MILP
06.10.08,11:29
Potrebujem súrne poradiť, ako zaúčtovať:
1. fa za kupu nehnuteľnosti-vklad povolený 26.09, návrh na vklad 18.09 - čo je dátumom dodania????
2. nákup nábytku pred kúpou nehnuteľnosti - može byť na 042 a potom zaradim pri kupe? môžem si uplatniť dph z faktúr za nakup nábytku?
3. fa za vykonane servis.prace - dodavka a montáz.....to je na faktúre, neviem, či cez 511 alebo taktiež 042, takisto dátum dodania je tam skorši ako zakupenie nehnutelnosti.
PROSíM O RADU, VELMI POTREBUJEM.......!!!!!!!!!!!!DAKUJEM......
azla
06.10.08,11:54
Potrebujem súrne poradiť, ako zaúčtovať:
1. fa za kupu nehnuteľnosti-vklad povolený 26.09, návrh na vklad 18.09 - čo je dátumom dodania????

2. nákup nábytku pred kúpou nehnuteľnosti - može byť na 042 a potom zaradim pri kupe? môžem si uplatniť dph z faktúr za nakup nábytku?
3. fa za vykonane servis.prace - dodavka a montáz.....to je na faktúre, neviem, či cez 511 alebo taktiež 042, takisto dátum dodania je tam skorši ako zakupenie nehnutelnosti.
PROSíM O RADU, VELMI POTREBUJEM.......!!!!!!!!!!!!DAKUJEM......

K bodu 1.)
Pri prevode a prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckého práva do katastra nehnuteľnosti. (§ 19, odst. 1 ZoDph).
Ak máš protokol o odovzdaní pred zápisom - tak ten deň z protokolu,
ak nemáš protokol skorší ako deň zápisu do katastra, tak deň dodania bude deň zápisu do katastra.

K bodu 2.)
- nákup nábytku dáš na 042,
- ked to zaradíš do používania - máš protokol o zaradení,(iba vo firme viete, kedy ste to zaradili do používania)- vtedy to preučtuješ
- dph z fa si odpočítaš štandardným spôsobom

K bodu 3.)
ak fa za dodávku a montáž sa vzťahuje k nábytku, potom vstupuje do obstarávacej ceny nábytku (daš na 042),
MILP
06.10.08,12:04
ja nemam odovzdavaci protokol, len kupno-predajnu zmluvu, na ktrej je pečiatka katastra vklad povoleny26.09.2008 a jednu, kde je návrh na vklad s dátumom 18.09. ,takze preto neviem, ktorý tam uviest.
azla
06.10.08,12:06
dátum dodania na účely dph v tvojom prípade bude deň zápisu do katastra, čiže 26.9.2008
MILP
06.10.08,12:20
velmi pekne dakujem:-)