inkamia
06.10.08,11:46
Ahojky, po dlhom zvažovaní,či bungalov,alebo poschoďák
:-) sme natrafili na domček, ktorý nám super vyhovuje /viď príloha/.
Keďže nám sadne aj na pozemok rozmerovo, tak sme boli happy, že konečne sa pohneme ďalej, ALE keď sme to len tak informatívne ukázali susedovi, pretože to chceme dať podľa zákona od hranice po hranicu pozemku, nastali problémy.
Sused má dom asi 1,5 m od hranice pozemku a zboku má 2 okná a aj vchod. Na jeho strane by mala byť garáž, ktorá má celkovú výšku aj so strechou 4,5 m. Povedal, že on tam potrebuje "vzduch".
Preto sa chcem spýtať, či nemá niekto skúsenosť s tým, že keď susedom príde zo stavebného úradu oznam o začatí stavby a majú právo to odsúhlasiť, alebo napísať do 14 dní odvolanie, ako sa ďalej postupuje,
či sa sused môže donekonečna odvolávať, alebo máme aj nejaké práva my.a ako dlho to všetko môže trvať.
Dúfam,že sa tomu dá trocha porozumieť:)
a ďakujem za všetky skúsenosti s takým, či podobným problémom.
legolas
06.10.08,11:53
Ahojky, po dlhom zvažovaní,či bungalov,alebo poschoďák
:-) sme natrafili na domček, ktorý nám super vyhovuje /viď príloha/.
Keďže nám sadne aj na pozemok rozmerovo, tak sme boli happy, že konečne sa pohneme ďalej, ALE keď sme to len tak informatívne ukázali susedovi, pretože to chceme dať podľa zákona od hranice po hranicu pozemku, nastali problémy.
Sused má dom asi 1,5 m od hranice pozemku a zboku má 2 okná a aj vchod. Na jeho strane by mala byť garáž, ktorá má celkovú výšku aj so strechou 4,5 m. Povedal, že on tam potrebuje "vzduch".
Preto sa chcem spýtať, či nemá niekto skúsenosť s tým, že keď susedom príde zo stavebného úradu oznam o začatí stavby a majú právo to odsúhlasiť, alebo napísať do 14 dní odvolanie, ako sa ďalej postupuje,
či sa sused môže donekonečna odvolávať, alebo máme aj nejaké práva my.a ako dlho to všetko môže trvať.
Dúfam,že sa tomu dá trocha porozumieť:)
a ďakujem za všetky skúsenosti s takým, či podobným problémom.

No tak je to zlé, pretože sused má právo /nie na ten vzduch/ ale Vaša garáž bude v rozpore so zákonom. Môžte stavať 2 m od suseda. Ja to vravím z vlastnej skúsenosti a teraz by som svojmu susedovi tiež nepovolil žiadnú prístavbu blízo môjho domu pretože na mojom dome praskajú múry nakoľko bol skôr robený a teraz z jeho strany zemina nerovnomerne sadá, sused je spokojný a ja to stále opravujem a latám. Prajem všetko dobré, ale skúste tu garáž umiestniť niekde inde, pretože mať dobrého suseda je niekedy lepšie ako mať dobrého brata.;)
chandler
06.10.08,13:25
ako daleko od hranice pozemku chcete stavat?
NInive
06.10.08,13:42
Ak chceš umiestniť dom na hranicu pozemku, tak sa sused ani nebude musieť donekonečna odvolávať, lebo bude v práve. jediné riešenie je dohoda. Ak sa nedohodnete, budete musieť dodržať zákonom danú vzdialenosť, minimálne však 2m od hranice vášho pozemku. Či len toľko, alebo viac bude záležať aj od stavebného úradu.Ak úrad uzná opodstatnenie námietky, tak budeš mať problém ty. Projekt ti bude nanič, rovnako ako aj osadzovák. My sme mali tiež problém so susedom, ktorý sa odvolával , ale nebol v práve. Dodržali sme vzdialenosť 2m a bolo vybavené, pritom on tam mal len záhradu a my z jeho strany plnú stenu. Poradím ti len jedno, zruš garáž, stačí ju dať pred dom. My sme ju mali tiež tak, a dali sme ju preč. Pred domom plánujeme garáž a prístrešok.
