miriza
10.05.05,11:45
Akurát som dorobila cesťák jednému z konateľov a dospela som k sume 59.212,- SK mávate aj vy takéto vysoké sumy na cesťákoch.
Braňo
10.05.05,09:54
Mal som aj na 120, ale tam bola business letenka do Tokia. :D
blcha
10.05.05,09:54
Až také nie, ale mávam vysoké a to nepočítame stravné. Nevieme ako dlho a kde bol ten cestovateľ, ale ak si si skontrolovala všetky prepočty tak a nemáš chybu, tak MUSÍŠ toľko vyplatiť.
miriza
10.05.05,10:35
To som si vydýchla.
Marianna01
11.06.05,20:28
Ja mám obchodných zástupcov, ktorí jazdia na súkromných autách - a bežne sa prepracujem k takej sume. Ak si robila všetko podľa zákona - asi to máš OK. :)
Vevey
11.06.05,20:49
Otazne je kde a ako dlho bol. Nie konkretne, ved nemusis hned obchodne tajomstvo prezradit, len priblizne a priblizny pocet dni. A nie je tam cast v cudzej mene?
durisovad
11.06.05,21:04
U konatelov, ktori robia velke obchody to nie je nijako zavratna suma. Tak, ako poradila BLCHA, treba vsetko skontrolovat a ak je to OK, spokojne vyplatit.
Vevey
11.06.05,21:29
Pretoze ak je to len Slovensko, je to obdivuhodna suma, porad ako ju dostat. Ja mam kazdy mesiac problem navyrabat cestaky za konatela tak, aby ich suma bola aspon 30.000,-. Takouto formou dostava cast mzdy, ktoru, samozrejme nezdanuje. Odporucam vsetkym (nevymyslela som to sama je to odkukane z istej zahranicnej megafirmy). Pre firmu je to danovy naklad, len usetri na odvodoch za cast vyplatenu vo forme cestakov.
brtkova
07.11.06,11:41
Prosííím,prosím,o vyjadrenie, akoby ste to Vy riešili na mojom mieste.
Už som to na inom mieste spomínala, že som tu zamestnaná od októbra, na stole hrba papierov od januara a snažím sa to nejako dať dohromady, ale narazila som na problem.
Sme personálna agentúra a zamestnávame ľudí do Čiech-chodí nám mesačne fa za ubytovanie pre zamestnancov, ktorí tam sú ubytovaní a my im to ubytko platíme. A pracovné cesty vždy robím na šefa, ktorý cestuje a náklady mu dávam do cesťáku. Lenže čo s týmto ubytovaním, keď to nieje šéfove ubytovanie ale hromadne uvedená suma za ubytovanie pre zamestnancov, chcela by som sa spytat, ci tu faktúru "jednoducho" môžem zaúčtovať na 518???nemôžem na 512, lebo to nieje ich pracovná cesta-to je ich práca a majú výhodu v tom, že mi im to ubytko hradíme....ďakujem za každú odpoveď:( :( :(
renatan
07.11.06,12:23
Aj ja som už mala taký vysoký cesťák, ale s letenkami do zahraničia. takže ak je to obhájiteľné, je to aj zúčtovateľné.
majernikova
02.11.07,18:54
...poradte mi, prosím. Kto môže kontrolovať cesťaky?
Ďakujem
liba2
03.11.07,04:23
...poradte mi, prosím. Kto môže kontrolovať cesťaky?
Ďakujem
Máš na mysli niekoho vo firme? Vedenie firmy môže poveriť kohokoľvek, ale s podmienkou že poverená osoba musí ovládať zákon o cestovných náhradách.

