anawinka
06.10.08,23:32
Potrebujem poradiť. V najbližšej dobe zvažujeme kúpiť notebook pre vysokoškoláka. Akú veľkú obrazovku má mať, prípadne aké parametre? vystačí si so 14palcovou či klasika 15,4?ďakujem za rady.
Fero11
07.10.08,02:37
No zalezi aj od toho aka je to VS, ci technicka, alebo ina, ake programy sa tam budu pouzivat, ci CAD programy, alebo nejake ine specialne, alebo je to VS typu, ze sa ti treba cisto ucit s PDF a DOC.
Moj osobny nazor je, ze neoplati sa vrazat do NB viac ako 15000, za tuto cenu sa da kupit NB uz zo slusnymi parametramy (bez OS) a malo by to stacit aj na take programy kde sa robi s grafikou. (no jak poznam vysokoskolakou, tak im ide hlavne o HRY :) )
Lubk0
07.10.08,07:23
Fero

No nemyslim si ze vsetkym staci ntb do 15 000, napriklad vysokoskolakom ktory pracuju s grafikou, napriklad v 3D maxe alebo v podobnych studiach, by ntb do 15 000 nestacil, nakolko tam asi externu grafiku dobrej kvality nenajdes :)

Ale celkovo zalezi na co to potrebujes a co s tym bude robis, ci aj nejake programi alebo len OFFICE a PDF>
Achy
07.10.08,08:08
No nie kazdy automaticky kresli v cade. Ak ma vsak student na CAD program co stoji niekolko desiatok tisic ma aj na drahy NB.
Ja osobne ak kreslit, tak urcite 17" ak nema ext. monitor na izbe. Dalej je potrebna dobra graficka karta, hlavne ak ide o 3D programy.
Ak je to len na pisanie si textov, prenasanie hore dole(skola, domov) tak 14" a ak to ma len na intrak a po mesiaci domov, tak by som siel do 15".
Ak dlho cestuje autobusom a chcel by na nom pracovat, treba sledovat vydrz baterie.

Jednoznacne treba napisat, ako uz bolo spomenute, na co sa ten NB bude pouzivat. ;)
anawinka
07.10.08,17:14
Notebook bude dcera pouzivat, na pisanie prac a na uctovne programy. Cim mensia obrazovka, tym viac vydrzi baterka vsak?
Fero11
07.10.08,18:08
Ano aj velkost LCD panela ma vpliv na bateriu. Ak to bude pouzivane prevazne na to co pises, tak by som nad 15000 urcite nesiel. Ja som nedavno znamemu kupoval HP 530 za 13000 ale bez OS, je to dobra znacka a aj parametrovo je na tom na tuto dobu priemerny, co uplne na tvoje poziadavky staci
maggi
08.10.08,03:51
co do velkosti staci 13" , lepsie sa s nim pohybuje , cestuje a podobne , a vsetko potrebne sa da zvacsit prislusnymi klavesami,napriklad texty sa daju pohodlne zvacsovat na potrebnu dobre citatelnu velkost , takze si nepokazi ani zrak,
maggi
08.10.08,03:59
ked dcera nechce mat problemy s virusmi a ich odstranovanim , spolahlivostou technickou a softverovou ja doporucujem MacBook,
od Applu,
Achy
08.10.08,04:05
Notebook bude dcera pouzivat, na pisanie prac a na uctovne programy. Cim mensia obrazovka, tym viac vydrzi baterka vsak?

Ak dochadza na internat, volil by som urcite 14. Je to spratnejsie, obzvlast ak ho bude nosit aj na prednasky. V takomto pripade je dobre poobzerat sa aj po NB s pevnejsim obalom. Ta nizka cena sa v niecom vzdy odzrkadli a casto je to prave aj kvalita.
Ak by ho mala mat len doma, ako nahradu miesto PC, tak 17".

Ja osobne by som si vybral nieco od znacky IBM Lenovo. Samozrejme ich cena je vyssia, ale kvalitou a vydrzou na baterku su na tom velmi dobre.
http://www.hej.sk/pocitace-pda/obchod/781616/lenovo/lenovo-thinkpad-r61i/
Nieco lacnejsie od HP:
http://www.alza.sk/SK/hp-compaq-6720s-p-dc-m-t2410-15-4-wxga-bv-2gb-250gb-5-4k-dvd-rw-wf-bt-vis-hb-d96924.htm
anawinka
08.10.08,12:22
Ano, dcera bude dochadzat na intrak, tak asi nieco spratnejsie. Ale co som pozerala notebooky 15,4 a 14,1 tak rozdiel v rozmeroch je nejake dva tri centimetre. A aky procesor staci 2GB ci viac? a ako je to ked si notebook kupim bez OS, a potom si ho doma naistalujem, a co potom so zarukou?
Stale sa nevieme rozhodnut, ci ho kupime teraz, alebo este pockame k Vianociam, ciby neboli ceny nizsie...
Fero11
08.10.08,13:23
Teraz je uz standart 15,4 (ja mam z roku 2000 12,1" :) ) je to uhlopriecka v palcoch (1 palec= 2,54 cm). V NB su uz dnes procesory vacsinou dvoj jadrove, bud mobile xeon (AMD nekomentujem) ..... Staci kludne Core2Duo od 1.86GHz, Ram bezne 2GB. Ak si kupis NB bez OS, tak si tam v pohode nainstalujes svoj OS, mozes kludne aj linux, len si zisti, ci NB neni stavany hlavne pre vistu, lebo stretol som sa aj s tym, ze bol problem dat na NB XP, respektive sprevadzkovat vsetok HW v NB pod XP.
Ak si kupis NB, tak zaruku mas na HW, ci uz to kupis z OS, alebo bez.
Ved si vyber nieco v nejakych e-shopoch a ukaz nam, ze co si si vybrala, tu ti vela ludi poradi, toto neber, toto moze byt atd.... Lebo tazko je niekomu nukat konkretny NB, ked je ich dnes tolko
anawinka
08.10.08,14:41
asus F5Z AP057C amd puma
ma tam ten amd, co?