NInive
06.10.08,13:44
A ešte som zabudla, u nás ani nebol v práve a trvalo to 3 -4 mesiace. Museli sme ich tam naháňať....
Milan.Žiška
06.10.08,13:56
Asi najrozumnejšie je ustúpiť od garáže pri dome. Alternatíva zo zmenou jej polohy je možno prijateľná. Nikde nieje napísané že tam neskôr nemôžeš spraviť "prístrešok", aby mal sused vzduch.

Neboj sa aj on bude potrebovať nejaký tvoj súhlas a ty si ho budeš môcť vychutnať ( myslím pripomenúť mu túto situáciu), ale teraz je asi lepšie mať suseda s argumentom , že ústupok si ty už urobil.:D

Veľa zdaru a pevné nervy.:):):)
chandler
06.10.08,13:56
teraz som to precital znovu, takze chcete dat garaz na hranicu susedovho pozemku? to sa urcite neda.
ale mozete garaz nahradit pristreskom pre auto a tak nejako to obist.
arizona
06.10.08,15:11
Skúste sa vžiť aj do pozície toho suseda...
Ako by sa Vám páčilo, keby Vám sused postavil 1,5m oproti vchodu a oknám múr garáže? Neviem od akých izieb má tie okná,ale je to dosť blízko,nepomôžu ani plast. okná, aby nepočul každé buchnutie dverí a štartovanie.
Domček je pekný, ale asi by som tiež uvažovala nad iným umiestnením garáže :)
Dobrý a spokojný sused je na nezaplatenie;)
Zypsik
06.10.08,16:26
Nie je nahodou v zakone okrem 2 metrov od hranice aj nejaka 7-metrova hranica od okna obytnej izby? Nechce sa mi to hladat.
inkamia
06.10.08,16:47
ďakujem za príspevky i ked som z toho smutna. Dnes sa bol priateľ informovať o našej situácii a bolo mu povedane, ze stavat sa da bud na hranici alebo minimalne 2m od hranice pozemku...Kedze rozloha pozemku je obmedzena,tak ani neprichadza do uvahy garaz v predu. No uvidime ako to vyriešime. Ale vsetko je vo faze riesenia.
Bohuzial nas len zarazil pristup suseda, ktoremu sme len ukazali vytlaceny dom z internetu, ze take nieco by sme chceli. On sa toho chytil akoby sme mali stavat uz na druhy den a zacal robit problemy,dokonca chodit po uradoch a zistovat si to.
Takze to nas tak naprudilo, ze sme si zistili aj my okolo toho nieco, bo inak by sme to riešili ako normálni ludia, ako susedia. Ale ked vy sa k niekomu chovate slusne a on nam zacal za chrbtom robit zle,tak prepacte, ale s takym susedom sa nedohodneme ani keby sme mali dom 10 metrov od jeho domu. (inak toto sme sa dozvedeli od uradov, kde sa bol priatel informovat, ze tam dokonca bol starosta sa nato pytat-samozrejme bez ziadnych podkladov)
No hroza, ale tak to tu chodi...som z toho maximalne sklamana a este asi aj budem, ale zasa sa nedame len tak zastrasit susedom.
Zypsik
06.10.08,16:58
Sused je mozno svina, ale predstav si seba na jeho mieste.
Pride nejaky sused za tebou, ze chce stavat v susedstve dom bez nejakeho nakresu. Nesiel by si sa spytat na urad, ci nahodou nema v plane ta nejako vynechat a nevybavuje ti poza chrbat papiere na nejaku ohavu za plotom? Ja by som siel...