Mimo firmy je to daňová kontrola.
majernikova
03.11.07,06:12
Daňová kontrola kontroluje formu cesťaku a zaúčtovanie alebo len zaúčtovanie. Mám na mysli ked firma vystavuje hromadné cestovné príkazy tak tam je to násobené počtom pracovníkov. Je možnosť robiť cestovné píkazy aj paušalom. U nás vo firme vznikol problém , že doposiaľ sa vystavovali len hromadné cestovné príkazy a to sa vraj už nemôže. Bola aj danová kontrola a nemala žiadné výhrady voči tejto forme. Môžete mi niekto k tomu niečo povedať? Potrebujem vystaviť mesačne cca 500cesťakov.
Poraďte mi ako postupovať. Bola som sa informovať aj na danovom úrade a oni sa mi nevedeli vyjadriť k správnosti.
Ďakujem a prajem krásny slenečný jesenný deň.
S pozdravom Monika
majernikova
04.11.07,10:58
posuvam
Denda
04.11.07,11:27
Daňová kontrola kontroluje formu cesťaku a zaúčtovanie alebo len zaúčtovanie. Mám na mysli ked firma vystavuje hromadné cestovné príkazy tak tam je to násobené počtom pracovníkov. Je možnosť robiť cestovné píkazy aj paušalom. U nás vo firme vznikol problém , že doposiaľ sa vystavovali len hromadné cestovné príkazy a to sa vraj už nemôže. Bola aj danová kontrola a nemala žiadné výhrady voči tejto forme. Môžete mi niekto k tomu niečo povedať? Potrebujem vystaviť mesačne cca 500cesťakov.
Poraďte mi ako postupovať. Bola som sa informovať aj na danovom úrade a oni sa mi nevedeli vyjadriť k správnosti.
Ďakujem a prajem krásny slenečný jesenný deň.
S pozdravom Monika
Vysvetlite prosím pojem hromadný cestovný príkaz násobený počtom pracovníkov na príklade, aby nedošlo k mylným informáciám.
toria
04.11.07,12:39
Keď sme pri týchto cesťákoch. Mám jeden problém, no ani nie môj ale prosím o Váš názor. Prebrala som teraz jednu sročku - takže od 1.1. do 31.10. účtovala jedna účtovníčka a teraz už budem účtovať ja. Prechádzala som si jej veci v zaučtovaní tejto sro a nenašla som tam, nič čo by som ja robila nejakým spôsobom inak, až na pár drobností ktoré su zanedbateľné, ale.... V sro je auto, ktoré využíva konateľ- Auto je majetko sro a konateľ denne na ňom chodí po klienoch, do nákladov si normálne dávajú PHM - teda bločky z tankovania, ale ... do toho 31.10.2007 tam nie je urobený žiaden cesťák. čo teraz s tým??? mám dorobiť tie cesťáky a dať ich k 31.10.2007 alebo k 1.11.2007 do účtovníctva??? Konateľovi nebolo nič vyplácané, ani diety. Ja som mu teraz ponúkla stravné lístky a hneď sa toho chytil a pýtal sa, že ako to, že doteraz na ne nemal nárok ???
Ale poradte čo by ste vy robili s tými cesťákmi? Mám ich teraz všetky nahodiť a zaúčtovať k nejakému dátumu?

Ďakujem za každú radu prípadne skúsenosť ako tento problém riešite.
koňo
04.11.07,13:11
Podľa mňa stačí, ak za uplynulé obdobie preukáže knihou jázd, že auto využíval na služobné účely. Daňová kontrola potom nespochybní náklady na prevádzku auta (príp. súkromné použitie auta).
Ak chce str. lístky, nemá nárok na diety. Knihu jázd musí viesť.
toria
04.11.07,13:19
To je jasné, on tú knihu jazd naozaj má, len teraz by chcel vedieť, či si môže za to predchádzajúce obdobie od 1.1. do 31.10 vyplatiť aspoň diety, a to nehovorím, že minimálne 3 x do mesiaca bol na služobke v ČR kde bol pre tovar. On vlastne má len knihu jázd a neuplatňovali mu diety na SR a ani v ČR - a to sú celkom pekné peniažky

