosti so Slovakmi, preto sa chcem opytat -- mozu mi oni vyplatit dohodnutu sumu bez toho, aby niekde museli odvadzat nejake dane, ked ja potom podam danove priznanie na svk? Musia odvadzat ten poplatok do literarneho fondu?
Ja by som im (podla tem najdenych na tomto serveri) potom mohol normalne vystavovat faktury podla dohodnutej odmeny, je to tak?

Ak si to spravne pamatam, ja potom podavam danove priznanie, kde si mozem uplatnit 40% pausalne vydavky a znizit tak zaklad dane.

Viete o niecom, na co by si mal dat pozor moj zamestnavatel a na co by som si mal dat pozor ja?

Vopred velka vdaka za vsetky odpovede, pripadne nasmerovanie na relevantne zdroje, zakony a pod.
macbeth8
19.10.08,12:44
Dobry den, ozyvam sa opat, aj ked nik na temu neodpovedal, potreboval by som poradit teraz ohladom niecoho ineho a bol by som vam velmi vdacny, ak by ste ma vedeli nasmerovat na relevantne paragrafy a pod.

Chcem sa registrovat ako autor na danovom urade, aby mi pridelili DIC. Na danovom urade vsak povedali, ze
a) DIC mi pridelia az ked budem mat uzavretu zmluvu o dielo so spolocnostou, pre ktoru pracujem. Ja som vsak na tomto portali nasiel, ze mozem spolocnosti vystavovat faktury, a tak by som to aj chcel robit... je potrebne teda uzatvarat nejaku zmluvu o dielo...?

b) ako autor chcem vytvarat software, na co by, podla mna, nemalo byt potrebne mat ziadne potvrdenie, ze mozem vykonavat tuto cinnost. Som si takmer isty, ze ziadna komora informatikov neexistuje, preto by som vas poprosil o radu aj v tomto smere, kedze odo mna take potvrdenie ziadali...

Za akekolvek odpovede vam vopred dakujem.
Peter.
Coosom
22.10.08,18:49
To by zaujímalo aj mňa.
Vyhľadávam na porade tieto informácie už asi týždeň a ešte som sa nedopátral k základným informáciam ako postupovať.
Tie som nenašiel ani na lita.sk či soza.sk..

Ja to zatiaľ riešim cez živnosť, bez uplatnenia autorských práv.
Snažím sa to zmeniť, keď na niečo prídem, tak to tu napíšem.