Annamac
29.06.04,15:47
Chcela by som niekoho skúsenejšieho poprosiť o radu. Živnostník zamestnáva 1 zamestnanca , ktorý končí PP k 20.6.2004 . Ohľadne zamestnanca mi je všetko jasné , len neviem čo so zamestnávateľom . Treba ho tiež odhlásiť , kým niekoho ďalšieho nazamestná , alebo sa budú posielať za to obdobie nulová výkazy , alebo so zamestnávateľom nerobím nič , až kým neprihlási nového zamestnanca ? Je v tomto rozdiel medzi sociálnou a zdravotnou poisťovňou ?

Veľmi pekne ďakujem a prajem pekný deň.
bea
29.06.04,16:11
Mne v Sociálnej poisťovni povedali, že keď nebudem mať zamestnanca, musím posielať nulové výkazy. Ja by som živnostníka ako zamestnávateľa neodhlasovala, lebo keď aj niekoho bude chcieť zamestnať na dohodu, musí sa znovu registrovať. Do zdravotnej poisťovne treba len odhlásiť zamestnanca a živnostník - zamestnávateľ nemusí už nič ďalej robiť.
Magma
30.06.04,05:33
Nesúhlasím s beou, mala som niekoľko takýchto s.r.o.-čiek, kde dočasne neboli zamestnanci a museli sme odhlásiť zamestnávateľa zo SP aj zo zdravotnej poisťovne, napr. vo VšZP je na to tlačivo Hlásenie o zmenách.
porfin
30.06.04,05:58
Prikláňam sa k Magme. Mám podobnú skúsenosť.
Annamac
30.06.04,08:16
Ďakujem za odpovede . Budem to ešte preverovať a ak zistím niečo iné , ozvem sa .
Jozef Mihál
30.06.04,12:04
Ohľadom Soc.poisťovne:

§ 231 Povinnosti zamestnávateľa

(1) Zamestnávateľ je povinný a) prihlásiť sa do registra zamestnávateľov vedeného príslušnou pobočkou do ôsmich dní odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca, a odhlásiť sa z tohto registra do ôsmich dní odo dňa, v ktorom nezamestnáva už žiadneho zamestnanca,..
Takže zo SP sa TREBA ODHLÁSIŤ ! Je to POVINNOSŤ zamestnávateľa.
Annamac
30.06.04,12:39
Preverovala som to cez Sociálnu poisťovňu a je to tak. Ďakujem.
jess
30.06.04,14:47
A ak si neodhlásila zamestnávateľa do 8 dní z daňového úradu z platenia preddavkov na DP, tak radšej posielaj nulové výkazy. Ja som to prešvihla a takto mi poradili daňováci. Ináč od nového roka sú za neoznámenie zmeny riadne pokuty.
Annamac
30.06.04,14:51
Jess , diky za radu . Toto som nevedela. Dík.
jess
30.06.04,15:39
Som rada, že som ti pomohla. Ja som na to zabudla a preto už 2 roky podávam nulové 1/4 ročné výkazy, s tým , že nikdy nevieš či ešte prijmeš človeka.
blondy
21.12.05,08:26
Mám otázku :
Odhlasujem zamestnávateľa, nakoľko už nebude mať od nového roku zamestnancov:
1.odhlásila som ho zo SP, je potrebné aj zo zdravotných poisťovní?
2.Idem odhlásiť zamestnávateľa na DÚ z dani zo závislej činnosti. Zamestnanci u neho končia 31.12.05. Výplatu budú mať 15.1.06. Dátum ukončenia mám dať 31.12. alebo 15.1.? Ja osobne si myslím že 15.1.06. ale nie som si istá. A - môžem to už poslať teraz- 21.12.05 na DÚ doporučene???
blondy
21.12.05,12:47
Neviete mi pomôcť? please ... :D
Denda
21.12.05,13:34
Mám otázku :
Odhlasujem zamestnávateľa, nakoľko už nebude mať od nového roku zamestnancov:
1.odhlásila som ho zo SP, je potrebné aj zo zdravotných poisťovní?
2.Idem odhlásiť zamestnávateľa na DÚ z dani zo závislej činnosti. Zamestnanci u neho končia 31.12.05. Výplatu budú mať 15.1.06. Dátum ukončenia mám dať 31.12. alebo 15.1.? Ja osobne si myslím že 15.1.06. ale nie som si istá. A - môžem to už poslať teraz- 21.12.05 na DÚ doporučene???

1. Zamestnávateľa treba odhlásiť aj zo zdravotných poisťovní.
2. Zamestnávateľovi zanikne daňová povinnosť v deň vyplatenia posledných príjmov zo závislej činnosti. Od nasledujúceho dňa je povinný do 15 dní oznámiť túto skutočnosť DU podľa § 31 ods.7 Zákona o správe daní, čiže vo Vašom prípade je to deň 15.1.2006.:)
blondy
21.12.05,13:41
AK tomu dobre rozumiem,takže od vyplatenia výplaty(teda od 15.1.06) mám 15 dní na to aby som ho odhlásila(teda do 30.1.06)? Ale môžem ten list s oznámením ukončenia daňovej povinnosti (teda s dátum ukončenia 15.1.06) poslať aj teraz, či musím čakať do toho 15.1.06 a až potom to poslať?
Denda
21.12.05,13:50
AK tomu dobre rozumiem,takže od vyplatenia výplaty(teda od 15.1.06) mám 15 dní na to aby som ho odhlásila(teda do 30.1.06)? Ale môžem ten list s oznámením ukončenia daňovej povinnosti (teda s dátum ukončenia 15.1.06) poslať aj teraz, či musím čakať do toho 15.1.06 a až potom to poslať?
No ak ste si dnes už 100% istí, že Vám zanikne 15.1.2006:confused: tak pošlite.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif Ja osobne by som to poslala, až vtedy keď nastane moment vyplatenia.:)
Tweety
21.12.05,13:52
No ak ste si dnes už 100% istí, že Vám zanikne 15.1.2006:confused: tak pošlitehttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif Ja osobne by som to poslala, až vtedy keď nastane moment vyplatenia:)
Ja by som to v predstihu takisto neposielala, veď predsa skutočnosť ešte nenastala.:o ;)
blondy
21.12.05,14:05
Ďakujem za názory, radšej s tým počkám, aj keď viem že zamestnancov od nového roku mať určite nebude.
adam
29.12.10,12:34
Nesúhlasím s beou, mala som niekoľko takýchto s.r.o.-čiek, kde dočasne neboli zamestnanci a museli sme odhlásiť zamestnávateľa zo SP aj zo zdravotnej poisťovne, napr. vo VšZP je na to tlačivo Hlásenie o zmenách.
Chcem požiadať o radu. V tlačive Hlásenie o zmenách, kde treba napísať, že zamestnávateľ už nemá zamestnancov? Predpokladám, že treba označiť kolónku INÉ. Je to tak postačujúce? Ako budú vedieť o akú zmenu ide? Ďakujem.
rodina1
29.12.10,12:50
Chcem požiadať o radu. V tlačive Hlásenie o zmenách, kde treba napísať, že zamestnávateľ už nemá zamestnancov? Predpokladám, že treba označiť kolónku INÉ. ja som ešte uviedla "nezamestnávanie zamestnancov" Je to tak postačujúce? Ako budú vedieť o akú zmenu ide? Ďakujem.
v texte