ZuzanaP
10.05.05,12:36
Začala som v našej firme účtovať v Alfe a niektoré veci mi nie sú celkom jasné:


- exekúcie zamestnanca, ktoré posielame z nášho účtu:
iný ovplyvňujúci základ dane?

- poplatky za výber z účtu
prev. réžia?

- prevody úrokov
iný ovplyvňujúci základ dane?

- daň z motorových vozidiel
iný ovplyvňujúci ZD?

- refundácia miezd z úradu práce
iný ovplyvňujúci ZD?

- zrážka dane z úrokov
?

Ďakujem za poradenie
Zita5
10.05.05,10:51
Začala som v našej firme účtovať v Alfe a niektoré veci mi nie sú celkom jasné:


- exekúcie zamestnanca, ktoré posielame z nášho účtu:
iný ovplyvňujúci základ dane?

- poplatky za výber z účtu
prev. réžia?

- prevody úrokov
iný ovplyvňujúci základ dane?

- daň z motorových vozidiel
iný ovplyvňujúci ZD?

- refundácia miezd z úradu práce
iný ovplyvňujúci ZD?

- zrážka dane z úrokov
?

Ďakujem za poradenie
1/ mzdy OVZD
2/prevádzková réžia OVZD
3/ úrok - príjem iný - OVZD
4/ prevádzková réžia - OVZD
5/ príjem iný OVZD
6/ daň z príjmu - VNZD
ondrejvla
10.05.05,11:17
Začala som v našej firme účtovať v Alfe a niektoré veci mi nie sú celkom jasné:


- exekúcie zamestnanca, ktoré posielame z nášho účtu:
iný ovplyvňujúci základ dane?

- poplatky za výber z účtu
prev. réžia?

- prevody úrokov
iný ovplyvňujúci základ dane?

- daň z motorových vozidiel
iný ovplyvňujúci ZD?

- refundácia miezd z úradu práce
iný ovplyvňujúci ZD?

- zrážka dane z úrokov
?

Ďakujem za poradenie- exekúcie zamestnanca, ktoré posielame z nášho účtu:
iný ovplyvňujúci základ dane?
NOZD kód mzdy/analytika,

- poplatky za výber z účtu
prev. réžia?
-prev.réžia/ analytika
- prevody úrokov
iný ovplyvňujúci základ dane?
- priebežné položky/analytika, a na tom účte, kde to máš zapísané na úrok - prevádzková réžia, analytika,
- daň z motorových vozidiel
iný ovplyvňujúci ZD?
-prevádzková réžia analytika,
refundácia miezd z úradu práce
iný ovplyvňujúci ZD?
-príjem OVZD-iný príjem
zrážka dane z úrokov
?
- účtuješ ako zrážkovú daň z príjmu na analytiku a na konci roku vysúhlasíš na daňovú povinnosť.
dara
10.05.05,11:34
účtuješ ako zrážkovú daň z príjmu na analytiku a na konci roku vysúhlasíš na daňovú povinnosť.


Vlastička, tomuto nerozumiem. Čo to znamená ? Ja v JU účtujem daň z úrokov ako výdavok NOVZD.
Zita5
10.05.05,11:38
- exekúcie zamestnanca, ktoré posielame z nášho účtu:
iný ovplyvňujúci základ dane?
NOZD kód mzdy/analytika,

- poplatky za výber z účtu
prev. réžia?
-prev.réžia/ analytika
- prevody úrokov
iný ovplyvňujúci základ dane?
- priebežné položky/analytika, a na tom účte, kde to máš zapísané na úrok - prevádzková réžia, analytika,
- daň z motorových vozidiel
iný ovplyvňujúci ZD?
-prevádzková réžia analytika,
refundácia miezd z úradu práce
iný ovplyvňujúci ZD?
-príjem OVZD-iný príjem
zrážka dane z úrokov
?
- účtuješ ako zrážkovú daň z príjmu na analytiku a na konci roku vysúhlasíš na daňovú povinnosť.

Prečo si dala exekúciu ako NOZD , veď to je akoby ten zamestnanec dostal tú čiastku mzdy , len išla na účet niekomu inému .Má to predsa aj na VP v zrážkach . Nie ?

