evula0
06.10.08,09:51
Mám návrh kúpnej zmluvy na odpredaj mojej parcely na použitie na výstavbu diaľnice(nespadá do nových úsekov "na urýchlenie výstavby").Parcela má 1047 m2(orná pôda) a podľa návrhu zmluvy a nového geometrického plánu novej parcely chcú odkúpiť 1040m2.Je to možné nechať mi oddelený pozemok 7m2? Následne budem povinný za tento nepredajný a nepoužiteľný kúsok zeme platiť daň z nehnuteľnosti? Poraďte, ako sa brániť takému nezmyslu.Ja som už dva razy túto zmluvu odmietol.Pozemok bol predtým užívaný v družstve(platená aj daň).Teraz je na ňom diaľnica v úseku Važec-Mengusovce (nechápem ), parcela nebola odkúpená ani vyvlastnená, NDS na moje listy a maily nereaguje a diaľnica už v pohode stojí.Nakoniec ešte budem platiť daň za celu parcelu, keď som vlastník? Poraďte čo môžem robiť v tomto dánskom štáte, ďakujem.
chandler
06.10.08,13:28
napis im, podla mna to je nejaky omyl. alebo preklep.
Milan.Žiška
06.10.08,14:27
Určite je to preklep, akurát to nikto z kompetentných úradníkov nepochopil. Napíš im po lopate aby im odpálilo. V krajnom prípade nije na škodu pohroziť nejakou televíznou reláciou.
evula0
07.10.08,03:21
Žiaden preklep.Hovorím,že som dvakrát ten návrh odmietol písomne so zdôvodnením a hneď pri prvom som upozornil na 7m2. Je k tomu aj spracovaný geometrický plán, v ktorom moju parcelu rozdelili na dve 1040 a 7 m2.Napriek tomu obratom(za rok) mi poslali taký istý(z aktualizovaným ocenením).Druhý krát som odmietol a upozornil.Teraz je to už pol roka bez odpovede napriek dop.listu a mailu.Ak je to možné, poraďte nejaký zákon,vyhlášku, kam sa mám obrátiť, na aký úrad,na políciu a pod.Nehľadajte preklepy,čítajte čo som napísal.Ďakujem.
olybaba
07.10.08,06:00
pozdravujem,
neviem, preco to nechapete ?
- dialnica ma urcitu naprojektovanu trasu, vyhotoveny geometricky plan rozdelil vasu parcelu na "potrebnu" cast a "nepotrebnu" cast pre vystavbu dialnice
- cat vasej parcely, ktora lezi mimo naprojektovanu trasu dialnice o vymere 7 m2 nadalej ostava vo vasom vlastnictve
- navrh dialnice a ani geometricky plan nekopiruje vlastnicke hranice parciel
evula0
07.10.08,07:56
pozdravujem,
neviem, preco to nechapete ?
- dialnica ma urcitu naprojektovanu trasu, vyhotoveny geometricky plan rozdelil vasu parcelu na "potrebnu" cast a "nepotrebnu" cast pre vystavbu dialnice
- cat vasej parcely, ktora lezi mimo naprojektovanu trasu dialnice o vymere 7 m2 nadalej ostava vo vasom vlastnictve
- navrh dialnice a ani geometricky plan nekopiruje vlastnicke hranice parciel

Ďakujem olybaba za hore citované,ale ako rada je to k ničomu a naviac je to asi len názor a nie vedomosť.Naviac dialnica stojí, celá parcela je stále moja takže než odpovieš, aspoň si otázku prečítaj.
1.Môže sa parcela deliť na také malé parcely?
2.A čo s ostatrnými otázkami(daň,stavba bez odkúpenia,vyvlastnenia,čo urobiť)?
olybaba
07.10.08,12:54
evula 0 skoda ze sa nerozumieme,
- s mojou odbornou vedomostou som ti "lopatisticky" chcela vysvetlit aka je skutocnost s dialnicou a tvojim pozemkom
evula0
08.10.08,04:09
evula 0 skoda ze sa nerozumieme,
- s mojou odbornou vedomostou som ti "lopatisticky" chcela vysvetlit aka je skutocnost s dialnicou a tvojim pozemkom