Mám mu to nejako dorobiť za to minulé obdobie?? Nebude to blbé, že PHM si dáva, robí knihu jázd, ale nie sú žiadne cesťáky a ani ich vyučtovanie???
KEJKA
04.11.07,13:58
vyúčtovanie si má robiť zamestnanec, teda aj konateľ. ak mu to chceš robiť sama, tvoja vec, v konečnom dôsledku to podpíše a teda aj zodpovednosť za vyúčtovanie. Ak si nekto formou cesťáku nevyúčtuje diéty, jeho problém. Podľa mňa máš síce pravdu, správne, že na to niekoho aj upozorníš, ale robiť to za niekoho je práca naviac.
toria
04.11.07,14:16
áno to máš právdu, súhlasím s tebou. Ale aj keby som sa rozhodla urobiť tie cesťáky ako to urobiť??? Stačí keď to dám k 1.11.2007 - tam by som urobila mesačné vyučtovanie cesťákov, alebo to mám robiť za každý deň... neviem ako to správne dať do účtovníctva, teda ak sa rozhodnem, že to idem robiť. No a ak áno, samozrejme, že to neurobím zadarmo :-)
KEJKA
04.11.07,14:36
aby si ty nemala zle, treba urobiť vyúčtovanie napr. k tomu 1.11.2007. Skús to vyriešiť čo najjednoduchšie, napr. prehľad ciest v excel tabuľke - začiatok, ukončenie, cieľ, stravné. a klasický cesťák napíšeš akurát vyúčtovanie od 2.1.-31.10.2007, dôvod ciest - obchodné rokovania podľa rozpisu, doprava AUS-služobné auto a momentálne neviem, čo tam ešte je.
Nebude toľko papierov, bude to preukazné.
Jednotlivo odporúčam asi len tie zahraničné cesty - tam predsa len treba aj prechod hranicami kvôli diétam, možno tam bolo aj ubytovanie.......
Chobot
05.11.07,09:34
Daňová kontrola kontroluje formu cesťaku a zaúčtovanie alebo len zaúčtovanie. Mám na mysli ked firma vystavuje hromadné cestovné príkazy tak tam je to násobené počtom pracovníkov. Je možnosť robiť cestovné píkazy aj paušalom. U nás vo firme vznikol problém , že doposiaľ sa vystavovali len hromadné cestovné príkazy a to sa vraj už nemôže. Bola aj danová kontrola a nemala žiadné výhrady voči tejto forme. Môžete mi niekto k tomu niečo povedať? Potrebujem vystaviť mesačne cca 500cesťakov.
Poraďte mi ako postupovať. Bola som sa informovať aj na danovom úrade a oni sa mi nevedeli vyjadriť k správnosti.
Ďakujem a prajem krásny slenečný jesenný deň.
S pozdravom Monika

Stále si nám nevysvetlila, čo je vo vašom ponímaní "hromadný cest. príkaz".

Ak máš na mysli, že by išli 10 zamestnanci na služobku a po jej skončení by sa vystavilo jedno vyúčtovanie cesty, tak to nie je možné. Musí mať každý zamestnanec vlastné vyúčtovanie, kde si vykáže nárok na náhrady, cestovné a pod. Dalo by sa, keby niekto vykonal mesačne napr. 10 ciest, tak by mohol urobiť hromadné vyúčtovanie, kde by uviedlo tých 10 ciest (začitaky, konce a trvania) a uplatnil by si nárok za všetky cesty naraz. To je u tých pracovníkov, ktorým časté cesty vyplývajú z náplne práce, napr. diaľkoví vodiči, obchodní zástupcovia,...

Paušalizovať náhrady sa dajú len za presne stanovených podmienok. Napríklad ak by zamestnanci chodievali pravidelne na týždňové služobky do rovnakej firmy stále za rovnakých podmienok a mali by náhrady vždy za túto cestu skoro rovnakú, napr. 330,- EUR, 331,- EUR, 328,- EUR (líšili by sa len počtom použitých cest. lístkov na mestskú dopravu), tak môžete určiť paušál za takéto cesty spriemerovaním týchto ciest, napr. na 330,- EUR.

Potom nemusia vypočítavať náhrady za každú cestu, ale dostanú za takúto cestu paušálne 330,- EUR.

