davos
06.10.08,12:01
Dobrý deň.

Som živnostník,na podnikanie používam 2 osobné autá,som majiteľom obidvoch aut,s jednýmm jazdím ja- vediem knihu jazd,uplatňujem si nahradu paušal 5,20 + PHM
S druhým autom jazdia väčšinou moji zamestnanci -brigádnici na dohodu ,ale jazdím sním aj ja,vedie sa kniha jázd - môžem si aj za druhé auto uplatniť náhradu za paušal 5,20 a PHM ?
Obidve autá mám nahlasené na daňovom úrade a zaplatím cestnu daň.
Dostala sa ku mne informácia že pri druhom aute to nieje možné.

Ďakujem.
Tweety
06.10.08,10:03
Dobrý deň.

Som živnostník,na podnikanie používam 2 osobné autá,som majiteľom obidvoch aut,s jednýmm jazdím ja- vediem knihu jazd,uplatňujem si nahradu paušal 5,20 + PHM
S druhým autom jazdia väčšinou moji zamestnanci -brigádnici na dohodu ,ale jazdím sním aj ja,vedie sa kniha jázd - môžem si aj za druhé auto uplatniť náhradu za paušal 5,20 a PHM ?
Obidve autá mám nahlasené na daňovom úrade a zaplatím cestnu daň.
Dostala sa ku mne informácia že pri druhom aute to nieje možné.

Ďakujem.
Môžeš používať obidve, ale náhrada nie je 5,20, ale od 1.6.08 5,50.
evina123
06.10.08,10:17
Dobrý deň.

Som živnostník,na podnikanie používam 2 osobné autá,som majiteľom obidvoch aut,s jednýmm jazdím ja- vediem knihu jazd,uplatňujem si nahradu paušal 5,20 + PHM
S druhým autom jazdia väčšinou moji zamestnanci -brigádnici na dohodu ,ale jazdím sním aj ja,vedie sa kniha jázd - môžem si aj za druhé auto uplatniť náhradu za paušal 5,20 a PHM ?
Obidve autá mám nahlasené na daňovom úrade a zaplatím cestnu daň.
Dostala sa ku mne informácia že pri druhom aute to nieje možné.

Ďakujem.
Predpokladám, že obe autá sú súkromné, t.j. nie sú zaradené v majetku firmy. A teraz nahlas rozmýšlam - pri druhom aute 1. pri jazdách, ktoré urobíš ty ako živnostník, by si mal mať nárok na zákl. náhradu+náhraduPL (platíš si daň z motorových vozidiel). 2. pri jazdách, ktoré urobia zametnanci, by si mali cestové náhrady žiadať zamestnanci, s tým, že si požičali auto od tretej osoby, čo zamestnanci na rozdiel od živnostníka môžu - t.j. nepožičali si auto zaradené v majetku zamestnávateľa - to je predsa pravda. A potom by sa s tebou ako súkromnou osobou mali vyrovnať za požičanie auta - t. j. peniaze na PL+zákl. náhradu si necháš ty a ostatné v cesťáku oni.
Taký je môj názor, napíšte v čom by mohol byť problém
davos
06.10.08,10:43
pokiaľ dobre rozumiem - nieje v účtovaní nahrady paušalu a PL,rozdiel či už jazdia s druhým autom zamestnanci alebo ja,aj keď používam viac sukromných aut ktoré niesu v maj.firmy.:)

