jackal69
06.10.08,10:57
Ahojte,

chcem Vas poprosit touto cestou o radu, uzavrel som pracovnu zmluvu (dohdou o brigadnickej praci studenta) v jednej jazykovej skole, jednym z jej bodov je aj zakaz konkurencie s tym,ze nemozem vykonavat tuto cinnost callanovou metodou (specificka metoda vyucby) v inej firme,alebo zalozit si to za predmetom podnikania a to ako i po dobu zamestnania,ale i po dobu 36 mesiacov po rozviazani pracovneho pomeru (s tymto som sa tu uz stretol,ze je to pravdepodone nezakonne (tych 36 mesiacov po) ale zaujimalo by ma,ci vobec mozu pouzit odstavec zakazu konkurencie v dohode????

Dakujem Vam za vsetky odpovede.
dana9
06.10.08,09:09
Nemozu ti to zakazat po skonceni PP. Pocas trvania pomeru, takyto zakaz vyplyva priamo so ZP.

Otazne vsak je , co je to ta metoda zac, ci nejde o nejaky specificky know how, ktory je mozne povazovat za obchodne tajomstvo, alebo nieco podobne
JankaO
06.10.08,09:31
Nemozu ti to zakazat po skonceni PP. Pocas trvania pomeru, takyto zakaz vyplyva priamo so ZP.

Otazne vsak je , co je to ta metoda zac, ci nejde o nejaky specificky know how, ktory je mozne povazovat za obchodne tajomstvo, alebo nieco podobne

Ak sa nemýlim, § 83 hovorí len o zamestnancovi v pracovnom pomere. Zadávateľ ale pracuje na základe dohody a tu podľa môjho názoru to zamestnávateľ nemôže zákonne požadovať.
dana9
06.10.08,09:38
Ak sa nemýlim, § 83 hovorí len o zamestnancovi v pracovnom pomere. Zadávateľ ale pracuje na základe dohody a tu podľa môjho názoru to zamestnávateľ nemôže zákonne požadovať.

ano, mas pravdu, :o uslo mi to upresnenie v zatvorke, videla som len pp.
jackal69
06.10.08,10:06
ano, mas pravdu, :o uslo mi to upresnenie v zatvorke, videla som len pp.
Ano ved to je prave ten fakt,ze ja pracujem na zaklade dohody, (co sme sa aspon mi tiez ucili,ze to nie je pracovny pomer, kedze ten vznika iba na zaklade pracovnej zmluvy,ale nie som si tym isty,preto sa na to pytam) ta metoda nie je specialne know-how, je to viac menej podoba franchisu (neviem vsak,kolko sa za to plati, ci aj vobec, pretoze v BA su minimalne 4 firmy,ktore touto metodou ucia - Callan method)....Na aky zakon by som sa mohol u zamestnavatela odvolat najskor,aby som poukazal na zakonnu rozporulnost? diky
majoneza
09.11.08,20:54
Podla mna, asi ich franchisingovy kontrakt im rozkazuje ze musia to dat do pracovnych zmluv. Je to vo franchisingovom kontrakte asi aby ste nemohli ponukat "callanove" hodiny na volnych nohach bez toho ze si dal Robinovi Callanovi peniaze. Nie je to tam kvoli tomu ze by si nemohol pracovat v inej Callanovej skole.

Ziadna metoda vyucby jazykov nie je know-how, pretoze vsetky pouzivaju viac menej tie iste triky; teraz ucitel sa pyta otazku, teraz student odpovie, teraz student vymysli novu otazku s podobnou gramatikou, teraz idem pocuvat dialog na paske a tvorit si podobnu dialog atd. Metody sa rozlisuju od seba skor v tom, ze co NEmaju v sebe. Napriklad v Callanovej metode (nepracoval som s tym, ale toto je znamy fakt, tak zase nie je know-how) NEni cas ked student sam si vymysli svoje vety. V Berlitze gramatika sa moze ukazat ale sa NEmoze vysvetlit.

Horeuvedene asi neplati pre naj-najexotickejsie metody, vyucba v spanku atd.

Tak ten zakaz konkurencie znamena asi je mozete ucit AJ, a pri tom mozete nedovolit studentom aby vymysleli svoje vety (ale malo byvalych Callanovych teacherov chce to nedovolit), ale nemozete pouzivat ich nazov, ani vo forme "byvaly Callanovy teacher". Ja som pocul ze zakaz zakazu pracovat vyplyva z europskych smernic, tak pokial zmluva neumoznuje Vam pracovat v inej Callanovej skole je to asi v rozpore so smernicami aj ak nie je v rozpore so statnym zakona.
misomiso
09.11.08,21:57
Ahojte,

chcem Vas poprosit touto cestou o radu, uzavrel som pracovnu zmluvu (dohdou o brigadnickej praci studenta) v jednej jazykovej skole, jednym z jej bodov je aj zakaz konkurencie s tym,ze nemozem vykonavat tuto cinnost callanovou metodou (specificka metoda vyucby) v inej firme,alebo zalozit si to za predmetom podnikania a to ako i po dobu zamestnania,ale i po dobu 36 mesiacov po rozviazani pracovneho pomeru (s tymto som sa tu uz stretol,ze je to pravdepodone nezakonne (tych 36 mesiacov po) ale zaujimalo by ma,ci vobec mozu pouzit odstavec zakazu konkurencie v dohode????

Dakujem Vam za vsetky odpovede.

Co je na tom nezakonne? Ak sa zmluvne strany na niecom dohodnu, tak to plati. Vynimku tvoria iba pripady, ked niektore ustanovenie zmluvy (dohoda) porusuje nejaky zakon. Ja som nikde nevidel napisane, ze by nebolo dovolene uzatvarat taketo konkurencne dolozky ktore platia aj po ukonceni pracovnej cinnosti.
majoneza
15.11.08,06:10
Ak sa nemýlim, § 83 hovorí len o zamestnancovi v pracovnom pomere. Zadávateľ ale pracuje na základe dohody a tu podľa môjho názoru to zamestnávateľ nemôže zákonne požadovať.

Nie som pravnik, ale ja to citam tak ze § 83 hovori ze zamestnanec v p.p. musi povedat zamestnavatelovi a ziskat jeho pisomny suhlas ak chce pracovat aj inde. Ja nevidim nic tam ktory zakazuje zamestnavatelovi ulozit iny zakaz.