Too Dara : vysúhlasíš na daňovú povinnosť - chápen , že to uvedieš do DP ako preddavkovo zaplatenú daň - odsúhlasíš . No a tomu predchádza zaúčtovanie "Daň z príjmu " - VNOZD
dara
10.05.05,11:59
Prečo si dala exekúciu ako NOZD , veď to je akoby ten zamestnanec dostal tú čiastku mzdy , len išla na účet niekomu inému .Má to predsa aj na VP v zrážkach . Nie ?

Too Dara : vysúhlasíš na daňovú povinnosť - chápen , že to uvedieš do DP ako preddavkovo zaplatenú daň - odsúhlasíš . No a tomu predchádza zaúčtovanie "Daň z príjmu " - VNOZD
Ja to zitka do preddavkovo zaplatenej dane nikdy nedávam, za rok nám to na účte vychádza cca 10 sk.
Zita5
10.05.05,12:07
Ako to potom účtuješ - výdaj NZD ?
dara
10.05.05,12:50
Účtujem to ako výdavok neovplyvňujúci základ dane, s textom daň z úrokov. Samostatne to nesledujem.
Johanka
10.05.05,13:09
Dara, nie je to správne, je jedno či je to 10 Sk alebo milión.
ondrejvla
10.05.05,14:01
účtuješ ako zrážkovú daň z príjmu na analytiku a na konci roku vysúhlasíš na daňovú povinnosť.


Vlastička, tomuto nerozumiem. Čo to znamená ? Ja v JU účtujem daň z úrokov ako výdavok NOVZD.
Dane nie sú nikdy nákladom ovplyvňujúcim základ dane v JÚ! Počas celého roku si účtuješ na analytickom účte - dane, zrážkovú daň, na konci roku, podľa toho ako ti vyjde daň, o tú zrážkovú odvedieš menej!
Predsa aj keď uhrádzaš v marci 2005 daň za rok 2004, nemáš to náklad!
ondrejvla
10.05.05,14:05
Prečo si dala exekúciu ako NOZD , veď to je akoby ten zamestnanec dostal tú čiastku mzdy , len išla na účet niekomu inému .Má to predsa aj na VP v zrážkach . Nie ?