Ďakujem za odpovede,som tu úplny nováčik.
davos
06.10.08,15:15
ide mi o to či v dobe keď ja som na ceste s jedným autom a moji zamestnanci s druhým autom - súčasne ,môžem si dať do nákladov z druhého auta paušal
5.50 aj PL ?
Denda
06.10.08,16:02
ide mi o to či v dobe keď ja som na ceste s jedným autom a moji zamestnanci s druhým autom - súčasne ,môžem si dať do nákladov z druhého auta paušal
5.50 aj PL ?
No zaujímavá otázka, ale podľa môjho názoru nemôžete. Pri druhom prípade musíte postupovať podľa Zákona o cestovných náhradách §7 a tu sa spomína podmienka okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa. Neskúma sa či zamestnávateľ má vozidlo zahrnuté alebo nezahrnuté v obchodnom majetku.
Podmienka využitia auta na cestovanie nezahrnutého do majetku sa spomína v §19 ods.2 písm.e Zákona o dami z príjmov u daňovníkoch s príjmami podľa §6 ods.1 a 2.
evina123
06.10.08,20:38
No zaujímavá otázka, ale podľa môjho názoru nemôžete. Pri druhom prípade musíte postupovať podľa Zákona o cestovných náhradách §7 a tu sa spomína podmienka okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa. Neskúma sa či zamestnávateľ má vozidlo zahrnuté alebo nezahrnuté v obchodnom majetku.
Podmienka využitia auta na cestovanie nezahrnutého do majetku sa spomína v §19 ods.2 písm.e Zákona o dami z príjmov u daňovníkoch s príjmami podľa §6 ods.1 a 2.
Re: používanie sukromného auta v podnikaní
ide mi o to či v dobe keď ja som na ceste s jedným autom a moji zamestnanci s druhým autom - súčasne ,môžem si dať do nákladov z druhého auta paušal
5.50 aj PL ?

Súhlasím s tým, že pri použití auta zamestnancom sa postupuje podľa Zákona o cestovných náhradách, kde si cestovné náhrady vykazujú zamestnanci. A čo sa týka podmienky "okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa"- tak ja osobne si myslím, že zamestnávateľom je živnostník, nie súkromná osoba, takže vozidlom zamestnávateľa je auto zahrnuté do majetku - ale to je len môj názor.
davos
07.10.08,12:36
takže polopate povedané z druhého auta si nemôžem dať do nákladov
paušal 5.50 sk ? ale možem si dať PL ? tak mi to chce vyriešiť učtovníčka.

Je to OK.

Ďakujem
Meggie32
23.01.09,12:19
Ahojte, aký paušál je teraz pri používaní súkromného auta... 5,50 Sk za km... treba prepočítať na eurá, alebo je stanovená nejaká nová sadzba. ďakujem.
Manual
23.01.09,12:38
Ahojte, aký paušál je teraz pri používaní súkromného auta... 5,50 Sk za km... treba prepočítať na eurá, alebo je stanovená nejaká nová sadzba. ďakujem.
Základná paušálna náhrada 5,50 Sk/km je 0,183 €
Meggie32
23.01.09,12:45
Ďakujem, takto sa to zaokrúhľuje.. v zákonoch to teraz rýchlo neviem nájsť. Dík.
Lydium
27.01.09,09:02
Ahoj,