Ako normalni ludia a susedia to riesit mozete, ale aj on ma svoje prava a podla toho, co pisete, nechce nic ine len to, na co ma zo zakona narok - mat od svojho domu primerany odstup.
inkamia
06.10.08,17:14
keby sme boli ako on, tak by sme ani za susedom nezasli sa spytat aky je jeho nazor...ale myslim, ze sme boli este taki ustretovi sa dohodnut a poriesit,ale preco to riesi cez druhych? bohuzial nemozem rozpisat vsetky podrobnosti a radsej to uzavriem. ako nam bolo povedane, ze nielen sused ma prava,ale aj majitel pozemku. Ved kupite si pozemok za X penazi a este sused vam bude diktovat, co a kde si mate postavit, tak nam to aj kedysi povedal jeho syn, ze on rozhodne, co si tam postavime, tak to uz o niecom svedci...
tak dakujem
NInive
06.10.08,20:34
Chápem, že vám to riadne naštrbilo plány, ale nemôžete to brať tak, že... Haló už sme sa rozhodli, tak všetci uhnite. Chcelli ste oklieštiť jeho práva a to, čo urobil, by urobil každý normálny človek. Že ste mu ukázali, čo chcete stavať? A čo? Mal vám povedať O.K a potom vám robiť problémy? Ako mne ten môj. Najprv mu nevadilo osadiť dom 1,6m a potom robil problémy pri stavebnom. Aj osazovák sme museli dávať prerábať. Boli by ste radšej keby povedal O.K a potom by robil problémy? Ušetril vám kopec problémov a pe%nazí. Vyberte si užší dom a budete spokojní aj vy aj on.
NInive
06.10.08,20:39
inkamia a ešte niečo. Ak dodržíe odstup, tak si tam postavíte, kedy vy budete chcieť. Aj nám to sused vykrikoval. Len dodržte čo máte a sused nebude môcť robiť problémy naveky. Tak veľa šťastia pri výbere projektu.
Zypsik
07.10.08,12:04
Presne tak.
Pri splneni zakonnych podmienok si mozte stavat co chcete. Len tie podmienky treba splnit - vo vasom pripade je to odstup od hranice pozemku.
inkamia
07.10.08,16:39
Presne tak.
Pri splneni zakonnych podmienok si mozte stavat co chcete. Len tie podmienky treba splnit - vo vasom pripade je to odstup od hranice pozemku.
no takže tu mám pred sebou vyhlášku Ministerstva životného prostredia SR č. 532/2002 Z. z., § 6 odsek 2 , ktorý umožňuje stavať na hranici pozemku v danej situácií, ktorú však my splňame.
chcela som to len tak pre spresnenie, že aj my máme právo. Od suseda je tam už teraz plot, takže on ten svoj priestor nestratí, a my sme sa chceli dohodnúť...
Aj my sme si zistili naše práve a skúste sa pozrieť na tú vyhlášku, že stavať sa dá buď na hranici, alebo min 2m od hranice.
chandler
07.10.08,20:15
(2) Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.

toto podla teba znamena ze mozes stavat na hranici pozemku? :)
Zypsik
07.10.08,20:57
Splnate vzdialenost 7 metrov od susedovho domu?
NInive
08.10.08,05:11
Alebo staviaš v starej zástavbe, kde nestaviaš nový, ale "prerábaš od základov"? Na každého niečo sadne, ale záleží od stavebného úradu. Koniec koncov uvidíš, že ak postavíte na hranici, máte o problémy postarané. Čokoľvek budeš potrebovať urobiť zo susedovej strany, budeš sa mu musieť prosíkať. Ak budeš chcieť zatepliť, dať fasádu, tak ti to nemusí povoliť nikdy. Mne je ľuto tých 2m, čo sme nechali od suseda, kt. má 4m široký pozemok, ale na druhej strane som rada. Namusím sa s ním naťahovať, urobím si kedy chcem a čo chcem a nepotrebujem jeho súhlas.