Ak máte tak veľa vykonaných ciest (mesačne 500), tak treba rozšíriť oddelenie, ktoré robí vyúčtovania, pokiaľ to nestíhaš.
majernikova
18.11.07,21:47
Ďakujem za radu a vysvetlenie .
Janca
12.12.07,05:02
Mala by som tiež dotaz:
Združenie vytvorilo pre svojich členov "pobočky" - regionálne centrá. Tieto centrá povolili v jednotlivých mestách vytvoriť aj Kluby, a hoci tento Klub má svojho predsedu, nemá Klub právnu subjektivitu. Môžte mi poradiť, ako si môže preplatiť cestovné náhrady (na čo má nárok) predseda takéhoto Klubu, keď použije na služobné cesty svoje súkromné vozidlo. Podľa mňa len náhradu za spotrebované PHM bez náhrady 6,20 za km, len sa potrebujem uistiť. Ďakujem za názor.
Janca
12.12.07,05:45
Ďakujem za názor.
liba2
12.12.07,05:59
Mala by som tiež dotaz:
Združenie vytvorilo pre svojich členov "pobočky" - regionálne centrá. Tieto centrá povolili v jednotlivých mestách vytvoriť aj Kluby, a hoci tento Klub má svojho predsedu, nemá Klub právnu subjektivitu. Môžte mi poradiť, ako si môže preplatiť cestovné náhrady (na čo má nárok) predseda takéhoto Klubu, keď použije na služobné cesty svoje súkromné vozidlo. Podľa mňa len náhradu za spotrebované PHM bez náhrady 6,20 za km, len sa potrebujem uistiť. Ďakujem za názor.
1. Ak zamestnanec použije na PC svoje vlastné osobné mot.vozidlo, má nárok na náhradu za PHL + na základnú náhradu 6,20 / km.
2. K tvojmu prípadu treba vedieť, či predseda je zamestnanec, resp. podľa zákona o CN či sa posudzuje ako zamestnanec. Mýli ma tá právna subjektivita klubu. Keď je niekto predsedom Klubu, určite nie je samozvaným predsedom, ale niekto ho do tejto funkcie menoval, uzatvoril s ním zmluvu a tiež mu vypláca mzdu. Toto treba zistiť pre posúdenie, či predseda sa považuje za zamestnanca. (ja predpokladám, že áno).
Janca
12.12.07,06:32
No veď práve, že asi nie, lebo v úvodných ustanoveniach sa hovori, že za "zamestnávateľa" sa považuje FO, PO a ten klub hoci má predsedu sám o sebe nemá žiadnu registráciu, teda žiadne IČO a to ma spochybňuje v tom, či tých 6,20 Sk mám alebo nemám vyplatiť, lebo ho asi nemôžem považovať za PO. Ostatné mi je jasné. Budem rada, ak sa ešte vyjadríš (aj iní), Ď.
Denda
12.12.07,07:03
No veď práve, že asi nie, lebo v úvodných ustanoveniach sa hovori, že za "zamestnávateľa" sa považuje FO, PO a ten klub hoci má predsedu sám o sebe nemá žiadnu registráciu, teda žiadne IČO a to ma spochybňuje v tom, či tých 6,20 Sk mám alebo nemám vyplatiť, lebo ho asi nemôžem považovať za PO. Ostatné mi je jasné. Budem rada, ak sa ešte vyjadríš (aj iní), Ď.