chcem si potvrdiť alebo nechať poradiť. Živnostník je povinný podať oznámenie o vzniku daňovej povinnosti k DzMV, az ked si alebo spraví cestovný príkaz, alebo dá do pokladne doklad o tankovaní ? Tj povinnosť mu nevznikla pri zakladaní živnosti aj keď tam na otázku "budete pri podnikaní používať motorové vozidlo" odpovedal "ano" ?....Vdaka za odpoved
MAJKA1983
27.01.09,17:56
Ahojte, chcem vás poprosiť o radu... máme osobný automobil v osobnom vlastníctve, ktoré využívame na podnikanie - máme zmluvu o prenájme motorového vozidla do podnikania. Chcem sa spýtať, či na základe tejto zmluvy môžme dať do výdavkov všetky výdavky súvisiace s autom (PHM, servis, PZP...) alebo je to nejak obmedzené...? najviac ma zaujíma, ako je to s PHM, mne radil kolega, že kludne všetky bloky môžem dať do výdavkov a urobiť knihu jázd... a tu som zase čítala niečo o 5,50 za km... tak teraz neviem... Ďakujem za rady.
mysimis
27.01.09,18:03
Do nákladov si dávaš 5,50 Sk za km + spotreba PHM. Opravy, servis, pneu, poistky a pod. už do nákladov neúčtuješ.
MAJKA1983
27.01.09,18:08
čiže komplet blok za tankovanie dám do réžie + za každý km najazdený 5,50? správne som pochopila? tých 5,50 za km sa účtuje ako? Díky.
mysimis
27.01.09,18:09
Napr. ubehneš 100 km, tak si vypočítaš 5,50 x 100= 550,- Sk a k tomu adekvátne bloček za spotrebu PHM.
veronikasad
27.01.09,18:10
Ahojte, chcem vás poprosiť o radu... máme osobný automobil v osobnom vlastníctve, ktoré využívame na podnikanie - máme zmluvu o prenájme motorového vozidla do podnikania. Chcem sa spýtať, či na základe tejto zmluvy môžme dať do výdavkov všetky výdavky súvisiace s autom (PHM, servis, PZP...) alebo je to nejak obmedzené...? najviac ma zaujíma, ako je to s PHM, mne radil kolega, že kludne všetky bloky môžem dať do výdavkov a urobiť knihu jázd... a tu som zase čítala niečo o 5,50 za km... tak teraz neviem... Ďakujem za rady.
kto je to "máme" ? Živnostník ? s.r.o. ? S kým nájomná zmluva ?
MAJKA1983
27.01.09,18:11
kto je to "máme" ? Živnostník ? s.r.o. ? S kým nájomná zmluva ?
živnostník, nájomná zmluva medzi manželom a jeho živnosťou... tak nám bolo poradené, čiže sám sebe prenajal svoje auto do podnikania.
MAJKA1983
27.01.09,18:13
Napr. ubehneš 100 km, tak si vypočítaš 5,50 x 100= 550,- Sk a k tomu adekvátne bloček za spotrebu PHM.
čiže ubehnem za 550 sk a priložím bloček v tejto hodnote. Čiže iba jedenkrát dávam do výdavkov túto sumu. ako réžia tak?
Tweety
27.01.09,18:13
Napr. ubehneš 100 km, tak si vypočítaš 5,50 x 100= 550,- Sk a k tomu adekvátne bloček za spotrebu PHM.
mimotemy ubehneš , to sa teda podarilo:---, a pri tom spotrebuješ PHM? nebudeš behať na vlastný pohon?:---
veronikasad
27.01.09,18:14
živnostník, nájomná zmluva medzi manželom a jeho živnosťou... tak nám bolo poradené, čiže sám sebe prenajal svoje auto do podnikania.
Žiadnu nájomnú zmluvu nepotrebuješ, auto treba do 30 dní id začiatku využívania na podnikanie nahlásiť na DU. Uplatňuješ si sadzbu základnej náhrady 5,50 sk/km /od 1.1.09 prepoč.na €/+ spotrebu PHM. Bloky PHM samostatne v peň. denníku neeviduješ.
MAJKA1983
27.01.09,18:22
Žiadnu nájomnú zmluvu nepotrebuješ, auto treba do 30 dní id začiatku využívania na podnikanie nahlásiť na DU. Uplatňuješ si sadzbu základnej náhrady 5,50 sk/km /od 1.1.09 prepoč.na €/+ spotrebu PHM. Bloky PHM samostatne v peň. denníku neeviduješ.
čiže, keď sme ho na daňovom úrade nenahlásili, tak môžem zabudnúť na to, že by som vôbec robila nejakú knihu jázd a uplatňovala si základnú náhradu 5,50/km. ŽE?
mysimis
27.01.09,18:23
čiže, keď sme ho na daňovom úrade nenahlásili, tak môžem zabudnúť na to, že by som vôbec robila nejakú knihu jázd a uplatňovala si základnú náhradu 5,50/km. ŽE?