NInive
08.10.08,05:19
A čo to ako rieši. Ani my by sme suseda neobmedzovali 1,6m od hraníc pozemku a tie 2m sme museli dodržať. Ak ty postavíš na hranici, tak už ho obmedzuješ, lebo si nemôže urobiť oplotenie, vysadiť tuje, lebo tam budete mať presah strechy, rýny. Len sa neteš, takýchto vecí si nájde x. Ak ti na stavebnom povedia O.K, ale on sa bude odvolávať a skončí to niekde na súde, tak nemáš šancu.
feron
08.10.08,08:49
Neuvažovali ste upraviť projekt a dispozíciu domu, aby nebol od hranice po hranicu? Pri zbežnom pohľade ma napadlo, že sa dá využiť priestor vstupnej haly (cca 2 metre - povinná vzd.od hranice), prisunúť garáž k domu - zarovno s prednou stenou, vst.halu umiestniť hneď vedľa garáže vľavo a miestnosti len otočiť v smere hod.ručičiek s tým, že tú najväčšiu posunúť až za garáž (v novom pohľade).
deli.
08.10.08,10:12
Ak ty postavíš na hranici, tak už ho obmedzuješ, lebo si nemôže urobiť oplotenie, vysadiť tuje, lebo tam budete mať presah strechy, rýny.
Pozor na toto: nikto nemoze mat ryny ani strechy, ani cast akejkolvek konstrukcie za hranicou pozemku-svojho. Toto sa velmi casto porusuje, ale vobec ziadna konstrukcia nesmie presiahnut hranicu! Ani ryny (v skutocnosti zlaby a zvody) ani strecha. Neexistuje takato moznost, jedine ze by mal sused napisanu na liste vlastnictva tarchu...
Meggie32
08.10.08,10:41
Susedia vedia byť zákerní, hlavne keď závidia... viem z vlastnej skúsenosti. A vyzerá to tak, že ani vy nebudete mať veľmi dobré vzťhy so susedom, keď ste ešte nič nezačali a už robí probémy... nemyslím to, že nedovolí stavať dom na hranici pozemku, ale to, že už chodí po úradoch. To, že nechce mať múr 1,5 metra od vlastného domu sa mi zdá rozumné, ani sa by som nechcela vidieť z okna stenu.
deli.
08.10.08,11:00
chodi po uradoch- no a co? ma na to pravo. Ved nechodi po uradoch, aby vam robil zle meno, ale aby sa informoval. Nechapem, preco by sa nemohol ist na urad cokolvek opytat, ma na to predsa pravo, nie?
NInive
08.10.08,11:59
Deli, hej veď viem. ten náš dotknutý sused má časť chaty na našom, presah na našom a rýny žiadne. A vidíš, že sa to dá. A my sa nemôžeme domôcť ani toho, aby si ich tam urobil.
majonka
09.10.08,11:19
Presne aj u nás...sused nebol ani v práve, len tým, že mal "neviem aký problém s nami", tak sa asi len z princípu sa odvolal, potom sa to prešetrovalo a bol mu zaslaný výsledok reakcie na jeho odvolanie, ku ktorému sa môže ešte raz vyjadriť do 15 dní. Lenže na pošte si vyjadrenie môže vyzdvihnúť do 18 dní a tá jeho 15 dňová lehota na vyjadrenie začína dňom, kedy si vyberie list. Straaačné.
Pohar
09.10.08,11:31
ešte je tu jedna vec...tie jeho okná sú z obytných miestností? a otočené k vám? či mimo vás? ak k vám tak ešte budete musieť spraviť svetlotechnický posudok, či ho nezatieňujete......ale to podľa mňa nebude problém u vás.....len som vás chcela pripraviť, že aj takúto vec si môže pripraviť..... u nás tak robili problém susedom aj so zatienením záhrady!
jezko22
17.11.08,17:09
presne,skus sa vzit do situacie suseda stavat 1,5m od hranice by som nedovolil ani ja,to sa mu nemusis divit,ze si zacal zistovat po uradoch zakony.
zukana
19.11.08,13:44
Pozor na toto: nikto nemoze mat ryny ani strechy, ani cast akejkolvek konstrukcie za hranicou pozemku-svojho. Toto sa velmi casto porusuje, ale vobec ziadna konstrukcia nesmie presiahnut hranicu! Ani ryny (v skutocnosti zlaby a zvody) ani strecha. Neexistuje takato moznost, jedine ze by mal sused napisanu na liste vlastnictva tarchu...