alebo
asus F 80L-4P019E

Jedine asus alebo acer, kvoli klavesnici, maju ju taku aku dcera chce, pretoze bude na nom vela pisat, ta jej vyhovuje. Mali sme acer, ale sme ho velakrat rekramovali.
A vista je aka dobra, zakladna ci business, ci ako?bo sa tomu vobec nerozumiem. Najlepsie asi kupit bez OS, a doma si dame XP, ten je asi pohoda.

A ake mate skusenosti s tymi mini notebookmi EEE. Ako dlho im vydrzi baterka? Asi by si na nom oci pokazila, kebyze ho denne dlhsie pouziva.
chlap
08.10.08,15:26
A ake mate skusenosti s tymi mini notebookmi EEE. Ako dlho im vydrzi baterka? Asi by si na nom oci pokazila, kebyze ho denne dlhsie pouziva.

Baterka im vydrží tak 6 hodín - ale to nie je na každodenné používanie - to je naozaj prenosný notebbok pre ľudí, ktorí potrebujú byť mobilný ale na prácu majú druhý počítač. EeePC majú totiž hlavne malú klávesnicu a ľudia s hrubšími prstami majú smolu.
chlap
08.10.08,15:29
A vista je aka dobra, zakladna ci business, ci ako?bo sa tomu vobec nerozumiem. Najlepsie asi kupit bez OS, a doma si dame XP, ten je asi pohoda.

Vista je dobrá hocijaká --- verzie sa od seba odlišujú iba tým, čo ponúkajú - študentovi naozaj stačí Home Basic.

Ale ak máš doma jednu licenciu XP navyše, tak si daj XP.
dolfort
09.10.08,08:52
Ľahký a odolný, lebo sa bude veľa prenášať, aby človeku nevyvalilo bok.
Aspoň 160GB harddisku, na filmy a hudbu (každý pozerá filmy na intráku).
Cenovo dobre poraďáci radia, vraziť do toho iba toľko aby človeka neporazilo keď stroj čmajzne nejaký úchyl.

Odporúčam investovať aj do nejakej dobrej tašky - pre baby sú dneska rôzne kabelky, aj to dobre vyzerá aj to ešte slušne chráni stroj pred nárazmi; príp. sú ruksaky, ktoré vyzerajú ako ruksaky a nie je na nich napísané "toto je taška na notebook!". Tuctová čierna kabela je najhorší variant.

Za zváženie stojí aj KensingtonLock, hoci dobrá flexa si s ním poradí. Ale zase koľko ľudí ma na intráku pílku no nie?
dolfort
09.10.08,09:03
Jedine asus alebo acer, kvoli klavesnici, maju ju taku aku dcera chce, pretoze bude na nom vela pisat, ta jej vyhovuje. Mali sme acer, ale sme ho velakrat rekramovali.
A vista je aka dobra, zakladna ci business, ci ako?bo sa tomu vobec nerozumiem. Najlepsie asi kupit bez OS, a doma si dame XP, ten je asi pohoda.

A ake mate skusenosti s tymi mini notebookmi EEE. Ako dlho im vydrzi baterka? Asi by si na nom oci pokazila, kebyze ho denne dlhsie pouziva.

Acer jednoznačne vynechaj. Existencia tejto značky je zločin.
Asus je už lepšia voľba. Mohol by som ti odporučiť aj onakvejšie značky, ale v najnižšej cenovej kategórii toho aj tak veľa nenariešiš. Klávesnicu akú potrebuješ isto nájdeš aj u iných značiek, treba hľadať.
EeePC tiež vynechaj z výberu, na dlhé písanie nevhodné.
Parametrami, ak to bude používať iba na seminárky a účtovníctvo - prakticky hocičo je OK. Nech je tam DualCore Intel procák (nízka spotreba energie), aspoň 1GB pamäte (hlavne ak tam bude Vista) a bude to šľapať.
anawinka
12.10.08,20:12
A sa chcem opytat, ked si kupim notebook bez OS, potom co si tam nainstalujem OS musi byt original, bo kolega mi hovoril, ze on programy ma, ale nie su origos.
Fero11
13.10.08,03:09
Neviem ci som to tu uz spominal, ale ak tam chces dat XP, tak si vopred zisti, ci tento NB podporuje aj XP, lebo tie novsie su vacsinou pripravene pre visty. Ja som nedavno kamosovy kupil HP 530 a nie a nie tam rozchodit LAN, tak som pisal do HP a ochvilu my zavolali (fast support :) ) ze niektore ovladace uz pre XP nefunguju, aj ked na stranke ich maju, este sa ma pytal, ci funguje audio a hovorim, ze hej, tak sa cudoval, ze ako to ?? Inak vsetko tam ide okrem LAN, ak som tam dal Vistu, tak fungovalo vsetko, ale kamos chcel XP

Takze zisti si ci tam funguje korektne XP (nie u predajcu, ale u vyrobcu, respektive, zo stranky vyrobcu, alebo napis priamo na technicku podporu). Programy tam mozes davat ake chces, ale na vlastne riziko :)