Ice dive
06.10.08,08:17
dobrý deň,

chcel by som Vás poprosiť o radu s nasledovným problémom:
Kupil som rodinný dom, ktorého pozemok je kolmo na radovú zástavbu domov zo susednej ulice. Sused na konci svojho pozemku, cca 70 cm od hranice môjho pozemku, skoro pod oknami mojej obývačky začal stavať nejaký chliev pre domáce zvieratá.
Chcel by som sa opýtať aké mám zo zákona možnosti, ako tomuto zabrániť, resp. aké mám práva. Nakoľko vítať návštevy, pozerat z okna prípadne znášať nejaký smrad hospodárskych zvierat nie je moja predstava ideálneho bývania.

Vopred ďakujem za všetky rady.
legolas
06.10.08,11:37
dobrý deň,

chcel by som Vás poprosiť o radu s nasledovným problémom:
Kupil som rodinný dom, ktorého pozemok je kolmo na radovú zástavbu domov zo susednej ulice. Sused na konci svojho pozemku, cca 70 cm od hranice môjho pozemku, skoro pod oknami mojej obývačky začal stavať nejaký chliev pre domáce zvieratá.
Chcel by som sa opýtať aké mám zo zákona možnosti, ako tomuto zabrániť, resp. aké mám práva. Nakoľko vítať návštevy, pozerat z okna prípadne znášať nejaký smrad hospodárskych zvierat nie je moja predstava ideálneho bývania.

Vopred ďakujem za všetky rady.

Ak sused stava to je jedno čo, tak myslím, že musí mať nejaké povolenie od obecného úradu, veď za to potom bude platiť daň. Pokiaľ viem tak po novom by to malo byť 2 m od susedovho plota, čiže tu by si sa mohol sťažovať, keď hovoríš, že je to asi 70 cm, ale tomu smradu nezabrániš tak či onak. Ešte jedna pripomienka, ak ste susedia tak Ťa mal o to požiadať či súhlasíš s výstavbou tak blízko Tvojho domu, ale som si istý, že to je na veľmi dlhý spor medzi Vami.:rolleyes:
SAIVI
06.10.08,11:59
...sestra má podobný problém - smrdí to aj o 5 domov ďalej, v lete podvečer je ten smrad a tie muchy na nevydržanie.. Nahlásili to, ale aj tak sa nič nedeje - sused možno zaplatil nejakú pokutu a dalej to ignoruje.
Ice dive
07.10.08,06:23
Legolas: ono keď staviaš chliev, alebo búdu pre psa, tak sa to označuje ako drobná stavba, ktorá nie je pevne spojená zo zemou. t.j. nemusíš to ani ohlasovať a neplatí z toho ani daň z nehnuteľnosti... takže keď niečo chce takéto drobné stavať tak to na miestnom úrade respl. stavebnom úrade ohlasovať nemusí....
arizona
07.10.08,15:19
legolas
12.10.08,12:32
Legolas: ono keď staviaš chliev, alebo búdu pre psa, tak sa to označuje ako drobná stavba, ktorá nie je pevne spojená zo zemou. t.j. nemusíš to ani ohlasovať a neplatí z toho ani daň z nehnuteľnosti... takže keď niečo chce takéto drobné stavať tak to na miestnom úrade respl. stavebnom úrade ohlasovať nemusí....

Takže, keď vieš že ten chliev ,alebo búda sa nemusí ohlasovať ani platiť, prečo sa potom pýtaš na porade ako tomu zabrániť? Ja viem, že onedlho sa bude platiť aj za pivničky v záhrade čo Ty na to?
Ice dive
08.12.08,14:04
no viem, že sa tomu nedá zabrániť v zmysle stavebného zákona -t.j. stavebné povolenie, ohlasovacia povinnosť...
avšak pýtam sa na možnosti ako tomu zabrániť z pohľadu občianskeho spolunažívania resp. nejakého zákona ktorý rieši suseddské spolunažívanie... napríklad zabrániť tomu z dôvodu, že to znižuje hodnotu tvojej stavby, ruší ťa hluk, smrad.....atď...
wabi
16.12.08,14:35
Je to potrebné takto dramatizovať?
Nechcem tento problém zľahčovať, ale najprv by bolo treba hovoriť zo susedom, čo vlastne začal stavať a aké zvieratá tam chce chovať.
Dnes už len málokto chová v malej záhradke prasatá. Nie všetky zvieratá musia aj veľmi smrdieť a pokiaľ bude pravidelne pod nimi čistiť, tak by som to ako veľký problém nevidel.
Napokon, dá sa to riešiť živým plotom alebo múrikom, cez ktorý nie je vidieť a menší smrad zachytí. Pokiaľ by bol smrad naozaj veľký, tak nepomôže ani 2 metrová vzdialenosť od okraja pozemku.
Ice dive
19.12.08,13:04
No dramatizovať ako dramatizovať... od suseda nas deli 180 cm vysoky "murik" z bielych perforovaných tehál...
So susedom som sa rozpraval mal by to byť kúrín cca pre 25 sliepok + koterec pre psa...... časť toho koterca je pozváraná zo železných tyčí a pretrča podnad mur cca o 30 cm... Pes je podla mna v pohode ten by mi nevadil, ako pise Wabi, ak by pod nim pravidelne cistil tak by to bolo OK...
Problem su podla mna tie sliepky, nakolko zo sliepok je smrad riadny...

zvierata mam rad a nemam nic proti nim, avšak mať priamo pri vstupe do dvora a priamo pod obyvačkovým oknom 25 kotkodákajúcich sliepok... nie je zrovna ideálna predstava... no a aj živý plot na to aby vyrastol na 220 cm chvilu potrebuje a ranne kikirikanie to nevyriesi...
Mna zaujimajú skúsenosti, ludi s podobnym problemom a sposob ako to oni riesili...
wabi
19.12.08,19:01
No napadajú ma nejaké tie radikálne riešenia. Syna by napríklad mohlo byviť strafovať sa zo vzduchovky do kureniec. :eek: Kohútovi zostane v krku čosi kovové a to sa potom ťažko kikiríka.
Alebo sú tu aj možnosti biologickej vojny. Sliepky trpia rôznymi nemocami...:cool: Nemyslel som hneď na vtáčiu chrípku:D
Niektorý ľidia si chovajú doma dokonca v byte fredku - je to inak tchor svetlí - vie narobiť v takom kuríne celkom slušnú paseku. :mee:
Prípadne sa pokúsiť zo susedom dohodnúť na pravidelnom čistení a presvedčiť ho aby tiež postavil poriadny vetrozápacholam.
Pochybujem že by sa dalo niečo urobiť čo sa týka akejsi vymahateľnosti práva na čerstvý vzduch cez orgány. Orgány nás totiž neposlúchajú a robia si čo chcú a o tých čo by sa mali činiť v trestnom konaní to platí dvojnásobne.:---
Ice dive
22.12.08,13:08
Vďaka za dobré nápady, nevieš kde by sa dal v okoli BA alebo TT kúpiť tchor:-)))
wabi
22.12.08,17:59
Treba to brať s humorom... Máme jedného "tchora" a môžeme vám ho poslať pod nejakou zámienkou na návštevu. Pozor on o tej prezývke asi nevie.:)