Ahoj DELI.
Vieš mi povedať § a č. Zákona ktorý zakazuje, aby rýny presahovali.
mlaco
19.11.08,21:01
Heh, v Pezinku som videl strechu ktoru museli na novostavbe dodatocne zrezat kvoli tomuto :-)
Vraj sa slovne so susedom dohodli ale neskor sused nastojil ze presah cudzej strechy tam nestrpi...
zukana
20.11.08,05:53
No hej, ale na čo sa mám odvolať. Určite to niekde je.
NInive
20.11.08,08:48
Heh, v Pezinku som videl strechu ktoru museli na novostavbe dodatocne zrezat kvoli tomuto :-)
Vraj sa slovne so susedom dohodli ale neskor sused nastojil ze presah cudzej strechy tam nestrpi...

Presne aj to sa stalo aj v našej dedine. Jedni si postavili domček s presahom k susedovi. Sused tam nebýval, bol to SP a on si chcel o nejaký čas tiež postaviť. Myslel si, že im nebude robiť napriek, veď potom aj oni budú v pohode. A samozrejme sa mýlil. Oni boli len pár cm od plota, strecha presahovala k tomu susedovi a oni mali tú drzosť žiadať od neho 2m. To ho tak vytočilo, že tiež podal stiažnosť a milý susedia museli prerábať cely presah:). Finančne to určite dačo stálo. Nemali byť takí, doplatili.
A platí: Z dobrotu na žebrotu, alebo kamaráti buďme, dlhy si plaťme:)
Bionda
20.11.08,12:13
Ja tiež mám "vydareného suseda" nevie "predýchať"´, že jeho syn predal dom, ktorý mu pomáhal stavať a nás trestal za všetko.
Treba si aj rozmyslieť fakt, ako to bude v rámci susedských vzťahov do budúcna a t.j. či si nenájsť iný pozemok, kde by ste mohli naplniť svoj sen o bývaní podľa vlastných predstáv.
NInive
20.11.08,16:27
Neviem, či je správne len utekať. Kde je zaručené, že pri ďalšom to bude ono? Ja som svojmu suseovi dala jasne najavo, že sa nedám urážať a ponižovať. Odvtedy po mne nehuláka, len, čo sa ocitnem na pozemku. Trvale sa ignorujeme a vyhovuje mi to. Ja totiž od neho nič nepotrebujem......
Bionda
21.11.08,08:28
Mne tiež ignorácia pomohla. :) Jasné, že utekať sa stále nedá. V tom súhlasím.
zukana
22.11.08,18:28
No veď, hej ale ktorý zákon, alebo nariadenie o tom píše.
aquila2
22.11.08,19:15
je tu este jedno take docela "zakerne" riesenie, ale bude to stat trosku vybavovaciek ...

urobit pas medzi vami a susedom, ktory oddelite ako samotnatny pozemok .. netusim aka je minimalna sirka, ale dajme tomu date 20 metrov mate dlzku pozemku, tak to date sirka x 10 cm...

tym padom uz budete susedia sami sebe a sused vam nemoze nic ..

je to dost zakerne a velmi oblubene u developerov, ale plne legalne a nikto ti nic nemoze ;)
zukana
22.11.08,19:58
Toto riešenie nepripadá do úvahy. Aspoň to tvrdia na stavebnom úrade. Vraj preto, že naše pozemky sú úzke (10,5 m) a keby som saj predala trebárs pozdĺžny pás 1,5 m mojej mame, je to moc málo a aj tak by tento sused bol prizvaný ako dotknutá strana.