Too Dara : vysúhlasíš na daňovú povinnosť - chápen , že to uvedieš do DP ako preddavkovo zaplatenú daň - odsúhlasíš . No a tomu predchádza zaúčtovanie "Daň z príjmu " - VNOZD
Prečo si dala exekúciu ako NOZD , veď to je akoby ten zamestnanec dostal tú čiastku mzdy , len išla na účet niekomu inému .Má to predsa aj na VP v zrážkach . Nie ?
NOZD - je náklad ovplyvňujúci základ dane! Podľa teba to tak nemá byť?!
Johanka
10.05.05,15:16
Exekúcia je súčasť mzdy. Tak ako napr. príspevok do DDP ( III.pilier). Len to preposielaš na účty. Teda ak som správne pochopila základnú otázku - je exekúcia zrážaná zo mzdy pracovníka a posielaná exekútorovi daňová náklad?
ondrejvla
10.05.05,15:35
Exekúcia je súčasť mzdy. Tak ako napr. príspevok do DDP ( III.pilier). Len to preposielaš na účty. Teda ak som správne pochopila základnú otázku - je exekúcia zrážaná zo mzdy pracovníka a posielaná exekútorovi daňová náklad?
To sa ešte stále nedalo pochopiť z mojej odpovede??!
Samozrejme, že je nákladom v PÚ a výdajom daňovým v JÚ!!!!
Johanka
10.05.05,16:54
Však ja sa nepýtam, ja to viem. Len overujem, či som pochopila znenie otázky!
ondrejvla
10.05.05,16:58
Ahá! A ja že píšem nezrozumiteľne!
Zita5
11.05.05,05:07
To sa ešte stále nedalo pochopiť z mojej odpovede??!
Samozrejme, že je nákladom v PÚ a výdajom daňovým v JÚ!!!!
Já som chápala NOZD - neovplyvňujúci ZD . Asi takto . Už som sa prichytila pri tom , že často asi čítam medzi riadkami , keď ma tu kolegovia vyrušujú . Je to OK.
dara
11.05.05,05:43
Dane nie sú nikdy nákladom ovplyvňujúcim základ dane v JÚ! Počas celého roku si účtuješ na analytickom účte - dane, zrážkovú daň, na konci roku, podľa toho ako ti vyjde daň, o tú zrážkovú odvedieš menej!
Predsa aj keď uhrádzaš v marci 2005 daň za rok 2004, nemáš to náklad!Prosím?!!! snáď dobre nevidíte, Vlastička píšem, že to účtujem ako výdavok neovplyvňujúci základ dane, tak neviem čo je na tom nesprávne. Do kolonky preddavkovo zaplatených som to nedávala to je nesprávne :(.
Johanka
11.05.05,06:09
Dara, napísala si, že to nedávaš do preddavkovo zaplatenej dane a to nie je správne.
dara
11.05.05,07:36
Johanka, alen napísala, že "Dane nie sú nikdy nákladom ovplyvňujúcim základ dane v JÚ!". Tak som to tak pochpila, že som to zle účtovala. Ja som to tak nerobila, neúčtovala som o dani ako o náklade!!! Budem na budúci rok tak robiť a uvádzať do preddavkovo zaplatenej dane aj daň z úrokov. Mám kôli tomu prerábať daňové priznanie ?
Zita5
11.05.05,07:45
Johanka, alen napísala, že "Dane nie sú nikdy nákladom ovplyvňujúcim základ dane v JÚ!". Tak som to tak pochpila. Ja som to tak nerobila. Budem na budúci rok tak robiť a uvádzať do preddavkovo zaplatenej dane aj daň z úrokov. Mám kôli tomu prerábať daňové priznanie ?
Dara to vôbec nemusíš . Nakoniec v JÚ já ako SZČO rozhodnem o tom , čo chcem dať do výdavkov OVZ a taktiež či uplatním preddavkovo zaplatenú daň v DP aj keď by su ju mala zúčtovanú správne - " Daň z príjmu - VOZD .
dara
11.05.05,08:08
Dara to vôbec nemusíš . Nakoniec v JÚ já ako SZČO rozhodnem o tom , čo chcem dať do výdavkov OVZ a taktiež či uplatním preddavkovo zaplatenú daň v DP aj keď by su ju mala zúčtovanú správne - " Daň z príjmu - VOZD .Zitka, ja som to účtovala ako výdavky neovpl.základ dane "Ostatný výdaj". Do DP som to neuvádzala ako zaplatené preddavky, takže nemusím podávať dodatočné ? zdá sa mi, to kôli 10 Sk zbytočné, podľa mňa je dôležité, že som to účtovala správne nie ?
Zita5
11.05.05,08:12
[QUOTE=dara]Zitka, ja som to účtovala ako výdavky neovpl.základ dane "Ostatný príjem". Do DP som to neuvádzala ako zaplatené preddavky, takže nemusím podávať dodatočné ? zdá sa mi, to kôli 10 Sk zbytočné, podľa mňa je dôležité, že som to účtovala správne nie ?[/QUOT


Dara vôbec sa s tým nezaťažuj , žiadne dodatočné DP nerob. Po prvé je to len 10,- Sk a po druhé uroky z BÚ máš určite zaučtované v príjme OVZD a banka si tú daň z BÚ oddúčtovala . Ako som písala , je to len a len na jednincovi , či si uplatní v DP už preddavkovo zaplatenú daň z úrokov . Za to Ti nemôže nikto nič povedať ani Ťa nemôže pokutovať .
dara
11.05.05,08:15
Ako píšeš Zitka si to vykladám aj ja. Ja som účtovala úroky banke, ako príjem ovplyvňujúci základ dane "ostatné príjmy". V minulom období som to vykazovala aj v samostatnej kolonke v DP. Tento rok som to už tak nerobila, lebo ma minulý rok na DÚ upozornila, že už sa to nerozlišuje.
Manual
11.05.05,13:37
Ja sa tiež s daňou z úroku nezaťažujem, za rok mi tvorí daň z úrokov napr. 8 sk a to nestojí za vyrábanie naviac roboty. Tým pádom darujem štátu cca 2,- Sk. "Nech si pomôže"
Pekný deň...
ondrejvla
11.05.05,14:54
Prosím?!!! snáď dobre nevidíte, Vlastička píšem, že to účtujem ako výdavok neovplyvňujúci základ dane, tak neviem čo je na tom nesprávne. Do kolonky preddavkovo zaplatených som to nedávala to je nesprávne :(.
Dara, máš pravdu, skutočne dobre nevidím, nosím veľmi silné okuliare, ale ja som ti v mojom príspevku nič nevyčítala, len som ti radila a zdôraznila som, ako to má byť! Nakoniec aj Johanka za mnou to pochopila, ako to myslím!
Sľubujem, že už nebudem reagovať na tvoje otázky!