Žiaľ,nerozumieme, pretože diaľnica je postavená na mojom pozemku bez zákonného dôvodu.Dôvodom neuzavretia kúpnopredajnej zmluvy bol môj nesúhlas s rozdelením na 7m2 parcelu, za ktorú by som asi musel platiť do konca sveta(nepredajná a neprenajímateľná)daň.Potrebujem poradiť zákonné dôvody (ak existujú) proti možnosti vzniku takéhoto malého pozemku a hlavne nejaký zákonný postup proti zastavaniu bez odkúpenia.Veď za rok 2008 ma asi bude naháňať obecný úrad za zaplatenie dane z nehnuteľnosti za pozemok pod diaľnicou.Veď je to na hlavu!Ak to,Olybaba, chápeš,tak sa k tomu vyjadri a nepíš len preto aby si písala.
Prosím,nie je tu nikto,kto by tomu naozaj rozumel a vedel poradiť?Ešte jedna poznámka:pozemok je 150 km od môjho bydliska, čo možno vysvetľuje prečo som buldozérom nebránil v práci vlastným telom a ani nevedel o stavebných prácach.
Milan.Žiška
08.10.08,10:11
Ak dobre rozumiem, ty si zatiaľ pozemok nepredal a oni (NDS) tam už objekt postavili.
Ak stále figuruješ na LV ako vlastník, obrátil by som sa na NDS ( možno osobné stretnutie by bolo lepšie ako vypisovanie), s požiadavkou vyriešenia situácie, resp. dohodnúť si podmienky prenájmu a aj "odškodnenia". Nemyslím to ironicky ale právny odbor NDS k tomu "musí" zaujať stanovisko, ak pošleš výzvu inštitúciám ktoré sa živia zverejňovaním takýchto "nepávostí"( TV, Noviny,...).
Teda nech to rozumne odkúpia ( myslím celé) alebo prenajmú, aby sa situácia so stavbou pohla.
POZOR. aby to nedošlo k vyvlastneniu - preto treba opatrne, či si neurobil niekde právnu chybu v jednaniach.

veľa štastia pri jednaniach.:)

PS: mimotemy asi nie si jediný vlastník nevysporiadaného pozemku pod diaľnicou ( alebo majitel časti diaľnice??). Skúsil by som info od "ombucmana", možno touž riešili.
evula0
08.10.08,10:50
Návrhy na odkúpenie boli,k dohode nedošlo(viď problém 7m2),dialnica je na neodkúpenom ani nevyvlastnenom postavená.NDS na listy ani emaily neodpovedá.Ja by som bol aj rád keby došlo k vyvlastneniu,lebo by sa to riešilo.Takto budem musieť platiť daň ako vlastník za parcelu, ktorú mám bez zákonného dôvodu použitú na diaľnicu.Kto to vlastne dozoruje-obecnýúrad?krajský stavebný úrad?Svätý Peter?Kde sa môžem obrátiť??
Milan.Žiška
08.10.08,11:25
Možnoby fakt poradil úrad "ombucmana", ak to už niekedy riešli, je to precedens ( či ako sa to píše) a právnici by to vedeli požuť.
www.vop.gov.sk
Za pokus to stojí.
evula0
10.10.08,05:40
Dozoruje to ten,čo vydal stavebné povolenie.
Tam sa stažuj písomne,ak máš list vlastníctva a nedala si súhlas.

Ďakujem, konečne prvá konkrétna rada(okrem dobrej vôle od Žiška). Samozrejme mám list vlastníctva. Neexistuje ani zmluva o budúcej zmluve (prípad pozemkov pod Braniskom). Stavebné povolenie vydáva pri diaľnici obecný úrad alebo vyšší-v tomto prípade asi (okres)Poprad alebo ešte vyšší (kraj)Prešov?
V registry katastra ale zatiaľ nie je žiadna zmena vlastníka ani rozdelenia parcely, takže tam sa asi nič neudialo.