To si si chcela uplatňovať za rok 2008?
veronikasad
27.01.09,18:24
čiže, keď sme ho na daňovom úrade nenahlásili, tak môžem zabudnúť na to, že by som vôbec robila nejakú knihu jázd a uplatňovala si základnú náhradu 5,50/km. ŽE?
Môžeš to urobiť dodatočne, ale za nedodržanie termínu čakaj "pozdrav" za 2000sk /prepoč.na €/.
Nesplnenie oznamovacej povinnosti nie je dôvodom na nepriznanie daň.výdavkov pri daň.kontrole.
MAJKA1983
27.01.09,18:25
hej za minulý rok, dávam dokopy účtovníctvo, mám tu nejaké bloky za tankovanie, tak sa pre istotu pýtam, lebo som dostala "rady" a ako pozerám, tak tie rady neboli príliš dobré...
MAJKA1983
27.01.09,18:26
Môžeš to urobiť dodatočne, ale za nedodržanie termínu čakaj "pozdrav" za 2000sk /prepoč.na €/.
Nesplnenie oznamovacej povinnosti nie je dôvodom na nepriznanie daň.výdavkov pri daň.kontrole.
však ale keď sme vozidlo nenahlásili na daňovom úrade a je písané na súkromnú osobu, tak nám nemá hroziť aká pokuta, keďže som zatiaľ do účtovníctva nezaradila nič, čo súvisí s tým autom... nie?
veronikasad
27.01.09,18:26
hej za minulý rok, dávam dokopy účtovníctvo, mám tu nejaké bloky za tankovanie, tak sa pre istotu pýtam, lebo som dostala "rady" a ako pozerám, tak tie rady neboli príliš dobré...
Ešte nezabudni do 2.2.09 na podanie daň. priznania k dani z mot. vozidiel za rok 2008 a do tohto termínu aj zaplatenie dane
Auto si využívala na podnikanie a preto sa platí daň z mot.vozidiel.
MAJKA1983
27.01.09,18:28
Ešte nezabudni do 2.2.09 na podanie daň. priznania k dani z mot. vozidiel za rok 2008 a do tohto termínu aj zaplatenie dane
Auto si využívala na podnikanie a preto sa platí daň z mot.vozidiel.
ale to teda len k vozidlu, ktoré sme mali písané na firmu (živnosť) do augusta... ?
mysimis
27.01.09,18:28
Daj pozor pri účtovaní sadzby za požitie vozidla do 31.05.2008 bola sadzba 6,20 Sk za km a od 1.6.2008 je to 5,50 Sk za km.
veronikasad
27.01.09,18:29
ale to teda len k vozidlu, ktoré sme mali písané na firmu (živnosť) do augusta... ?
nie aj súkromné auto živnostníka, ak ho využíva na podnikanie a chce si uplatňovať sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM
MAJKA1983
27.01.09,18:31
nie aj súkromné auto živnostníka, ak ho využíva na podnikanie a chce si uplatňovať sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM
no keďže sme ho nezahlásili na DÚ, tak ho nedám do účtovníctva , teda si nebudeme uplatňovať za minulý rok na toto auto žiadnu sadzbu náhrady + spotrebu PHM... a teraz od nového roku ho nahlásime. Môžeme to aj takto urobiť, že?
veronikasad
27.01.09,18:33
no keďže sme ho nezahlásili na DÚ, tak ho nedám do účtovníctva , teda si nebudeme uplatňovať za minulý rok na toto auto žiadnu sadzbu náhrady + spotrebu PHM... a teraz od nového roku ho nahlásime. Môžeme to aj takto urobiť, že?
Ak to chceš urobiť spätne od 1.1.09, máš na to čas do konca týždňa ...
MAJKA1983
27.01.09,18:39
Ak to chceš urobiť spätne od 1.1.09, máš na to čas do konca týždňa ...
nebudem sa s tým stresovať, urobím to od aktuálneho dátumu, kedy bude mať manžel čas behnúť na DÚ a vyriešené. Stále však nechápem tým sadzbám (asi mi to nepáli alebo čo...)
Najazdím pre firmu napr. 100 km, dám 5,50 na km (aj keď spotreba na km je na aute napr. 8) čiže si môžem dať do výdavkov len čas toho, čo skutočne prejazdím hej? Správne som to pochopila? Mám napríklad najazdených za 550sk teda a bločik za 1200, priložím ho, ale do nákladov si dám len tých 550 z tých 1200... aj toto som správne pochopila? a do tretice, keby je auto písané na živnosť, neni v tom žiadny rozdiel, alebo vtedy si môžem dať do výdavkov aj PZP, opravy atď (keď je na súkromnú osobu, vtedy si nemôžem dávať PZP a opravy do výdavkov)? ďakujem za všetky tri odpovede... ste tu veľmi ochotné, som veľmi vďačná za rady.
veronikasad
27.01.09,18:42
nebudem sa s tým stresovať, urobím to od aktuálneho dátumu, kedy bude mať manžel čas behnúť na DÚ a vyriešené. Stále však nechápem tým sadzbám (asi mi to nepáli alebo čo...)
Najazdím pre firmu napr. 100 km, dám 5,50 na km (aj keď spotreba na km je na aute napr. 8) čiže si môžem dať do výdavkov len čas toho, čo skutočne prejazdím hej? Správne som to pochopila? Mám napríklad najazdených za 550sk teda a bločik za 1200, priložím ho, ale do nákladov si dám len tých 550 z tých 1200... aj toto som správne pochopila? a do tretice, keby je auto písané na živnosť, neni v tom žiadny rozdiel, alebo vtedy si môžem dať do výdavkov aj PZP, opravy atď (keď je na súkromnú osobu, vtedy si nemôžem dávať PZP a opravy do výdavkov)? ďakujem za všetky tri odpovede... ste tu veľmi ochotné, som veľmi vďačná za rady.
paušálne náhrady sa skladajú z 2 časti : /budem písať ešte v SK- aj keď sú už platné v €/ :
1. základná sadzba : 5,50 x počet najazdených km
2. spotreba PHM : /počet najazd. km : 100/ x priemerná spotreba podľa TP x cena z bločku /nestačí orientačná cena z nejakého portálu/
mysimis
27.01.09,18:44
nebudem sa s tým stresovať, urobím to od aktuálneho dátumu, kedy bude mať manžel čas behnúť na DÚ a vyriešené. Stále však nechápem tým sadzbám (asi mi to nepáli alebo čo...)
Najazdím pre firmu napr. 100 km, dám 5,50 na km (aj keď spotreba na km je na aute napr. 8) čiže si môžem dať do výdavkov len čas toho, čo skutočne prejazdím hej? Správne som to pochopila? Mám napríklad najazdených za 550sk teda a bločik za 1200, priložím ho, ale do nákladov si dám len tých 550 z tých 1200... aj toto som správne pochopila? a do tretice, keby je auto písané na živnosť, neni v tom žiadny rozdiel, alebo vtedy si môžem dať do výdavkov aj PZP, opravy atď (keď je na súkromnú osobu, vtedy si nemôžem dávať PZP a opravy do výdavkov)? ďakujem za všetky tri odpovede... ste tu veľmi ochotné, som veľmi vďačná za rady.

