kasnir
06.10.08,18:12
Viete mi niekto poradit ako postupovat?
Po smrti babky prebehlo deditske konanie, kde sa rozhodlo ze domcek kde byvala babka zdedi mama so svojim bratom. Cize su dvaja majitelia. Problem je v tom ze jej brat to nema zaujem ani odpredat ani kupit, nehnutelnost je v hroznom stave, no nema zaujem ani investovat do oprav.
Viete mi niekto poradit ako by sa dalo postupovat v takejto situacii? existuje na to nejaky zakon? ....
Dakuejm
Chobot
06.10.08,17:31
Viete mi niekto poradit ako postupovat?
Po smrti babky prebehlo deditske konanie, kde sa rozhodlo ze domcek kde byvala babka zdedi mama so svojim bratom. Cize su dvaja majitelia. Problem je v tom ze jej brat to nema zaujem ani odpredat ani kupit, nehnutelnost je v hroznom stave, no nema zaujem ani investovat do oprav.
Viete mi niekto poradit ako by sa dalo postupovat v takejto situacii? existuje na to nejaky zakon? ....
Dakuejm

Tak potom jedine súdnou cestou navrhnúť odkúpenie jeho podielu. Zákon na to nie je (našťastie). Keby bol na to zákon, potom by to bolo zlé, keby zákonom mohla byť narušená ústavou daná nedotknuteľnosť súkromného vlastníctva.
wolf7
07.10.08,10:28
no podľa môjho názoru máte dve základné možnosti:
a/ aby sa mama dohodla s bratom a jeho časť odkúpila.
b/ keďže vlastnia dvaja jednu vec (a nie sú manželmi) ide o podielové spoluvlastníctvo. Ak by brat chcel niekomu predať svoju (ideálnu) časť, musí za podmienok, za ktorých chce predať svoju časť ponúknuť najprv mame ako druhému podielovému spoluvlastníkovi a až tak to predať niekomu tretiemu (to naeplatí ak by treťou osobou bola jeh oblízka osoba - § 116 OZ - "
Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu." Je tu teda ešte možnosť, aby došlo k vyporiadaniu podielového spoluvlastníctva - na základe návrhu podaného na súde.
Súd pri vyporiadaní prihliada na veľkosť podielov (váš prípad je asi 50:50) a na účelné využitie veci.podľa § 142 ods. 2 OZ: "Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť"
Rozdelenie domu nie je zvyčajne účelne dobre možné (domy sa nedelia "-" /vodorovne/ ale "I" /zvisle/). Čiže ak vaša mama má dostatočné dôvody a je presvedčená, že na orzdiel od svojho brata účelne využije danú nehnuteľnosť, môže zvážiť podanie na súd.
V odôvodnených prípadoch súd nemusí dokonca ani zrušiť a vysporiadať spoluvlastníctvo (ak by na to mal mamin brat dostatočné dôvody, ktoré by uznal súd, môže to tak dopadnôť - že návrh sa podá a k zrušeniu spoluvlastníctva nedôjde).