Milada K
06.10.08,19:20
Vedel by mi niekto poradiť, ako správne vpisovať učivo do triednej knihy na 1. stupni ZŠ? Ide o predmety SJL a M. Miesta je tam príliš málo. Ako to robíte Vy? Ďakujem.
alaya1
07.10.08,03:05
Predsa podla casovo, tematickych planov, co preberas kazdy tyzden, tak tam napis.
Milada K
07.10.08,12:45
No to vieme všetci už roky, vďaka. Taký je jasný pokyn. No skutočnosť je iná. Ja by som rada vedieť, ( pýtam sa za všetkých kolegov na 1. 4.)- ako podľa ČTP vpísať do 1 riadku 5 vyučovacích hodín matematiky v týždni, aby bolo jasné, čo sa kedy učilo a aj to nejako vyzeralo. Nehovoriac o SJL, kde treba zvlášť vypisovať aj zložky- gramatika, čítanie, čítanie- písanie, slohová výchova + učivo, poradie hodín v týždni podľa rozvrhu, atď .Na toto všetko je jeden riadok a okienko veľkosti cca dva a polnásobku riadku.( Konkrétne treba vpísať 9 vyučovacích hodín). Keď chcem zapísať všetko, musím miniaturizovať písmo , vyzerá to otrasne. Neexistuje nejaký iný exemplár triednej knihy? Na 2. stupni je to ok, tam čo hodina, to nový riadok, pekne zaradom.
ajinka
09.10.08,16:09
V našej škole sme sa dohodli, že vyučovacie hodiny všetkých predmetov budeme číslovať a zapisovať postupne podľa rozvrhu hodín na daný deň. Napr. SJL - 6 hodín zapíšeme postupne do predpísaných kolóniek a zvyšné 3 do kolónky, ktorú v danom ročníku nevyužijeme. Dotyčný predmet vyškrtneme a k nemu (do toho istého okienka) zapíšeme názov predmetu, ktorého hodiny ešte chýbajú.
Túto dohodu sme si zakonponovali do interných predpisov školy.
Milada K
10.10.08,14:15
Ďakujem. Konečne odpoveď. Presne tak to robíme i my. Mne sa ale nezdá, že roky používame triednu knihu, ktorá je - poviem rovno - nanič. Neprehľadná, tlačíme všetko na kopu, jednoducho pre mňa to ako jeden zo školských dokumentov nemá nejakú výpovednú hodnotu o dianí v triede. Vadí mi to upravovanie koloniek, škrtanie, dopisovanie atď. Hlavne, že pre vyučovanie jednej hodiny náboženstva je tam kolóniek až - až... nechcem rýpať, ale asi by sa nad tým mal niekto minimálne zamyslieť.
jaros5
14.10.08,07:06
Ďakujem. Konečne odpoveď. Presne tak to robíme i my. Mne sa ale nezdá, že roky používame triednu knihu, ktorá je - poviem rovno - nanič. Neprehľadná, tlačíme všetko na kopu, jednoducho pre mňa to ako jeden zo školských dokumentov nemá nejakú výpovednú hodnotu o dianí v triede. Vadí mi to upravovanie koloniek, škrtanie, dopisovanie atď. Hlavne, že pre vyučovanie jednej hodiny náboženstva je tam kolóniek až - až... nechcem rýpať, ale asi by sa nad tým mal niekto minimálne zamyslieť.
Nie je dôležité čo a ako a kde zapíšeš (papier znesie všetko). Pre učiteľa by malo byť prioritné čo a ako naučí žiakov. Výpovednou hodnotou sú skutočné výsledky žiakov, učiteľa (školy);
katica.vargova
15.10.08,10:55
Nie je dôležité čo a ako a kde zapíšeš (papier znesie všetko). Pre učiteľa by malo byť prioritné čo a ako naučí žiakov. Výpovednou hodnotou sú skutočné výsledky žiakov, učiteľa (školy);
To, že práca učiteľa sa má prejaviť na žiakoch, je neodškriepiteľná vec. Ale aj vedenie dokumentácie by mal mať učiteľ v poriadku. Tak, ako je pre žiaka jeho zošit aj zrkadlom jeho práce, tak pre mňa je dôležité mať čitateľne a vhodne vyplnenú aj triednu knihu. A to nehovorím o pripomienkach školskej inšpekcie.
katica.vargova
15.10.08,11:00
Teraz, keď už máme nové učebnice sa lepšie vyplňuje triedna kniha. Aspoň ja s tým nemám problém, veď nepreberám na každej hodine nové učivo. V priebehu jedného týždňa napr. vybrané slová po v, z. (v 4.roč. ako opakovanie vybr. slov) Tak to aj do toho jedného riadku napíšem.
jaros5
16.10.08,07:37
To, že práca učiteľa sa má prejaviť na žiakoch, je neodškriepiteľná vec. Ale aj vedenie dokumentácie by mal mať učiteľ v poriadku. Tak, ako je pre žiaka jeho zošit aj zrkadlom jeho práce, tak pre mňa je dôležité mať čitateľne a vhodne vyplnenú aj triednu knihu. A to nehovorím o pripomienkach školskej inšpekcie.
Milá katica, vôbec sa s tebou nepriem, že aj dokumentácia má byť v poriadku a nielen pre inšpekciu; Myslím však, že zapísať učivo do triednej knihy by nemal byť pre učiteľa problém. V tvojom poslednom príspevku (č. 8) to sama potvrdzuješ.