Nepochopila si to správne: ak máš spotrebu na 100 km 8 litrov pri cene napr. 30,- Sk tak do nákladov si dáš bloček v hodnote 240,- Sk a náhradu za používanie vlastného vozidla vo výške 550,- Sk teda spolu 790,- Sk.
MAJKA1983
27.01.09,18:45
paušálne náhrady sa skladajú z 2 časti : /budem písať ešte v SK- aj keď sú už platné v €/ :
1. základná sadzba : 5,50 x počet najazdených km
2. spotreba PHM : /počet najazd. km : 100/ x priemerná spotreba podľa TP x cena z bločku /nestačí orientačná cena z nejakého portálu/
aha, a tie opravy a PZP?
mysimis
27.01.09,18:45
aha, a tie opravy a PZP?

To si už do nákladov nedávaš.
veronikasad
27.01.09,18:46
aha, a tie opravy a PZP?
sú súčasťou sadzby základnej náhrady. VOZD je len zaplatená daň z motor. vozidiel.
MAJKA1983
27.01.09,18:49
sú súčasťou sadzby základnej náhrady. VOZD je len zaplatená daň z motor. vozidiel.
ale ten už pôjde do účtovníctva do tohto roku a teda len za vozidlo, ktoré sme používali na podnikanie - čiže bolo riadne nahlásené na DÚ.
MAJKA1983
27.01.09,18:54
Obom vám veľmi veľmi pekne ďakujem. MAJA
kubkokubko
28.01.09,11:57
A ked na buduci rok zaplatim cestnu dan, dam ju do výdavkov alebo nie?