Janka, nedoplnila si aký vzťah má predseda klubu voči združeniu. Či je jeho členom, či vykonáva činnosť pre združenie alebo len pre klub atď...
Janca
12.12.07,07:25
Denda, tak upresním tú "štruktúru" - Združenie SVB so sídlom v Košiciach je PO, v nej sú registrované všetky SVB na Slovensku. Pre lepšiu koordináciu práce vytvorila niekoľko regionálnych centier (po krajoch), pod ktoré spadajú aj SVB v našom meste. Nakoľko naše reg. centrum je ďaleko, dovolili nám zriadiť Klub predsedov priamo v našom meste, pod ktoré spadajú len SVB v našom meste. Na činnosť tohoto klubu nám preposielajú alikvotnú časť finančných prostriedkov, aby sme si sami zabezpečovali napr. školenia, kurzy, atď. Na zastupovanie tohoto Klubu voči reg. centru a združeniu si predsedovia jednotlivých SVB zvolili predsedu. Tento predseda išiel na služobnú cestu do regionálneho centra svojim autom a mám u neho problém, či mu mám tých 6,20 Sk vyplatiť alebo nie, nakoľko tento náš Klub nemá pridelené IČO a preto neviem posúdiť, či ho mám považovať za "zamestnávateľa" a predsedu Klubu za "zamestnanca" v zmysle zákona o cestovných náhradách. Ď.
Denda
12.12.07,09:31
Denda, tak upresním tú "štruktúru" - Združenie SVB so sídlom v Košiciach je PO, v nej sú registrované všetky SVB na Slovensku. Pre lepšiu koordináciu práce vytvorila niekoľko regionálnych centier (po krajoch), pod ktoré spadajú aj SVB v našom meste. Nakoľko naše reg. centrum je ďaleko, dovolili nám zriadiť Klub predsedov priamo v našom meste, pod ktoré spadajú len SVB v našom meste. Na činnosť tohoto klubu nám preposielajú alikvotnú časť finančných prostriedkov, aby sme si sami zabezpečovali napr. školenia, kurzy, atď. Na zastupovanie tohoto Klubu voči reg. centru a združeniu si predsedovia jednotlivých SVB zvolili predsedu. Tento predseda išiel na služobnú cestu do regionálneho centra svojim autom a mám u neho problém, či mu mám tých 6,20 Sk vyplatiť alebo nie, nakoľko tento náš Klub nemá pridelené IČO a preto neviem posúdiť, či ho mám považovať za "zamestnávateľa" a predsedu Klubu za "zamestnanca" v zmysle zákona o cestovných náhradách. Ď.

Čo sa týka klubu ten sa nemôže považovať za zamestnávateľa. Zamestnávateľom by bolo združenie. Čo sa týka hradenia nákladov klubu, predpokladám, že nejaké prostriedky dostáva od združenia a podliehajú nejakej internej kontrole medzi klubom a združeniu. Sumu, ktorú preplatíš predsedovi by mal niekto schváliť, ale nie v zmysle Zákona o cestovných náhradách.
Tita
20.02.11,19:04
1. Ak zamestnanec použije na PC svoje vlastné osobné mot.vozidlo, má nárok na náhradu za PHL + na základnú náhradu 6,20 / km.
2. K tvojmu prípadu treba vedieť, či predseda je zamestnanec, resp. podľa zákona o CN či sa posudzuje ako zamestnanec. Mýli ma tá právna subjektivita klubu. Keď je niekto predsedom Klubu, určite nie je samozvaným predsedom, ale niekto ho do tejto funkcie menoval, uzatvoril s ním zmluvu a tiež mu vypláca mzdu. Toto treba zistiť pre posúdenie, či predseda sa považuje za zamestnanca. (ja predpokladám, že áno).

Čítam si témy o cesťákoch, ale nenašla som svoj prípad..
Ako je to, ak konateľ (len konateľ) sro má svoje súkromné auto. Aby sme ho mohli využiť v sro, urobili sme zmluvu o nájme MV medzi ním a sro.
Teraz začínam pochybovať, že to bol dobrý nápad, lebo mám pocit, že čo sa týka PHM - náhrady, či cesťáky konateľovi ako zamestnancovi by mi dali viac nákladov. Chcela by som sa opýtať, môžem mu robiť cesťáky aj v mojom prípade???
Džanka
22.02.11,08:56
Mám ten istý problém, ale na DU (po konzultácii s DRSR) mi povedali, že treba spísať dohodu medzi "občanom" a konateľom (v tej istej osobe) a môžem robiť cesťáky. Samozrejme, cestnú daň som zaplatila, keďže sa to týka roka 2010.