A ak by bolo auto prepisane na firmu, tak za ktory rok sa da tato dan do výdavkov? Pohyb v penaznom denniku bude v roku 2010 a o tento vydavok upravim zaklad dane z roku 2009?

Dakujem za vasu odpoved som tu novacik.
denisamka
28.01.09,17:37
Zdravim. Chcela by som sa spytat: ak chce manzel pouzivat sukromne vozidlo,ktore je napisane na mojho otca, na podnikatelske ucely:
1. dokedy to ma oznamit na DU?
2. ako to bude z uctovnictvom resp. co si moze dat do nakladov(PHM-vsetko, co natankuje+5,50 za kazdy km+priemerna spotreba z TP)
(ja som zacinajuci antitalent v tomto :)
DIky velmi pekne
kubkokubko
29.01.09,10:09
Zdravim. Chcela by som sa spytat: ak chce manzel pouzivat sukromne vozidlo,ktore je napisane na mojho otca, na podnikatelske ucely:
1. dokedy to ma oznamit na DU?
2. ako to bude z uctovnictvom resp. co si moze dat do nakladov(PHM-vsetko, co natankuje+5,50 za kazdy km+priemerna spotreba z TP)
(ja som zacinajuci antitalent v tomto :)
DIky velmi pekne
Musite urobit dohodu o vypozicke vozidla,
1. do 30 dni musi manzel oznamit DU ze zacal pouzivat auto na podnikanie, je tam na podatelni na to urcene tlacivo, dan z motorovych vozidiel sa bude tykat az buduceho roka.
2. ak si bude uplatnovat cestovne nahrady, tak si uplatnuje len:
- najazdene km podla knihy jazd x 5,50
- spotrebu za najazdene km = (km / 100) x spotreba z TP x cena PHM z bloku. Blok sice musis mat, ale neuctujes ho, len pouzijes cenu na vypocet.
- a jedine co si okrem toho mozes uplatnit je dan z motorovych vozidiel, co zaplatis az na buduci rok

Takze nic ine ani dialnicnu znamku, ani opravy, ani zakonnu poistku, ani nic ine co kupujes a tyka sa auta.

Ak sa mylim opravte ma prosim
denisamka
29.01.09,11:47
DAkujem velmi pekne.
Evanka
29.01.09,11:54
Musite urobit dohodu o vypozicke vozidla,
1. do 30 dni musi manzel oznamit DU ze zacal pouzivat auto na podnikanie, je tam na podatelni na to urcene tlacivo, dan z motorovych vozidiel sa bude tykat az buduceho roka.
2. ak si bude uplatnovat cestovne nahrady, tak si uplatnuje len:
- najazdene km podla knihy jazd x 5,50
- spotrebu za najazdene km = (km / 100) x spotreba z TP x cena PHM z bloku. Blok sice musis mat, ale neuctujes ho, len pouzijes cenu na vypocet.
- a jedine co si okrem toho mozes uplatnit je dan z motorovych vozidiel, co zaplatis az na buduci rok

Takze nic ine ani dialnicnu znamku, ani opravy, ani zakonnu poistku, ani nic ine co kupujes a tyka sa auta.

Ak sa mylim opravte ma prosim
SZČO nemôže využívať na pracovné cesty paušálne náhrady 5,50 Sk /km, ak je auto vypožičané aj keď je to konkrétne v tomto prípade od otca.
somznitry
29.01.09,13:08
Caute a neviete mi niekto povedat ci pri cestovnych nahradach treba tieto cesty aj dokladovat blokmi od PHM? Lebo vraj to treba dokladovat len neviem to nikde najst v zakone . Vie mi niekto poradit?
Tweety
29.01.09,13:10
Caute a neviete mi niekto povedat ci pri cestovnych nahradach treba tieto cesty aj dokladovat blokmi od PHM? Lebo vraj to treba dokladovat len neviem to nikde najst v zakone . Vie mi niekto poradit?
Ak sa pýtaš ako SZČO, nákup PHM musíš dokladovať.
Orsz
09.02.09,17:46
no keďže sme ho nezahlásili na DÚ, tak ho nedám do účtovníctva , teda si nebudeme uplatňovať za minulý rok na toto auto žiadnu sadzbu náhrady + spotrebu PHM... a teraz od nového roku ho nahlásime. Môžeme to aj takto urobiť, že?


Vraciam sa k tomuto problému - kludne si mohla toto oznámiť dodatočne - pokuty za oneskorené oznámenie naozaj nedávajú - je to na 100% - tiež som to nevedela .... ale zistila som to aj odskúšala u jedného klienta, ktorý sa neskoro spamätal :cool: . Naozaj nie je na tento § o oznámení odvolávka na postih za nesplnenie si oznam.povinnosti.
Alexandra777
13.02.09,17:45
Prečo sa náklady na nákup PHL nemajú zapisovat do peňažného denníka, veď predsa, ak chceme mat "preukázané" daňové výdavky, musia byt zaevidované v účtovníctve daňovníka. Ako je to prosím Vás s uplatňovaním paušálu na PHL? Ten sa už potom nemusí dokladovat?
veronikasad
13.02.09,18:05
Prečo sa náklady na nákup PHL nemajú zapisovat do peňažného denníka, veď predsa, ak chceme mat "preukázané" daňové výdavky, musia byt zaevidované v účtovníctve daňovníka. Ako je to prosím Vás s uplatňovaním paušálu na PHL? Ten sa už potom nemusí dokladovat?
máš auto zahrnuté do obchodného majetku daňovníka alebo si uplatňuješ paušálnu náhradu ?
Alexandra777
13.02.09,18:19
Mám auto nezahrnuté v obchodnom majetku, ktoré využívam aj v súvislosti na podnikanie
Alexandra777
13.02.09,18:27
tie paušály som myslela v súvislosti s §34 zákona o cestovných náhradách. Vobec nerozumiem tomu, akým sposobom si vlastne možem sumy paušalizovat. Niekde som dokonca čítala, že potom ani nemusia byt doklady.
Keď dochádzam každý deň do práce na základe ústnej dohody, ako SZČO. Možem si uplatňovat všetky výdavky súvisiace s pracovnou cestou? Podla zákona o cestovných náhradách sa može zamestnávatel so zamestnancom dohodnút, že aj pri ceste z miesta pobytu do miesta výkonu práce a spat, poskytne náhrady ako pri pracovnej ceste, takže aj keď som SZČO a pravidelne dochádzam, možem si bez strachu z daňovej kontroly uplatňovat náklady ako pri pracovnej ceste?
Alexandra777
14.02.09,11:02
Nikto mi nevie poradit?
Orsz
14.02.09,13:37
tie paušály som myslela v súvislosti s §34 zákona o cestovných náhradách. Vobec nerozumiem tomu, akým sposobom si vlastne možem sumy paušalizovat. Niekde som dokonca čítala, že potom ani nemusia byt doklady.
Keď dochádzam každý deň do práce na základe ústnej dohody, ako SZČO. Možem si uplatňovat všetky výdavky súvisiace s pracovnou cestou? Podla zákona o cestovných náhradách sa može zamestnávatel so zamestnancom dohodnút, že aj pri ceste z miesta pobytu do miesta výkonu práce a spat, poskytne náhrady ako pri pracovnej ceste, takže aj keď som SZČO a pravidelne dochádzam, možem si bez strachu z daňovej kontroly uplatňovat náklady ako pri pracovnej ceste?

Cesta z domu do práce ku klientovi a z práce domov v prípade SZČO je pracovnou cestou len v prípade, ak táto SZČO vykonáva prácu aj doma...možno aj pre iné firmy. Pokiaľ je však výkon práce len u jedného klienta ... a len na jeho pracovisku, tak je to už na rozhodnutí SZČO, či si to takto uvedie, alebo bude deklarovať pracovanie aj doma. Čo sa týka paušálnej náhrady podľa § 34 - tá je možná len medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Nie medzi SZČO a jeho klientom. Musela by si byť teda zamestnancom, nie SZČO. Ako SZČO si môžeš uplatňovať z auta používaného na podnikateľského účely v rámci svojho podnikania - len zákonnú náhradu + spotrebované PHL.
Evanka
14.02.09,14:47
tie paušály som myslela v súvislosti s §34 zákona o cestovných náhradách. Vobec nerozumiem tomu, akým sposobom si vlastne možem sumy paušalizovat. Niekde som dokonca čítala, že potom ani nemusia byt doklady.
Keď dochádzam každý deň do práce na základe ústnej dohody, ako SZČO. Možem si uplatňovat všetky výdavky súvisiace s pracovnou cestou? Podla zákona o cestovných náhradách sa može zamestnávatel so zamestnancom dohodnút, že aj pri ceste z miesta pobytu do miesta výkonu práce a spat, poskytne náhrady ako pri pracovnej ceste, takže aj keď som SZČO a pravidelne dochádzam, možem si bez strachu z daňovej kontroly uplatňovat náklady ako pri pracovnej ceste?
Alexandra, splietaš niekoľko vecí dohromady.
Treba si ujasniť, či si hovoríš o cestovných náhradách zamestnanca alebo SZČO.
Ak chodíš do práce ako zamestnanec - cesta do práce nie je považovaná za pracovnú cestu.
K §34
Ak sa jedná o pracovnú cestu, zamestnávateľ môže podľa §34 paušalizovať náhrady v záujme zjednodušenia administratívy, nemôže však obchádzať účel zákona o cestovných náhradách. K tomuto je vhodné pristupovať u zamestnancov, ktorým sú pravidelne určované rovnaké podmienky pracovnej cesty.
Tvoja druhá úvaha súvisí s §2.
§2 ods 3 hovorí, že ak zamestnanec na základe dohody o vykonaní práce má výkon práce v mieste mimo pobytu, môže zamestnávateľ určiť ako začiatok cesty bydlisko a ako koniec cesty miesto výkonu práce. U týchto dohôd sa nepredpokladá pravidelná práca a preto je prakticky nemožné určiť pravidelné pracovisko (v súvislosti so zamestnávateľom).

Výdavky u SZČO nemožno posudzovať rovnako ako u zamestnancov, pretože na nich sa zákon o cestovných náhradách priamo nevzťahuje (aj keď určitá paralela tu je vo výške uznateľnosti). Na účely daňovej uznateľnosti ak sa jedná o výdavky vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva je treba vychádzať z §19 ods e) resp ods l). Ak si pozrieš oba paragrafy, určite ti to bude jasné. Tiež tu nájdeš k tomu veľa dobrých príspevkov
Meggie32
05.03.09,10:01
Ahojte. Plánujem kúpiť nové auto na leasing. Som SZČO a auto budem používať v podnikaní. Keď bude na leasing, auto nebude "moje" ale bude patriť leasingovke. Môžem si v takomto prípade uplatniť PHM+paušál? Ďakujem za všetky rady.
januliq15
09.03.09,16:34
Ahojte, prosím Vás poradte ako účtovať v PD paušálne výdavky za používanie súkromného motorového vozidla na podnikateľské účely. Ako prevádzkovú réžiu alebo ako iný odpočitateľný výdavok od základu dane??
Ďakuejm
Reročka
10.03.09,10:08
Ahojte,

chcem sa opytat, jednoosobova sro - je potrebne aby som si ja ako konatel firmy a jediny spolocnik pri vyuctovani sluzobnej cesty vypisovala aj cestovne prikazy? Alebo staci ak v danom mesiaci urobim iba vyuctovanie SC? Je potrebny aj ten cestovny prikaz?

dakujem
aliiica
10.03.09,11:12
Ahojte, mam aj ja taky nejaky podobny problem.

Zivnostnik od 25.2.2009, neplatca DPH. Chcel by sukromne auto vyuzivat na pracovne cesty. Zivnostnik je z DK, pracuje v Hlohovci a byva v Trnave (denne dochadza z ubytovne za pracou).
Moze si uplatnit PHM aj za cestu z DK do TT, alebo len z TT do Hlohovca?

Neviem, ci sa mu oplati viest preukazatelne vydavky, alebo vydavky percentom. Zistim az po roku.